De bejaarden helpen met lage bus/tram tarieven Alléén plastic vuilnis zakken met KOMO-keur Bijstandsnormen Raadsman Maar niet op de manier zoals Rotterdam dat zou willen! per 1 juli WETH. BOLMERS IS ER VOOR Het gemeentebestuur wil de eigen Schiedamse bejaarden echt wel hel pen, opdat zij goedkoper kunnen reizen met de trams en de bussen van de R.E.T. Ook wanneer het de gemeente geld zal gaan kosten. Maar het gemeentebestuur is niet bereid om te helpen op de wijze zoals de gemeente Rotterdam dat graag zou willen. Want dat zou betekenen dat Schiedam de gemeente Rotterdam een verkapte subsidie zou geven en daar voelt men niets voor. MANIER Avond-opening aid. Bevolking DISCRIMINATIE VERKAPT HET NIEUWE STADSBLAD - PAG Ié - WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1972 gemeente schiedam Publicatie van de Gemeente Schiedam. Twee maal per maand verschijnend in Het Nieuwe Stadsblad. Verzorging: Gemeentelijke Voorlichtingsambtenaar Nieuwstraat 26 - tel. 269051 EMMERS De Schiedamse raadsman, de heer Cor Bijl, is door het publiek te raadplegen op dinsdagen van 9-11 uur in het centrum De Ark, Hargplein 101 (bij halte bus 53), tel. 708276 en op vrijdagen van 9-11 uur in het Infor matiecentrum Broersvest 95, tel. 269957. Zo mogelijk na telefonische afspraak. Per 1 juli 1972 zijn nieuwe normen van kracht geworden voor het verlenen van bijstand volgens de Alg. Bijstandswet. De basisnorm per maand is voor tijdelijke bijstandbehoevenden: volledig gezin f506,15 onvolledig gezin f 430,30 alleenstaande (zelfstandig wonend) f 354,25 (kostganger/kamerbew.) f 450,45 blijvend bijstandbehoevenden: volledig gezin f514,80 onvolledig gezin f 437,65 alleenstaanden (zelfstandig wonend) f 360,30 (kostganger/kamerbew.) f 456,50 Bovendien zou Schiedam dan ook moeten betalen voor de bejaarden die géén gebruik maken van de tram of bus van de R.E.T. Bij elkaar gaat het vele tienduizenden guldens kosten en dat maakt Schiedam voorzichtig. Over deze moeilijke zaak wordt nu nog gepraat door de gemeentebesturen van Schiedam en Rotterdam en gehoopt wordt dat er binnen niet al te lange tijd een oplossing uit de bus komt, waar de Schiedamse bejaarden van kunnen profi teren. Rotterdam heeft, zoals bekend, in mei van dit jaar het z.g. bejaardenpaspoort ingesteld, maar alléén voor de eigen bejaarden. De bejaarden die zo'n paspoort hebben kunnen in de trams en bussen van de R.E.T. reizen tegen het kinder-tarief, dat aanzienlijk goedkoper is. Maar dan alléén reizen buiten de spitsuren. Rotterdam biedt aan dat ook de bejaarden in de omliggende gemeenten waar de R.E.T. rijdt (zoals Schiedam) gebruik mogen maken van deze reductie. Maar de gemeenten moeten dan wel betalen voor de verleende reductie, omdat de R.E.T. anders met een financieel tekort zou gaan zitten. Becijferd is dat het f 10,— per jaar zou moeten zijn, en wel te betalen voor alle bejaarden. In Schiedam zijn ongeveer 9.000 bejaarden, dus de gemeente zou f 90.000 moeten bijbetalen. Schiedam wil wel zorgen voor een goedkoop tarief voor de bejaarden, maar niet op deze manier. Zo heeft wethouder C. J. M. Bolmers (van financien, maar ook van vervoer) uitvoerig verteld tijdens de laatste gemeenteraadsvergadering. Dat zou kunnen door te betalen voor die bejaarden, die ook werkelijk gebruik maken van de goedkope tarieven, vast te stellen door elk jaar een paspoort af te geven met een afwijkende kleur. Of door het afgeven van een jaarzegel. Wanneer 4.000 Schiedamse bejaarden hier van gebruik zouden maken, zou dat de gemeente op 4.000 x f 10,— is f40.000 komen. Wethouder Bolmers ziet nog andere moge lijkheden voor een regeling, doch zolang Schiedam nog met Rotterdam onderhandelt, wil hij liever niet zijn troeven in het openbaar op tafel leggen. Verder is de wethouder het niet eens met de argumenten van Rotterdam, dat door invoe ring van een lager bejaarden-tarief de onkosten van de R.E.T. zouden stijgen en de inkomsten dalen. De reductie geldt alleen buiten de spitsuren, dus wanneer de trams en bussen toch niet vol rijden en er komt geen De gezinsledentoeslag is per maand bij één kind f 63,74; bij 2 kinderen f 133,16; bij 3 kinderen f203,01; bij 4 kinderen f290,85, bij 5 kinderen f 379,12; bij 6 kinderen f 475,10; bij 7 kinderen f581,27 en bij 8 kinderen f 682,15. Het bijstandsniveau is gelijk aan het basisbedrag plus huur plus (ev. gezinsleden toeslag) plus ziekenfondspremie. Wethouder C. J. M. Bolmers wil bejaarden helpen De afd. Bevolking c.a. van de gemeentesecre tarie, Overschiesestraat 2, zal in de komende wintermaanden tot eind april tijdens de gebruikelijke avondopenstelling op de don derdagse koopavonden voor het publiek open staan van 19 uur tot 20 uur. Alleen voor zaken betreffende paspoorten en visakten. In de winter is er minder toeloop, zodat een uurtje open zijn voldoende is gebleken. uitbreiding van het aantal ritten. Wat bedoelt Rotterdam dan met hogere onkosten? Ook vraagt hij zich af of de inkomsten wel zouden dalen; de bejaarden betalen wel minder per rit, maar er gaan meer bejaarden de tram en bus gebruiken. Wat het verlies van de R.E.T. betreft, wijst de wethouder er op dat in het jaarverslag wordt toegegeven dat de tramlijnen 1 en 8 (juist de Schiedamse lijnen! de enige twee lijnen zijn die winst opleveren. En deze winst wil weth. Bolmers dan wel eens afgewogen zien tegen het verlies op de gebrekkige buslijnen in Schiedam. Daar komt bij dat Rotterdam een bijdrage uit de rijkskas krijgt voor het openbaar vervoer. Ook voor het vervoer in de regio. De wethouder wil graag weten hoeveel uit die bijdrage nu eigenlijk wel bestemd is voor de verzorging van het openbaar vervoer in Schiedam. Rotterdam stelt dat dit niet uit te splitsen is, wat door de heer Bolmers wordt betwijfeld. Dit alles maakt dat de wethouder in het voorstel van Rotterdam een poging ziet om van Schiedam een verkapte bijdrage los te krijgen in de onkosten van het openbaar vervoer. En daar past hij voor! „Als we er binnenkort niet onderuit kunnen komen, aan het openbaar vervoer een subsidie te moeten verlenen, dan menen wij daaraan toch wel bepaalde rechten te mogen ontlenen. Zowel wat betreft de routes van de buslijnen als de frequentie waar mee gereden wordt", zo stelt de wethouder. Als Schiedam nu gaat betalen via het achterdeurtje van een speciale bejaarden-regeling, dan wordt Schie dam dit recht op medezeggenschap ontzegt. En dat nu vindt de wethouder een onjuiste zaak. Er is nog een ander punt. Wethouder Bolmers is van mening (evenals de PvdA- fractie overigens) dat bejaarden tenminste recht hebben op het minimumloon. Dit moet zó hoog zijn, dat uit de post voor levensonderhoud ook het openbaar vervoer betaald moet kunnen worden. En gebleken is dat vele andere fracties deze mening delen. Dan zijn speciale tarieven niet nodig. Maar de regeling blijft in gebreke deze zaak aan te snijden. Het moet er nu toch echt van komen, waarschuwt de gemeentelijke Reinigings dienst. Alléén de plastic vuilniszak voorzien van het KOMO-keur wordt door de ophalers van het huisvuil geaccepteerd. Verder niets! De metalen vuilnisemmers, de zakken zonder KOMO-keur en de onverpakte rommel zullen ze voortaan laten staan. Met een kans dat er een bekeuring gegeven wordt bovendien. De gemeenteraad heeft besloten dat het voor taan zo zal gaan en daar hebben de ophalers zich aan te houden. In de afgelopen paar weken heeft men nog iets door de vingers willen zien, maar ook daar komt een einde aan. Misschien dat het bovenstaande wat dreigend klinkt, maar zo is het niet bedoeld. Integendeel, de directie van de V.R.O.M.- dienst wil het publiek zelfs een grote, dikke pluim geven! De medewerking is prima geweest en afgezien van wat strubbelingen begin vorige week is de wijziging in het systeem van aanbieden van het huisvuil erg prettig verlopen. Slechts een enkeling wijkt af van de gestelde regel, mogelijk dat hij of zij die nog niet kent. Maar dat zal men dan wel merken. Wat de KOMO-keur betreft, die eis is niet voor niets gesteld. De keur is het teken dat het een goede zak is. Van een stevige kwaliteit, juiste afmetingen, ook van het beste materiaal. Er worden namelijk nog steeds zakken op de markt gebracht zonder KOMO-keur. Ze zijn wat goedkoper, maar de soort plastic voldoet niet. Bij verbranding blijft er veel rest over met een te hoog zoutzuur-gehalte. Dit geeft een verontreini ging van het milieu! De door de KOMO goedgekeurde zakken geven bij verbranding relatief minder rest en verontreinigen dus in mindere mate. De Schiedamse zakken worden niet verbrand, maar de V.A.M. kan de KOMO-zakken veel beter verwerken dan de niet-goedgekeurde zakken van andere samenstelling. Een aansporing temeer om de KOMO gekeurde zakken te gebruiken. Nog dit. De metalen vuilnisemmer mag men houden. Wie geen prijs stelt op het bezit, kan de emmers inleveren. Dat kan heel eenvoudig door de emmer op de stoep te zetten, doch dan nfet gevuld en nfet op de dag dat het vuil normaal wordt opgehaald. De Reinigings dienst rijdt rondjes speciaal om die lege ongewenste emmers op te halen. Het zijn er al vele honderden! Maar pas op, gevulde emmers laat men staan. Weth. Bolmers is er niet tegen om bejaarden, die toch al moeilijk uit hun isolement komen, een reductie te geven bij het gebruik van het openbaar vervoer. Maar het is wel discriminatie van de bejaarden, wanneer zij in de bus bij de controle een pasje moeten trekken. De reductie moet op een andere manier toegepast worden, vindt hij. Bovendien, wat krijgen de bejaarden die de moed opbrengen te lopen inplaats van met de bus te gaan? Dan hebben zij recht op een bijdrage wegens schoenslijtage. En als bejaar den op het minimumloon reductie krijgen, moeten de minimum loners die dan ook niet hebben? En de AOW'ers, die niet van de AOW kunnen leven, hebben die geen recht op een reductie? Wethouder Bolmers is dan ook voorstander van een algemene regeling, die al deze problemen opvangt.

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 16