Het Nieuwe Wie heeft er materiaal van „Eureka"? 15.11.22 bellen! 3 (jUik, 5 mantels broek- i pakken 5 mantel- 5 kostuums J l I WROETEN IN HET FILMISCH VERLEDEN Stukje Schiedam dansen op de buis S s 0 URSUS-jeugd gaat oefenen Dr. Labordes overleden kleuren t.v. specialist PASFOTOS vanderwaal 2 RENAULT KOSTER 70.77.77 RADIO ACTIEF ?3e JAARGANG WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1972 Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam, Kethel en Oud Mathenesse (Rotterdam) Randstad^edities^yerschijnen in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk, het Westland en in Rotterdam (10 edities) in een totale oplage van 320.900 ex Soms laat iemand je met je ogen knipperen... Deze keer is dat Geoffrey N. Donaldson, Australiër van geboorte. Sterk geïnteresseerd in de documen tatie van stomme films. Waar van helaas door het brute oorlogsgeweld heel wat is ver loren gegaan. Internationaal tintje Filmschool direct klaar i foto optiek Kaïnit^ '<r*\\\injr - in onze nieuwe J najaarskollehtie: MODEHUIS SCHIEDAM BROERSVEST III 5 5 TEL.267416 "/ühiiiij. Stadsblad CorrespondentiePostbus 257, Schiedam. Kantoor: Broersvest 125 (C. J. van der Klink) Schiedam, tel. 010-26 73 68 en 26 3039 Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag tot 6 uur 's avond*. Eindredaktie: P. i. Hovingh, postbus 167, Delft, telefoon 015—24646 Centrale ad ministratie Randstad-edities: Postbus 167 (Koornmarkt 34) Delft. tel. 01523627* OPLAGE 35 800 De naam Geoffrey Donaldson, wo nende aan het Groenendaal 209 te Rotterdam, moet u echter góed onthouden. Meteen zijn adres op schrijven, wantu kunt hem mogelijk een geweldige dienst bewijzen. Want en nu gaat met uw ogen knipperen: op 22 september 1927 beleefde onze goede stad Schiedam een levensgrote primeur. Toen werd de filmstudio ..Eureka", gevestigd aan Plein Eendracht 3, officieel geopend. Om die filmstudio draait dit gehele verhaal. Geoffrey vertelt dat direc teur hiervan toen was de heer André Boesnach. Zijn moeder, toendertijd een bekende comedienne, Adriënne Solser kreeg de hoofdrol toegewezen in de film „Bet naar de Olympiade". Het scenario en alle voorbefeidingen voor de eerste produktie waren al klaar, toen op 21 maart 1928 André Boesnach plotseling overleed. Me vrouw Solser heeft toen haar goede vriend Theo Frenkel sr. een gerou tineerde filmregisseur bereid ge vonden de regie voor zijn rekening te nemen. Zodat de reeds genoemde film werd afgemaakt en op 13 juli 1928 in het Thalia-theater te Rotter dam zijn première beleefde... Adriënne Solser kon alleen de studio niet leiden. In oktober-november van datzelfde jaar deden geruchten de ronde, dat de studio door een nieuwe groep, de N.V. Internatio nale Film-industrie, zou worden overgenomen. Met de bedoeling hier industriële- en reclamefilms te ver vaardigen. Zonder reclame vaart immers geen bedrijf wel. Ook niet in die dagen kennelijk. De directie bestond uit Johan Kohier, de compère in vele revues van Henri ter Hall en de acteur Eduard IJdo. De laatste zou als opname-operateur werken. Hier stokt het verhaal. In februari 1931 overleed de heer IJdo en reeds in november 1931 was de filmstudio in liquidatie. Later zou dit gebouw door het Rijk zijn overgenomen. Het is natuurlijk een klein kunstje om te gaan .spittenop het Gemeente-archief. Maar ik heb zo de gedachte dat er nog Schiedammers zijn die zich dit allemaal nog herinneren. Die er mogelijk aan meegewerkt hebben. Er een rol in verkregen. Want aan studio Eure ka" was in het begin ook een filmschool verbonden onder leiding van Adriënne Solser. Enkele namen van leerlingen zijn Geoffrey Donaldson bekend. Om er een paar te noemen: Lenny Samson, Rita Stoel, Margo Borsten, mevrouw M. Clements en de heren A. Mossel jr. en D. Drinkwater. Geoffrey doet een beroep op mij om familieleden daarvan via deze weg op te sporen. Ergens in kartonnen dozen zullen beslist nog wel affi ches, foto's, programmaboekjes e.d. van de film „Bet naar de Olym piade" bewaard gebleven zijn. Als ik een filmrolletje daarin gehad zou hebben. Oei, dan zou er beslist een lintje om al die herinneringen zijn gestrikt! Mogelijk heeft u dat ook wel gedaan! Maakt u dat strikje maar los. Stuurt u het materiaal dat u er nog van bezit allemaal naar deze Geoffrey. U krijgt het terug, als u er nog waarde aan hecht. Wie weet hoeveel reakties hij van u ontvangt. Wellicht niet direct, want familieleden van deze oud-leerlingen van de filmschool „Eureka" zullen mogelijk niet meer in onze stad wonen. Och, als er ergens in uw kast op zolder, in de schuur of in de kelder nog wat van overgebleven is, doet u er dan afstand van. Deze Geoffrey N. Donaldson is sterk geinteresseerd in oude, dus „stom me" speelfilms, Nederlandse films vanaf 1899 tot heden. Misschien wel interessant te weten dat in 1899 de eerste Nederlandse film werd uitgebracht met als titel „De levende Reuzen Briefkaarten". Hij heeft al een index van een paar honderd films. De allerbekendste bij u allemaal is ongetwijfeld „De Jantjes". Maar de gegevens over de film „BET NAAR DE OLYMPIADE"... Ziet u, daar zit deze Geoffrey nu op te wachten. We zullen hem wel charteren het lijkt wel een vliegtuigom eens een bijzondere filmavond te organiseren in ons eigen Passage Theater. Alle maal oude stomme films, kan best leuk worden. Maar eerst allemaal naarstig in het verleden met zijn paperassen duiken. Mij hier niet over opbellen. Doch wel de heer Donaldson in de avonduren, tel.: 010-133118. Of uw gegevens naar zijn woonhuis Groe nendaal 209 sturen. In Rotterdam! M. W.-S. P.S. Zojuist lezen we, dat de SG in het kader van Schiedam Festival" een avond met films uit de oude doos organiseert in het Passage- Theater. En wel op maandag 28 augustus. Een uitbeelding van de „Popcorn' de beeldbuis kunnen zien. Het conges danst in Arnhem... De Nederlandse dansleraren houden er nl. hun zilveren congres. Dat geheel in het teken zal staan van Dansen in het ritme van deze tijd. De Popcorn wordt als nieuw genoemd. Gevolgd door de Pin- guin... waarvoor Wil Sitton in vervoering de ogen sluit. U heeft ze gisteravond op Kees Sitton, Nederlands jongste dansleraar en in het bezit van de bekende Schiedamse dansschool in Schiedam fronste zijn wenkbrau wen. Want de Popcorn staat al twee jaar in zijn lesrooster! Reden genoeg om dus a la minute deze dans extra te beoefenen. Zodat u gisteravond op de buis Wil Sitton, de charmante vrouw van Kees zag, Wim Hoogerwerf even eens uit Schiedam, Ben Liet, leraar aan de dansschool van de Sittons in Vlaardingen, Lia Janvier uit Goes, Jan van Opstal uit Tilburg en Clea v.d. Togt uit Den Haag. Een keur van jonge dansmeesters en meesteressen. En om heel chauvinistisch te zijn: een klein stukje Schiedam dansend op de buis... rembrandtlaan 83 telefoon (010) 264374 Haxi w* de zekerheid van 'n goede keus J ELKE DONDERDAGAVOND TOT 9 UUR GEOPEND A 7243 Interesse Zaterdag a s. wordt met 3 jeugd-elf- tallen in Rotterdam tegen de E.D.S. jeugd gespeeld. 20 Augustus gaan ze met 4 elftallen naar Breda, alwaar een jeugd-toer- nooi van R.K. JEKA wordt ver speeld. Deelnemende verenigingen zijn: R.K.C. uit Waalwijk; M.O.CY17 uit Bergen op Zoom; URSUS uit Schiedam; BARONIE uit Breda en de gastheer R.K. JEKA Dr. L. W. Labordus, de oud-rector van het Stedelijk Gymnasium te Schiedam, is maandag 31 juli tijdens een vakantie te Denemarken geheel onverwacht overleden. Dr. Labordus werd per 1 september 1962 benoemd tot rector van het Sted. Gymnasium te Schiedam. Wegens zijn gezondheidstoestand heeft hij per 1 januari 1972 ontslag gevraagd als rector, doch hij bleef aan het Sted. Gymnasium ver bonden als conrector en leraar oude talen. Per 1 januari 1973 zou dr. Labordus met pensioen gaan. De heer Labordus, die op 17 december 1907 te Den Haag werd geboren, doorliep het Sted. Gymna sium in zijn geboortestad en deed in 1925 staatsexamen. Tot 1931 stu deerde hij klassieke letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Leiden, hoofdvak Grieks, aan welke universiteit hij in 1946 ook promoveerde tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte op het proefschrift „De astronomische mythen van Homeros tot Aratos". In 1931 werd de heer Labordus leraar in de klassieke talen aan het Stedeüjk Gymnasium te Den Bosch, aan welk gymnasium hij ook con rector werd. Rotterdamsedijk 2 Iedere donderdagavond 12 toe stellen spelend te zien. Keuze uil diverse merken mei Nederlandse garantiebewijzen

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 1