BALLY Adviessnelheid op supersmalle Abtswoudseweg UK POLITIE MELDT Niet harder meer dan 70 km per uur: Bethelkerk vrijdagavond weer stralend verlicht Vragen over „vuistregels" woninguitgifte V an Beethovenplein KNfNV- AKTIVITKITKIN INBRAAK OPGELOST een lust om op te lopen van Dalen ïoenen „Harpe Davids" zorgt voor een vrolijke toon VEEL HARDER HALVE MAATREGEL ROOSKLEURIG ONGELUKKEN \i I t V. Ci'ljQ /- \i *j>A 1 HITNI6UWI STADSBLAD - PAG \6 - WGEHSDAG-17 JANUARI 1973 NAALDWIJK: Molenstraat 5. DELFT: Wijnhaven 18 SCHIEDAM: Broersvest 33 b Het razendsnelle verkeer op de supersmalle Abtswoudseweg, eens een idyllisch paadje, dat de verbinding vormt tussen het oude Kethel en de Prinsenstad, wordt aan banden gelegd. Binnen enkele weken is de tijd s voorbij dat het mogelijk was met snelheden te rijden van honderd of j§ soms honderdtwintig kilometer per uur. Mede op advies van de Delftse s politie heeft de provinciale waterstaat, bij wie de weg in beheer is, besloten er adviessnelheden in te voeren. Het betekent dat vanaf dat ogenblik wordt geadviseerd niet harder te rijden dan veertig tot zeventig kilometer per uur. Op twee plaatsen in de weg, onder de gemeente Schiedam, wordt een starre snelheid gegeven. Daar komt een snelheids verbod van zeventig kilometer per uur. Het is daar waar de weg tweet keer een behoorlijke slinger maakt. Wie overtuigd wil raken van de noodzaak van ingrijpen met ver keersmaatregelen moet maar eens aankloppen bij een willekeurige bewoner van de Abtswoudseweg. Steevast luidt het kommentaar: „De Vrijdagavond is het feest in Schie- dam-Zuid. Dan geeft „Harpe Da vids" om half 8 de vrolijke toon aan uit dankbaarheid dat de aktie „Bethelkerk" volkomen geslaagd is. Dankzij de inzet van de A. M. Vogelij met steun van de midden standsver. „Schiedam-Zuid". En niet te vergeten mevrouw Schwager- mann. In totaal was er een bedrag van fl 0.000, nodig. Men kwam tot f 8.000,- maar het ontbrekende wordt vrijdagavond officieel door de voorzitter van genoemde midden standsvereniging de heer J. Crama tijdens een feestelijke bijeenkomst in de Bethelkerk aangeboden. Kos ter Bas zal de verlichting officieel na de rondmars van „Harpe Davids" ontsteken. Dan is alles weer als vroeger. Heeft de Bethelkerk weer een verlichte klok, waarvan de wijzerplaat is vervaardigd van rood koper en de wijzeis van geel koper. Die klok zal niet alleen de tijd aangeven, doch ook weer slaan om het heel en half uur automobilist gedraagt zich hier on behoorlijk. Hij kent geen fatsoen. Zijn gedrag is onaangepast". Snelheidsmetingen van politie en provincie wezen uit dat de gemid delde snelheid boven de zestig kilometer ligt. In een enkel geval werden snelheden gemeten van hon derd kilometer. De bewoners vinden dat de automo bilist er bij die kontroleserie goed is afgekomen. „Ze rijden absoluut veel harder", zegt een bezorgde moeder van enkele kleinere kinderen. „Ik Het centraal college van kerkvoog den, waarvan de heer Vogelij deel uitmaakt, had in hem een harde werker. In betrekkelijk korte tijd, doch ook wel dringende (want de wijzerplaat, een halve eeuw oud, viel bij het demonteren uit elkaar), moest de zaak rond worden gebreid. Nu kan hij er weer een poosje tegen. En ziet men reeds van heel ver die verlichte wijzerplaat. Vanaf a.s. vrijdag 19 januari om 8 uur. Komt u ook kijken? Vanavond komen de mensen van de Plantenwerkgroep K.N.N.V. afd. Vlaardingen/Schiedam bijeen in de- school aan de Van Hogendorplaan Waar de heer J. Poot u alles zal vertellen over „Mossen". Aanvang: 8 uur. U komt toch ook? Vrijdagavond bestuursvergadering ten huize van de heer J. van Haren als voorbereiding voor de Jaarverga dering. Niet vergeten. durf mijn kinderen niet op de fiets naar school te sturen. Dat zou onverantwoord zijn. De onveiligheid op de Abtswoudseweg zegeviert". Een Delftse politie-inspekteur on derschrijft die angst, maar meent dat de snelheden door de bewoners en anderen hoger worden geschat dan ze werkelijk zijn. „Dat komt", meent hij, „omdat smallere wegen wat dat betreft een vertekend beeld geven". Niet alle bewoners van het eertijds zo schitterende weggetje in dit deel van het toekomstige rekreatiegebied Midden-Delfland, zijn gelukkig met deze maatregel. De meeste mensen vinden het een halve maatregel. Liever hadden ze gezien dat een dwingende snelheid was voorge schreven. Twee veehouders aan de Harre weg (onder Schiedam) hadden nóg liever gezien dat eindelijk eens de parallel weg was afgemaakt, waarmee na de oorlog begonnen is. Met Rotterdams puin heeft men een weg gekreëerd die nooit gebruikt is. Die weg ligt er nog steeds. De veehouders: „Als die weg nu in orde gemaakt zou worden zou het snelverkeer daar gebruik van kunnen maken. De oorspronkelijke Abts woudseweg zou dan teruggegeven kunnen worden aan de oorspronke lijke gebruikers: de fietsers en de wandelaars...' Toch ziet de toekomst er voor de door het weiland slingerende Abts- Het Schiedamse raadslid voor de PPR de heer J. H. M. Voorwald heeft de volgende schriftelijke vra gen gesteld aan B. en W.: 1. Past de gemeente de vuistregel, zoals genoemd in het antwoord aan mij (afd. A.Z. nr. 9727/verzameling raadsstukken nr. 285-1972), waarbij 1/6 a 1/7 van het inkomen als een redelijke huur wordt beschouwd, bij het verstrekken van woningen aan het Van Beethovenplein nog steeds toe? 2. Zo neen: a. Wordt de eventuele toekomstige huurder dan voldoende voorgelicht over de financiële konsekwenties van het huren van een woning aan het Van Beethovenplein? b. t)raagt de gemeente dan het risiko •als er onverhoopt moeilijkheden ontstaan bij de betaling van de huur? De smalle Abtswoudseweg waar het autoverkeer de pas nu een beetje in moet houden om voetgangers en fietsers niet al te gevaarlijk in de wielen te rijden... woudseweg er rooskleurig uit. Als in 1975 de internationale Zoomweg, die van Antwerpen naar Den Haag loopt, tussen Vlaardingen/Schiedam en Delft klaar is, zal dat een aanzienlijke ontlasting betekenen. Het huidige verkeer komt voorna melijk uit deze drie steden in de gordel tussen Den Haag en Rotter dam. De meeste automobilisten maken er gebruik van omdat de verbinding korter is dan over de (officiële) rijksweg. Ze vergeten echter dat door het intensieve gebruik tijdens de spitsuren de rij-afstand in tijd uitgedrukt bepaald niet kleiner is. Integendeel zelfs. Wekelijks gebeuren er verkeersonge lukken op de Abtswoudseweg, waar bij de schade in de meeste gevallen beperkt blijft tot materiële. Vaak rijdt de automobilist ook in de naast de weg gelegen sloot. Niet zelden ontdekken de eerste automobilisten in de vroege ochtend een auto in 't water. De weg is op veel plaatsen te smal om te passeren. Wie het op die punten toch wil proberen, moet dat meestal duur betalen. De adviessnelheden zullen daar he laas geen verandering in brengen. 3. Zo ja: a. Is het kollege dan op de hoogte met het verstrekken van een woning aan het Van Beethovenplein (nuur f 363,— aan iemand, zonder dat er hier sprake was van een medische indikatie, met een netto-inkomen van f 695,08? b. Wat is dan de reden, dat van de genoemde vuistregel afgeweken werd, zodanig zelfs, dat het huur bedrag meer dan de helft van het inkomen bedraagt? 4. Is het kollege bereid nu eens op ondubbelzinnige wijze de gemeente raad voor te lichten over het geheel van het gevoerde beleid ten aanzien van de bewoning van de flat aan het Van Beethovenplein? Dit is door bovenstaand geval en eerder gesigna leerde kwesties (Zie PPR-rapport „Het zal je maar gebeuren") toch wel erg onduidelijk geworden. De heer W.F.G., een vishandelaar, die zijn auto m de Alf. Ariensstraat had neergezet, deed aangifte van vermissing van autopapieren, die hij in het dashboard had neergelegd. Via het openen van het linkertocht- raampje had men zich hierover ontfermd. Geen race-banen 't Staat levensgroot op de weg geschilderd: 50 km.: de maximum snelheid in de stad. Tja, als je dan op de Horvathweg bijv. 80 km. per uur en op de Churchillweg 75 km. per uur rijdt, dan ben je het „bokkie": 23 automobilisten horen daar wel meer van. Wrak? Dan weg Op de Burg. van Haarenlaan, de Mariastraat, Edisonstraat, Lange Sin gelstraat, Parallelweg en De Brauw- weg zijn 6 wrakken door de VROM-dienst verwijderd. Romantische bui? In mogelijk een romantische bui heeft een bewoner van Stations straat kaarslicht in een houten kandelaar bij zijn bed gezet. Is daarbij vermoedeüjk in slaap ge vallen, waardoor een tweepersoons matras in brand geraakte. Hoewel een stoere politieman probeerde met een brandblusapparaat uit de surveil lancewagen het onheil te bestrijden, moest de echte brandweer er toch aan te pas komen. Onder leiding van brandwacht tweede klas C. Lemmen werd dit alles met een nevelstraat bedwongen. Of die matras nog te gebruiken is wordt niet vermeld! Geen voorrang Op de Havendijk bij de Poortugaal- sestraat gaf de automobilist J.J.H. (38) geen voorrang aan de 22-jarige M.W.S. De voorzijde van de eerste wagen werd gedeukt, de ander total loss verklaard. De heer S. werd met verwondingen door de G.G. G.D. naar het Gemeente Ziekenhuis ver voerd en aldaar opgenomen. Eveneens geen voorrang verleende de heer S.C.N. aan de bromfiets- berijder B.K.W., een scholier van 17 op het kruispunt Vondellaan/Dirk van Wassenaarstraat. De jongen kwam te vallen en werd door de G.G. G.D. naar het Gemeente Ziekenhuis vervoerd met een hersen schudding en aldaar opgenomen. Over de kop De 14-jarige Eric van Vliet uit Vlaardingen remde op de Laan van Bol'Es zo hard, dat hij over de kop sloeg en kwam te vallen. Met een zware hersenschudding werd de jongen door de G.G. G.D. naar het Holy Ziekenhuis vervoerd en aldaar opgenomen. De inbraak gepleegd in de Free Record Shop in het Broersveld, waarbij 60 elpees en een versterker werden meegenomen, is opgelost. De dader is de 14-jarige Schie dammer A.B. Een vroegere pupil van „De Lindenhof". Die uit dit tehuis uit het handenarbeidlokaal 1 platen speler met versterker en uit een dekenopslagplaats 5 dekens mee nam. Hij is voor de Officier van Justitie geleid... Drie andere jongelui, verblijvende in dit tehuis, de 16-jarige R.P.C., de 17-jarige N.M.H. en de 18-jarige P.M.M. maakten zich schuldig aan diefstal van bromfietsen, joyriding met een auto van „De Lindenhof", inbraken in lokalen, zoals de keu ken, kantoren en regentenkamer, waarbij in totaal een bedrag van f 970, werd meegenomen. Uit een andere kamer een bedrag van f 550, Terwijl verder nog worden vermist een polshorloge en een t.v.-toestel ter waarde van f 550, De jongelui zijn eveneens voor de Officier van Justitie geleid.

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 16