gemeente informatie SS gemeente informatie Toon eens uw „gastviïj"-heid inbakt* Binnfg^ptn Over bushalten en bouwen... ALS GAST: Vergunningen Hinderwet WILT U WAT WETEN? Martin Aalders f 250.000 tekort Commissie Stadsontwikkeling LiedJ-ü MUSEUMKLOK DE NOORDLIJN - Zit u met eert vraag of probleem op gemeentelijk gebied waar u geen antwoord op weet En wilt u toch wel graag weten hoe De voorlichtingsambtenaar kan u op weg helpe in. Wij antwoorden u in een artikel op deze pa< per brief. n. Vul deze bon jina's, of anders NAAM ADRES UW VRAAG Opsturen aan: Voorlichtingsambtenaar, Stadhu is Schiedam BOUW-„TROEP" dit wilde u weten HET NIEUWE STADSBLAD - PAG 17 - WOENSDAG 25 OKTOBER 1972 De moeilijkheden in Rotterdam-Zuid hebben weer eens aangetoond hoe een verkeerd beleid zich kan uiten in negatieve zin. De overheid heeft toegestaan dat 120.000 buitenlanders door het bedrijfsleven werden aangetrokken. Een overheid die geen maat regelen nam. Behalve een aantal stichtingen subsidiëren. Stichtingen welke dan ook vrijwel alles moeten opknappen en z.g. E.H.B.O.-werk verrichten. Het werk doen waar Nederlandse instanties voor zijn. Ook in Schiedam wonen ca. 1.600 buiten landse werknemers. Ondanks de subsidie van de overheid en een geringe bijdrage van het bedrijfsleven, vallen er grote gaten in ons werk. Vandaar dat wij gestart zijn met de „Actie Gastvrij". Niet omdat wij zo van bedelen houden, maar gewoon omdat het werk toch moet gebeuren. In uw gemeente wonen en leven ruim 500 buitenlandse kinderen in de leerplichtige leeftijd. Dankzij een zeer goede samenwerking met de onderwijsinspectie en de scholen wordt volgens audiovisuele methodenaan de kinderen vrij snel Nederlands geleerd, maar de kinderen gaan na een aantal jaren terug met hun vader en moeder naar hun eigen land... en hebben dan een achterstand van jaren in het onderwijs opgelopen. Daarom zijn wij gestart met aanvullend onderwijs in de landstaal. Overigens buiten de normale lesuren, want de onderwijswet van 1920 verbiedt lessen tijdens de schooltijden. Niemand betaalt dit. Wij, en naar wij hopen ook u, vinden dat het toch moet gebeuren. De kosten welke daaraan verbonden zijn bedragen ca. f5.000,— voor het seizoen 1972/73. Deze kosten zijn erg laag, mede dankzij de medewerking van Wilton Fije- noord, welke drie Turkse medewerkers afstaat op bepaalde lesuren, speciaal voor dit doel. De medewerkers hebben onderwijs bevoegdheid in de landen van herkomst. Wij danken u bij voorbaat, ook namens de kinderen, voor uw financiële steun. MARTIN AALDERS Stichting Hulp aan Buitenl. Werknemers. Om het werk goed te kunnen uitvoeren komt de Stichting Hulp aan Buitenlandse Werknemers dit jaar ongeveer f 250.000 tekort. Vandaar de aktie „Gastvrij" waarin een beroep om financiële hulp. Gespecificeerd over de belangrijkste posten zijn deze tekorten als volgt: Voorlichting aan buitenlandse werk nemers via acht maandbladen tekort f 25.000. Voorlichting aan Nederlanders over buitenlandse werknemers (o.a. via blad „Inclusief B.W.") tekort f 25.000. Onderwijs aan kinderen o.a. in de landstaal tekort f 75.000. Onderwijs aan volwassenen (zoals Nederlands en vakcursussen) tekort f 25.000. Begeleiding, o.a. bij aankomst en vertrek tekort f 50.000. Communicatie via de centra en inte gratie via wijkorganen tekort f 50.000. Totaal f 250.000 tekort. Bij het gemeente- bestuur zijn de vol gende aanvragen voor een vergunning vol gens de Hinderwet binnengekomen. Voor nadere bijzonderhe den, ook voor wat betreft de procedure bij bezwaarschriften en beroep, wordt verwezen naar de officiële afkondiging aan het Stadhuis. De directie van N.V. Eurotax, Burg. Knappertlaan 19, vraagt een vergunning volgens de Hinderwet voor het oprichten van een autoherstelplaats, motorbrandstofpomp- en L.P.G.-installatie met diverse elektro motoren van gezamenlijk 19 pk, op het perceel aan de 's-Gravelandseweg (onge nummerd) te Schiedam, kadastraal bekend sectie I nr. 4795. De Matrijzenfabriek „MAFA", Bokelweg 10, vraagt een vergunning volgens de Hinderwet voor het oprichten van een graveerinrichting en gereedschapsmakerij met diverse elektro motoren van gezamenlijk 39,11 pk, op het perceel gelegen aan de Bokelweg 10 te Schiedam, kadastraal bekend sectie I nr. 4636 (ged.). De directie van de N.V. Ver. Glasfabriek, Buitenhavenweg 114-116, vraagt een ver gunning volgens de Hinderwet voor het uitbreiden van de glasfabriek, waarna aan wezig zullen zijn diverse elektromotoren van gezamenlijk 6.754,22 pk, op het perceel Buitenhavenweg 114-116 te Schiedam, kada straal bekend sectie L nr. 3257, 3026, 3025, 156, 147, 148, 150, 1873 en 1874. De commissie Stadsontwikkeling en Stads uitbreiding komt op donderdag 26 oktober, aanvang 8 uur in het Stadhuis in een openbare vergadering bijeen. Op de agenda staan onder meer een schetsontwerp voor het bestemmingsplan Kethel-Oost en infor matie over het bouwplan van Mavex N.V. aan de Hoogstraat en over de aanleg van de buitenwaterkering. Na afloop van de ver gadering kan het publiek vragen stellen over de behandelde onderwerpen. Dit pretentieloze, maar bijzonder amusante blijspel met John Lanting, Jennifer Will ems en Peter Aryans wordt in het Passagetheater vertoond op vrijdag 10 november a.s. Het is de tweede in de serie van vijf voorstellingen in Passage. „Twee op de wip" is reeds gegeven op 20 oktober; nu volgen nog „Op hoop van zegen" met Bep Nooy senior, Andrea Domburg, Johan Kaart, Hetty Blok e.v.a. op donderdag 30 november; „Wie is er bang voor Virginia Woolf"?het vermaarde stuk van Albee, vertolkt door Kitty Jansen, André van den Heuvel, Marja Lieuwen en F rede rik de Groot komt op vrijdag 22 december en tenslotte de cabaret-revue „Blij Leven", met o.a. André van Duin, Conny Vink en Frans van Dusschoten op vrijdag 5 januari 1973. De toegangsprijzen voor al deze voorstel lingen bedragen f 10,-, f 7,50 en f5,-; de verkoop begint steeds tien dagen voor de datum van de voorstelling. Door in te tekenen op minstens drie van deze vijf voorstellingen kan men een reductie krijgen van f 1,— per plaats, die dan meteen voor u wordt gereserveerd. Ook verenigingen kun nen deze reductie krijgen door minstens tien plaatsen per voorstelling te bestellen. Het Cultureel Jongeren Paspoort is geldig. Het Passagetheater maakt het zo mogelijk om weer „uit" te gaan in eigen stad! ij. j Bij de hoge Z-flats aan het GIT WIIQG Schubertplein en het Liszt- plein zal een bushalte vlak U weten voor de deur komen, wan neer de busroute „om de noord", nl. de lijn Schie dam, Groenoord, Holy, Vlaardingen zal rijden. En het zal niet aan de gemeentebe sturen van Schiedam én Vlaardingen liggen, wanneer die route niet reeds dit jaar wordt gereden. Maar het wachten is op de beslissing van de R.E.T. De bedoeling is dat deze buslijn zal lopen over de Mozartlaan, de nieuw aan te leggen Brederoweg (ten noorden van het Lisztplein) onder de Rijksweg 19 (Zoomweg) door naar de Europaboulevard in Vlaardingen-Holy. Die Brederoweg is er nog wel niet, maar de gemeente is bereid om ten behoeve van de buslijn maar vast een verbindingsweg aan te leggen, die er toch moet komen later. Aan die Brederoweg is een halte gepland. Zolang de Mozartlaan (tussen de bebouwing van Bachplein en Straussplein) nog niet gereed is, zal de bus tijdelijk kunnen rijden over de Borodinlaan met een halte bij het winkel centrum De Ketel. Hoe die buslijn verder zal lopen staat nog niet vast, maar geprobeerd wordt deze lijn een zo goed mogelijke aansluiting te geven op de beide Schiedamse ziekenhuizen en het Holy-ziekenhuis. Dit zal dan de tweede busverbinding worden tussen Schiedam-centrum en Schiedam- Noord, want de reeds bestaande buslijn 53 naar Groenoord Kethel blijft gehandhaafd. Het wachten is echter op de beslissing van de R.E.T. Gedurende anderhalf jaar wordt er al onderhandeld over deze buslijn en zijn er plannen gemaakt, doch de beslissing is bij de R.E.T. nog steeds niet gevallen. •f -rit De bewoners van het zui- dlt Wilde delijke deel van de Molen singel in Tuindorp-Kethel, U WetetT ^'e k'a9en over „de troep" die ontstaan is aan de overkant van de singel, moeten er maar op rekenen dat in de komende maanden het uitzicht nog slechter zal worden. Dat komt door de aanleg van het nieuwe hoofdriool van Groenoord naar Nieuwland. Enkele maanden geleden is de hoge Franki- stelling over het gazon tussen Molensingel en Pr. Beatrixlaan getrokken wat de bedoelde „troep" heeft veroorzaakt. Nu is het de beurt aan de z.g. „bouwtrein" die de rioolbuis zal leggen en met veel drukte en lawaai over het gemaakte spoor zal trekken in de richting van de Poldervaart. De troost is dat wanneer het werk aan het hoofdriool op die plaats voltooid is, de strook langs de Molensingel afgewerkt zal worden en dat het zuidelijke deel het aanzien zal krijgen van het reeds voltooide noordelijke deel. In studie is bovendien de mogelijkheid om eventueel een voetbrug over die singel te leggen, zodat de bewoners van Tuindorp een korte verbinding krijgen met de Laan van Bol'Es. Zolang nieuwe wijken niet geheel voltooid zijn blijft de kans bestaan dat men bouw-aktiviteiten voor de deur krijgt. Op meerdere plaatsen in Groenoord en Kethel wordt gebouwd en er zijn nog vele „witte vlekken" op de kaart, die wachten op realisering van bijzondere bebouwing. Met borden staat dit ook aangegeven. Wanneer deze vlekken tussen de bestaande bebouwing ligt, streeft de gemeente er naar deze terreinen zo netjes mogelijk te houden. Doch voor de bouwterreinen aan de rand is dit niet mogelijk. Voor het bouwrijp maken moeten de terreinen in eerste instantie opgehoogd worden. Dit geeft eerst de beruchte zanderige „maanlandschappen", die al snel veranderen in wel groene maar verder ontoegankelijke terreinen. Het kan jaren duren voor de grond goed is inge klonken. Het zou kapitalen vergen om de „troep" tijdelijk een vriendelijker aanblik te geven. En de kosten komen dan te drukken op de toch al zo hoge huren van de daar te bouwen woningen. De klok van het Stede lijk Museum aan de Hoogstraat is van slag en dat wordt door de om wonenden betreurd. Door het museum personeel ook overigens. Het is een beetje tobben met die klok. Twee jaar geleden Hep de klok zelf niet goed en dat is toen verholpen, zodat het museum weer „bij de tijd" is. Maar het slagwerk loopt twee uur vóór. De leverancier, een firma in Brabant, zou het regelen maar is nog niet komen opdagen. Bij de technische werkplaats van Gemeentewerken, belast met het toezicht, is men wat huiverig om zelf in te grijpen, omdat men het juiste apparatuur er niet voor heeft. Maar de nu getoonde belangstelling is een mooie aanleiding om weer eens aan de bel te trekken. Als de eigenlijke bouw begint dan krijgt men weer een „troep" in een andere vorm, zoaL nu in Woudhoek. Van haastig gemaakte afrasteringen en werkketen, van stapels bouwmateriaal, van kuilen en hopen aarde. Met tijdelijke bouwwegen, die snel kapot- gereden zijn. Er zijn mensen die zich aan het gezicht ergeren, anderen daarentegen vinden het interessant te zien hoe een stadswijk geboren wordt en zich verder ontwikkelt. Dat is een proces van vele jaren, waar echter eens een einde aan komt. Voor Groenoord is het einde in zicht, voor Kethel-Oost zal het nog even duren; Woudhoek en Spaland staan nog pas aan het begin.

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 17