Rene van der Ku il en Rudie Pijpers succesvol duo TENTOONSTELLING TOONT MAASSLUIS VAN VROEGER Nationale zwemkampioen- schappen in Hommel begonnen Den Het oude Maassluis in foto's en prenten ANTON PIECK HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 16 - VRIJDAG 28 JULI 1972 Reaé van der Kuil en Rudie Pijper zijn bijzonder succesvol tijdens de strijd om de nationale zwemtitels, die deze week als laatste wapenschouw voor de Olympische Spelen in München in het uiterst fraaie zwembad Den Hommel in Utrecht worden gehouden. Het illustere Schiedamse zwemduo slaagde er tot nu toe in maar liefst negen medailles in de wacht te slepen, te weten vijf gouden, drie zilveren en één bronzen. Dit geschiedde uiteraard allemaal in finales voor jongens onder de zestien jaar. Vooral de grote belofte René van der Kuil is deze week bijzonder succesvol. Een reden te meer om andermaal te stellen dat het in feite toch wel erg jammer is dat dit aanstormende talent niet de gelegen heid krijgt in München tijdens de Olympiade verder te rijpen. René van der Kuil zwom voor zijn vereniging SZC maar liefst zeven medailles bij elkaar. Hiervan waren er vier van goud, twee van zilver en één van brons. Rudie Pijper kwam tot één gouden en één zilveren medaille. Kene van der Kuil won volgens de verwachtingen de 1500 meter vrije slag. De pupil van SZC-trainer Theo Romeyn zwom zich in de finale eigenlijk moeiteloos naar het goud. Eigenlijk zelfs een beetje te moeite loos, want daardoor bleef zijn tijd beneden de verwachtingen. Bij zonder sterk manifesteerde hij zich daarna op de 200 meter vrije slag. Met een fraaie tijd van 2.05.0 vestigde hij zelfs een nieuw Neder lands aspirantenrecord. Ook op de 400 meter vrije slag daverde hij naar een gouden medaille. Er werd op die afstand voor hem een tijd geklokt van 4.23.8. Om zijn suprematie op de vrije slagnummers volledig te maken slaagde hij ér gisteren tijdens de vijfde dag van de nationale kampioenschappen tevens in de 100 meter als snelste af te leggen. Zijn tijd: 57.2. Rudie Pijper veroverde nog slechts éénmaal goud. Dat deed hij overi gens wel erg overtuigend, want hij reikte in de finale van de 200 meter vlinderslag naar een fraaie tijd van 2.17.6. Eerder had hij in de series reeds het Nederlands aspiranten record verbeterd en via 2.18.8 op 2.16.8 gebracht. Zijn grootste con current in die finale 200 meter vlinderslag was zijn clubgenoot René van der Kuil, die uiteindelijk met 2.21.0 beslag legde op de zilveren medaille. Minder succesvol was het Schie damse koppel op de 200 meter wisselslag. Beiden moesten het hoofd namelijk buigen voor de snelle Robin Woutering van de Zeemacht uit Den Helder, die het goud voor de Schiedamse neuzen weggriste. Rudie Pijper werd tweede in 2.23.7, terwijl voor René van der Kuil 2.24.6 werd geklokt, genoeg voor een derde plaats. Dezelfde Robin Woutering, bijzon der succesvol in Utrecht, zat René van der Kuil gisteren op de 400 meter wisselslag wederom dwars. In een tijd van 4.58.7 bleef hij onbereikbaar voor Van der Kuil, die 5.00.3 op de klokken bracht. Voor Rudie Pijper was er op deze afstand geen medaille weggelegd. Hij werd in 5.11.7 slechts vierde. In tegenstelling tot SZC grossiert het Vlaardingse VZC nog allerminst in de medailles. Tot op heden slaagde slechts Rob de Gier op de 200 meter rugslag voor jongens onder de veertien jaar er in een (zilveren) graantje mee te pikken. Overigens moet wat betreft Vlaardingen het zware geschut nog komen. Dat zal dan zondag gebeuren tijdens de ,,all-in" finales waar München- ganger Frieke Buys op de 200 meter vlinderslag dames stellig het goud zal veroveren. Frieke maakte woensdag in de halve finales een uitstekende indruk. Met haar tijd van 2.25.2 voldeed zij ruim aan de controle-tijd die door de adviseurs van de KNZB, Nico van Dam en Jo Schreurs, zijn opgesteld, waardoor zij haar plaats in de Olympische ploeg volkomen veilig stelde. Nog niet zover is VZC'ster Marian Vermaat, die gekweld door bron chitis op de 200 meter rugslag er niet in slaagde onder de controletijd (2.27.3) te duiken. Marian, overi gens meer een honderd dan een tweehonderd meter rugslagspecia- liste, kwam niet verder dan 2.33.0. Zij krijgt echter zondag bij de all-in finales de kans zich te revancheren. ROB HARTOG ZOMERORGELCONCERT Zaterdag 29 juli om half vier zal André Pagenel, organist van de kathedrale kerk van St. Etienne te Bourges, het orgel van de Waalse Kerk bespelen. Pagenel studeerde te Parijs o.a. bij Gaston Litaire en Jean Langlais; hij behaalde verschillende diploma's en onderscheidingen o.a. de Prix d'Ex- cellence van het Franse instituut voor jonge blinden. Het is voor Delft een eervolle onderscheiding dat Pagenel dit jaar tijdens een tournee waarbij hij een aantal belangrijke Nederlandse or gels bespeelt (Haarlem, Gouda, Den Haag) nog tijd beschikbaar heeft om het orgel in de Waalse Kerk te bespelen. MAASSLUIS De bejaarden van Maassluis hebben in de komende weken de kans om op rustige wijze eens erg veel herinneringen op te halen aan het Maassluis van tussen de Eerste en Tweede Wereldoorlog. In het gemeentemuseum is momenteel een expositie aan de gang waar men op verschillende wijzen het oude Maassluis nog eens extra belicht heeft. Niet alleen via veel schilderijen maar ook middels foto's en tekeningen. Op een foto van het oranjecomité uit 1930 (dat altijd de feestelijkheden op 31 augustus organiseerde, de verjaardag van de toenmalige koningin Wilhelmina en moeder van onze huidige koningin). Men kan er vele bekende persoonlijkheden uit die tijd op herkennen. Uit onderwijskringen staan er op de bekende „Meester Blom" en „Meester Weterings". Verder de maatkleermaker Boudewijn en directeur van het toenmalige „Poorters haven", Aug. van Ettinger. Anke Rijnders aan de vlinderslag Afgelopen zondag zijn in het uiterst fraaie zwembad Den Hommel in Utrecht de nationale zwemkampioenschappen begonnen. Vooral met oog op de komende Olympische Spelen in München voor de nationale topzwemmers en zwemsters een belangrijke krachtmeting, alhoewel aan de tijden van onze watervedetten ook weer niet al te grote waarde gehecht moet worden omdat de trainingsadviseurs Nico van Dam en Jo Schreurs er terecht van uitgaan dat de „piek" in München bereikt moet worden en niet in Utrecht. ■»De nationale zwemkampioenschap pen hebben onze plaatselijke vedette René van der Kuil het blijft jammer dat dit jeugdig talent niet de kans krijgt om in München verder te rijpen reeds twee nationale kampioenschappen opgeleverd. Na melijk bij de jongens onder de zestien jaar op de 1500 meter vrije slag. Zoals te verwachten viel onder vond hij nauwelijks tegenstand. Een tweede titel greep René van der Kuil gisteren op de 200 meter vrije slag voor jongens onder de zestien jaar met een tijd van 2.05. SZC-club- genoot Willem Jan Looman legde in fde finale beslag op de zevende plaats. Minder succesvol was hij in de finale 200 meter wisselslag. Nadat hij in de series de beste tijd had laten afdrukken (2.24.6) kwam hij in de finale niet verder dan een derde plaats. Dit ondanks het feit dat hij in de finale zestiende seconde sneller zwom dan in de series. Verrassend tweede in deze finale werd club genoot Rudi Pijper in 2.23.7, na de series in 2.27.3 gezwommen te hebben. Hij kwam echter toch nog anderhalve seconde te kort op nationaal kampioen Robin Woute ring. De overige SZC'ers en ook de vertegenwoordiger van VZC vielen niet in de prijzen. Zondag was de Vlaardingse Diane Edelijn overigens dichtbij een medaille. Zij reikte uiteindelijk op de honderd meter vlinderslag voor meisjes onder de twaalf jaar niet verder dan een vierde plaats in een overigens fraaie tijd van 1.18.8. Alhoewel de plaatselijke successen tot op heden nog slechts op René van der Kuil en Rudi Pijper hebben afgestraald zijn zowel het Vlaar dingse VZC als het Schiedamse SZC in Utrecht regelmatig in de picture geweest. We noemen: Cora Schou ten (drong door tot de halve finales van de 200 meter wisselslag dames met een tijd van 2.41.9. In die halve finales reikte zij echter niet verder dan een achtste plaats in 2.46.-); Tineke Maat (haalde net de halve finales van hetzelfde nummer niet); Ruud Beele (bereikte met een tijd van 2.26.6 de halve finales van de 200 meter wisselslag heren. In die onder 14 jaar), Marian Vermaat (200 meter rugslag dames), Rob de Gier (200 meter rugslag jongens halve finale werd hij zevende in 2.28.1); Betty Schuit (zij miste op een haar na een plaats in de finale van de 200 meter schoolslag voor meisjes onder de zestien jaar) en tenslotte Willem Jan Looman, die zich via 2.14.8 in de finale van de 200 meter vrije slag voor jongens onder de zestien jaar zwom, maar daarin met een zevende plaats genoegen moest nemen. Ook de komende dagen komen nog leden van SZC en VZC in actie. En wel op de volgende nummers: Woensdag: Ada Pors (400 meter vrije slag meisjes onder 14 jaar), Betty Schuit (dezelfde afstand als Ada), René van der Kuil en Willem Jan Looman (beiden 400 meter vrije slag jongens onder 16 jaar), Diana Edelijn (200 meter rugslag meisjes onder 14 jaar), Bob Verboon (200 meter rugslag jongens onder 16 jaar), Wout Schouten (200 meter rugslag heren), Frieke Buys (200 meter vlinderslag dames), Rudi Pij per en René van der Kuil (beiden 200 meter vlinderslag jongens onder 16 jaar). Donderdag: Tineke Maat (400 meter wisselslag dames), Rudi Pijper en René van der Kuil (beiden op 400 meter wisselslag jongens onder 16 jaar), Helga van der Spek (100 meter schoolslag meisjes onder 14 jaar). Ook de sport uit die dagen is goed vertegenwoordigd. Er is een foto van een groep turners van Sparta" uit 1915 en verschillende foto's van de voetbalvereniging „Maas" o.a. uit 1920. Op een van deze foto's staan de kalkovens nog afgebeeld aan Boonersluis, waar een voetbalveld was gemaakt. In die tijd werden er ook veel foto's gemaakt bij jubilea van diverse verenigingen. Daarvan liggen er enkele fraaie exemplaren op de expositie. De jongelingsvereni ging „De Heer zal 't voorzien", bestond in 1922 vijfentwintig jaar. Van de „joïigelingen" op deze foto wonen er nog vele in Maassluis en bekleden belangrijke plaatsen in het huidige verenigingsleven. De Zon dagsschool ,,'t Mostertzaadje" vierde in 1914 haar gouden jubileum. Bestuur en leden waren kennelijk diep onder de indruk van het feit dat er voor deze gelegenheid een foto van hen werd gemaakt. Er is er niet één bij die ook maar een zweem van een glimlach om de lippen heeft. Ieder keek strak en onaandoenlijk in de lens. Van de huidige 60- en 70-ers zullen velen op deze foto's oude bekenden ontdekken die misschien al jaren uit hun gedachten waren. Ook boeiend moet het voor hen zijn om op deze tentoonstelling eens te zien op welk een verschillende wijze diverse schilders de „Kom van de haven" hebben vereeuwigd. Daar waren zeer bekende schilders bij. De belangrijkste is wel J. B. Jongkind geweest Deze leefde van 1819-1891. Hij heeft enige tijd in Maassluis ge woond. Op deze tentoonstelling is een foto te zien, gemaakt van een schilderij van J. B. Jongkind, waarop het huis staat waarin hij gewoond heeft. De heer T. Mastenbroek vertelde dat achter op het origineel (dat hij zelf onlangs tijdens een speciale Jongkind-expositie in En schede kon bewonderen, stond ge schreven in het handschrift van de schilder: „Het huis van de schilder". Merkwaardig is dat dit huis, met nog een ander was gebouwd op de Wateringsche Sluis, ongeveer waar nu De Wip is. In 1853 zijn deze woningen afgebroken. Een andere bekende schilder die dit beroemde stadsgezicht van Maassluis afbeeldde was Anton Pieck. Hij deed het op zijn bekende minitieuse werkwijze, versierd met allerlei fraaie details. Ook de plaatselijke schilders deden hun best op dit onderwerp. Aardig is, dat al deze schilderijen op een ander tijdstip zijn gemaakt, dus ook steeds een andere situatie in beeld brengt. Gebouwen zijn afgebroken, her bouwd soms, verknoeid, of andere Betty Schuit (dezelfde afstand als Helga), Petra But en Els Nieuwstra- ten (beiden 100 meter schoolslag meisjes onder 16 jaar), Ada Pors en Betty Schuit (beiden 100 meter vrije slag meisjes onder 14 jaar), Cora Schouten (100 meter vrije slag dames), Rob de Gier (100 meter vrije slag jongens onder 14 jaar), René van der Kuil, Rudi Pijper en Jan Willem Looman (allen op de 100 meter vrije slag jongens onder 16 jaar), Ruud Beele (100 meter vrije slag heren), 4x100 meter wisselslagestafetteploeg meisjes on der 16 jaar met Diane Edelijn, Betty Schuit, Wilma Pors en Ada Pors, 4x100 meter wisselslag jongens met Bob Verboon, Paul van Schayk, Rob de Gier en Hans van Santbrink en het kwartet Willem Jan Looman, Dick Hansier, Rudi Pijper en René bruggen werden aangelegd. De oude hijskraan die gebruikt werd om de masten van de loggers te plaatsen of te verwijderen, komt op verschil lende schilderijen voor. Aart Dirkzwager, telg van een bekend Maassluis geslacht, dat het bekende 'bedrijf van Dirkzwagers Scheepsagenturen grondvestte, maakte een technisch nagenoeg volmaakte ets van de eveneens beroemde Stadhuiskade. Ook deze ets uit 1930 is te zien op de interessante tentoonstelling. Op een ander schilderij van dit punt kan men ook nog het z.g.n. koepeltje van Dirkzwager bewonderen. Een uitbouwsel aan het herenhuis dat deze familie bewoonde aan de Noorddijk en dat ook in de vijftiger jaren is verdwenen. Opvallend is te zien op deze tentoonstelling hoeveel er in de loop van de laatste 25 jaar in Maassluis is verdwenen aan markante punten. De heer T. Mastenbroek, de bekende Maassluisse amateur oudheidkundige vertelde, dat hij rond 1950 eens een tekenaar Zeldenrust opdracht gaf om voor rekening van de Vereniging Oud-Maassluis enkele prenten te maken van gedeelten van de stad, die zouden gaan verdwijnen. Dat is een heel goed initiatief gebleken, want nu kunnen wij bewonderend kijken naar knappe tekeningen van plaatsen in Maassluis, die verdwenen zijn en die nooit meer terug komen. Misschien is aan een zelfde soort initiatief te danken dat zij in Maassluis de beschikking hebben over een forse verzameling teke ningen van Fabius. Dit was een Delftse onderwijzer die leefde van 1820 tot 1889, dus ongeveer in dezelfde tijd als Jongkind. Hij is niet zo bekend landelijk, maar zijn werkstukken zijn van een bijzondere artistieke waarde. Ook hij legde markante punten uit het Maassluis van pl.m. 1850 op onnavolgbare wijze voor het nage slacht vast. Alleen al deze collectie grote, soms geheel of gedeeltelijk gekleurde tekeningen is een bezoek aan het museum ten volle waard. Dit kan ook gezegd worden van enkele spectaculaire schilderijen. Burge meester W. J. D. v. Dijck gaf speciaal voor deze expositie zijn eigen grote Van Heel" in bruikleen. Onze vroegere stadgenoot J. Ouwenbroek is ook aanwezig met enkele werken o.a. het „Gildehuisje" voor de restauratie. Deze schilder opent zaterdag een eigen expositie in een Hoekse Boetiek. Dat gebeurt in de Koffie-Sherrybar annex boetiek en Galerie Poort-inaan de Prins Hendrikstraat. Die zaterdag zullen ook enkele leden van de Maassluise vereniging ,,Klei en Kleur" daar een demonstratie pottenbakken geven. van der Kuil. VrijdagDiane Edelijn (100 meter vlinderslag meisjes onder 14 jaar), Cora Schouten, Tineke Maat en Frieke Buys (allen op 100 meter vlinderslag dames), Rob de Gier (100 meter vlinderslag jongens on der 14 jaar), Rudi Pijper en René van der Kuil (beiden 100 meter vlinderslag jongens onder 16 jaar), Ruud Beele (100 meter vlinderslag heren), Diane Edelijn (100 meter rugslag meisjes onder 14 jaar), Tineke Maat en Marian Vermaat (beiden 100 meter rugslag dames), Rob de Gier (100 meter rugslag jongens onder 14 jaar), Bob Ver boon (100 meter rugslag jongens onder 16 jaar). Wout Schouten (100 meter rugslag heren). RH.

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 16