Begeleiding van onderwijs Deskundigen helpen bij het corrigeren en het vernieuwen Dienstencentrum „De 4 molens" DRIE GEMEENTEN WERKEN SAMEN NIET NIEUW Het kind van nu is de burger van morgen. Het is de taak van „het onderwijs" om dit kind, te beginnen al bij de kleuter, zodanig te vormen dat het als volwassene deel kan nemen aan de maatschappij van morgen. Waar achtig geen eenvoudige taak! Daar komt nog bij dat deze maatschappij, onze samenleving, momenteel sterk aan het veranderen is. De maatschap pelijke normen en gezagsverhoudingen wijzigen zich, taboes worden opge blazen en zo meer. Het is duidelijk dat het onderwijs niet langer kan werken met de patronen-van-nu. Of nog te vaak: van gisteren. Oude wens Hulp Deskundigen Spreekuur raadsman HERFST IN HET PARK HET NIEUWE STADSBLAD - PAG lé - WOENSDAG 25 OKTOBER 1972 Publicatie van de Gemeente Schiedam. Twee maal per maand verschijnend in Het Nieuwe Stadsblad. Verzorging: Gemeentelijke Voorlichtingsambtenaar Nieuwstraat 26 - tel. 269051 In deze stormvloed van veranderingen moeten de mensen die belast zijn met de vorming van het kind zich staande zien te houden. In de eerste plaats zijn dat de ouders; doch amateur zijnde op dit punt, zullen zij over het algemeen de problemen niet kunnen oplossen. Die taak valt toe aan de man of de vrouw, die voor de schoolklas staat. Zij zijn er speciaal voor opgeleid en over het algemeen genomen kunnen zij hun taak heel behoorlijk aan. Ook wanneer het er om gaat nieuwe onderwijsvormen te intro duceren en uit te proberen. Al is in dit geval een steuntje in de rug van meer deskundigen wel erg wenselijk. Daar komt nog iets bij. Het standpunt is aanvaard dat bij het basisonderwijs men er niet meer van mag uitgaan dat alle leerlingen van gelijke leeftijd ook gelijk zijn. Zoals men vroeger bij het klassikale onderwijs wèl deed. Er zijn nu eenmaal verschillen in ontwikke lingsniveau en intelligentie, in geaardheid en in tempo van werken. Men wil daarom nu het kind centraal stellen en het vormen naar de eigen individuele mogelijkheden. Dit betekent een overgang van het onderwijs in klassen naar dat in groepen, met een onderzoek in welke groep het kind zich het best kan ontplooien. Dit stelt nog zwaardere eisen aan het onderwijzend personeel, dat daarom de steun van speciaal geschoolde deskundigen niet meer kan missen. Onderwijsbegeleiding is niet nieuw bij het openbaar onderwijs in Schiedam. Binnen de beperkte mogelijkheden die de Onderwijswet biedt is geprobeerd bij het basisonderwijs te komen tot een nieuw schoolorganisatieproces. Een proces dat geleidelijk dient te verlopen en waarbij begeleiding nood zakelijk is. Aanvankelijk als proef op een beperkt aantal scholen, maar vorig jaar op alle openbare scholen, is een aanvang gemaakt met een doorbreking van het jaarklassensysteem in de aanvangsklassen. In de meeste gevallen is dit beperkt tot het leesonderwijs. In de eerste schoolweek wordt dan bij alle nieuwe leerlingen van de basisscholen een leesvoorwaardenonderzoek afge nomen. Dit onderzoek geeft, gevoegd bij de gegevens van de kleuterleidsters, aanwijzingen in hoeverre het nieuwe schoolkind aan het meer systema tische onderwijs kan beginnen. De kinderen waarvan blijkt dat ze nog niet „rijp" zijn voor het systematische leesonderwijs komen in een ontwik kelingsgroep, die speciale begeleiding krijgt. Dit gebeurt met een aangepast hulpprogramma met materiaal dat in de basisscholen aanwezig is. Maar om elke groep de aandacht te kunnen geven die het nodig heeft, is wel een aanpassing van de schoolorganisatie nodig. De kinderen-van-nu zijn nog verdiept in hun spel, zonder zorg over de problemen die hun als burger-van-morgen te wachten staat in een snel veranderende maatschappij. Het nieuwe dienstencentrum „De 4 molens" aan de Nieuwe Damlaan hoek Burg. Honnerlage Gretelaan, uitgaande van de Stichting Raad voor het bejaardenwerk te Schiedam, is voorlopig op werkdagen van maandag tot en met vrijdag elke dag van 9 uur 's morgens tot 5 uur 's middags geopend. De toegang is gratis en de oudere stadge noten worden uitgenodigd binnen te komen stappen, voor een praatje bij een kopje koffie, een spelletje kaart of een partijtje biljart. De vaste punten bij de dienstverlening zijn: de pedicure op maandag, dinsdag en woensdag van 9-5 uur, afspraak noodzake lijk; de kapsters op donderdag en vrijdag van 9-5 uur, afspraak noodzakelijk; een wasserette, te gebruiken elke dag tussen 9 en 5 uur, maar tijdige reservering gewenst; douches en ligbad, elke dag tussen 9 en 5 uur, tarief voorlopig f 0,50; biljarten elke dag tussen 9 en 5 uur, vijf tafels beschikbaar; welfare-werk o.l.v. dames van het Rode Kruis, elke dag tussen 9 en 5 uur; voor warme maaltijden is er mogelijk binnenkort gelegenheid, voorlopig wordt gedacht aan maandag, woensdag en vrijdag tussen 12 en 1 uur. Als incidentele activiteit staat op het programma een lezing over voeding door een diëtiste op donderdag 26 oktober. Inlichtingen bij het dienstencentrum, tele fonisch onder nummer 705500. Vandaar het streven van het gemeente bestuur om een speciale „Onderwijs Bege leidingsdienst" in te stellen. Dit is een oude wens van het Schiedamse gemeentebestuur, hoog genoteerd op het prioriteitenlijstje. Sinds meerdere jaren bestaat er in Schiedam dan ook al een vorm van onderwijsbegelei ding. Doch nu is in principe besloten om deze O.B.D. in groter verband te laten functioneren, namelijk in een samenwer kingsvorm tussen de gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Overigens zal deze O.B.D. niet alleen het openbare onderwijs begeleiden, doch in gelijke mate ook het bijzondere onderwijs, met waarborgen voor het behoud van de eigen „kleur". In een Stichting zullen daarom die drie gemeenten èn het openbaar en bijzonder onderwijs naar pariteit ver tegenwoordigd zijn. Wat omvat de schoolbegeleiding? Om misverstanden te voorkomen, de schooltand- verzorging, de schoolmelkvoorziening, de school- en beroepskeuzevoorlichting, hoe nuttig ook, vallen er nfet onder. De begeleidingsdienst richt zich enerzijds op de verbetering en vernieuwing van het onderwijs zelf en is dan meer in het bijzonder gericht op die onderwijs-aspecten, die door de onderwijskrachten niet alleen opgelost kun nen worden, zodat ze hulp nodig hebben. Anderzijds zal de begeleidingsdienst ook hulp bieden aan het individuele kind. Bijvoorbeeld wanneer de „remedial teacher" als speciaal daarvoor geschoold onderwijzer advies geeft aan de school voor een bijzondere aanpak van dat ene kind. Of met het school-maatschappelijk werk. De O.B.D. bepaalt het onderwijs niet, maar biedt hulp bij het corrigeren van verkeerd onderwijs en van de gevolgen daarvan en helpt eveneens bij de verbetering en vernieuwing van het onderwijs in het algemeen. Dit nu vraagt grote deskundigheid. Zo zullen van de O.B.D. deel uitmaken de pedagogisch-didactici, die adviezen geven aan de leerkrachten en meedenken en mee werken aan de onderwijsvernieuwing. De schoolpsychologen, die op wetenschappe lijke wijze de problemen onderzoeken betreffende de schoolrijpheid, de aanpas- sings- en leermoeilijkheden, enz. De orthope dagoog staat de psycholoog bij en stelt het behandelingsplan vast, terwijl de remedial teacher gespecialiseerde didactische hulp verleent aan de leerlingen, die moeilijkheden ondervinden bij het onderwijs in bepaalde vakken. De schoolmaatschappelijke werker houdt zich bezig met de sociale factoren van binnen of buiten de school, die een slechte invloed hebben op het gedrag of het leervermogen van het schoolkind, terwijl de logopedisten hulp bieden aan kinderen met spraakmoeilijkheden of -afwijkingen. Voor het onderzoek zijn er psychologische assistenten nodig. Het terrein van de onderwijsbegeleiding is zeer omvangrijk, terwijl de begeleidings dienst geleidelijk aan nog moet worden opgebouwd. Daarbij zullen er wel eens problemen rijzen. Dit maakt dat in eerste instantie een beperkt aantal taken aangepakt zal kunnen worden. De opzet is nu dat in de eerste plaats de aandacht zal uitgaan naar de problemen rond de overgang van de kleuterschool naar de basisschool. Een zaak die overigens in Schiedam de laatste jaren reeds ter hand is genomen. De raadsman voor Schiedam, Cor Bijl, heeft de volgende spreekuren: Dinsdag van 9 tot 11 uur in „De Ark", Hargplein 101 in Groenoord (vlak bij bushalte lijn 53), telefoon 708276. Vrijdag van 9 tot 11 uur in het t Informatiecentrum Stadssanering, Broersvest 95, telefoon 269957 en zo mogelijk na telefonische af spraak. Het is nu de tijd voor de herfstwandelingen. Dat kan dicht bij huis, want ook het Volkspark, het complex Spieringshoek aan de Poldervaart en zeker ook het Prinses Beatrixpark waar deze foto is gemaakt) prijken in vlammende kleuren. Geel, oranje, bruin, maar ook nog wel groen, afgelijnd met het fijne zwart van de reeds kale bomen en het oplichtende zilver van de herfstdraden. Bij de wisselingen van het zachte zonlicht geeft dit verrassende kijkjes in de parken, waar de natuur weer eens in pracht stervende is.

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 16