Henric Vlek en het Kreupelsestraatse spook Veel nieuws op de personenauto RAI 73 Het Waag- bestuur schrijft Groente- en fruitzaak onder nieuw beheer GEBROKEN TEGELS DE WEDUWE SLAEGER GLAS HET PLAN HfT NlÉUWl STADSBLAD - PAG - WOENSDAG 10 JANUARI 1973 TT Eens geloofde ik niet in het bovennatuurlijke. Ik, als zijnde schout der stede Schiedam, werd geacht zulks niet te doen. Maar de gebeurtenissen, met welke ik de vorige week ben gekonfronteerd hebben mijn inzicht op boven genoemd punt drastisch veranderd. Ik zal u verhalen hoe dat zo kwam. Kijk, reeds lang werd het huis van de brave arbeider Bertram Joosten en zijn gezin in de Kreupelstraat geteisterd, of liever gezegd bezocht door een vreemde verschijning, naar men zei een spook. Vaak had Bertram op het stedeshuis bij de heren van de Weth er op aange drongen dat zij zouden bevor deren, dat zijn huurkontrakt met de huisbaas Burghout nietig kon worden verklaard. Het is immers algemeen bekend, dat de bewoner van een spookhuis zijn of haar huurkontrakt mag verbreken, mits de spokerij er door hogere hand is onderzocht en bewezen. En dat laatste moest in Bertram's geval, zo besloten de heren van de Weth, nu maar eens vlug gebeuren, al was het dan alleen maar om van het aanhou dende gezeur van Joosten af te komen. Natuurlijk werd mij vrien delijk verzocht om dit geval te onderzoeken, doch daar trapte ik niet in. Wel stond ik toe dat mijn assistent, de goede Fritz Jan van Dalen, zich met het spookhuis zou bezig houden. Hiertegen hadden de heren van de Weth geen enkel bezwaar. F. J. had dat wel, maar hij wordt geacht te doen wat hem opgedragen wordt. F. J. ving aan met zijn onderzoek op 3 mei 1 772, precies een week geleden dus. Daar spoken meestal het daglicht schuwen, wil het bijgeloof dat zij zich 's nachts manifesteren. Derhalve dus moest F. J. de nacht van 3 op 4 mei te spookhuize Joosten doorbrengen. Dat mijn assistent dit met tegenzin deed behoeft geen betoog. Nog zie ik dat bleke gezicht voor mij met daarin fonkelend twee grote schrikogen, toen F. J. op de vroege ochtend van de 4e zich bij mij aanmeldde, ten huize van mijn hospita Maartje van Bennebroek in de Gooijstraat. Hevig stotterend deed F. J. zijn verslag hetwelk hier beknopt en in de derde persoon volgt. De vorige avond klopte hij aan bij Joosten en werd door Bertram en zijn vrouw hartelijk on tvangen. Na met beiden het een en ander over het spook gediscusieerd te hebben, legde hij zich te ruste in de kinderkamer, want, zo zeiden de ouders, het spook werd elke nacht in die kamer waargenomen, met name in de nabijheid van het enige meisje Katrijntje. Ook de overige vier kinderen - jongens - sliepen er. Uiteraard kon F. J. de slaap moeilijk vatten. In het bleke maanlicht dat door het kleine raam naar binnen scheen zag F. J. dat enkele tegels onder het bed van het meisje gebroken waren, ergo waar schijnlijk eens verwijderd waren geweest. Enfin, toen de klok van de Sint Jan één uur sloeg, zag F. J. duidelijk hoe een witte, doorzich tige gedaante zich langzaam maar zeker van onder het bed van Katrijntje naar boven werkte. Uiterst behoedzaam boog de ,,droefkijkende" schim zich over het slapende meisje en kuste het op haar voorhoofd. Dit werd F. J. teveel. Gillend vluchtte hij in nachthemd gestoken de straat op en rende als een bezetene door het nachtelijke Schiedam, in de rich ting van zijn eigen woning, alwaar zijn jonge vrouwtje eenzaam sliep. Nog dezelfde dag, dat F. J. mij verslag deed, verliet het gezin Joosten met medeweten van de heren van de Weth, hun naargees tige woning en betrokken een leegstaand pand in de Kerkstraat. Toch zat mij iets niet lekker. Nee, rusten zou ik niet alvorens ik het spook zelf aanschouwd zou heb ben. Zo zat ik, om een lang verhaal kort te maken, na mij eerst toegang verschaft te hebben, op de late avond van de 4e in de ontruimde kinderkamer van het spookhuis te wachten op wat er komen ging. Ook ik nam de kapotte vloertegels waar, die F. J. mij beschreven had. Een kwade gedachte begon in mij te rijzen, een vermoeden dat noch versterkt werd door het plots vanuit dié tegels opwellen van een witachtig iets. Daar was het spook, versche nen in de gedaante van een enge kerel met een scheef gezicht. ,,Mijn dochter...", krijste hij allerakeligst, „zorg voor haar! Toen was de verschijning weg, evenzo duister als die gekomen was. Met grote plannen voor de volgende dag ben ik hierna struikelend over alles en nog wat naar huis gehold. Op de morgen van de 5e mei trommelde ik een drietal gerechts dienaren op en liet hen, voorzien van graafmateriaal, achter mij aan naar het verlaten spookhuis mar cheren. F. J. had ik opgedragen de stadschirurgijn Serpentius en de stadsdoctor Kraeiepoot ernaar toe te ontbieden. De huisbaas Tomas Burghout, een gluiperig persoon, had ik zelf reeds gewaarschuwd, weshalve het kereltje in zijn spookhuis op onze komst wachtte. In de kinderkamer aangekomen, liet ik mijn gerechtsdienaren de kapotte vloertegel verwijderen, waarna zij vervolgens in het don kerkleurige zand begonnen te gra- Weldra stootten de mannen op een dofklinkend iets, op een menselijk bot. Jazeker, we hadden het geraamte van een mens gevonden, op welks geelwordende botten de sporen van verregaande ontbinding niet geheel waren verwijderd. Op de geschonden schedel plakten nog stukjes haar, waardoorheen vieze beestjes wurmden. Ook in de halflege oogholten was het een en al gekrioel van lage, zwarte levens vormen. Ondertussen hadden Kraeiepoot en Serpentius zich ongemerkt bij ons gevoegd. Dade lijk begonnen deze geleerde prui ken het in lompen gehulde stoffe lijke overschot aan een grondig onderzoek te onderwerpen. Niet weinig later kwamen beiden tot de volgende conclusies: a. het betrof hier het lichaam van een mannelijk persoon en b. het leed geen twijfel, de kerel was doodIk stond mijn geleerde vrienden toe, dat zij de beenderen voor een bepaalde tijd in hun bezit mochten houden. Wie weet konden zij er enige lering uit trekken. De huisbaas Tomas Burghout was tijdens de graafwerkzaamheden on gemerkt weggeslopen; pas toen ik Kraeiepoot en Serpentius ten af scheid een hand had gegeven miste ik het heerschap. Na hier en daar geihformeerd te hebben vond ik eindelijk zijn woning in de Boter- straat, een statig huis voorzien van een kort geleden vernieuwde voor pui. Het trof, want Burghout was thuis. Op mijn vraag waarom hij zich zonder dat te vragen van ons verwijderd had, had de enigszins kreupel lopende man een gepast antwoord klaar: „Moar heir Vleik, iek heb angst voor 'n dooie. Da's tochbegre'plik hè? Hier kon ik verder niets op zeggen, maar vragen kon ik destemeer. Ik verzocht derhalve de vals lachende kerel mij te vertellen, wie de vorige huurders van zijn spookhuis waren geweest én aan wie de onheils woning vóór hem had toebehoord. De antwoorden kwamen tot mijn grote verrassing vlot en duidelijk. Het bleek dat ene rijke weduwe Slaeger rond 1740 het huis had laten bouwen. Samen met haar bediende Cornelis Burghout - de veel oudere broer van Tomas had zij er gewoond, totdat zij in 1759 stierf en, hoe vreemd, van de armen werd begraven. Het huis was toen blijkens het testament van de oude vrouw van Cornelis, maar lang heeft hij niet van zijn bezit mogen genieten. Immers, de weduwe Slaeger was nog geen drie dagen wijlen of haar trouwe knecht verhing zich in zijn woning. Toen was het huis van Thomas, maar zelf woonde hij er Te koop: Radiokast m. platenspeler 80, Emmastraat 24. Te ruil aangeboden: 5-kamerwoning R'dam Blij dorp, 2e étage, 138, per maand. Gevraagd 'n klein benedenhuisje tus sen B.K. Laan en Vlaar- dingerdijk alhier. Brieven ond. nr. 3225 aan het bureau van dit blad. Wegens gezinsuitbrei ding te koop: 2-persoons opklapbed met ombouw, zo goed als nieuw. Telefoon 701,820. Opruiming bij Juwelier Stoopman. Overjarige merk-horloges 20 tot 60% korting. Doublé broches, armbanden - colliers 40%. Moderne zilveren en ver zilverde sieraden 40%. Grote collectie gouden armbanden 20 tot 40%. Electr. wekker van ƒ43,50 voor 19,98; Barometer, Duits fabrikaat, van 24,- Voor ƒ9,98; Fantasie col liers en oorbellen 0,99; echt lederen horlogeban den 1,99; doublé horloge banden 6,90; Keltum- pleet kandelaar 8,49, enz. enz. enz. Juwelier Stoopman, Mgr. Nolenslaan 5>12, Schiedam. Schiedam. Te koop: 3- kamerflat, le étage aan de Burg. v. Haarenlaan 1472. Indeling: hal, toilet, dou che, woonkamer (8x4.30/ 3.30); 2 slaapkamers (5.25 bij 2.85 en 2.60x2.00); keu ken (3.00x1.85); balkon; kelderruimte (4x4). Koopsom 45.000,k.k. Oplevering direkt. Makelaarskant. Ooms b.v. Schiestr. 12, Rotterdam-4, Telefoon 010—13.27.90. Oerdegelijk herstel of nieuw vlechtwerk van biezen en gaatjesmatten, zittingen, enz. T"Woon 262.333. Te koop: teakhouten bergmeubel met bar, te gen elk aannemelijk bod. Schaperlaan 33. Te koopeen Ziindapp brommer, l1/» jaar oud, in zeer goede staat. Eendrachtstraat 14 B. Aangeboden3-kamer woning; gevr.: 4-kamer- woning, Nieuwland. Telefoon 70.46.88. voor deuren, rookglasplaten, spiegels op maat, legplaten, schuif- ruiten, glas-in-lood, geslepen glas. v. Loopik's Glashandel Boterstraat 39-41, Telefoon 268.945. Zaterdag gesloten. —Wasmachine onderdelen Afvoerslang, toevoerslang, aansluitsets en deurman '•betten, verwarmingele- inenten, pompen en een trifuge ophangrubbers. Serviceshop „Elektrotech niek", Broersveld 12. Ook reparaties! Tel. 708367. WA. Autoverzekering zonder eigen risico vanaf 125,42 en tot 15 jaar oud zonder keuring. Ook voor All Risks concurrerende premie met vele moge lijkheden. Direkt ingaan de dekking. Assurantie kantoor Bruikman, Richard Holstraat 12, Vlaardingen, Tel. 34 14 61 -Te koop: Radio Wereld ontvanger m. havenband. Anth. Muysstraat 55. Te koop drie klassieke schilderijen. Telefoon 705.760. Te koop: kinderwagen, in nette staat, tegen elk aannemelijk bod. J. C. v. Markenstraat 91. Kamers te huur in het Centrum van Schiedam. Telefoon 26.51.36. Te koop: Davonette oliehaard, zwart, 60, LorentzJaan 44c, na 18 u. Te koop Fiat 850 onder- delen, bouwjaar 1966. Telefoon 265.364. Te koop: Taunus 15 M, december 1966. Telefoon 26.40.42. Gevraagdleerling-Ver koopster, 16 jaar. Bakkerij W. v. d. Krogt, Broersveld 149, tel. 266.828 Woningruil aangeboden 3-kamerflat m. lift en C.V. bij Winkelcentrum. Huur 226,incl. Gevraagd 4- a 5-,kamerwoning, liefst met tuin, in Westen van Schiedam. A. Jansen, Vivaldilaarï 113, Groenoord. Woningruildubbel bovenhuis, 6 kamers, bad kamer, mooi uitzicht, in Centrum-Oost, voor vrij huis of le étageflat, min stens 5 kamers. Brieven ond. nr. 3224 aan het bureau van dit blad. Zal huren Voor brui loft, receptie en diner, vergaderine, feestavond. BelMaison^,,TivoIi", Nieuwe Haven 237, Schiedam, 266.033—267921 Vraag vrijblijvend prijs opgave. Garage of andere af te sluiten ruimte gevraagd, voor stalling van auto middenklasse. Brieven ond. nr. 3223 aan het bureau van dit blad. Te koop: Fiat 850, eind 1967. Na 8.00 uur: Oosterstraat 103 B. Autoiak, keus uit 10000 kleuren. Van Veen, St. Liduinastraat 61, Telefoon 265.229. Bisonkit. Van Veen, St. Liduinastraat 61 Telefoon 265.229. Nette Heer zoekt kost huis bij Weduwe tot 56 j. Ik ben in het bezit van auto en veel vrije tijd. Brieven ond. nr. 3214 aan het bureau van dit blad. Voor witten, schilderen en behangen is het ver trouwdst en voordeligst adres toch altijd G. J. J. Ponjé, Delflandse- weg 250, Schiedam, Telefoon 70.40.14. Te koop: Simca 1500, 1966, tegen elk aanneme lijk bod. Goeman Borgesiuslaan 33, Telefoon 70.26.93. Lief katertje af te ha len. Zwart met wit, 7 m. oud, is zindelijk. Ingeënt en gekastreerd. L. Burgers, Paulus Potter straat 56 A. Te koop: Queen Anne bankstel met dressoir en salontafel. Telefoon 70 72 40, na 19.00 uur. Woningruil Groenoord. Aangeboden 4-kamerwo- ning met C.V., nieuw, ben. Gevraagd4-kamerw<m ng omgev. Rotterdamsedijk. Telefoon 70 92 96. niet in. Nee, van 1763 tot 1772 had hij het verhuurd want na de spoorloze verdwijning van zijn eerste huurder, Joseph de Bruijn, een soldaat uit Delft, waren spookverschijnselen er aan de lo pende band waargenomen. Maar liefst vijf gezinnen waren door de om zijn dochter gillende geest op de vlucht gejaagd, hetgeen een niet erg winstgevend zaakje voor de huisbaas was. Maar To mas had niet te klagen: hij teerde op de erfenis van een oud-tante, zo beweerde hij. Welnu, ik wist genoeg. Ik nam afscheid van mijn om welke reden dan ook grinni kende gastheer en toog vervolgens naar de herberg ,,De Romeijn om aldaar een plan uit te broeden, dat een bekentenis van Burghout moest bevorderen. Op de avond van de 6e mei bevond ik mij, in het geheel niet op mijn gemak, in het Kreupelstraatse spookhuis. Ik wachtte er op Burghout die ik d.m.v. een briefje had laten weten, dat ik hem iets belangrijks moest vertellen en laten zien: iets waar hij belang bij had. Eindelijk, om half elf hoorde ik hoe de buitendeur piepend werd opengedaan. Aan zijn sloffend voortbewegen hoorde ik dat het Tomas was. „Heir Vleik, is u daar? klonk het enigszins ge smoord uit de mond van de kreupele. Ik gaf geen antwoord. Nogmaals riep hij om mij, maar weer liet ik niets van mij horen. Uiterst behoedzaam zag ik de deur van de kinderkamer - alwaar ik mij in een kast verstopt had - opengedaan worden. Tomas'pad- de-ogen doorboorden het vertrek totdat zijn blik tenslotte bleef rusten op het skelet, dat ik van Serpentius had teruggevraagd en op de vloer van de kinderkamer, in het spookhuis had neergelegd. Tomas slaakte een kreet. Direkt daarop sprak ik, met vervormde stem: „Ik ben de geest van Joseph de Bruijn, die jij op schandelijke wijze van het leven hebt beroofd. Toe, beken! „Joa, joa", snikte Tomas, terwijl hij naast het skelet neerknielde, „Ik heU gedoed. Ziet Ge, m 'n broer Cnelis was krankhoofdig, moar hie hield veul van de ouwe Slaeger. Moar iek was arm hè enne 'kke kon best 't geld van de ouwe tante gebruuken. Toen he'k Cnelis be volen d'r geldkissie te stele en an mie te geve'. Moar 't secreet begroef 't hier, in huus en wolde mie nie seggewoar. Toen ging die ouwe Slaeger doed en datte vond Cnelis soe erg, dat hie sich zelve verhing. En Gie vond 't kissie toevallig hè, bie 't openen van dese vloer. Moar ge wolde dele' met me anders zoude Ge me angeve'. 'K he' U toen met 'n aks den kop ingeslage' en hier begrave'. 'K Kon nie'anders, begrèp me toch..." Tomas jammerde en jammerde. Toen verslapen mijn spieren en dreigde ik flauw te vallen. Want daar stond, naast de snikkende man het witte spook, met een bijl in „de handenwaarmede hij hoe gruwelijk - insloeg op To mas, die rochelend ineen zakte. Ik verloor het bewustzijn en kwam weer bij kennis toen F. J. mij een kom koud water over mijn hoofd gooide, Het was ochtend, de zon scheen volop. Kraeipoot was al bezig de doodsoorzaak van Tho mas vast te stellen. Gewoon een beroerteverklaarde de doctor tenslotte, „de man had geen sterk hart Wel, meer valt er over deze zaak niet te zeggen. Alleen nog dit: Het nagelaten vermogen van Burghout werd verdeeld tussen de stadskas én de dochter van de vermoordde Joseph de Bruijn die sinds de dood van haar vader in het weeshuis vertoefde. Of het ooit nog zal spoken in het Kreupelstraatse spookhuis, dat weet ik niet. In elk geval zijn de stoffelijke resten van Joseph in de nacht dat Tomas stierf spoorloos verdwenen. Waar heen? Dat weet geen sterveling! AAD VAN DER TANG P.S. Dit verhaal is geïnspireerd op een waar gegeven, doch maakt verder geen enkele aanspraak op echtheid. Op de Personenauto RAI 73, die van 8 tot en met 18 februari wordt gehouden in het RAI-gebouw in Amsterdam, zal veel nieuws te zien zijn. Naast verschillende nieuwe modellen, welke reeds geïntrodu ceerd zijn, maar in de RAI voor het eerst worden tentoongesteld, wach ten de organisatoren diverse pri meurs. In het totaal worden op de Perso nenauto RAI 73 ruim 400 modellen van ongeveer 70 merken geëxpo seerd. De tentoonstelling geeft hier mede en practisch compleet over zicht van het nieuwste aanbod van de internationale auto-industrie. De Personenauto RAI 73 is de eerste automobielententoonstelling die dit jaar in Europa wordt gehouden. Zij wordt georganiseerd door de Neder landse Vereeniging „De Rijwiel- en Automobiel-Industrie" (R.A.I.). Behalve personenauto's omvat het expositieprogramma ambulance auto's, combinatiewagens, onder delen en toebehoren. De tentoonstelling is dagelijks ge opend van 10 tot 17 en van 19 tot 22 uur; op zaterdag en zondag van 10 tot 17 uur. Voor dié mensen die alleen op papier nog maar lid zijn van onze sociëteit hebben we hieronder wat informatie die beslist niet over het hoofd gezien mag worden... want: Wist u, dat De Waag nog steeds is gevestigd in Nieuwstraat 36? Wist u, dat deze sociëteit ondanks de vele moeilijkheden van het afgelopen seizoen nog steeds draait? Wist u, dat De Waag in de vakantieperiode een verbouwing heeft ondergaan? Wist u, dat het bestuur zich met man en macht inspant om het zo gezellig mogelijk te maken? Wist u, dat De Waag sinds het nieuwe seizoen een grandioze nieu we stereo-installatie bezit? Wist u, dat we ook nog een nieuwe D.J. hebben? Wist u, dat de blues-muziek er volkomen uit is? Wist u, dat er nu wordt getracht op het gebied van muziek, aan alle verzoeken tegemoet te komen? Wist u, dat we de frisdranken nu in glazen schenken? Wist u, dat de toegang eigenlijk maar f 0,75 is daar de le consumptie geheel gratis is? Wist u, dat er nog steeds met een hartige hap in de pauzes rond wordt gegaan? Wist u, dat De Waag op 23 december een Kerst-avond georganiseerd heeft, waar aan kleding etc. beslist geen gepaalde eisen werden gesteld? Wist u, dat De Waag op zijn manier het enorm gezellig gaat maken? Wist u, dat u allen van harte welkom bent op deze (én de daarop volgende) avonden? En tot slot... Wist u, dat u beslist geen spijt heeft en zich zult vermaken zoals in het verleden? Kom daarom eens langs! Groetjes en tot ziens. Het Waag-Bestuur Hij was nog geen 18 jaar, Emile Th. v.d. Drift, toen hij na de dood van zijn vader de leiding van de groente en fruitzaak aan de Groenelaan 43a en b kreeg. Een 90 jaar geleden startte zijn grootvader met de verkoop van aardappelen. Zijn vader maakte er een groente- en fruitzaak van. De jonge Emile v.d. Drift beschouw de de voortzetting van deze gere nommeerde zaak als een uitdaging hem groot te maken. MeP de steun van zijn jonge vrouw Maria Johanna Rollof. „Mies" voor de ingewijden. Later met een ouder familielid „Oom Arie" en twee verkoopsters. Een zaak die toekomst had. Toe komst voor de oudste zoon Bram als hun opvolger, waarvoor plannen gemaakt werden. Mogelijk ook zoon Leo in het bedrijf. Beide zoons zijn hun resp. op 20 en 15-jarige leeftijd door de dood ontvallen. Zwarte bladzijden in dit levensboek. Waarover het heel moei lijk praten is. Alleen maar werken. Hard werken. Alles zijn voor het dochtertje, dat hun nog overbleef. Er nu een streep achter zetten. Omdat de zaak in góede handen komt. Het jonge echtpaar Stolk uit Mijns- herenland staat er bórg voor dat de Groenelaan zijn goede aardappelen-, groenten- en fruitzaak etc. behoudt. Een traditie wordt voortgezet. Zij het dan onder andere naam. Maar de grondslag, eens gelegd door een Van der Drift, blijft bestaan. Het echt paar Stolk kan hierop verder bou wen. Aan de Groenelaan 43 in Schiedam-Zuid. Een begrip daar geworden in al die jaren... En waarvan morgen na de intense verbouwing de deuren wijd voor u opengaan. Met op deze plaats een dankwoord van het echtpaar Van der Drift, dat in ai die jaren uw vertrouwen genoot. Hun opvolgers hebben daar ook récht op...

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 28