VETES TUSSEN WEEKENDERS EN TERREINBEHEERDERS VERGALLEN VEEL VAKANTIEPLEZIER #$~i it JMMJrW - iübt >1' t>U t i.H Een eigen zomerhuisje ot stacaravan midden in de natuur: voor zo n honderdduizend Nederlanders is die droom in vervulling gegaan. Elke zomer en elk weekend trekken ze er naar toe om het beton van de stad te ontvluchten en zorgeloos weer frisse lucht naar binnen te halen. Nou ja, zorgeloos? Wie de laatste jaren zijn oor te luisteren legt in die kringen van bevoorrechte recreanten, ontdekt al gauw dat de stemming niet overal even opgewekt is als onder vrijetijdsvierders kan worden verwacht. Integendeel: op vele van de terreinen, waar zij een plek vonden om hun duur bezit te parkeren, heerst ongenoegen. Zo sterk zelfs, dat er een stichting is opgericht, waarin ontevredenen zich hebben verenigd: de stichting Het Recreatieverblijf in Nederland. Begin dit jaar werd zij in het leven geroepen en sindsdien heeft het bestuur zoveel klachten binnengekregen, dat het besloten heeft de vetes tussen weekenders en terreinbeheerders met het scherp van het zwaard te gaan uitvechten. STANDAARD CONTRACT RECHTELOOS GEEN UITZONDERING VREES Zonnig weekenden in de sta caravan. Maar lang niet altijd btjjkt zo n opfrissertje in de natuur even vrolijk als in het begin wordt gedacht... De stichtingsvoorzitter is er echter van overtuigd, dat dit vaak niet veel meer dan lapwerk kan zijn omdat er geen behoorlijke wet is, dat de verhouding tussen verhuur der en huurder regelt. Dat zo'n wet er moet komen, wordt evenmin in andere kringen betwij- leld. In de Kamer is er al eerder op aangedrongen. Er werd toen gesproken over een zgn. „groene huurwet". En ook de Nederlandse Kampeerraad, het instituut, dat de overheid in kampeer/aken advi seert, is voorstander van een rege ling. Al in het voorjaar adviseerde de raad de minister zo'n regeling. Een voorstel, "dat nu door een in terdepartementale commissie wordt bestudeerd. De Consumentenbond voelt er al evenzeer voor, maar wacht met een duidelijke uitspraak totdat de uit slag van de door de sliehting ge organiseerde enquête bekend is. Lang zal dat overigens niet hoe ven te duren want van de 1500 uit gestuurde formulieren zijn er al bijna 500 binnen. Voorzitter Trompetter: „we zou den al een heel eind op weg zijn als er een standaard-contract zou komen. Maar dan natuurlijk een contract, waar.n ook rekeningen met de recreant zelf wordt gehou den. We hebben er al een concept voor. Uit de tot nu toe binnenge komen reacties valt af te leiden, dat de meeste weekenders dat ook willen". Zij beseffen, dat er zonder bescher ming van de wet, weinig actie kan worden ondernomen. Een stand punt, dat overigens niet helemaal door de stichting wordt overge nomen. „Laat de klagers zich maar melden (Scholeksterstraat 88, Vinkeveen), dan kunnen wij zien wat er aan te doen valt. Processen schuwen we niet. We gaan de zaak nu hard aanpakken". De eerste rondes van dat gevecht hebben hier en daar al plaats ge had. De afgelopen maanuen zijn verscheidene schrijnende gevallen voor de rechter geweest. Gebeur tenissen, die tot dan nauwelijks publiekelijk bekend waren, maar door rechterlijke tussenkomst breeduit in de publiciteit kwamen. Een en ander had tot gevolg, dat aan de Vinkeveense Scholekster laan, waar het stichtingssecretari aat zetelt, nieuwe klachten bij tien tallen binnenstroomden. En hoe wel het bestuur daarmee nog geen ïtotaalbeeld heeft verkregen van de omvang van de problemen, lever den ze een toch wel zodanige in druk, dut men de autoriteiten in Den Haag heeft ingeschakeld. Eerste resultaat daarvan was een hoorzitting op 13 september van de vaste Kamercommissie van CRM, waar de stichting haar klach ten en wensen op tafel kon leggen. In de hoop, dat Den Haag daar ook daadwerkelijk wat aan gaat doen. Voorzitter R. Trompetter: „dat er wat gedaan wordt, is gewoon een noodzaak. Uit de gevallen, die wij nu kennen, is wel duidelijk gewor den, dat de weekender vrijwel vol ledig rechteloos is. Van de ene op de andere dag kan hij van het ter rein geschopt worden, van de ene op de andere dag kan hij een briefje in zijn bus krijgen met de mededeling dat de terreinhuur ver drievoudigd is. Zelfs komt het voor, dat de recreant, die zijn be zit wil verkopen daarvoor niet eens toestemming krijgt van de terrein-eigenaar. Dat wil zeggen: verkopen kan hij wel, maar dan alleen aan de beheerder én voor de prijs die de beheerder zelf vast stelt". Uit de stapels klachten legt hij zo maar één brief op tafel. Het is het geval van een a.o.w.-er, die vorig jaar met geleend geld voor 10.000 gulden een zomerhuisje had laten neerzetten op een terrein in het Noordhollandse Linimen. Voor hem en zijn bejaarde vrouw lever de dat een ideale recreatie-moge lijkheid, al zat hij er wel mee aan het plafond van zijn financiële kracht. Elke maand moest er op het huisje worden afbetaald en bovendien moest hij jaarlijks een bedrag van 268 gultien aan grond- huur aan de terreinbeheerder be talen. Dat was een zware last, maar 't ging nog net. Wat gebeur de echter? De gi ondeigenaar over leed plotseling en diens erven voel den niets voor hel stukje grond. Ze verkochten het en wel tegen ten zo lorse prijs, dat de nieuwe eigenaar de huren drastisch moest verhogen: tot boven de 700 gulden. En dat was nu net te veel voor de a.o.w-er. De eigenaar bleek echter niet te vermurwen. Als er niet be taald kon worden, moest de man maar verdwijnen. Wat hij dan met zijn nog niet afbetaalde huisje moest doen? Wel, de beheerder wilde dat wel overnemen. Maar dan vooi niet meer dan 3500 gul den. En dat kon de a.o.w.-er na tuurlijk niet doen. Hij /.ou er zijn schuld alleen maar groter door maken. „Kijk", zegt de heer Trompetter, „dal is nou zo'n duidelijk schrij nend geval, ten uitzondering? Be slist niet! We hebben tientallen van zulke voorbeelden. Vrijwel alle maal gevallen, waaruit blijkt, dat er maar met de recreanten wordt gesold. Contract of geen contract: de terreinbeheerder blijkt, als hij kwaad wil, steeds aan het langste eind te kunnen trekken, omdat de wet geen enkele bescherming biedt". De stichtingsvoorzitter wil daar overigens direct bij aantekenen, dat de weekender daar zeil ook soms schuldig aan is. „Veel men sen, die een stukje grond huren voor hun caravan of huisje, gaan nog te gemakkelijk af op monde linge toezeggingen en tekenen soms contracten, die ze helemaal niet zouden motten tekenen". Als voorbeeld noemt hij een recent gtval op een Zeeuws terrein, waar een Randstadbewoner een huisje van 20 mille had laten plaatsen. Toen de zaak geregeld moest wor den legde de terreinbeheerder hem een contract voor, waarin onder meer stond, dat de grondhuur op exact bepaalde data voldaan moest worden. Gebeurde dit niet, dan kon zonder rechterlijke tussenkomst een boete van 50Ö0 gulden worden opgelegd. Bovendien zou in dal geval de huurovereenkomst verbroken wor den en de huurder verplicht zijn de nog voor tie komende jaren resterende huurpenningen direct te voldoen, toen de huurder daar aanmerkingen over ruaukic. werd nem vriendelijk 'te verslaan gege ven, dal dit aneen maar „lormcic clausules' waren, die zelden werd UKfcfpast. ue ocnecrucr moest nu eenmaal, wanneer er echt mocilijk- hetlcn zouden komen, |uridiscn grond ondei de voeten neooen. maar en dat moest meneer goed begrijpen die stok acnter de deur gottl natuurlijk niet voor hem. De praktijk leerde echter al gauw anders, t oen hel één keer geoeur- ue, dat de nuurder zijn nuur, om- dal er een weekend lussen zat, twee dagen te laat betaalde, lag ei de voigende oentend al een aan- getekenoe; oriet in zijn bus. Of hij maar snel tlie 60UU guloen ooeie plus de resterende huur wilde be talen. bn natuurlijk: de huur werd opge zegd. In feite had de huurder geen voet om op te staan. Pas nadat hij totaal ontdaan een lang ge sprek had gehad met de beneer der, kon de zaak geregeld worden. Zij het, dat hij nog wel 300 gulden botte moest betalen. De heer Trompetter: „vaak worden dt regels gewoon gebruikt als een stok om mee te kunnen slaan. Als er bi'voorbtelel staat, dat je huisje in goede slaat moet blijven, kan dt recreant al van hel terrein worden geschopt als zijn bloembakken met geverfd zijn. Sominig, terrei nen hebben meer weg van concen tratiekampen dan van recreatie- grond. 't is soms onvoorstelbaar wal dt mensen moeten slikken. Dat zulke dingen nooit eerder in dt publiciteit zijn geweest, komt alleen omdat dt mensen bang zijn. Zij vrezen iepicssailles van tie be heerden als /ij builen het terrein gaan klagen. Maai wij zeggen tuist: niet bang zijn, als er iets ge beurt, mtltll nel ons, dan zunen wij er wel aan gaan trekken".

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 30