STAPHORST TOONT HET ANDERE GEZICHT Si We liggen hier minder in 't ziekenhuis dan waar ook in Nederland. Die kar van 't volksgericht? Toch gewoon een joke van de jongelui! Abe woont hier ook en we hebben maar liefst zestien voetbalteams. Op vijfenveertig toeren vraag Mieke Telkamp „Waarheen, waartoe"? als sekretaris J. de Wolde aan zijn honderdste lezing met lichtbeelden begint en al mag dat louter een co-incidentie wezen, de zegsman van de nieuwe Staphorsters zou dat soepel tot motto van zijn voordracht kunnen maken. Want wat komen gaat is juist wat nieuwkomers in het door kar en anti-prik in heel ie wereldpers gedoodverfde kerkdorp betreft. Een toekomst, waarin Staphorst een heel ander gezicht wil tonen omdat dat eigenlijk het meest identieke zou zijn van een gemeente, waar niet alleen legendarisch voetbalcoryfee Abe Lenstra snel wortel wist te schieten. „DAT LUKT NOOIT" TV: FIFTY FIFTY SPORT ONDERWIJS TEXTIEL WERKZAAM HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 22 - VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1972 Noeste beeldbouwers van Stap horst's minzame imago zijn de Stichting Staphorst („We moeten eindelijk eens van die valse trekken af"), dorpscorporaties („Noem eens een plaats waar de bibliotheek zo best bloeit als hier") en het lokale bedrijfsleven („Ziekteverzuim mag bij ons geen naam hebben"). In dat kader past dan ook moeiteloos de braderie, die een van de plaatselijke industriële prominenten, Brink, die buitenhuizen en bungalows van hete-luchtapparatuur voorziet, uit schreef, ter gelegenheid van de ingebruikname van een nieuwe pro- duktiehal. En wat zette Brink in de inviterende bezoekersfolder? Precies: neem vooral uw camera mee. En dat ondanks publieke verwijzingen naar artikel 44a van de autochtone politieverordeningdie het op of aan de openbare weg fotograferen van personen tegen hun wil strafbaar stelt. Zodat er grif en gretig gekiekt werd in de hal waar toeristes in mini-rokken zich out of fashion gingen voelen naast in kleurige dracht gestoken Staphorster vrouw volk. rite waren er, en ze lieten zich neerzetten door flitsende foto toestellen en filmende camera's, de vrouwen en vrouwtjes van Stap horst. En terwijl de sekretaris zijn dia's vertoonde reikten andere stichting- bestuurders folders uit, hanteerde grootmoeders het spinnewiel of prezen met goudkleurige oorijzers getooide jongedames tegels aan die een financiële ondergrond moesten helpen vormen voor al die propa ganda voor een dorp dat, verzucht men bij de promotors, volgens velen brengen als hij hen informeert in welke gemeente hij zijn dagtaak heeft te verrichten. Maar de adjudant schudt, met een routine die op jarenlange ervaring moet stoelen, uit de blauwe uni formmouw dit beeld van de geboren en getogen Staphorster: hij is ijverig en werkzaam, leeft sober en is (gezagsge)trouw, is spaarzaam en behulpzaam, nooit bang voor mate riële vernieuwingen maar voelt nau welijks of niets voor veranderingen in zijn denkpatroon. Op de 13630 hectare die zijn gemeente telt kan burgemeester P. A. Nawijn dagelijks de eigen geaard heid van de 10806 Staphorsters ervaren. De burgemeester zegt vrien delijke dingen over hen en vindt zijn ressort, dat de kerkdorpen Stap horst, Touwveen en IJhorst omvat „onbekend en daardoor onbemind". Ten gemeentenuize waardeert men de bekendheid die Staphorst wel geniet minder positief dan de sherry-uitdelende dorpelingen in haar driekleurendracht die de over tuiging huldigen dat de vreemdeling in ieder geval langs zwak-alcoho- lische weg het innemende karakter van de streekbewoners bijgebracht kan worden. Maar vraag de lieve meisjes in haar strakke lijfjes en onder de in huisvlijt vervaardigde kap niet om nadere geografische bijzonderheden over haar woonplaats. Goed, dat Het Schot en Halfweg met nog vier buurtschappen ook tot Staphorst behoort valt hier nog wel te vernemen, maar men komt weer bij de Stichting uit als men wil optekenen dat 86 procent van de gemeente uit cultuurgrond bestaat, 7 procent uit bos, dat nog eens 7 Het wordt tijd dat we eens laten zien, en horen, dat we een ander dorp zijn dan iedereen denkt, zegt men in Staphorst. in Nederland niet zou misstaan op de lijst van gebieden voor urgente ontwikkelingshulp Maar zouden de ijveraars voor .Staphorst*s nieuwe fysionomie daar over plaatselijke rijkspolitie-adju- dant G. Papenburg (55) consulteren, dan zouden ze geen bemoedigende prognose mee krijgen. „Dat lukt ze nooit", zegt de adjudant, „Staphorst is Staphorst". Waarmee de dienstdoende gezags- handhaver overigens geen euvel woord over zijn standplaats gezegd wil hebben, al laat een wachtmeester wel los, dat collegae elders in het land beklagenswaardige uitingen op- procent heengaan aan bebouwde oppervlakte, water en plantsoenen. Ter gemeentesekretarie kan men verklaren dat Staphorst tot de dun bevolkte plaatsen van de toch al van een matige populatie voorziene provincie Overijssel behoort, wonen er elders in het land gemiddeld 380 personen per vierkante kilometer, in Overijssel is dat 240, maar in Staphorst slechts 78. Vierhonderd km. aan wegen telt de Staphorster agglomeratie, 70 procent is verhard, het hele dorp is 12 km. lang. Er staan, kan men op het gemeentehuis ook voorrekenen, 1070 boerderijen, het totale woningbestand beloopt 2500. Al kookte en stookte vader en grootvader anders, vijftig, procent van de ingezetenen gingen inmiddels al over op aardgas en dat is veel voor een plaats met een hoog aantal boerderijen die doorgaans voor de produktie van de Groninger bel distribuerende organen als niet ren dabel gelden en derhalve niet voor aansluiting in aanmerking komen. Waar men officieel ten gemeente huize geen weet van heeft maar wat op de feestelijke braderie vlot valt te vernemen; meer dan de helft van de Staphorsters kijkt naar de t.v. Wat indicaties mag inhouden voor de religieuse kaart van een gemeente knobbel gezegend mag heten. Drie huisartsen en een tandarts waken over de gezondheidszorg van de Staphorsters, die ter aanvulling daar van met 2300 gezinnen sterk zich aansloten bij het -onverzuilde- Groene Kruis, terwijl het Rode ook nog eens op de bijval van 1900 gezinshoofden mag bogen. De sociale zin van de Staphorsters, zo legt de Stichting die de goede naam en faam tracht uit te dragen uit, blijkt uit de 90 mille die de 10.000 dorpelingen neertelden voor 2 wijkgebouwen. Mogen medische indicaties juist de Staphorster roep vertroebeld heb ben, lokale statistici becijferden dat terwijl het landelijk cijfer in Neder land 8,94 bedraagt voor ziekenhuis- verpleging, Overijssel daar onder bleef bij de laatste telling met 8,19 terwijl het ziekenhuispercentage in Staphorst toen maar 3,28 bedroeg. Acht de doorsnee-Staphorster de gezonde geest („die kar van het Spinnen en weven, stoffen bedrukken en wiegen beschilderen in de traditionele kleuren. Oude Staphorster vrouwen weten er wel raad mee want huisvlijt is voor hen een van de dingen die niet uit het leven in dit Overijsselse dorp zijn weg te nemen. die bevolkt wordt door personen wier godsdienst in 78,5 op de 100 hervormd is, voor de praktizering daarvan staan drie kloeke kerken ter beschikking. De 15 procent tellende gerefor meerde gezindte omvat twee syno dale en één vrijgemaakte kerken, de 2,5 procent oud-gereformeerden ko men als de klok roept bijeen in een klein kerkje. Twee procent van de Staphorsters behoren tot overige kerken waaronder een voornamelijk uit import bestaand gering aantal rooms-katholieken, twee pro cent van de bevolking tenslotte is onkerkelijk. Wie van de zeven kerken oversteekt naar de raadszaal treft daar een 15 leden tellend gemeentebestuur aan, vergaderend onder een aan zijn gemeente gehechte voorzitter Na- wijn. Men telt vier SGP-ers, drie leden van de AR, 2 van de CHU, 2 van Gemeentebelangen, 2 socia listen, 1 lid van het Geref. Politiek Verbond en een representant van de Boerenpartij Het onderwijs blijkt voor de Stap horster raad een onderwerp van aanhoudende zorg, al is het open baar onderricht bescheiden, 82 pro cent van de kinderen gaat naar een christelijke school. Ter plaatse be dienen 8 lagere scholen de leer plichtigen, de LTS in Meppel wordt voor 25 procent bevolkt door jongelui uit Staphorst wat in de plaats van herkomst de opvatting deed ontstaan dat het manvolk met een geprononceerde technische Staphorst schuwt vooruitgang in materiële zin niet, zeggen de politiemannen en zij kunnen het weten want de verkeers onveiligheid neemt er ook toe. Vandaar de verkeersles aan Staphorster jongens en meisjes. volksgericht is een joke van de jongelui") gewaarborgd door culti vering van het waardevolle uit het verleden, het gezonde lichaam wil gediend wezen door elf voetbal-elf tallen van de w. Staphorst die op de zaterdagmiddag aantreden, gesecon deerd door nog eens vijf elftallen uit IJhorst die zondagsmiddags uit komen, een dominerend sportgezel- schap dat sinds enige tijd nog versterkt wordt door elf als „mollig" aangeduide voetballende vrouwen. Gymnastiek, judo, tafeltennis en wandelen completeren het sportieve vermaak van een dorpsgemeenschap, die met een hoge leesdichtheid een van de best beklante (christelijke) openbare bibliotheken boven de Moerdijk weet te exploiteren. Onder die leeslustigen scharen zich ook de talrijke dorpelingen die van elders kwamen, sinds 1947 is het forensisme met 130 procent toe genomen, weten de nieuwkomers die als hun Nummero Een onbetwist de man erkennen die in Staphorst in een imposante behuizing zijn tweede heitelan vond, us Abe... Tot de aldus gezegenden der Overijs selse aarde behoren ook degenen die zich eigenaars kunnen noemen van de 1000 hectare die de gemeente nog telt aan particulier bosbezit. Anderen die op eigen niveau de natuur willen ontmoeten doen dat in het recreatiecomplex IJhorst met de fraaie omgeving en de staats bossen. In totaal 1500 personen kunnen door de plaatselijke vakan- tiebedrijven verpleegd worden naar gastvrije horecamaatstaven, recent kwam hotel Waanders die opvang nog versterken. Toeristen signaleren hier dat Stap horst óók geldt als het centrum van de „ongestudeerde geneeskunst", de praktijk van de lokale kruiden dokter, de familie Stegeman is wijdverbreid. Waar die toeristen echter vooral naar uitzien is naar de 4000 Staphorsters, hoofdzakelijk vrouwen, die de kle derdracht in de eigen Staphorster kleuren nog dragen. Kiest mannelijk Staphorst voorzover het de traditie handhaaft, voor een vrij sobere tuniek, het vrouwvolk draagt over een onderrok van 280 m. een overrok van nog eens 2.80 m., een hoeveelheid katoen en laken die eigenhandig verwerkt wordt door de draagsters die alleen op de zondag en bij feestelijke gelegenheden de oorijzers uit de kast halen. Het jakje met bloemetjespatroon wordt ook in doe-het-zelf verband vervaardigd, hetzelfde motief dat terugkeert in de krukjes en ander houtwerk dat timmerfabriekjes ter plekke van de band laten komen. Vrouwelijk Stap horst drukt dat bloemenmotief eigenhandig in de kleding, die er extra feestelijk moet uitzien als op de derde dinsdag van april in Staphorst de grote jaarmarkt ge houden wordt evenals trouwens op het concours hippique in Rouwveen in de vroege mei. Agrarische aangelegenheden boeien de Staphorsters, zij weten dat in '70 in hun woonplaats 63000 kippen gehouden werden, 1600 melk gevende koeien en 3000 fokzeugen. Die agrarische bevolking wil graag gebruik maken van technische ver nieuwingen maar hecht overigens sterk aan het traditionele dorps- patroon. Veranderingen daarin aan brengen is een onderwerp dat men in de direktiekamers en aan de burelen van personeelchefs graag ter tafel brengt op het industrieterrein De Baarge, waar niet alleen Brink voornoemd de toon aangeeft, maar waar ook de zuidelijke gloeilampen fabriek een Staphorster dependance opende. Op dit industrieterrein onderschrijft men de werkzame aard van de gemiddelde Staphorster, een positief geluid dat de Stichting in haar promotie ook wil laten over komen. Vandaar de lezingen, excur sies en evenementen die men orga niseert. Voor een bijzondere bijdrage zorgen de antiek en souvenirwinkeltjes die steeds betere zaken gaan doen, de meubelindustrie die het rood, groen en zwart van Staphorst tot over de landsgrenzen uitdraagt en de Stap horster koeien die geacht worden zeer roomrijke melk te leveren. Maar de meest essentiële bijdrage aan het gezicht van Staphorst leveren toch de Staphorster babies die volgens overerfd gebruik, nog altijd hun eerste levensmaanden doorbrengen in een hardhouten, rood, groen, zwarte wieg met twee hartjes, verkrijgbaar bij plaatselijke midden standers in kleur voor 205 gulden en daar is de btw dan bij...

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 22