Weekmarkt in Groenoord OVER WOONTORENS EN RE JAARDEN Stadskantoor in januari betrokken Verplaatst naar het Bachplein Vaccinatie tegen de griep Spreekuur raadsman De Groenoordse weekmarkt heeft sinds vorige week de ruimte gekregen op het Bachplein! Het moet nog even wennen, zowel bij het marktende publiek als bij de kooplui en ook aan de organisatie moet nog wat ge schaafd. Maar de eerste indruk is toch^ dat de verplaatsing een verbetering is en dat het een gezellige markt op de dinsdagmorgen zal worden. Bij voor baat een goede aanvulling van het grote winkelcentrum, dat in de ko mende jaren naast het Bachplein aan de Zwaluwlaan zal verrijzen. HÉT NIEUWE STADSBLAD - PAG. 18 WOENSDAG 11 OKTOBER 1972 Publicatie van de Gemeente Schiedam. Twee maal per maand verschijnend in Het Nieuwe Stadsblad. Verzorging: Gemeentelijke Voorlichtingsambtenaar Nieuwstraat 26 - tel. 269051 De raadsman voor Schiedam, Cor Bijl, heeft de volgende spreekuren: Dinsdag van 9 tot 11 uur in „De Ark", Hargplein 101 in Groenoord (vlak bij bushalte lijn 53), telefoon 708276. Vrijdag van 9 tot 11 uur in het Informatiecentrum Stadssanering, Broersvest 95, telefoon 269957 en zo mogelijk na telefonische af spraak. De Vereniging voor Gezondheidszorg Kethel en Omstreken (voorheen het Groene Kruis/- Wit Gele Kruis) stelt in overleg met haar medische adviseurs de artsen Scheepe en Van der Veer, de bevolking van Schiedam-Noord (d.i. Kethel, Groenoord, Bijdorp en Tuin dorp) in de gelegenheid zich tegen griep te laten vaccineren op zaterdag 14 oktober a.s. 's morgens van 9 uur tot 12.30 uur en 's middags van 1 uur tot 4.30 uur in het centrum De Ark (naast de gereformeerde kerk aan de Zwaluwlaan). Een ieder vanaf 4 jaar kan zich laten vaccineren; de kosten bedragen f 5,— per persoon. Kinderen tot 12 jaar krijgen een injectie in de bovenarm; bij ouderen gebeurt de vaccinatie met een bijzondere techniek waarbij de prik wordt vermeden. Men wordt daarom verzocht er met de kleding op te rekenen dat de linker bovenarm ontbloot moet worden. De nawerking is een lichte pijn in de bovenarm gedurende een dag, doch velen zullen er niets van merken. Het bestuur van de Ver. Gezondheidszorg stelt dat deze griep-vaccinatie voor iedereen wel gewenst is, ook en juist voor zwangere vrouwen en bejaarden, maar dat voor sommige mensen die suikerziekte of een hart- of longaandoening hebben of gehad hebben de vaccinatie zelfs medisch nood zakelijk is, wat de huisarts kan regelen. De bouw van het nieuwe gemeentelijke Stadskantoor aan de Emmastraat is bijna voltooid. Nu nog de afwerking en de inrichting en dan kan 't begin van het volgende jaar een deel van het gemeentelijke apparaat verhuizen naar de 14 verdiepingen van de kantoor-kolos in het stadscentrum. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zal de verhuizing plaatsvinden in de week van 8 tot en met 12 januari 1973. Deze spreiding over een hele week is nodig omdat er meerdere diensten en diverse afdelingen van de gemeentesecretarie bij betrokken zijn. De dienst voor Gemeentewerken komt het eerst aan bod en zal de 9e tot en met de 14e etage gaan betrekken met de Accountants dienst op de 9e etage. De Woningdienst volgt en krijgt de 7e (met de Bedrijfs-Economische dienst) en 8e etage. De 6e etage is gereserveerd voor het College van Burge meester en Wethouders, terwijl tot slot de secretarie-afdelingen gaan, die de etages 1 tot en met 5 toegewezen hebben gekregen. Op de begane grond komt de centrale hal met de receptie en tevens de grote kantine, zodanig ingericht dat er ook vergaderingen en bijeenkomsten gehouden kunnen worden; eventueel ook de vergaderingen van de gemeenteraad. De directe omgeving van het kantoor zal na beëindiging van de bouw opgeknapt worden, doch zolang de Brand weer niet verplaatst is naar de nieuwe kazerne zal dat maar op beperkte schaal kunnen. Na de verhuizing zal voor de in het Stadskantoor werkzame ambtenaren de z.g. „variabele werktijd" worden ingesteld, om dat niet alle 300 ambtenaren gelijktijdig van de drie aanwezige liften gebruik kunnen maken. Schiedams tweede markt (de eerste is op vrijdag op het Broersveld) werd in 1968 ingesteld op het Johann Straussplein. In die tijd telde Groenoord aanmerkelijk minder inwoners dan nu, maar er waren toen ook minder winkels. Er was toen grote behoefte aan een weekmarkt voor Schiedams noor den. Deze heeft dan ook niet te klagen gehad over de belangstelling. Met de groei van de wijk groeide ook de markt 't jasje uit het te krap geworden jasje van het Straussplein. Uitbreiding zat er niet in tenzij er groen geofferd werd en dat was niet aanvaardbaar voor de Straussplein- bewoners. Op het voltooide Bachplein is die gewenste ruimte wel aanwezig. Vandaar. Met als bezwaren de aanwezigheid van een basis-school, waar men, begrijpelijk, niet verrukt is van een markt als buurvrouw. Verder was men niet bereid om de bomen op het parkeerterrein, lastig voor de markt, te offeren. De Marktdienst (van de V.R.O.M.) heeft zich moeten aanpassen, maar het ruime Bachplein biedt vele mogelijkheden. Het marktterrein ligt dicht tegen het nood-winkelcentrum „Ouverture", met nog altijd een bevoor- radingsweg er tussen. De maximaal 60 marktkramen (op het Straussplein: 50) staan in acht rijen opgesteld tussen de bomen. Het kopende publiek heeft aanmerkelijk meer loopruimte en de kooplui zijn heel tevreden dat ze hun wagens kunnen opstellen direct achter de kramen, die ook weer groter zijn. Zo te zien blijft er voldoende parkeerge legenheid over voor bezoekers en markt kooplieden en het terrein kan makkelijk schoongemaakt worden. Een openbaar toilet en koffie-verkoop is aanwezig. Zelfs zit er nog een mogelijkheid in van het bijplaatsen van z.g. verkoopwagens; dit zijn als het ware rijdende marktkramen, die geen kraam vergen. Het moet allemaal nog een beetje inspelen, maar het ziet er voorlopig naar uit dat de verhuizing een verbetering is. De verhuur van de gemeentelijke „woon toren" aan het Van Beethovenpiein in Groenoord, met in 20 woonlagen totaal 160 woningen met 2 of 3 kamers en een voorlopige huurprijs variërend van f 358,— tot f 375,— per maand, loopt niet naar wens. Ook over de verhuur van de woningen in de soortgelijke toren aan het Heijermansplein in Woudhoek-Zuid, die binnenkort gereed zal komen, is men niet optimistisch. Toch is het beslist niet de bedoeiing van het gemeente bestuur om, zoals de geruchten gaan, de beide hoge flatgebouwen „vol te krijgen" door de woningen toe te wijzen aan bejaarden of anderen, die dan via de Bijstandswet compensatie zouden kunnen krijgen voor de hoge huur. De zaak ligt iets anders* Kortgeleden is een ambtelijke werkgroep ingesteld, waarin ver tegenwoordigers van de gemeentelijke So ciale Dienst, de G.G. en G.D. en het Bureau Huisvesting, om te onderzoeken of het mogelijk is de torenflats zodanig aan te passen, dat bewoning door bejaarden aan vaardbaar is. Dan zouden de torenhoge gebouwen aangemerkt kunnen worden als „bejaardenflats". Dit idee is bij het gemeen tebestuur opgekomen toen bleek dat voor het nieuwe flatgebouw „Stricklede" aan de Nieuwe Damlaan, met woningen voor zelfstandige bejaarden, wel (zeer grote) belangstelling bestond. Het gebouw „Stricklede" is echter speciaal ontworpen voor bejaarden en dat is niet het geval met de torenflats aan het Van Beethovenpiein en Heijermansplein. Be doelde werkgroep nu zou moeten onder zoeken of en in hoeverre deze gebouwen en de woningen aangepast kunnen worden, om geschikt te zijn voor bewoning door bejaarden. Met aandacht ook voor de hele woonomgeving (faciliteiten in de buurt, vervoersmogelijkheden, enz.). Dit aanpassen zal geld kosten, inderdaad, maar het leeg blijven staan van zoveel woningen gaat de gemeente óók geld kosten! Het verlenen van bijstand in de betaling van de huur ligt op een ander vlak. Het komt wel meer voor dat een bewoner van Schiedam met zijn gezin op urgente gronden de gehuurde woning moet verlaten om deze te wisselen voor een andere. Wanneer deze bewoner geen woning aangeboden kan worden in een huurklasse die in overeen stemming is met zijn inkomen en er geen uitzicht is dat dit op redelijke termijn wèl het geval zal zijn, dan is het mogelijk (moet het mogelijk zijn) dat hem een woning wordt toegewezen met een voor hem in feite te hoge huur. Dat zal dan vaak een gemeente lijke nieuwbouw-woning zijn. In dit geval nu worden via de Algemene Bijstandswet de noodzakelijke kosten van levensonderhoud verzekerd, d.w.z. dat de basisnorm (95 pet. van het minimumloon) voor de dagelijkse bestaanskosten gegaran deerd worden. Deze basisnormen worden verhoogd bij elke verhoging van het mini mumloon. Het kan echter wel betekenen, dat het besteedbare inkomen lager wordt dan in een woning met een lage huur. Toewijzing van woningen kan in dit verband alleen geschie den op medische en/of sociale indicatie. Het is niet de bedoeling om met behulp van de mogelijkheden van de bijstandswet leegstaan de woningen te vullen. Het is wel de bedoeling personen, die in een noodsituatie verkeren met betrekking tot de huisvesting, via de wettelijke regeling in staat te stellen aan deze nood tegemoet te komen. Een goede huisvesting kan toch duidelijk gezien worden als noodzakelijk middel van bestaan.

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 18