Oude dorpskern Kethel ondergronds vernieuwd HET DIENSTENCENTRUM DRAAIT AL I Bedankt voor de medewerking Houdt uw stud schoon! Klap f Reinigingsdienst: Verkeer HET NIEUWE STADSBLAD - PAG 18 - WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1972 5* informatie Publicatie van de Gemeente Schiedam. Twee maal per maand verschijnend in Het Nieuwe Stadsblad. Verzorging: Gemeentelijke Voorlichtingsambtenaar Nieuwstraat 26 - tel. 269051 Gebruik de afvalbakken die langs de straten zijn opgesteld. Gooi daar uw rommel in en laat het niet op straat vallen. Anderen moeten het voor u opruimen! De zaak goed dicht binden en boven de afsluiting een stuk zak overlaten als handvat voor de ophalers. Een slecht dichtgebonden zak kan openvallen en dan komt de rommel op straat! De zak pas 's morgens buiten zetten, dus kort voordat de de vuilnisauto langs komt De metalen vuilnisemmer, die men niet meer mag gebruiken, kan men houden. Stelt men er geen prijs op, dan kan men de emmer inleveren. Dat kan door de emmer leeg op de stoep te zetten, de dag nadat de vuilnisauto langs is gekomen. De Reinigingsdienst maakt dan een extra rondje om de emmers op te halen. Dat oud-Kethel niet eerder op het riolerings- net is aangesloten, ligt in het feit dat het gemaal „Kethel" aan de Schiedamseweg tot de maximale capaciteit is belast door de nieuwbouw in Groenoord en Kethel. De nieuwbouw in deze omvang is eenvoudig niet voorzien toen het gemaaltje in Kethel werd gebouwd. Door de aanleg van het nieuwe hoofdriool Kethel-Nieuwland, dat medio volgend jaar gereed en in gebruik zal zijn, komt er ruimte. Nu kan het oude Kethel een riolering krijgen. Daaraan is dan snel de aanleg van gas gekoppeld. Ook op dit punt is de dorpskern een achtergebleven gebied. Maar ja, het is niet zo aantrekkelijk (en bovendien nog extra duur) om gasleidingen te leggen om die na enige tijd weer te veranderen omdat de riolering ook nog in de grond moet. Daar komt nog bij dat in de smalle straatjes van de dorpskern het een passen en meten is om alle kabels en leidingen netjes en op juiste wijze naast elkaar in de grond te krijgen. In het verleden zijn de waterleidingen en de kabels voor elektra en telefoon in de grond gestopt op een wijze die niet meer klopt met de huidige opvattingen. Dit alles heeft gemaakt dat momentéél in één klap het gele „ondergrondse verkeer" in de oude dorpskern onder handen wordt genomen, aangevuld, verbeterd, gewijzigd. Een vrij kostbare „klap" overigens, want er is voor de gemeente alleen al ruim f 900.000 Het nieuwe dienstencentrum „De 4 molens" aan de Nieuwe Damlaan, hoek Burg. Honnerlage Gretelaan in Nieuwland, is, vooruitlopend op de officiële opening op vrijdag 6 oktober door de heer C. Egas, maar vast in gebruik gesteld door de Stichting Raad voor het Bejaardenwerk in Schiedam. Onze oudere stadgenoten kunnen er nu al terecht van maandag tot vrijdag, van 9 uur 's morgens tot 5 uur 's middags. Voorlopig niet in de avonduren, want daar schijnt niet veel behoefte aan te bestaan. „De 4 molens" is in de eerste plaats bedoeld als ontmoetingscentrum voor de ouderen, de invaliden en ook voor aldiegenen die zich eenzaam voelen en verlegen zitten om een praatje bij een kop koffie. Zij kunnen rustig binnen komen stappen door een van de zes deuren van het centrum, waarna de tekening op de vloer de weg aangeeft. Naar de grote maar gezellige ruimte waar men kan biljarten (5 tafels! of kaarten, of lezen (er is een bibliotheek), handwerken of zomaar praten. De aanwezige gastvrouwen en enkele gastheren zullen zorgen, dat de bezoeker niet in z'n eentje blijft zitten. In de z.g. vergaderzaal kan bejaarden-gymnastiek worden gegeven en er is een ruime recreatiezaal voor de grote bijeenkomsten. Daarnaast biedt het centrum, de naam zegt het al, een aantal diensten aan. Men heeft hier een kapsalon, voor dames en heren, een pedicure, er is een aangepaste badgelegen heid (ook de toiletten zijn overigens aangepast! een wasserette en men kan er „Bedankt voor de medewerking 'n dikke pluim op de hoed! zo zegt men bij de Reinigingsdienst. Want zonder veel pro blemen (hier en daar waren er in het begin wat strubbelingen) heeft het Schiedamse publiek na 1 september j.l. aanvaard dat het huisvuil voortaan slechts in plastic vuilnis zakken mag worden aangeboden. Dat het goed zou lopen, werd eigenlijk wel een beetje verwacht. Want tevoren maakte immers meer dan 60 procent van de huisvrouwen reeds gebruik van de plastic zak. De rest is kennelijk gevolgd. Slechts enkelen houden zich niet aan de regels, mogelijk omdat ze die nog niet kennen. Daarom nog even de belangrijkste richtlijnen. Voor het afgeven van huisvuil alléén de plastic vuilniszak gebruiken. En dan een waar de KOMO-keur opstaat, het teken dat het een góede zak is. Alle andere zakken (en ook de oude metalen vuilnisemmer, evenals pakken, dozen, enz.) laten de vuilnisophalers voortaan staan De oude kern van het voormalige dorp Kethel, dat is dan in hoofdzaak het plein-achtige kruispunt van vijf smalle wegen, met kleine winkeltjes en grote bomen, zal zo veel mogelijk in de huidige vorm gehandhaafd blijven. De stedebouwkundigen (en zij niet alléén! zijn erg gesteld op dit nog altijd rustieke plekje, dat zo leuk contrasteert met de vele nieuwbouw in de omgeving. In het Structuurplan is daar nog de nadruk op gelegd en met alle planning voor Schiedam- Noord zal daar ook rekening mee gehouden worden. Doch dit geldt dan bovengronds. Onder de grond mag ook de typische oude dorpskern best wel gemoderniseerd worden! Zeker als het gaat om een riolering en een gasvoorzie- ning. De sloot langs de Kerklaan mag een zekere vermaardheid hebben en de sloten langs de Kerkweg en Vlaardingseweg mogen bijdragen aan het rustieke karakter, plezierig zijn ze niet voor de bewoners. Door vele Kethelaren is het ontbreken van een riolering en van gas aangevoeld als een achterstelling van het voormalige dorp. Daar gaat nü een verandering in komen. pedagogische dienst St. Jozef en Pro Juventute, de gemeentelijk Sociale Dienst, het Algemeen Maatschappelijk Werk en de raadsman. Eventueel een belastingconsulent en een diëtiste. Op bijgaande foto de ontmoetingsruimte met biljarts, een buffet met terraszitje, maar ook gelegenheid om te kaarten, te schaken of dammen, handwerken, lezen of gewoon babbelen. een warme maaltijd krijgen voor de schappe lijke prijs van f 2,75 (als men in het ziekenfonds zit, anders een gulden duurder). Ook de prijzen van de koffie, de frisdrank zijn zeer schappelijk. mee gemoeid. Met het aan de ondergrondse modernisering verbonden graafwerk zitten de dorpenaren ongeveer zes maanden in de rommel. Half augustus is het begonnen „en het werk loopt lekker", meldt men bij Gemeente werken. Bij die laatste uitspraak zullen de dorpsbewoners wel wat zuinig gaan kijken, temeer daar het ergste nog moet volgen in de komende natte wintermaanden. Dat in drie van de vijf „poten" van het dorpsplein de riolering in de grond zit en de bestrating weer provisorisch is aangebracht, zegt niet zo veel. Er wordt namelijk volgens het „open-dicht" systeem gewerkt, dat bij de buitenstaander nogal eens misverstanden wekt. De vele bij het werk betrokken ploegen kunnen niet gelijktijdig op één plaats werken, terwijl een ploeg soms meermalen op een plaats moet zijn. Dit maakt dat de gegraven sleuven open en weer dicht en weer open en weer dicht gaan. Erg lastig, maar het kan niet anders. Het telkens weer dichtstraten maakt dat althans de dorpelingen elkaar min of meer kunnen bereiken. Het doorgaande verkeer wordt uit de dorpskern geweerd. Met omleidingen via Koekoekslaan, Kerklaan en een noodweg naar de Kerkweg in het oosten en via de Laan van Spaland en Lindeijerstraat in het westen. Het gaat redelijk goed, vindt de politie. Maar men heeft wel last van de kwajongens (of grappemakers? die de afsluithekken verplaatsen en de afdekking van de buiten werking gestelde verkeers borden verwijderen. Daardoor rijden auto mobilisten zich wel eens klem in de kern en er komt zo verwarring. De sloten langs Kerklaan, Kerkweg en Vlaardingseweg gaan zoveel mogelijk ver dwijnen. Aan de smalle Kerklaan zal dat meer mogelijkheden tot parkeren geven. Aan het slot zal de gehele dorpskern opnieuw worden bestraat. Wegens de hand having van het karakter komt er geen enkele wijziging van het wegprofiel, terwijl er ook uitsluitend oude klinkers gebruikt worden. Maar dan boven op een gemoderniseerd „ondergronds verkeersnet". Nog dit. Heeft men grote stukken afval, die men kwijt wil dan zijn er drie mogelijk heden. Elke tweede woensdag van de maand komt de Reinigingsdienst die gratis ophalen, maar dan moet men wel 2 dagen tevoren waarschuwen (telefoon 264895). Tegen een kleine vergoeding kan dat drie maal per week gebeuren, na waarschuwing. Bovendien kan men het grove huisvuil gratis aanbieden bij het overlaadstation aan de Parallelweg, elke zaterdagmorgen tussen 9 en 12 uur. De bedoeling is ook dat in het centrum een aantal diensten en instellingen, waar bejaar den veel te maken mee hebben, een kantoortje kunnen huren. Zoals de sociaal-

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 18