VALT DEZE MAAND HET DOEK OVER DE ZAAK Het leven van een miskend kankertherapeut te boek gesteld HIVOS micro-projecten psm&t Uw gift leeft -£i fan DUIVEN V» >v Dr. MOERMAN De boerderij. De Hoogland eigendom van dr. Moerman, nu sta-in-de-weg voor de gemeente Vlaardingen. Zal deze maand het doek vallen over de zaak Moerman? De tijd zal het leren, maar hoe men het ook keert of wendt dr. Cornells Moerman, 80 jaar oud, is één van de bekendste inwoners, zo niet de bekendste inwoner van Vlaardingen. Zijn medische faam beweegt zich zelfs ver buiten de gemeentegrenzen. Diverse mensen in Europa en misschien wel de gehele wereld weten wie Cornelis Moerman is. Hoe zal de geschiedenis oordelen over deze Vlaardingse arts? Zal hij op één lijn worden gesteld met beroemde medische figuren als het echtpaar Curie, de ontdekkers van de radium of bijvoorbeeld de beroemde Oostenrijkse arts Ignaz Semmelweis, die in 1865 overleed en de ontdekker was van de kraamvrouwenkoorts. Ook zij vonden pas veel later en na hun dood erkenning van hun grote medische onderzoeken. Of «al Cornelis Moerman de geschiedenis ingaan als een kwakzalver. Deze vraag kan de huidige mensheid niet beantwoorden, maar wellicht onze kinds kinderen. Wie is nu deze veel besproken Vlaardinger Cornelis Moerman. Cor van Groningen heeft er een boekje over geschreven dat is uitgegeven bij de Delftse uitgeverij Elmar B V. Het boekje draagt als titel: „De zaak Moerman een reportage over een miskend kankertherapeut". Praktisch iedere Vlaardinger weet zo langzamerhand wel wie Cornelis Moerman is. Hij heeft een leeftijd (80 jaar), waarop iedere Nederlander rustig van zijn pensioen geniet. Daar is echter Cornelis Moerman de man niet naar, hij is een strijder tot de laatste snik, bewoner van het land goed Hoogland gelegen aan één van de uit- en invalswegen van Vlaar dingen naar Rijksweg 20, namelijk die van en naar Maassluis. Dokter Moerman heeft wat men pleegt te zeggen een bijzonder drukke praktijk, de houten stoelen in zijn wachtkamer zijn vrijwel doorlopend bezet, naast Vlaar- dingers bewoners van andere dorpen en steden in Nederland vindt men er mensen van vele nationaliteiten. De 80-jarige arts beweert namelijk een middel te hebben gevonden om de kanker te bestrijden, hij gaat nog verder door te verklaren dat hij deze gevreesde volksziekte kan genezen. Deze laatste twee uitspraken hebben de medische wereld in opschudding gebracht. Zij geloven dr. Moerman niet en noemen hem een kwak zalver, iets wat de medische weten schap overigens in het verleden ook zei van Semmelweis en Cune. In het boek van Cor van Groningen kan men verder lezen dat de 80-jarige Vlaardingse arts als een paria door de ziekenhuizen wordt behandeld. Medische gegevens van zijn patiënten worden hem ont houden, terwijl zijn medische col lega's hem volledig isoleren. Hoe het systeem nu werkt kan men ook lezen in het boekje, geen bestraling, geen operatie maar met medicijnen. Er zijn inderdaad een paar keer aparte gevallen bekend. In 1939 was er in Schiedam ene Leendert Brinkman die in een Schiedams ziekenhuis was opge geven, kanker luidde de diagnose. Leendert Brinkman kwam in dat zelfde jaar naar dr. Moerman en verleden jaar dus in 1972 vierde hij in blakende gezondheid zijn 88-ja- rige leeftijd. Nog een paar gevallen zoals van de 84-jarige mevrouw Pot-Hoek, tot voor kort woonachtig in Den Haag, ook al opgegeven door de medische wetenschap en tot voor kort onder behandeling van dr. Moerman. Zij leeft nog en verkeert in een goede gezondheid. Ronald van Treffelen, tien jaar jong, woonachtig in Zaltbommel: kanker aan zijn rechterkaak, luidde de diagnose, redding niet meer moge lijk. De jongen kwam onder be handeling van dr. Moerman en hij leeft nog. Zijn moeder hierover: Ik heb de zaak rechtuit gespeeld, operatie was niet mogelijk omdat de jongen te klein was. Na de behande ling door dr. Moerman is het kind genezen. In het ziekenhuis van Zaltbommel spreekt men nu over een wonderkind". Zo staat het boekje vol met dergelijke gevallen. Zijn vrienden zijn niet op één hand te tellen, zijn vijanden kennelijk ook niet. Zijn medische collega's moeten helemaal niets van hem weten, maar ook politici hebben zich met de zaak Moerman bemoeid In de Eerste en Tweede Kamer zijn meerdere malen voor- of tegenspraken tegen de bejaarde en veel besproken Vlaar dingse arts gedaan. Dr. Moerman in hoogsteigen persoon: het portret van een miskend kankertherapeut. singel/Westlandseweg en de Burge meester Verkadesingel. Hiervoor moeten enkele percelen „ten al gemene nutte" worden onteigend. Dr. Moerman heeft tot het laatste toe gevochten tegen deze onteige ning. De Kroon heeft echter vorige maand het beroep van de Vlaarding se arts ongegrond verklaard. Het betekent namelijk dat een aantal duiven zou moeten verdwijnen we gens ruimtegebrek. Dr. Moerman hierover: „de duiven zijn essentieel voor mijn methode tegen de kanker. Grote deskundigen hebben vast gesteld dat ze niet van hun plaats mogen. Ik heb de dieren nodig omdat er tal van proeven zijn die onderzocht moeten worden. Ik kan niet begrijpen waarom de weg nabij Vlaardingen met een onnodige ster ke bocht moet worden aangelegd precies door mijn laboratorium. Als waterstaat de weg recht maakt, dit heeft een ambtenaar van deze dienst tegen mij gezegd, blijft uw landgoed ongemoeid dat kost één miljoen minder, maar B. en W. van Vlaar dingen blijven bij hun eis, dat de weg dwars door het landgoed moet komen lopen". Dokter Moerman verder: „Ik gooi de zaak erbij neer, ik ben nu inmiddels 80 jaar en ik heb ook het eeuwige leven niet. Men is kennelijk niet bewust wat men mij aandoet. Men geeft kennelijk niets om de zaak. Dan moet het Nederlandse volk maar kanker blijven lijden". De weg komt er over de grond, waarop nu de duiven rondfladderen en hun medische werk doen voor het heil van de Nederlandse bevol king. Of zullen de gemeentelijke plannen toch niet worden uitge voerd. De tijd zal het Ieren. Binnen niet al te lange tijd weten de vele bewonderaars van dr. Moerman, en dat zijn er zeer velen, meer. ledereen wacht met spanning af. RUUD VAN HOUWELINGEN In deze hokken huizen de duiven van groot belang bij het werk van dr. Moerman. i r f #f l ff Zend mij inlichtingen over uw steun aan Naam: Adres: Plaats: In envelop zonder postzegel zenden aan HIVOS (Humanistisch Instituut voor Ontwikkel ings-Samenwerking), Antwoordnummer 900 - Den Haag. Belangrijke attributen bij de behan delingsmethode zijn duiven. Er zijn er op het terrein van dr. Moerman wel enkele te vinden. Deze duiven zijn de proefkonijnen van de Vlaardingse arts. Zij wonen in houten hokken op het terrein van dr. Moerman, het landgoed Hoog land. Over dit terrein zijn de laatste maanden de gemoederen weer heftig in beweging, maar daarover straks meer. In een verschenen rapport zegt hij dat proefondervindingen hebben bewezen, dat als men bij een gezonde duif de stoffen van een aan kanker lijdende duif inspuit, de gezonde duif niet doodgaat maar blijft leven. Hoe dat nu komt? Gewoon omdat de stofwisseling goed is en in een gezond lichaam kunnen kankercellen niet gedijen maar afsterven. Is daarentegen de stofwisseling wat Moerman noemt „gederailleerd" dan kunnen de kan kercellen wel blijven leven en zelfs zo gedijen dat ze een tumor vormen. Hoe men het ook bekijkt, men kan niet ontkennen dat dr. Moerman in experimentele zin veel voor de medische wetenschap heeft bete kend, maar nu schijnt deze maand definitief jiet doek te vallen over de zaak Moerman. Dit staat dan weer nauw in verband met de verbindings weg die de gemeente Vlaardingen wil gaan aanleggen tussen de drukke kruispunten Burgemeester Pruis-

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 16