gemeente informatie m gemeente informatie Over verkeers-drukte en lawaai 2,'oveel jongeren ALS GAST: - zoueel zinnen Vergunningen Hinderwet Op hoop van zegen WILT U WAT WETEN? <$X. S.P.J.J. BOMEN, bomen Lied Houdt uw stud schoon! Gebruik de afvalbakken die langs de straten zijn opgesteld. Gooi daar uw rommel in en laat het niet op straat vallen. Anderen moeten het voor u opruimen! Geen agent wm i Of prOOiÖOSJ: Op 56fn€^fu@JljK Waar II* wilt u'fpi wel graag weten hoe; 1 Tzit r De voorlichtingsambtenaar kan u op weg balpen» Vul deze im 'tn. Vij antwoorden u In een artikel op deze paginate* of anders per brief, NAAÜI UW VRAAG Opsturen aan; Voorlichtingsambtenaar, Stadhuis Schiedam. Lawaaidemping dit wilde u weten Hl zr<« Stadserf Singel HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 21 - WOENSDAG 22 NOVEMBER 1972 Schiedam heeft een Raad voor Jeugd en Jongeren en is daarmee één van de ongeveer 15 Nederlandse steden, waar op deze manier ervaring wordt opgedaan met inspraak van jongeren in het gemeentelijk beleid voor jeugd en jongeren. In Schiedam kan dus wel wat. De Raad voor Jeugd en Jongeren in Schiedam werkt nog niet goed in Schiedam kan dit dus kennelijk nog niet. De beweringen hierboven lijken met elkaar in tegenspraaktoch zijn ze allebei waar. De taak van de SRJJ (Schiedamse Raad voor Jeugd en Jongeren) is de invloed van jongeren op het gemeentelijk doen en laten mogelijk te maken. Daarvoor is er de Raad, bestaande uit 15 jonge Schiedammers, en het buro van de SRJJ in het Proveniershuis. De Raad houdt zich bezig met het beleid, het buro met de uitvoering. De Raad geeft adviezen aan het gemeente bestuur en anderen over alle zaken die betrekking hebben op jeugd en jongeren: van kinderspeelplaatsen tot popconcerten, van werkloze jongeren tot scholieren, over subsidies en het drugbeleid, over vakantie besteding en maatschappelijke bewust wording. Het gemeentebestuur kan deze ■i adviezen opvolgen of naast zich neer leg in het laatste geval kan je je wel afvrage?., of het de gemeente ernst is met haar streven naar een van onderaf opgebouwd jeugdbe leid. Naast een adviserende taak heeft de SRJJ vele andere taken: onder andere het bevorderen van overleg, en het stimuleren van initiatieven ten behoeve van jeugd en jongeren. Een voorbeeld kan verhelderend werken. Vanuit een groep jongeren komt een plan voort, bijvoorbeeld voor het oprichten van een sociëteit. De groep legt dit plan voor aan de maandelijkse openbare vergadering van de Raad. Wanneer deze er in meerder heid achter kan staan, zijn er mogelijkheden voor steun. De Raad kan het plan bepleiten bij de gemeente, kan service verlenen voor stencil werk e.d., kan helpen een begroting op te stellen, kontakten te leggen met anderen die ook met zoiets bezig zijn, een rechtsvorm te vinden, bemiddelen voor ruimte, en nog veel meer. De SRJJ bestaat nu ruim een jaar en c'e resultaten zijn nog niet denderend geweest. De wethouder van Jeugdzaken spreekt zelfs van een dieptepunt in het Schiedams jeugdbeleid. Moeten wij nu maar bij de pakken neerzitten? NEE, het blijkt alleen dat nog veel te weinig gebruik is gemaakt van de geboden mogelijkheden, zowel door de jongeren zelf als door de gemeente. De SRJJ kan alleen door de gemeente erkend worden als een orgaan waar ze niet omheen kan, als ook inderdaad de SRJJ de spreekbuis wordt van ALLE Schiedamse jongeren die iets te vertellen willen hebben of iets willen organiseren. Lukt dat niet, dan zal alles altijd bij het oude blijven en dan hebben de jongeren zichzelf onmondig verklaard. Wie wél mondig is, zou zich kandidaat kunnen stellen voor de nieuwe Raad, die 1 januari begint. Eis: interesse voor en betrokkenheid bij de situatie van jeugdigen en jongeren in Schiedam. Minstens 18 jaar oud. Voor alle inlichtingen over de SRJJ: Proveniershuis 1, Overschieseplein, tel. 264334. Kom eens langs vragen staat vrij, en wie weet krijg je ook nog antwoord waar je verder mee komt. Want daar gaat het ons om: gezamenlijk als jongeren verder te komen, naar een Schiedam dat ook jongeren alle mogelijkheden geeft zich te ontplooien en te ontspannen. Bestuur en staf Schiedamse Raad voor Jeugd en Jongeren Bij het gemeentebestuur is de volgende aanvraag voor een vergunning volgens de Hinderwet binnengeko men. Voor nadere bij zonderheden, ook voor wat betreft de procedure bij bezwaarschriften en beroep, wordt verwezen naar de officiële afkondi ging aan het Stadhuis. De heer A. Maij, Overschiesestraat 64, heeft een vergunning involge de Hinderwet ge vraagd voor het oprichten van een timmer fabriek, met diverse elektromotoren van gezamenlijk 14 pk., op het perceel Hoofd straat 241 te Schiedam, kadastraal bekend sectie L nr. 2819. Bomen staan wel in de belangstelling momenteel. De burgemeester heeft een eerste boom geplant voor een nieuw park aan de Vlaardingerdijk; aan de Willem Brouwerstraat is een plantsoentje in aanleg met bomen. De leerlingen van de W. A. van Lieflandschool gaan op vrijdag 24 november op feestelijke wijze bomen planten bij het nieuwe school en kinderen uit Groenoord zullen op 30 november bomen planten bij de Oreliosingel, een geschenk van de Spaarbank Anno 1820. Helaas zijn er ook bomen verdwenen. Door de hevige storm van tien dagen geleden zijn vijf bomen in Schiedam ontworteld, waar onder een prachtige kastanje aan de Singel. En in het Prinses Beatrixpark ten westen van Poldervaart worden vijftig wilgen gekapt, die dodelijk zijn aangetast door de besmettelijke „watermerkziekte". Zij moeten verdwijnen om aantasting van nog gezonde wilgen te voorkomen. Uiteraard worden ook daar dan weer nieuwe bomen geplant. Ou utunnnmwvwwummmmmwwvwwvvvvvwwwmw Bep Nooy sr., na ruim zestig jaar op de planken in Nederland gestaan te hebben en na de Albert van Dalsum-prijs veroverd te hebben, heeft van Het Amsterdams Volks toneel de kans gekregen om, als afscheid, nog éénmaal haar lievelingsrol te speifk/ Kniertje in „Op hoop van zegen", het meest gespeelde toneelstuk van Herman Heijer- mans. Dochter Beppie Nooy heeft die wens in de best mogelijke setting geplaatst, met tal van bekende artiesten als Andrea Domburg, Johan Kaart en Hetty Blok. Passagetheater brengt dit toneelstuk naar Schiedam op donderdag 30 november. Recommandatie lijkt overbodig, gewoon gaan zien. Kaarten van flO,—, f7,50 en f5,— zijn nu al te krijgen bij Passage. Het C.J.P. is geldig. Het is ook de laatste kans om een reductie van één gulden per plaats te krijgen door in te tekenen voor de laatste drie voorstellingen van een serie. In de serie zitten nog naast „Op hoop van zegen" ook „Wie is er bang voor Virginia Woolf? het vermaarde stuk van Albee met Kitty Jansen, André v.d. Heuvel, Marja Lieu wen en Frederik Groot te geven op vrijdag 22 december en de kabaretrevue „Blij Leven" met André van Duin, Conny Vink en Frans van Dusschoten en vele anderen op vrijdag 5 januari 1973. .p. Wanneer 's middags rond flit! Wlluft yjjf uur duizenden werk- M,nemers van Wilton Fije- O WOhMI noord in een korte tijd het werfterrein verlaten, ontstaat onvermijdelijk een grote drukte op en rond de Westfranke- landsedijk. Doch dat het posteren van een verkeersagent bij de uitgang, zoals door een lezer wordt gevraagd, daar enige verbetering in zou brengen, dat wordt door de politie ontkend. Integendeel, de politie is van mening, dat sinds het verplaatsen van de hoofdingang van de Vlaardingerdijk naar de Westfrankelandse- dijk men de situatie goed in de hand kan houden. In tegenstelling met wat blijkbaar veronder steld wordt, is het aantal ongevallen, zeker in verhouding tot de drukte, niet groot pn persoonlijk letsel komt slechts bij hoge uitzondering voor. Verbetering is pas moge lijk, wanneer een ieder zich nog stipter aan de gestelde verkeersregels houdt. In dit geval de voorrangregels. Bij de uitgang aan de Nieuwe Waterwegstraat dient het de werf verlatende verkeer voorrang te verlenen. Doch bij de uitgang aan de Westfrankelandsedijk hebben de werf-verlaters juist voorrang. De vrij weinige rijders op de dijk kunnen tegen die tijd dan ook beter een andere rij-route kiezen. Bij het invoegen op de Burg. Knappertlaan moet het van de werf komende verkeer voorrang geven. Wanneer een ieder zich daar stipt aan houdt, kan er niets gebeuren. Dat er lange files ontstaan is vervelend, maar bij een zo grote aanvoer van weggebruikers in zo korte tijd is dat niet te voorkomen. xx •-- - SSSSS De Rijksweg 20, die dwars door Schiedam loopt, ver oorzaakt voor een aantal bewoners in Nieuwland en Groenoord-Zuid nogal wat geluidshinder. Vooral in de late avond en vroege morgen kan het lawaai, zo wordt gesteld, bijzonder hinderlijk zijn. Maar de veronderstelling dat het kwaad bestreden kan worden door het planten van bomen en heesters bij de woningen, is een tè eenvoudige voorstelling van zaken van het op zich moeilijk oplosbare probleem. Bebossing kan inderdaad het geluid (en ook het verkeerslawaai) dempen, doordat de planten het geluid absorberen en verstrooien. Doch deze demping bedraagt, afhankelijk van de dichtheid van het bos en het soort planten, maar 0,10 tot 0,18 decibel per strekkende meter bos. Dat is niet veel, wanneer men weet dat een drukke straat 73 dB lawaai produceert en in de woning dit geluid 7 dB minder is. Een aanvaardbaar peil wordt 50 dB overdag en 35 dB 's nachts bevonden. So.u. >1 90. m Een aanmerkelijk beter resultaat kan echter bereikt worden, wanneer dicht bij de geluidsbron, in dit geval de Rijksweg, aarden wallen van 2 meter hoog worden opge worpen. Als er dan bovendien nog beplan ting voorkomt boven op de wal, dan komt men een heel eind in de goede richting. De bijgaande tekeningen geven daar een sche matisch en heel simpel beeld van. Maar het opwerpen van brede aarden wallen langs de Rijksweg (die zelf op een dijklichaam is gelegen) is bepaajd geen eenvoudig en zeker erg dure oplossing. Een wat schrale troost: Rijkswaterstaat zoekt^ zelf ook middelen om de geluidshinder doo^" a het verkeer te doen verminderen. jj Nu het stadskantoor bijna 0ft Wilde gereed is, wordt ook ge werkt aan de omgeving u weten daarvan. Dit wordt het' „stadserf", reikende van de Broersvest tot de ver nieuwde Emmastraat, van het Proveniershuis tot de Huis te Rivierewegen. Op dit „erf" staan een aantal prachtige bomen, waaronder vier kastanjes die tot de oudste bomen van Schiedam gerekend worden. De gemeente zal heel zuinig omspringen met deze bomen en ze zo goed mogelijk behouden. Het is verder de bedoeling om meer bomen te planten op het stadserf, dat een heel ander aanzien zal krijgen dan nu het geval is. Voor de volkstuinders van het complex Thurlede, dié nieuwsgierig zijn wat de U W0t0ft gemeente doende is in het gebied ten noorden van het complex, de mede deling dat in het weiland daar een singel wordt gegraven van Poldervaart naar spoor lijn. Deze singel zal een rol gaan spelen in het nieuwe polderbemalingsplan, dat nodig is na de opheffing van de Poldervaart. Over het terrein loopt echter een gasleiding, over het tracé van de singel. Men is bezig met het maken van een zinker voor de gasleiding, onder de singel door.

Het Nieuwe Stadsblad | 1972 | | pagina 3