110-DE VERJAARDAG VAN KERKWIJDING VAN DE OUD- KATHOLIEKE KERK 50#> Papendrecht heeft een reuze-keeper eurotax 15.11.22 Afsluiting Westvest HARG A-filosofietjes Oud-Katholieke Kerk viert 110-jarig bestaan Morgen soosmiririag van „Lentefeest" KOOPAVOND VOOR MINDER- VALIDEN BIJ V D VL AGENDA VAN DE TEERSTOOL HET NIEUWE STADS8LAD - PAG 12 - WOENSDAG 18 OKTOBER 1972 Het interieur van de kerk zoals dat er de eerste tientallen jaren na de inwijding heeft uitgezien: met name de zitplaatsen zijn in de loop der jaren gewijzigd. Met de woorden „Hoe ontzag wekkend is deze plaats! 't Is hier niet anders dan het huis van God" van de oude inlei dingszang van de verjaardag van kerkwijding, zullen de leden van de Oud-Katholieke paro chie op de Dam zondag a.s. 22 oktober de viering van de H. Mis beginnen. Dankbaar zal, zoals ieder jaar, de verjaardag van kerkwijding gevierd wor den. Dit jaar is het 110 jaar geleden dat het huidige kerkgebouw van de Oud-Katholieke parochie werd in gewijd. Hoewel men zich er als gemeente van bewust is dat men ook een christen-gemeente kan vormen zonder kerkgebouw, is men toch dankbaar dit kleine godshuis te mogen hebben, juist in een tijd waarin door allerlei om standigheden kerken gesloten en/of afgebroken moeten worden. Het tegenwoordige kerkgebouw werd gebouwd ter vervanging van de kerk en pastorie, die kort na 13 december 1681 in de reeds be staande panden van 't Huis te Poort" werden ingericht. Op ge noemde datum kocht Johan Bou- dewijnsz. van Leeuwen, brouwer te Delft te Leiden, de panden van 't Huis te Poort" van de erfgenamen van de laatste bewoner Dirck Paussen. De nieuwe eigenaar schonk deze pas verworven eigen dommen vrijwel onmiddellijk aan de gemeente van de H. Johannes de Doper, welke gemeente reeds regelmatig in dit huis bijeen kwam voor haar kerkdiensten. Deze bij eenkomsten moesten in het geheim gehouden worden, omdat de katholieke godsdienst verboden was. JOHANNES DE WALSCHE De toenmalige pastoor, Johannes de Walsche, die van 1680 tot zijn overlijden op 10 juli 1694 de gemeente als herder diende, heeft toen in deze panden een kerk en pastorie ingericht, die tot 1861 in gebruik zijn geweest. De panden werden onder één gevel gebracht, en wel zo dat de zijgevel aan de Dam stond. De voorgevel stond in de St. Pieterssteeg die naast de huidige kerk gelegen is. Een afbeelding van deze gevel werd afgedrukt in ,,Het Nieuwe Stads blad" van 23 juli j.l. In de loop der tijden werden kerk en pastorie er niet beter op. Pastoor Gerardus van der Weijden richt daarom met zijn kerkbestuur op 18 maart 1858 een request aan >«v Johannes Heijkamp, van 1858 tot 1874 pastoor van de Oud-Katho lieke kerk te Schiedam. Tijdens zijn pastoraat werd de nieuwe kerk gebouwd. Van 1874 tot zijn over lijden in 1892 was hij aartsbisschop van Utrecht. de koning om ëen nieuwe kerk en pastorie te mogen bouwen. Van de oude pastorie wordt de volgende beschrijving gegeven: „Dat de Pastory dier kerk is een oud gebouw met twee benedenkamers dienende tot huiselijk gebruik, twee boven de kamers en een studeervertrekje, de drie laatst genoemden zonder stookplaatsen, terwijl de zoogenaamde studeer kamer is aan de straat gelegen en waarin geen stookplaats kan ge maakt worden JOHANNES HEYKAMP Terwijl dit verzoek onderzocht werd stierf op 13 april 1858 pastoor Van der Heyden. Zijn opvolger, de latere aartsbisschop van Utrecht, Johannes Hey kamp, die op 19 augustus 1858 als pastoor werd aangesteld, was een man van initiatief, die de gemeen teleden wist te overtuigen, dat de bouw van een nieuwe kerk en pastorie dringend gewenst was. Fondseru, om te bouwen bezat de gemeente niet. Een beroep op een twaalftal gemeenteleden om door giften het nodige geld bijeen te brengen had volkomen sukses. De heren M. van Erkel en J. Vormer, beiden te Schiedam, ontwierpen de plannen van de nieuwe kerk en pastorie. De oude kerk en pastorie benevens het daaraan grenzend Zondag 22 oktober a.s. viert de Oud-Katholieke Gemeente de verjaardag van kerkwijding van haar kerkgebouw. Voor de 110ste maal. Vandaar dat drs. T. Smit, pastoor van deze Oud-Katho lieke kerk in het verleden dook en u hiernaast alvast iets meer over deze kerk weet. woonhuis, waarin toen het post kantoor gevestigd was, werden afgebroken. De aannemer F. van Vlooten uit Utrecht bouwde de nieuwe kerk en pastorie voor f 25.800,-. Gedurende de bouw stelde de heer W. J. Heyligers, lid der gemeente, een grote zaal met aangrenzend vertrek in zijn huis aan de Lange Haven, waarin nu de Openbare Leeszaal gevestigd is, beschikbaar voor alle kerkdiensten. STEENLEGGING De eerste steenlegging van de kerk vond plaats in de eerste week van augustus 1861; de pastorie was toen al gereedgekomen. Van deze gebeurtenis bestaat een ooggetui genverslag. Op 10 augustus 1861 schreef Hermanus Schadevan Westrum een brief aan familie leden, waaraan we de volgende regels ontlenen. „Nu zijt U stellig wel verlangend om te hooren, hoe het tog gegaan is met het leggen van den eersten steen? Alvorens over die stof te beginnen, moet ik U zeggen, dat het dien dag schrikkelijk regende, het was alsof Grietje geheel uit haar humeur was; onder die natte omstandigheden kwamen wij dan op den Dam aan. Na nu eenigen tijd in de tuinkamer gewacht te hebben totdat het weer wat bedaard was, gingen wij als in eener processie achter elkander naar de bestemde plaats, zijnde voor aan den Dam: aldaar was eene bedekte plaats voor den regen, zeer netjes ingerigt met vlaggen en eene latijnsche zinspreuk daarbij: „De leeuw uit Jadu heeft de over winning behaald". Verbeeldt U welk een indruk wekkend schouwspel! Aan den kant naar de steeg het werkvolk geschaard te zien, terwijl Pastoor omringd was door de Kerkvaders (leden van het kerkbestuur), ons drieën en de verdere deelnemers in de plegtigheid! PERKAMENTEN ROL Toen wij daar nu een oogenblik in verwachting gestaan hadden, nam Pastoor het woord op, en schetste in korte maar krachtige taal de reden waarom wij daar vergaderd waren en vervolgens de inhoud van een perkamenten rol, die in een bus gedaan en in de grond gemetseld werd; de inhoud van die rol was over de omstandigheden van de afgebrokene kerk. Neef Verkerk hield nu ook nog eene redevoering, doch waarvan ik zoo goed als niets verstaan kon, hoewel ik niet ver afstond, maar 't zal zeker wel een repliek op 's Pries ters rede geweest zijn. Nu, enfin er werd dan eindelijk overgegaan tot het metselwerk. Ook was primus met het schortje voor nederig ter aarde gebukt; daarna de kerkvaders, neef Pierre, kleine Jan v.d. Ven, die met Pa was overgekomen, Wimpje kleine Lé, de Broers en ook ondergetee- kende, ieder op zijn beurt met het sloofje voor. Nadat wij nu de bus gedeeltelijk hadden zien inmet selen, gingen wij in triomph naar de tuinkamer terug, waar wij op madeira werden ontvangen, er werd ook druk gerookt en gepraat. zoodat ik, volgens Hildebrand, tusschen Rookers en praters zat, maar geen slapers. Toen wij eindelijk zouden heen gaan, regende het nog even hard, wij keerden dus terug, doch daar het niet ophield, gingen wij er maar door". Deze brief is nog in het bezit van de familie Schade van Westrum, van wie ondergetekende deze mocht gebruiken. INWIJDING De nieuwe kerk werd met grote plechtigheid op 16 juli 1862 ingewijd. Daar deze dag in de zomertijd valt is het sinds een groot aantal jaren gebruikelijk om de verjaardag van kerkwijding in het najaar te vieren. In deze kerk, waar de gemeente op uitnodiging van haar Heer telkens Zijn Woord mag horen en Zijn Sacramenten ontvangen, mogen zondag a.s. aan het begin van de viering van de liturgie van deze Mis van de verjaardag van kerkwijding de woorden gezongen worden „Hoe ontzagwekkend is deze plaats! 't Is hier niet anders dan het Huis van God; dit is de poorte des hemels. Zij zal genaamd worden des Heren voorhof" (Gene sis 28:17,22). F. Smit, Oud-Kath. pastoor. Voor de rust toen Hermes D. V.S. de meeste kansen had, ontmoette het op zijn overwinningsgedachte een gorde hand van keeper Ro- meijn. Een reuze keeper en nog een reus van een vent ook. Als bijv. Muylaert toen voor de 'eerste treffer had gezorgd, dan was het spel na de hervatting niet zo mat geweest. Dat wordt 2-0, ~-zei Siem Jansen heel gedecideerd. Bas Sabel, wat aan de rustiger kant, hield het met heel zijn Blauw-Witte hart op 1-0. Jan Bronneman, gebruind terug van een van zijn vele buitenlandse reizen (geen kaart gehad Jan! verdeelde de kansen een beetje: 2-1. Voor Hermes D. V.S. dan wel te verstaan. In de rust koffie of thee. Dus een knots van een spritskoek. De service kent hier geen grenzen! Chris van Dijk was ergens rappor teur. Vind ik een geweldig woord. Maar ik zou weieens een rapport van hem willen lezen! Ik weet het niet helemaal zeker, maar ik geloof dat onze burge meester ook een Blauw-Witte over winning op papier hadslaan. Wél zeker weet u nu, dat het maagdelijk blank bleef. Een ei zonder zout, al waren er soms heus wel pittige duels. Werd Klein (barstensvol energie) vervangen door Jung en Lagendijk door Goudriaan. Maar de stand bleef dezelfde. Gelukkig een doel punt in het eigen Blauw-Witte huis. Dat dan ook gekoesterd werd! Maar nu zondag de wedstrijd tegen Xerxes... Stérkte en denk aan de leuze van vorig jaar: „Niets meer aan te doen, Hermes D. V.S. wordt kampioen Kan nog bést. Tenslotte moet een mens altijd optimist blijven! Arie Kalkman blijft het ook. M1EKE Om het contact met alle bezoekers van de feesten georganiseerd door de Stichting „Lentefeest" levend te houden, houdt deze Stichting voor taan „Open Huis" voor iedereen in het gloednieuwe Dienstencentrum. En wel te beginnen om 2 uur tot des avonds 10 uur. IEDEREEN van harte welkom. Ook als gastvrouw! U komt toch ook'' Maandag 13 november is er weer een koopavond bij V D Vlaardingen speciaal ten behoeve van invaliden. Zij die hiervan gebruik willen maken en een introduktiekaart wensen, worden verzocht zich voor 21 oktober schriftelijk te melden bij het Rode Kruis afdeling Schiedam, Warande 95. Men wordt verzocht dan tevens op te geven of men voor eigen vervoer kan zorgen of even tueel gebruik wenst te maken van vervoer door het Rode Kruis. Vrijdag- en zaterdagavondvoorstel lingen in 't Zoldertejater in De Teerstoof, Nieuwstraat 12, Schiedam. Vrijdag 20 okt. 21.00 uur: Effendi Ketwaru, sitarbespeling met tabla begeleiding. Zaterdag 21 okt. 21.00 uur: Hans Otjes, kabaret-chanson. Vrijdag 27 okt. 21.00 uur: Jan Bronk, mime. Zaterdag 28 okt. 21.00 uur Kabaret Zonder Filter. Vrijdag 3 nov. 21.00 uur: Sail, pop. Zaterdag 4 nov. 21.00 uur toneel groep Dzjatsh, „De rode dinky-dink bal" try-out, nieuw stuk. De Westvest zal ter hoogte van de Nieuwe Haven op zaterdag 21 oktober a.s. voor het doorgaande verkeer afgesloten zijn van ongeveer 7 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds of voor zoveel korter of langer als nodig zal blijken. De Technische Bedrijven van de gemeente moeten de straat namelijk openmaken voor het vernieuwen van leidingen voor gas en water. Dit is een voortzetting van het werk waar enkele weken eerder de Nieuwe Haven tijdelfjk voor afge sloten is geweest. De afsluiting zal met borden worden aangegeven; ook op het kruispunt met de Gerrit Verboonstraat/Lange Nieuwstraat ter waarschuwing van het verkeer, dat via de Westvest naar Nieuwland en Groenoord zou wil len. Het verkeer komende van de Vlaardingerdijk zal tijdelijk de West vest niet kunnen inslaan, terwijl ook de Vlaardingerstraat zal zijn afge sloten. De klokkeluidster van Schie dam. Janny Brouwer-Renes. Het luiden van de klok heeft vele jaren tot de taak van een vrouw behoord. Zo is het ook nu nog. Om 12 uur en om 9 uur des avonds staat zij in het kerkportaal. Deze jonge huis vrouw is de kunst machtig om de klok op gang te brengen. Op Oudejaarsavond luisteren we altijd naar de klokken, die het nieuwe jaar inluiden. Dan han gen de Brouwertjesaan de touwen van de Grote- of St. Janskerk en laten u weten dal het nieuwe jaar zijn intrede heeft gedaan.

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 12