NIEUWS OP 'T SPOOR „Geluidsarme vliegtuigen als redding voor Zestienhoven? Hinder moet niet worden overdreven OPRUIMING G. PET AFWEZIG OA vü.ca rv w i rjij 55 In 700 campings en recreatie terreinen in de buurt van spoorbanen heeft NS deze zomer een pamflet verspreid waarin de ouders nog eens wordt gewezen op de enorme gevaren waaraan kleine kinde ren die in de onmidellijke omgeving van een spoorbaan spelen, zijn blootgesteld. Dat gebeurt onder het motto „Pas op de kleintjes., ho geen risico". Met nadruk wordt in de pamfletten vermeld dat de spoorbaan met zijn langs- razende treinen een gevaarlijke trekpleister is. De treinen in ons land rijden met een snel heid van 120 km. en soms zelfs van 140 km. per uur, dat wil zeggen dat zij over een afstand van 1000 meter niet langer doen dan 30 seconden. Boven dien is er het gevaar dat men een aanstormende trein niet kan horen wanneer men op de spoorbaan staat. In hetzelfde pamflet wordt nog eens aandacht gevraagd voor voorzichtig heid bij het passeren van overwegen, met name voor het feit dat uit beide richtingen treinen kunnen passeren. Vandaar de goede raad van NS: houdt de spoorbaan op een afstand en ho geen risico! PLAATSRESERVERING VIERDE PLAATS OPINIEPEILING TOKAIDO-LIJN MOTORTREIN MINI SPOORBOEKJE RUGZAKKENDEPOT TARIEVEN TURBO-TREIN VEREENVOUDIGING van eksklusieve jonge mode SNELLER SPOREN LANGSTE KOPPELING IN 1981 EEN FEIT W. F. SCHEEPE AFWEZIG HET NIEUWE STADSBLAD - PAG 6 - VRIJDAG 21 JULI 1972 s t J'J' '7 CDS'/ Air Benelux, de nieuwe luchtvaartmaatschappij op Zestienhoven, heelt /eer bewust toestellen aangeschaft die weinig lawaai maken. IX- twee bestelde straalvliegtuigen zijn van het type Fokker E-28 en voldoen aan de internationale normen voor „geluidsarme" vliegtuigen. „Wij weten heel goed wat voor problemen de geluidshinder rond dit vliegveld oplevert", zegt de heer Peter J. Felderhof de directeur van Air Benelux. „Maar ik meen ook dat de hinder niet overdreven moet worden. Met een goede maatregel is veel te bereiken". Wat de voorzitter van het anti- bulderbaancomite, de heer J. C. G. Swarte, er van zal vinden dat er een nieuwe luchtvaartmaatschappij op Zestienhoven is bijgekomen, weet de heer Felderhof niet. „Swarte en ik hebben elkaar nooit ontmoet, maar ik zal binnenkort contact met hem opnemen om over deze zaken te praten". Peter Felderhof, directeur vari Zestienhoven? Wat hij bij voorbaat al niet niet Swarte eens is, is dat Zestienhoven weinig of geen levensvatbaarheid zou hebben. „Dit vliegveld ligt vlak bij de grootste haven ter wereld, luchtvaart en scheep vaart krijgen steeds nauwere banden, dan zie ik niet in waarom dit vliegveld ten dode zou zijn opgeschreven. Inte gendeel: volgens mij heeft het juist zeer goede kansen om zich te ontwik kelen". Dat kortelings twee luchtvaartmaat schappijen besloten hun lijndiensten op Zestienhoven te staken kan Felderhof niet van zijn ongelijk overtuigen. „Het stoppen van die lijnen heeft bijzondere oorzaken. De ene maatschappij, Swis sair, heeft te weinig vliegtuigen en moest er daarom een punt achter zet ten, de andere, Channel Airways, ging failliet door een volkomen falend belei- d: ze hadden een allegaartje van vlieg tuigtypen en dat is fout voor zo'n betrekkelijk kleine onderneming". ONDERZOEK Dezelfde fout wil Felderhof niet make- n: hij houdt het na uitgebreid onder zoek bij Fokker. Ook het beleid van zijn nieuwe maatschappij staat hem duidelijk voor ogen: specialiseren op korte passagiersvluchten binnen Euro pa. „Daar ligt nog een heel gat in de markt dat wij willen opvullen. Voorlopig worden, waarschijnlijk al volgende maand, twee lijnen geopend: Rotterdam-Zurich en Rotterdam Londen-Southend. „Op de 2 lijnen hebben wij uitgebreid onderzocht welke mogelijkheden er zijn en dut gaf een zeer optimistisch oeeld". Binnenkort worden waarschijnlijk nog meer lijnen geopend, maar welke dat zijn wii Felderhof niet zeggen ..vanwege de concurrentie". Air Benelux, de redder van Omdat Air Benelux een maatschappij is die lijnvluchten uitvoert worden met chartermaatschappijen als Martinair en Transavia geen moeilijkheden ver wacht. „Wij doen iets geheel anders dan zij. Ik zeg niet dat we nooit een charter zullen uitvoeren, maar het zal bijzaak zijn, geen hoofdzaak". Wie het geld van Air Benelux (ruim dertig miljoen gulden) op talel heeft gelegd wil Felderhof niet zeggen. „Die mijnheer wil anoniem blijven. Hij heeft een werf in Frankrijk en woont op het Engelse eiland Jersey. Meer kan ik niet zeggen". Wel vertelt hij hix.- de naam van zijn maatschappij ontstond. „We dachten eerst aan Air Europa omdat we binnen Europa gaan vliegen maar er blijken al drie maatschappijen van die naam te zijn. Toen hebben we maar Air Benelux gekozen; dat ligt ook lekker in het gehoor". Over een andere naam heeft hij ook nog een opmerking. „Zestienhoven, waarom maken ze daar geen Rotter dam Airport van? Buiten onze gren zen weet bijna geen hond waar "Zes- tienhoven ligt". Wegens verhuizing te koop aangeb.: Luxatlex voor 4 kamers, blauw 2.55 mtr. en 2 van 74 cm. geel 1.95 mtr. en 1 van 74 cm. geel, 1.50 mtr. en 2 van 66 cm. voor 4 kamerwoning in Oud-Mathmenesse. Schiedamseweg 493, Tel. 376225. Dwergpoedclkcnnel Jo- kalanda biedt aan: poker bruine dwergpoedel, II weken, met stamboom, ingeënt, van kampioenaf- stamming, zwarte pub. Mevr. J. Steyger, 's-Gangs- weg 15. Overschie, Telcl. («mi aiaafl?!im'» - De Franse Spoorwegen zullen eind volgend jaar de elektronische plaats reservering invoeren. Dit systeem maakt het mogelijk om twee maan den van tevoren plaatsen te reser veren in alle treinen en voor alle trajecten op ongeveer 1000 boe- kingspunten. Aldus zal de reiziger zich kunnen wenden tot een enkel station voor het verkrijgen van een reservering voor de heen- en terugreis. Nu is men voor zo'n reservering nog verplicht om kontakt op te nemen met beide vertrekstations. Oostenrijk is het meest populaire vakantieland van. de Westduitsers, dan volgen Italië, Zwitserland, Ne derland en Spanje. Opvallend is de in snel tempo groeiende populariteit van Spanje als vakantieland. Het ziet er naar uit dat dit land Nederland snel naar de vijfde plaats zal verdringen. De Japande Tokaido-lijn heeft zijn zevenjarig bestaan achter de rug, zeven jaar waarin meer dan 400 miljoen reizigers werden vervoerd. Kort nadat de verbinding was doorgetrokken van Osaka naar Okayama en kort voor de in dienststelling van het met zeer hoge snelheden bereden Shin-Kansen-net, hebben de Japanse Spoorwegen een opiniepeiling gehouden onder de reizigers op de Tokaido-lijn. Het resultaat treft u hieronder aan. Uit de antwoorden van de inwoners van Tokio bleek dat 73 procent zich wat betreft de snelheid tevreden toonde en 20 procent ontevreden. Dit laatste percentage heeft vooral betrekking op zakenlieden. Onge veer 60 procent van de ondervraag den laat weten dat het comfort en de sfeer in de trein goed zijn, 10 procent houdt er een volmaakt andere mening op na. Reizigers die ook nogal eens vliegen, blijken kritischer dan andere. Met name wanneer het gaat om de temperatuur in de trein. Bij een volledige bezetting heeft een groot deel van de geênqueteerden kritiek op de luchtverversing. Voorts vindt 60 procent de zitplaatsen niet ideaal. Veelgehoorde klachten zijn dat ze stoffig zijn en de opstelling van de drie naar voren gerichte stoelen. Het blijkt dat veel reizigers vinden dat de middelste stoel een psychische vermoeidheid veroor zaakt. Een grote meerderheid laat zich positief uit over de service van het personeel, hoewel soms het optre den wat saai en te formeel wordt genoemd. De bediening in de restau ratie ontmoet nogal wat kritiek, de serveuses van de zogenaamde am bulante verkoop vormen ook het doelwit van verwijten. Verwijten in de trant van: gebrek aan discipline, te weinig tactvol optreden en slecht passende kleding- Ruim 83 procent van de reizigers is tevreden over de dienstregeling, de enige kritiek die hier wordt gehoord is de vroege vertrektijd van de laatste trein op de eindstations. Verder vindt niet iedereen de aansluitmogelijkheden ideaal. Wat de tarieven betreft vindt men het ,,Kodama"-tarief (tien tussensta tions) redelijk en dat van de „Hikari" (die maar tweemaal onder weg stopt) te hoog. „Transpo 72". de internationale verkeersten toonstelling is aan het begin van deze zomer in Washington gehouden. Een van de onderwerpen die er de meeste aandacht kregen, was de maquette op ware grootte van de motortrein van de toekomst, de Advanced Passenger Train Een ontwerp van de Britse Spoorwegen. De tentoonstelling trok bijna een miljoen bezoekers. Er zal overigens nog wel een aantal jaren overheen gaan voor de ,,APT" werkelijk zal rijden. In afwachting van zijn komst zal de „High Speed Train" (HST) de reizigers van dienst zijn. Aan deze trein wordt op dit moment de laatste hand gelegd. Als alles volgens plan verloopt, zal hij in 1974 of 1975 in gebruik worden genomen. Alle conventionele mogelijkheden zijn benut voor deze nieuwe trein, die een topsnelheid van 200 km. zal kunnen bereiken. De HST is be stemd voor het intercity-verkeer. Hij levert de reizigers een aanzienlijke tijdwinst op. Het traject Londen- Newcastle bijvoorbeeld wordt af gelegd in drie uur en dat is 35 minuten sneller dan nu het geval is. De nieuwe rijtuigen zijn bijzonder comfortabel. De le klas heeft 48 zitplaatsen en de 2e klas 72. Beide types zullen worden voorzien van automatische deuren en air-condi- tioning. Het proto-type, dat vorige maand voltooid is, wordt op dit ogenblik getest. Bij wijze van experiment zal hij tot 1974 op bepaalde intercity- lijnen worden ingezet. De „APT" zelf zal gemakkelijk een snelheid van 250 km. kunnen halen, als deze trein eenmaal klaar zal zijn, zal de HST op andere lijnen van het Britse net worden ingezet. Handig voor de lange-afstand-reizi- ger is het pas door NS uitgebrachte mini-spoorboekje met de dienstre geling van de belangrijkste intercity- verbindingen met Noord- en Zuid- Nederland, Brussel en Parijs. In een aparte tabel staan de rechtstreekse en overstapverbin- dingen van Nederland op het Duitse intercitynet naar Zuid-Duitsland en Basel. NS stelt het boekje ter beschikking aan abonnementhouders. Het is gratis te krijgen bij de loketten van de stations en NS-inlichtingenbu- reau's. Zolang de voorraad strekt uiteraard. Sinds eind juni heeft het Amster damse Centraal Station in de ooste lijke bagagetunnel een dependance- bagagedepot ondergebracht. Dit depot is tijdens de zomermaan den speciaal bedoeld voor rugzakken of slaapzakken van (jeugdige) toeris ten. Zoals bekend heeft Amsterdam een nog al grote aantrekkingskracht als het gaat om de „hippe" buitenland se jeugd. Het is een ontmoetings plaats voor jongeren uit de gehele wereld. De stad is vriendelijk, gastvrij en tolerant. Dat vriendelijke en gastvrije wordt nu nog meer geaccentueerd door de inrichting van een bagagedepot speciaal voor rugzakken. Rugzak of slaapzak zijn voor welge teld 35 cent per kalenderdag veilig opgeborgen. De capaciteit van het depot is ongeveer 500 rugzakken en circa 100 overige colli, tassen, koffers etc. In de afgelopen weken is al gebleken dat het depot in een grote behoefte voorziet. I Na lang aarzelen heeft de Belgische regering besloten de tarieven voor het (trein)reizigersverkeer in België te verhogen. De verhoging bedraagt 14.75 pet. en is op 1 juli ingegaan. De prijs van een aantal abonnementen is ongewij zigd gebleven. Vorige maand is in de fabrieken van de Société des Ateliers de Construc tion du Nord de la France in de buurt van Valenciennes een nieuwe turbo-trein voltooid. Deze nieuwe trein kan een snelheid van ongeveer 300 km. per uur halen. De super snelle trein was uitvoerig te bewon deren op de tentoonstelling in Parijs ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de UIC, de Internatio nale Spoorwegunie. Met ingang van het zomerseizoen heeft Wagon-Lits in overleg met de Europese spoorwegmaatschappijen besloten een vergaande wijziging aan te brengen in de slaaprijtuig-toesla- gen. In grote lijnen komt het er op neer dat de trajektgewijze prijsvast stelling is teruggebracht tot een eenheidsprijs per gehele slaaprijtuig- dienst. Dit betekent een belangrijke vereen voudiging in het berekenen van de slaaprijtuigtoeslag. Voor de van en naar Nederland rijdende slaaprijtui- gen volgen een paar voorbeelden: van Amsterdam of welk tussenlig gend station ook naar: single double touriste Basel/Chur/Interlaken f 105,- f55,- f37,- Chiasso/Milaan f140,— f70,— f 50,- Genua f 168,— f 84,- f 56,- van Hoek van Holland of welk tussenliggend station ook naar: Kopenhage (special en touriste) f74,- f40, Villach/ Klagenfurt/Innsbruck f 140,-f 70,-f50,- BOUTIQUE POUR HOMMES Too Too Hoogstraat 60 Schiedam De Italiaanse Spoorwegen hebben besloten om het traject Milaan-Bo- logna zo uit te breiden en te moderniseren dat er treinen op kunnen rijden met snelheden van 250 km. per uur. In combinatie met de zogenaamde „Direttissima Flo rence-Rome", een sneltrein die op dit moment al dienst doet, zou het mogelijk zijn de afstand Rome-Mi- laan in vier uur te overbruggen. Deze zomer is men gestart met een autoslaaptrein-verbinding tussen Rome en Keulen. Het is tevens het langste autoslaaptrein-traject van Europa; 1800 km. lang. De trein doet er 17 uur over. Het staat nu vast dat de veelbespro ken automatische koppeling in april 1981 in gebruik kan worden geno men. Deze datum is overeengeko men tussen de organisaties van respectievelijk de West- en Oosteuro- pese spoorwegmaatschappijen. De exacte datum waarop de auto matische koppeling zijn intrede in het internationale treinverkeer zal doen, zal binnenkort worden vast gesteld. Arts tot 14 augustus Waarnemende doktoren: D. Houthuysen, B. Goei, P. van Santbrink. Voor boodschappen: Telefoon 20 66 11 Arts tot 14 augustus Waarnemende artsen: K. J. Dambruck, R. de Beerenbroucklaan 16 R. v. d. Veer, Noordeinde 5. In het weekend: Telef. 206611 Te koop: Butagas-ka- chel met fles en electr. kacheltje. v. d. Klink, van Oldenbar- neveltstr. 61, Tel. 704833. motor. Gevraagd: bromfiets- Telefoon 704934. Te koop: Iste jaars M.T.Sa boeken voor meu bilering en hout, Tech- nikon. Berkenlaan 20, Telefoon 701008. Te koop: 1-pers. tui- melbed, keukentafel met laden. Middelharnissestr. 41b. Voor al uw loodgieters- werk: Loodgietersbedrijf Paul Willemse, Kerkweg 44. Tel. 01070Ö432.

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 6