Het Nieuwe De brandende stad van Daan van Zee herleeft „PEKWSÏ 15.11.22 bellen! Schiedamse „bestseller" van rond de eeuwwisseling te herlezen in fotografische herdruk 5.95 Kaaorama ii 11 RENAULT PASFOTOS (g7"0vanderwaal KOSTER 70.77.77 FIGUURZAAG- EN HOBBYCLUB Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam, Kethel en Oud-Mathenesse (Rotterdam) :J3) Randstad-edities verschijnen in Delft, Schiedam. Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk, het Westland en in Rotterdam (10 edities) in een totale oplage van 320.900 ex de brandende stad Reeds voordat dit boek van stadgenoot Daan van der Zee. ,,De brandende stad", als feuil leton in de Schiedamse Cou rant verscheen, was er veel vraag naar. Dat is niet zo verwonderlijk, want deze auteur beschreef het leven van een puur Schiedams gezin. Hij heeft nog meer boeken op zijn naam staan, maar dit boek is vooral voor de oud-Schie dammers een stukje geschie denis. MOOISTE PLEKJE... MEESTER EIM MIJNHEER... direct klaar 'oto optiek NIEUWLANDPLEIN 19 ENGELSE kop- en Schotels v a Damclub „Schiedam" doet het goed 23e JAARGANG WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1972 Stadsblad Correspondentie: Postbus 257, Schiedam. Kantoor: Broersvest 125 (C. J. van der Klink) Schir.dam, tel. 010-26 73 68 en 26 3939 Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag tot 6 uur 's avonds. Eindredaktie: P. 1. Hovingh, postbus 167, Delft, telefoon 01524646 Centrale ad ministratie Randstad-edities: Postbus 167 (Koornmarkt 34) Delft. tel. 01523627* OPLAGE 35 800 Meester Brouwer naar wie een straat in Schiedam-Zuid genoemd is... hoogste klas zitten. Chris verliefd op Corrie van Weideren, het meisje met de goudblonde lokken en de blauwe ogen. Maar „De Klus" Theo van Willigen heeft veelmeer overmacht. Chris is onzeker door zijn spraak gebrek, al is hij dan met die twee kwekelingen op zijn oude school in de Gorzen. Zijn vader verongelukt in een heetgloeiend spoelingluik. Zijn moeder wil echter dat hij zijn studie afmaakt en gaat om dit te bekos tigen vier dagen in de week uit werken. Zeer tegen de wil van zijn broers in, die op een kurkenfabriek en bij een molenaar werken. Chris gaat niet over. Dan wordt hij voor de keus gesteld: of een kantoor zoeken of een baas. Het wordt zich aanmelden bij boekhouder Van Weideren. Bij de firma Houtman Co. in de West- frankelandsestraat. Corrie wordt ver geten, maar Loesje Waalwijk komt in zijn leven. Loesje uit de Boter- straat, waarvan haar vader ambte naar op het stadhuis was... Nee, verder vertel ik u niets. Ik heb u nieuwsgierig gemaakt. U wilt dit boek graag in uw bezit. Het is een plaatsje in uw boekenkast tenvolle waard. Juist omdat het in de stijl van toen geschreven is, want het is fotografisch herdrukt. Iets waarvoor we de heer B. Burggraaf wel een compliment willen maken. Interesse Het was totaal uitverkocht. Maar men bleef ernaar vragen. Reden genoeg voor de heer H. G. Dijker man om in overleg met Interbook International, die o.a. De geschie denis van Vlissingen door H. Winkel man, Geschiedenis en merkwaardig heden der stad Vlaardingen door mr. P. G. Q. Sprenger van Eijk, De geschiedkundige beschrijving van Hillegersberg en Bergschenhoek door W. van den Hoonaard, Beschrij ving van de Alblasserwaard en de Vijf Heeren-landen door D. van 't Sant uitgaf, ook dit boek met zijn zuiver Schiedamse achtergrond het licht deed zien. Vele stadgenoten hebben de feuille ton van de Schiedamse Courant uitgeknipt. Die kunnen nu vernie tigd worden. Een vrijwel complete uitgave van het oude boek is dezer dagen verschenen. Met dien ver stande dat het nu verlucht is met foto's uit die dagen. Dankzij de welwillende medewerking van archi varis G. H. v.d. Feyst en A. C. de Voogt van der Straaten. is de heer H. G. Dijkerman van Boekhandel J S. van Leeuwen er tevreden over? Eigenlijk een over bodige vraag, want een gedeelte van zijn etalage aan de Broersvest 44 is aan dit boek gewijd. Een boek dat je eigenlijk in één adem door uitleest, want het is een zuiver Schiedams boekHet is de geschiedenis van een brandersgezin. Hoofdfiguur: Chris Landstra, een jongen uit de Gorzen. Een knaap met een spraakgebrek. Je ziet hem daar staan in de nieuwe omgeving, want het gezin is verhuisd. Hij heeft heimwee naar dat huis in de Steenstraat, waar hij tot zijn 12de jaar gewoond heeft. Waar hij ge boren is in het nogal verdeelde Gorzen in die tijd. Nu dan Schie dam-Zuid. Aan de overkant van de Groenelaan van „het kamp". De buurt van de havelozen, de óngewassenen, de buurt van de armoede Een buurt waar je alleen naar toe ging om op de vuist te gaan. LAMSTRAAL... Beangstigd door zijn spraakgebrek staat Chris Landstra daar op het Koolas, omgeven door een groep jongens, die hem, de „vreemdeling" niet accepteren. Ze vragen naar zijn naam. Voluit zegt hij 'm met die sisklank: Christoffel Landstra... „Lamstraal" maken ze ervan, de oude bijnaam uit de Gorzen. Hij neemt dit niet, Chris Landstra, deze bespotting van zijn n^am en hij slaat er met zijn klomp bovenop. Een gevecht beslissend voor zijn later leven, want hij overwint en hij wordt in de groep van Jan Verbiest opgenomen. Chris Landstra, zoon van een bran dersknecht, zoon van een moderne „horige in het oude land van Mathenesse... We klagen nu over milieuverontrei niging. Doch reeds in die jaren werden we ermede geconfronteerd. De kaarsenfabriek Apollo" zorgde toen wel voor een vuile vetlucht, die over de Gorzen dreef tot nabij de stad! Het mooiste plekje van de wereld vond Chris Landstra mouterij Wil lem III op de Willemskade. De mouterij dichtbij de branderij, waar zijn vader werkte, hen kleine oude mouter was zijn vriend geworden. Bergman die ervoor zorgde, dat zijn ene natte voet, door het ijs gezakt, bij het eest vuur gedroogd werd. Chris, die een hechte vriendschap met deze oude man sloot. Hij mocht hem helpen met het sluiten van de mouterij. Maar hij zag zijn wereld plotseling bedreigd, toen vader Hein zijn ontslag kreeg in de branderij van Bertels. Maar een week later weer werk vond. In een branderij op de Broersvest, zodat het gezin Landstra verhuisde naar een hofje. Met die bleekveldjes voor de deur. U herinnert ze zich nog wel. Elke nacht om 2 uur werd vader Hein gepord. Suffig van de slaap toog hij dan naar zijn werk. Tegen de middag kon zijn vrouw zelfs met het ..middagprakjedie slaap niet verdrijven. Als hij tegen de avond thuis kwam, at hij wat, rookte zijn pijp en ging naar bed. Want om 2 uur galmde de stem van de porder weer. Als leerling van de Gorzenschool van ..meester" Brouwer vond deze, dat Chris onderwijzer moest worden De verhuizing zette er geen streep achter, want op de iets deftiger school na „mijnheer" Sander kwam deze tot dezelfde ontdekking Dan zien we deze Chris in de De Broersvest met veel huise lijkheid voor de deur op een warme zomerse dag! Plus het afstand van de foto's door het Gemeente Archief. Een uitstekend geschenk met St. Nicolaas of Kerstmis. Maar... er is maar een beperkte oplaag van en niet alleen verkrijgbaar bij Boek handel van Leeuwen. Ook zijn collega's hebben het in voorraad. Prijs: f 24,50. M. W.-S. rembrandtlaan 83 telefoon (010) 264374 CHIN IND RESTAURANT C met afzonderlijke gelegenheid voor afhalen van diners. v. iS Volop parkerruimte aan voor- en achter zijde TELEFOON 70 75 42 GROTE COLLECTIE kodo-1 kunstnijverheid- ortikek hoogstraat 28 Schiedam Vrijdagavond speelde het eerste tiental van Damclub „SCHIEDAM" haar tweede wedstrijd in de compe titie van de Rotterdamse Dambond, afdeling hoofdklasse. Na de eerste wedstrijd met grote cijfers te hebben gewonnen (uit tegen VDV-2, 16-4), werd ook de thuiswedstrijd tegen K.D.V. uit Krimpen aan de IJssel gewonnen. De cijfers waren ditmaal 14-6. Ook in eigen huis waren de Schie dammers goed op dreef. Met dit resultaat hebben zij zich aan de kop van de hoofdklasse geplaatst met een bordpunten-totaal van 30-10. In de wedstrijd tegen K.D.V. was de eerste uitslag al snel bekend, Wim Vrijland bood om tien over negen remise aan, wat zijn tegenstander grif accepteerde. Maar daarna kwam het geweld: via overwinningen van achtereenvolgens J C. Onink, M. van Erkel en C. den Boer, remises van H. M-. Willemse en Ch. Mous, en nog eens twee overwinningen van R. Boersma en P. Lansbergen, kwam de stand op 13-3 voor SCHIEDAM. Even over half twaalf werden tenslotte ook de twee overgebleven -partijen beslist: D. v d. Spek gaf op (de enige verliespartijen J. Breman sleepte een remise uit de tijdnood. Totaal dus 14-6 voor „SCHIE DAM". Aanstaande vrijdag speelt Damclub „SCHIEDAM" haar derde wedstrijd. Het is eveneens een thuiswedstrijd, tegen Ons Genoegen, dat tot nu toe tweemaal verloor met 14-6. Er wordt gespeeld in een van de zalen van de Ger. Kerk „De Ark", Hargplein 101Groenoord. DACTYLO uitzendorganisatie, ook voor Uw bedrijf. Telefoon 01899-2826 Eindelijk is het weer zover dat de Figuurzaag- en hobbyclub gaat be ginnen. Op dinsdag 26 september om 7 uur gaan de deuren weer open. Dit seizoen gaan we figuurzagen, draadfiguren maken, met klei wer ken en schilderen. Ook kunnen wij nog een aantal leiders gebruiken. De club wordt gehouden elke dinsdag avond van 7 tot 8 uur voor jongens van 8 tot 13 jaar in het wijklokaal aan de Nw Maasstraat. (Bij de bushalte van bus 55). laxi

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 1