gemeente informatie f§ gemeente informatie Passagetheater draait weer op volle toeren! ALBERTi TWEE» ^JJun isolement doorbre L en ALS GAST: Vakantie-data Vergunningen Hinderwet WILT U WAT WETEN? A.u.b. spaar de paddestoelen Koopavond Groot huisvuil DANK Zit u met een vraag of probleem op u geen antwoord op weet En wilt u toch wel graag weten hoe 't zit De voorlichtingsambtenaar kan u op weg helpen. Vul deze bon in. Wij antwoorden u m een artikel op deze pagina's, of anders per brief. HAAM ADRES UW VRAAG lltlilll Opsturen aan: Voorlichtingsambtenaar, Stadhuis Schiedam. bied/- O HET NIEUWE STADSBLAD - PAG 19 - WOENSDAG 11 OKTOBER 1972 Meer dan 10 procent van de Schiedamse bevolking is ouder dan 65 jaar. Toch valt hun aanwezigheid niet zo sterk op behalve indien er een recept moet worden wegge bracht, een vuilnisbak moet worden buiten- gezet, een belastingbiljet moet worden ingevuld, etc. Slechts een onopgemerkt overlijden schudt ons soms even wakker. Moeten wij immers niet vaststellen dat er een groeiende onverschilligheid bestaat tegenover onze medemens en zeker tegenover de oudere bevolkingsgroep. Sommigen zijn niet meer zo goed ter been, bij anderen schiet het geheugen tekort. Voor allen geldt echter dat zij hun leeftijdgenoten en familie niet zo veel meer zien. Wij aarzelen nog om over bejaarden te spreken als groep, want iedereen kent mensen van 65 jaar en ouder die zich niet bejaard voelen en hun zelfstandigheid niet graag prijsgeven. Door de snelle toename van het aantal bejaardenflats en verzorgings tehuizen dreigt er voor deze ouderen toch een isolement binnen hun eigen leeftijds klasse te ontstaan. Enerzijds zijn deze flats en tehuizen zeer aantrekkelijk wegens het grotere comfort; anderzijds spelen de lage huren van eigen woning en de vertrouwdheid met de buurt en buurtgenoten een belangrijke rol. Daarom blijven oudere mensen vaak graag in hun eigen huis, mits dit huis wordt aangepast aan de moeilijkheden die het ouder worden met zich meebrengt. Over dit onderwerp zijn de laatste jaren veel publikaties verschenen. Wanneer wij het ouder worden als realiteit aanvaarden, zullen wij ons af moeten vragen wat ons te doen staat. Voor de jongeren blijft het altijd moeilijk een oudere te beoordelen, omdat ze deze fase van het leven nog niet kennen, zoals wij vee! van kinderen omdat wij dit zelf ook zijn geweest. Het beste kunnen we dan ook te rade gaan bij de bejaarden zelf, hoeveel verschillen er ook onderling tussen hen mogen bestaan. Geestelijk leven zij vaak in een niemandsland waar de dood van verre wenkt. Laten we ons dit bewust zijn en proberen hun isolement te doorbreken. De tijd van de Armenzorg" is gelukkig voorbij. Onze huidige gemeenschap heeft ingezien dat deze „liefdadigheid" diende te worden vervangen door een recht voor een ieder. De Algemene Bijstandswet 1965 is hier een voorbeeld van. Heden willen wij echter in het bijzonder denken aan önze 65-jarigen, „onze eigen oudere stadsgenoten", zoals onze burge meester hen noemde bij het slaan van de eerste paal voor het vorige week officieel geopende Dienstencentrum. Door samen bundeling van vele particuliere initiatieven is ons Dienstencentrum gegroeid. Evenwel, zonder steun van rijk en gemeente had dit prachtige gebouw nooit kunnen worden verwezenlijkt. In het Dienstencentrum kunnen zowel oude als jonge mensen van alle gezindten elkaar ontmoeten, al zijn er uiteraard voor de eerstgenoemden meer voorzieningen ge troffen. Hierover hebt u reeds meermalen kunnen lezen. Of al deze mogelijkheden het leven zullen vergemakkelijken en veraan genamen, zal de toekomst ons moeten leren. Naast vele anderen zullen ook de ouderen zelf hiertpe hun steentje moeten bijdragen. Wij hopen dat door deze gezamenlijke inspanning het Dienstencentrum „De 4 Molens" een succes zal worden. J. POLL-SCHUT Voorzitster Stichting Raad voor het Bejaardenwerk. Voor de ouders die er niet bij hebben stil gestaan, even de waarschuwing dat volgende week, van maandag 16 tot en met vrijdag 20 oktober, de herfstvakantie valt bij het openbaar lager onderwijs. Voor een eventuele vakantie-planning de vermelding van de volgende schoolvakanties. De kerstvakantie duurt van maandag 25 december (eerste kerstdag! tot en met vrijdag 5 januari 1973; de voorjaarsvakantie valt op maandag 5 en dinsdag 6 maart; de paasvakantie is van maandag 16 tot en met dinsdag 24 april (pasen valt op 22 en 23 april); voor hemelvaartsdag is vrij op donderdag 31 mei en vrijdag 1 juni; de pinkstervakantie is beperkt tot maandag 11 juni (2e pinksterdag), terwijl de zomer vakantie begint op maandag 2 juli en duurt toten met vrijdag 10 augustus 1973. Voorts zijn de scholen vrij op dinsdagmiddag 5 december wegens St. Nicolaas en op Koninginnedag maandag 30 april. Bij het gemeente bestuur is de volgende aanvraag voor een ver gunning volgens de Hinderwet binnen gekomen. Voor na dere bijzonderheden, ook voor wat betreft de procedure bij be zwaarschriften en be roep, wordt verwezen naar de officiële af kondiging aan het Stadhuis. De direktie van de N.V. Anker- en Kettingfabriek „Schiedam" vraagt een ver gunning volgens de Hinderwet voor het uitbreiden van een kettingfabriek annex smederij en machinefabriek waarna aanwezig zullen zijn 103 elektromotoren van gezamen lijk 591 pk op het perceel Buitenhavenweg 88 t/m 94 te Schiedam, kadastraal bekend sectie L nr. 2971 en 3067. Het Passagetheater te Schiedam gaat dit seizoen weer op volle toeren draaien! Met het vertonen van zorgvuldig gekozen films op goed niveau, met het eens per maand geven van een toneelvoorstelling, cabaret, revue of wat dan ook, terwijl het mogelijk blijft dat verenigingen de zaal buiten het weekeinde huren voor eigen opvoeringen, bijeenkomsten, enzovoort. Kortom, het Passagetheater is hard op weg om de oude vertrouwde maar helaas gedurende enige tijd verloren gegane plaats in het kulturele- en uitgaansleven van de stad weer in te nemen. Na een sluiting van negen maanden is het Passagetheater, eigendom van de gemeente, op 30 september 1971 na een goede opknapbeurt weer heropend met de heer H. Berg als exploitant. In het afgelopen jaar is naar tevredenheid gedraaid, wat goede verwachtingen geeft voor de toekomst. Een goede verscheidenheid van films is vertoond; naast meerdere kassuksessen ook een aantal films op hoger niveau, die opvallend genoeg bezoekers van ver uit de omtrek hebben getrokken. Naast de verhuring aan enkele verenigingen is er ook aan de opbouw van andere voorstellingen gewerkt. Aangezien het hiervoor beschikbare budget niet groot is, moest er voorzichtig worden geëxperi menteerd. De heer Berg heeft voor zijn in het afgelopen jaar gevoerde beleid het gemeentelijke schouderklopje ontvangen en gaat onverdro ten voort op de ingeslagen weg. Wat de films betreft staan een aantal toch wel wat opmerkelijke rolprenten op het programma als: The Devils, Klute, Lawrence of Arabia, Porgy and Bess, Burgiers, A girl in my soupe, Angélique, Lucky Luke, The Song of Norway, maar ook Anatevka en de nieuwste sensatie The Godfather. De filmvoorstel lingen altijd op zaterdag en zondag, nooit op maandag (dan is het theater gesloten) en door de week als er geen andere voorstel lingen zijn. Op woensdagmiddagen voor stellingen voor de jeugd. Op vele scholen, ook in Schiedam, bestaat de gewoonte om als het herfst wordt de leerlingen aan te zetten om paddestoelen te verzamelen om er „herfsttafels" of derge- lijken van te maken. Deze acties zijn ongetwijfeld goed bedoeld en zullen ook leerzaam zijn, maar de afdeling Plantsoenen van de dienst voor Gemeentewerken maakt toch wel bezwaar tegen deze gewoonte. Gebleken is dat dit verzamelen een funeste invloed heeft op de paddestoelenflora, die elk jaar verder verarmt. Zeker in en rond de steden, maar ook over het gehele land. Als men op de scholen iets aan de herfstver- schijnselen wil doen, dan is de suggestie om vruchten te gebruiken of herfstbladeren en bloemen of wat de natuur verder biedt. Als er tóch paddestoelen bij nodig zijn, gebruik dan de grote champignons van de groente man. Daar gaat het ook best mee! Maar laat de kinderen geen paddestoelen plukken. Zeker niet in de op dit punt toch al zo arm bedeelde Schiedamse parken. En ook geen takken met bessen afrukken, daar hebben de struiken en bomen hevig van te lijden. De Schiedamse koopavond zal op de donderdagen gehandhaafd blijven. In het afgelopen jaar is een proef genomen door de aanvankelijk op vrijdag vastgestelde koop avond te verschuiven naar de donderdag. Gebleken is nu dat de meerderheid van de Schiedamse winkeliers de voorkeur geeft aan de koopavond op donderdag. De winkeliers in Groenoord en Kethel waren op dit punt verdeeld, voornamelijk omdat in Vlaardingen (en dus in het aangrenzende Holy) de koopavond op vrijdag wordt gehouden. Nu ook de gemeente Vlaardingen de koopavond naar donderdag wil verschui ven, is dit bezwaar vervallen. Zit u met grote stukken afval, het z.g. grove huisvuil, dat u graag kwijt wil, maar dat niet in de plastic vuilniszak kan worden gestopt? De gemeentelijke Reinigingsdienst biedt u drie mogelijkheden. Elke tweede woensdag van de maand wil de Reinigingsdienst de grote stukken gratis bij u komen ophalen, mits u de V.R.O.M.-dienst. Buitenhavenweg 154, tel. 264895 tijdig waarschuwt, liefst op de donderdag voorafgaand, doch minstens 2 dagen tevoren. Dat is nodig voor de planning. Tegen een kleine vergoeding kan dat ophalen bij u thuis ook drie maal per week geschieden, eveneens na waarschuwing. Ten slotte kunt u het grove huisvuil zelf aanbieden bij het overlaadstation aan de Parallelweg (achter het station N.S.), elke zaterdagmorgen tussen 9 en 12 uur, waar het huisvuil gratis wordt aangenomen. Maar wat de bijzondere voorstellingen als toneel, enz. betreft heeft de heer Berg bij zijn funktie treden reeds vastgesteld dat het uiteindelijk het Schiedamse publiek zélf zal zijn dat bepaalt wat er met het Passage theater gaat en kan gebeuren. Voor 1972 heeft hij een sterk gevarieerd programma van vijf voorstellingen opgesteld, terwijl er komend voorjaar méér te verwachten is Elke maand minstens één. Maar het publiek zal, door in flinke mate de voorstellingen te bezoeken, moeten aangeven het streven om meer kuituur en amusement te brengen in Schiedam, te waarderen. Om een vast, althans een geregeld „theater publiek" op te bouwen, wordt gewerkt met abonnementen. Voor deze voorstellingen, meestal op vrijdagavond, gelden prijzen van f 10,—, f 7,50 en f 5,—. Maar bij voorinteke ning op minstens drie van de vijf voorstel lingen krijgt men een reduktie van f 1,— per plaats. Tevens is men dan verzekerd van een gereserveerde plaats. Personeelsverenigingen e.d. kunnen van deze reduktieregeling per voorstelling gebruik maken door minstens tien plaatsen te bestellen. De reduktie van het Cultureel Jongeren Paspoort is van kracht. De vrije verkoop begint steeds tien dagen voor de voorstelling. Bestelkaarten zijn opgenomen in een aantrekkelijke folder, die op ruime schaal is verspreid. (Ju Het toneel-seizoen in het Passagetheater begint op vrijdag 20 oktober a.s. met „Twee op de wip", een pretentieloos maar bij zonder aardig blijspel met problemen van deze tijd, waarin naast Jeroen Krabbé vooral Willeke Alberti haar in De Kleine Waarheid veroverde reputatie volledig waarmaakt. Willy van Hemert heeft als bewerker en regisseur dit stuk van William Gibson naar de Amsterdamse sfeer overgebracht. Verder een aantal nieuwe theater-produkties. Op vrijdag 10 november „Zo'n meisje om in je binnenzak te stoppen" met John Lanting (het komische talent uit Nee schat, nu niet), Jennifer Williams (het knappe grietje uit De Kneep) en Peter Aryans als de wat oudere charmeur. Op donderdag 30 november Herman Heyer- mans' meest populaire stuk „Op hoop van zegen". Het Amsterdams Volkstoneel wil hiermee de actrice Beppie Nooy senior gelegenheid geven afscheid te nemen van het toneel. Verder een sterke bezetting met o.a. Andrea Domburg, Johan Kaart, Hetty Blok, e.v.a. Op vrijdag 22 december komt Albee's vermaarde stuk „Wie is er bang voor Virginia Woolf? dat tien jaar geleden als een bom is ingeslagen. Onder regie van Lo van Hens- bergen komen nu Kitty Jansen, André van den Heuvel, Marja Lieuwen en Frederik de Groot deze echtelijke twist vertolken. Het nieuwe jaar begint op vrijdag 5 januari luchtig met de cabaret-revue „Blij Blijven" met André van Duin, Conny Vink, Frans van Dusschoten en vele anderen. Verder staan op het programma Ted de Braak en Mieke Bos in „Tête a Ted" en de Jan Blaaser-show. De zomer is voorbij en de herfst heeft duidelijk voelbaar de intrede gedaan. De afdeling Plantsoenen van de dienst voor Gemeentewerken heeft de rond vijfhonderd stenen bloembakken die overal in de stad de lente- en zomerfleur in het straatbeeld hebben gebracht binnengehaald, om ze vol gend jaar weer uit te zetten. De chef van de Plantsoenendienst wil langs deze weg de burgerij dank brengen omdat over het algemeen in het afgelopen seizoen deze kostbare en kostelijke bloembakken gespaard zijn gebleven. In het begin zijn er wat moeilijkheden geweest, zijn er planten uit de bakken gehaald of beschadigd. Doch na de vermelding daarvan in de kranten, is het verder uitstekend gegaan. Daarvoor dank.

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 19