GEEF UW PORTRET IN GESPREK MET: CENTRAAL HutëflL BrabanT n.«. De bieb jonge kunstenaars Nanna Tintel en Ton van Gelder ALS GESCHENK «^roto film GELUK POTTENBAKKERSCURSUS PLAATS MET OUDE TEGELS Hun huis in Schiedam-Zuid aan de Hoofdstraat 181 is als een ouderwets plaatje. Zoveel mo gelijk hebben ze het in de oude stijl gelaten. Nanna Tintel en Ton van Gelder, een artistiek jong echtpaar. Met elk een éigen atelier. Nanna is zeer bedreven in de pottenbakkers kunst, tekenen, applicaties en keramiek. Haar man Ton in grafiek en schilderijen. BUITENKANSJE HET NIEUWE STADSBLAD - PAG 6 - VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1972 CHEMISCHE WASSERIJ Ons atelier is uniek voor het gehele Rijnmond-gebied, o.a. met achtergrond-projectie. Ook zaterdags de gehele dag geopend. Tuinlaan 98 - Telefoon 267464 Schiedam Gespecialiseerd in bruidsfoto's en bedrijlsfotografie op alle gebied. REINIGT UW KLEDING BETER LANGE NIEUWSTRAAT 71 SCHIEDAM TEL. 268392 WIJ HALEN EN BEZORGEN DOOR DE GEHELE STAD! „De Openbare Bibliotheek is uw eigen gezamenlijke Boekenkast"zegt de heer W. F. v.d. Blij, de direkteur. Ik vind dat leuk verzonnen. In de loop van vele jaren heb ik zelf een aardige verzameling bij elkaar gespaard, maar als je ze één keer gelezen hebt zijn ze UIT. Een enkel - bijvoorbeeld Pie ter Bas" van Godfried Bomans en Gösta Berling" van Selma Lagerlöf of „Mei" van Herman Gorter blader ik nog wel eens smullend door, maar de rest staat maar te staan. Het is een onbetaalbare zaak om alle boeken die je graag wilt lezen vlot eventjes „aan te schaffen" of (nog vlotter) bij een vriendje te lenen. Bovendien verschijnen er ongeveer tienduizend nieuwe boeken per jaar in Nederland, doe daar maar eens een keus uit! En dan is er die gezamenlijke Boekenkast met honderdtwintigduizend stuks, met deskundige vóórlichting, verdeeld over een hoofdkantoor aan de Lange Haven en vijf filialen in andere delen van de stad... plus nog enige uitleen in Bejaardencentra en ziekenhuizen. Dit instituut kost ongeveer één miljoen gulden per jaar. Het is daarom goed om er eens wat uitgebreid over te vertellen, dacht ik. Over het nut zijn we gauw uitgebabbeld. Iedereen leest wel eens een boek. Na zestien uitleningen is een boek versleten en moet opnieuw worden aangeschaft. De charmante onderdirektrice, mejuffrouw Knippel: was zo vriendelijk mij in te lichten over alles wat in zo'n bedrijf reilt en zeilt. Ik wilde vooral graag weten waar de lezers belang in stellen. Het antwoord heeft mij bijzonder veel deugd gedaan, want ik vreesde dat hét merendeel wel naar détectives, Wildwest-verhalen of doorsnee romannetjes zou vragen. De grootste vraag bleek te zijn: boeken over hobbies! Zeil- en hengelsport, handenarbeid, Radio- en bandrecordertechniek, Land- en Volkenkunde (in het bijzonder reisbeschrijvingen) over planten en dieren. Voor ontspanning leest de Schiedammer bij voorkeur Streek- en familieromans en vooral sinds hij overleden is de werken van Bomans. De T. V. heeft een geweldige vraag gewekt naar „De Kleine Waarheid" van Jan Mens, „De Kleine Zielen" van Louis Couperus, „Karakter" van Bordewijk en „De Klop op de Deur" van Ina Boudier Bakker. Vreemd vond ik wel dat de andere boeken van die schrijvers, de boeken die NIET op de T. V. zijn uitgebeeld, geen enkele belangstelling kregen. Binnenkort zal er zeker een grote vraag ontstaan naar Bartje van Anne de Vries. „Eerst zien, dan lezen "schijnen wij te denken. De „groten" uit mijn jonge jaren: Herman de Man, Antoon Coolen, Arthur van Schendel, Aart v.d. Leeuw zijn totaal voorbij... worden hoogstens nog gevraagd door jongelui die ze op hun eindexamenlijst moeten zetten. Wolkers en Mulisch zijn de favorieten van NU. Op het eind van ons boeiend gesprek kwam mejuffrouw Knippels, enigszins aarzelend tot deze zin: „Het gevoel leeft dat er in onze stad mensen wonen, thuisblijvende gehandicapten en bejaarden, die ook heel erg graag boeken uit de Leeszaal hebben, maar niet weten hoe ze daar aan moeten komen Over die zin mag ik dat vragen - zoudt u (van de service-clubs) of jullie („van een betere wereld bezeten" jongeren) eens na moeten denken. SEBASTIAAN Zij hadden al het geluk van de wereld op dat moment toen er een lakonieke bevestiging op die vraag kwam. Och, u zou die ruimte eigenlijk moeten zien. Ze hebben er vanaf 1 juli hard in gewerkt. Dolgelukkig met deze immense ruimte. De sfeer die dit huis heeft. Een beetje voorzichtig vraag ik of zij het in onze stad kunnen wennen. Het klinkt natuurlijk verschrikkelijk ouderwets, middeleeuws mogelijk. Maar een schilder anno 1900 zou van Nanna een serene madonna op papier gebracht hebben: grote don kere ogen, het dikke donkere haar in twee vlechten. Deze Nanna heeft haar hart aan Schiedam verloren, doch Ton niet minder. Schiedam heeft hun gelijk geaccepteerd en dat geeft moed voor de toekomst. Zij weten dat in Schiedam veel belangstelling bestaat voor het pot ten bakken. Vandaar dat zij met ingang van 1 oktober hier in dit grappige pand starten met een pottenbakkerscursus. En wel op woensdag- of vrijdagavond van half 8 tot 10 uur. Samen kijken of het wat geworden is. Aan het gezicht van Ton van Gelder is te zien hoe ingenomen hij met zijn schilderij is. Hetgeen u beslist in kleuren moet zien... Beneden in een diepe kast de oven en de glazuurspullen. Een heel oud stoeltje dat de vorige bewoner achtergelaten heeft. En dat een vernuftige kleine trapleer blijkt. De meubelmakers wisten het vroeger wel! Ruimte en nog eens ruimte. Een zonnige plaats met heel oude tegels, die zij al hebben opgeboend. Een tuin, een schuur waarin straks de pottenbakkerscursus gehouden wordt. Schilderijen in voorraad of op de ezel. Een herinnering aan het ouder lijk huis, een doorkijkje in het Proveniershuis. Zelfportretten van een reeds ingeburgerde jongeman, die de teleurstelling van de Rotter damse academie teboven is. Nu helemaal in dit ideale huis. Het huis van twee jonge mensen die hun kunst uit willen dragen. Elk op hun eigen gebied. Ton werkt drie avonden in de week bij de P.T.T. en is daardoor in staat in zijn eigen levensonderhoud te voorzien. Jonge kunstenaars hebben het niet gemakkelijk. Zij moeten de wereld nog overtuigen van hun talent. Naast zich heeft hij Nanna. U weet nu waar u terecht kunt als er iets van hun creativiteit in u leeft. Ton heeft al eens met een werkstuk in de Salon van de Maassteden geëxposeerd. Hij heeft een familie wapen voor de familie Zalm ge creëerd. Doch ook zijn beste krach ten gegeven aan een planologieboek voor een streekorgaan Ogenschijn- Na een jaar Vrije Academie in Den Haag werd de Rotterdamse een teleurstelling. Toen zij samen in een Zwitsers dorpje bij een bakker werkten, kwam het vernietigende oordeel uit Rotterdam dat hij niet Vofdeed aan de gestelde eisen... Een teleurstelling die 'm in die dagen heel wat deed. Toen heeft hij aan die éne tekenleraar van de Vrije Academie gedacht, die altijd eerst opdracht gaf het onderwerp vooraf goed te bestuderen en het dan pas op papier te zetten. De juiste manier om losser te werken. Om datgene gestalte te geven wat voor je ogen zweeft. Nee, hij is geen geboren Schie dammer. Zijn ouders wonen in Wieringen. Nanna komt uit een piepklein dorpje Zalk. Te vinden tussen Kampen en Zwolle. Met een inwonerstal van 3 a 400 mensen. Eerst hebben ze anderhalf jaar in het Proveniershuis gewoond. Naarstig naar andere woongelegenheid ge zocht. Een speld in een hooiberg, dachten ze. Totdat ze erop attept gemaakt werden dat de heer den Held zijn boekhandel aan de Hoofd straat 181 uitverkocht. En Ton doodgewoon informeerde of de winkel met het huis te huur was... Ton van Gelder druk doende met een drukprocedé in wording. spreidt En... dit tevens een buitenkansje voor hem betekent. Op de tafel in hun huiskamer, heel apart alleen al door het bewerkte plafond, gelukkig helemaal in de oude stijl gelaten, staat een vier kante plantenbak. Een inspiratie bron voor de jonge Nanna, die in fel gekozen kleuren weergeeft wat er in haar leeft als zij een werkstuk voorbereidt. Een inleiding vaak tot een fraai applicatiewerk. Oud en modern gaan in deze woonkamer hand in hand. Een groene greenhouten kast, een oranje tafel met die plantenbak, een andere lagere tafel in dezelfde kleur. Een groene zitbank, heel aparte stoelen. Een kamer waar een ieder zich thuis voelt. Een kamer die warmte ver- De cursussen zijn gesplitst in de woensdag en de vrijdag. Een cursus komt op f 20,— per maand. U kunt dus keus maken. Het werkstuk wordt per gewicht berekend. Per avond kunnen er 10 deelnemers geplaatst worden. De eerste vier staan al genoteerd U voelt niets voor dat geklieder met klei enz.? U wilt liever les hebben in schilderen, tekenen of grafiek? Deze jonge kunstenaars reiken u daarbij de helpende hand. Schrijft u even waar uw interesse naar uitgaat. Of... loopt u zelf even bij hun langs. Werk van nijvere handen staat tentoongesteld en is natuurlijk te koop. Heel fijn voor Ton van Gelder dat hij met Barbiëre Rietveld en Daan Padmos van 26 augustus tot 16 september a s. bij Vroom Drees- mann in Rotterdam grafiek gaat verkopen. Alle technieken van de grafiekkunst is hij meester, zodat dit de verkoop heel plezierig maakt. Nanna aan het werk, bedreven als ze is in vele kunsttechnieken. lijk een „taai ongerief" met bijna wiskundige aspecten. Maar hij kwam eruit. Met een verschrikte blik kijk ik op mijn horloge en stop mijn aanteke ningen weg. Met deze mensen zou je uren kunnen praten. En het doet je Schiedamse hart góed dat zij verrukt zijn over onze stad. Een fijne stad om in te wonen, zo menen ook zij. M. W.-S.

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 6