Bouwen voor toekomst Druk op de knop voor groen licht WILT U WAT WETEN? Hoofdriool komt in Nieuwland op het kruispunt in de Churchillweg TUBEROVA-ONDERZOEK IN ZUID Zit u met een vraag of probleem op gemeentelijk gebied waar u geen antwoord op weet En wilt u toch wei graag weten hoe 't zit De voorlichtingsambtenaar kan u op weg helpen. Vul deze bon in. Wij antwoorden u in een artikel op deze pagina's, of anders per brief. NAAM ADRES UW VRAAG Opsturen aan: Voorlichtingsambtenaar, Stadhuis Schiedam Gebruik alleen plastic vuilniszakken met het KOMO-keur Verkeersongevallen HET NIEUWE STADSBLAD - PAG 21 - WOENSDAG 24 JANUARI 1973 In Nieuwland zal volgens plan in februari begonnen worden met de aanleg van het nieuwe hoofdriool. We waarschuwen maar vast, opdat de bewoners vast rekening kunnen houden met het ongerief dat de uitvoering onvermijdelijk zal geven. Zoals de bewoners van Groenoord het vorig jaar hebben ondervonden. De „bouwtrein" van zware graaf- en andere machines is nu in Bijdorp bezig. Dit houdt in dat de Schiedamseweg tijdelijk voor het motorverkeer afgesloten zal moeten worden; enkele voorzieningen worden getroffen om Bijdorp zo goed mogelijk toegankelijk te houden. Onder de spoorbaan Schiedam- Vlaardingen zijn de gigantische buizen reeds door de dijk heen geperst. In Nieuwland zal de rioolbuis even ten oosten van de Nieuwe Damlaan worden gelegd, de Burg. van Haarenlaan kruisen en dan naar het westen afbuigen. De buis zal in het midden van de Nieuwe Damlaan komen te liggen, tot aan het kruispunt met de Burg. Honnerlage Gretelaan. Daar komt de aanslui ting op het bestaande rioolgemaal Nieuw land. Dit is een afwijking van het aanvanke lijke plan om het riool door de Loeffstraat te leiden, wat erg ongeriefelijk zou zijn voor de bewoners van die straat. Het betekent wel dat eerst de Burg. van Haarenlaan en later de Nieuwe Damlaan tijdelijk voor het verkeer gesloten moeten worden. Het verkeer zal dan omgeleid worden; in studie is, hoe dat het best kan gebeuren. U hoort er nog meer over. Na de wijken Groenoord en Nieuwland is, sinds vorige week, Schiedam-Zuid aan dé beurt voor het bevolkingsonderzoek door Tuberova. Het bureau is daarvoor gevestigd in het wijklokaal van de Bethelkerk (ingang aan de Nieuwe Maasstraat) en is geopend op maandag, woensdag en donderdag van 2 tot 5 uur 's middags en van 6.30 tot 9 uur 's avonds; op dinsdag en vrijdag zijn de openingstijden van 9.30 tot 12 uur 's mor gens en van 2 tot 5 uur 's middags. De voor het onderzoek in aanmerking komende personen hebben persoonlijk een oproepkaart ontvangen. Men wordt verzocht zich zoveel mogelijk te houden aan de op de kaart vermelde tijden, dit vermijdt onnodig lang wachten. Op woensdag 31 januari eindigt het onder zoek in Zuid om op vrijdag 2 februari voortgezet te worden in de z.g. Finse school aan de Dr. Zamenhofstraat, dan bedoeld voor de bewoners in de stadsdelen Oost en Centrum. De plastic vuilniszak, als enige toegelaten middel om het huisvuil aan de ophaaldienst van de gemeente reiniging mee te geven, blijkt volledig geaccepteerd te zijn door het publiek. De metalen vuilnisemmer is uit het straatbeeld verdwenen. Als er nog een emmer op de stoeprand wordt gezet is dit het teken dat de ophalers de emmer kunnen meenemen, omdat men verder geen prijs stelt op het bezit. Aan de andere kant komen er wel eens mensen aan de Buitenhavenweg vragen om een emmer, meestal om deze te gebruiken als standaard voor de vuilniszak. Opmerkelijk is ook dat het oude euvel van het aanbieden van afval in dozen, kratten, pakken of zelfs onverpakt, duidelijk is afgenomen. De plastic is dan ook veel makkelijker hanteerbaar om het vuil in weg te bergen dan de stugge emmers. Een bezwaar is dat er nog steeds plastic zakken worden gebruikt, die niet zijn voorzien van een KOMO-keur. Zakken dus van een mindere kwaliteit, afwijkend in formaat en kleur, die makkelijk scheuren en ook andere bezwaren hebben. De ophalers mogen deze zakken laten staan en dat doen ze ook. Gebruik daarom de goedgekeurde plastic vuilniszak met het KOMO-merk. In de maand december hadden in Schiedam 177 verkeersongevallen plaats. Daarbij vielen twee doden te betreuren. Vijf personen werden zwaar en 32 personen licht gewond, waaronder 5 kinderen beneden de 15 jaar. In 28 gevallen was er sprake van zware en in 138 gevallen van lichte schade; slechts in elf gevallen was er geen schade. Bij de aanrijdingen waren betrokken 233 personen auto's, 30 vrachtauto's, 27 bromfietsen, 14 fietsers en 12 voetgangers. De meest voorkomende oorzaken waren: 31 gevallen geen voorrang verleend, 27 gevallen onoplettendheid, 16 gevallen te dicht volgen, 10 gevallen onvoorzichtig achteruit rijden en 4 gevallen slippen. Wie werkt voor de toe- komst zal licht in botsing CBv WilG© komen met hen, die zich richten op het heden en U Wfitfif) daar tevreden mee zijn. De planologen en stede bouwkundigen die tot taak hebben gekregen een geheel nieuwe stadswijk te ontwerpen (zoals in Schiedam-Noord) moeten dit doen met de wetenschap dat hun ontwerp minstens vijftig jaar, liefst honderd en zo mogelijk nog langer stand zal kunnen houden. Het is een onmogelijke zaak om een afgerond en verantwoord ontwerp te maken, wanneer tevens geëist wordt dat alles wat aanwezig is aan bouwsels gehandhaafd blijft. Alleen wat echt belangrijk is en wat behouden dient te blijven kan eventueel in het ontwerp worden ingepast. Wat dan weer vaak speciale voorzieningen vraagt. Maar veel dat in het verleden is gebouweten het nu nog steeds zo goed doet, omdat er sfeer en gezelligheid in zit, zal toch geofferd moeten worden. Eenvoudig omdat het over tien, vijftien jaar vervallen zal zijn. Het zal vaak niet verantwoord zijn, met het oog op de toekomst, om daar al te veel rekening mee te houden. Vergeet niet, stadsuitbrei ding betekent óók en in de eerste plaats ophoging van het terrein, van drainage en riolering, van straataanleg, het leggen van kabels en leidingen en tenslotte de bouw van woningen, winkels, scholen, enzovoort. Dit vereist een zeer ingewikkelde planning, die nog heel veel moeilijker wordt wanneer ook nog rekening gehouden moet worden met de aanwezigheid van oude woningen, boerde rijen, laantjes, enz. Dit probleem speelt ook in Kethel. Nu de wijk Groenoord in grote lijnen afgerond is en de eerste bewoners zich in het snel groeiende Woudhoek hebben gevestigd, nu wordt het zaak dat de gehele stedelijke uitbreiding van Schiedam in het noorden een eigen centrum krijgt. Daarvoor is ontworpen het winkel centrum aan de Zwaluwlaan, met daaraan annex de wijkvoorzieningen. Nu is de stedebouwkundige er in zijn ontwerp steeds vanuit gegaan dat de oude dorpskern van Kethel (de vermaarde vijf sprong van wegen met aanliggende bebou wing) en bovendien de Dorpskerk gehand haafd dienen te blijven en zelfs verbeterd. Om echter te voorkomen dat de dorpskern als een soort historisch monument buiten spel wordt gezet, heeft de stedebouwkundige de goede gedachte gehad tussen het nieuwe centrum en de oude kern een duidelijke band te leggen. Dit geschiedt niet alleen via de bestaande winkelgalerij aan de Schie damseweg, maar ook via een aangepaste bebouwing met veel groen aan de overkant van de (te wijzigen) Schiedamseweg. De consequentie is dan wel dat een deel van de bebouwing aan de Schiedamseweg ge offerd zal moeten worden. Dat is aan de ene kant wel jammer, want het zijn oude, maar nog bruikbare woningen, die het nu nog best doen. Vandaar dat velen het verdwijnen zullen betreuren. Aan de andere kant is het wel zeker dat die woningen in de toekomst niet meer zullen passen in de dan gereali seerde uitbreidingen. Er is nog een andere onprettige consequen tie. Wanneer de bestemmingsplannen zijn goedgekeurd en ook besloten is tot uitvoe ring van de plannen, rrioet de gemeente de percelen en ook de woningen in het betrokken gebied aankopen. In het ene geval gaat de verwerving sneller dan in 't andere, zodat een ruime marge aangehouden moet worden. De gemeente wil graag de woningen en de percelen zo lang als mogelijk is in gebruik laten, juist om de zo onooglijke blindering en het daarmee gepaard gaande verval tegen te gaan. Doch op een gegeven moment zal het er toch van moeten komen. Wanneer de bewoner het pand heeft verlaten, zal het meestal niet meer doenlijk zijn om het voor (zeer) korte tijd nog te verhuren. Dan volgt blinderingen daarna afbraak. Het is echter veel te riskant om hiermee te wachten tot op het laatste moment voor de bouw begint, omdat er anders kans is op stagnatie. Wat hoge extra-kosten geeft. Dat is de reden dat terwijl er nog niet begonnen is met de bouw van het winkel centrum, er nu reeds te amoveren woningen zijn geblindeerd en dat er ook boerderijen en woningen zijn gesloopt. De verklaring ook waarom het kale terrein aan de Zwaluwlaan tot en met de Schiedamseweg steeds qroter wordt. Op het kruispunt Churchillweg-Laan van Bol'Es/Pr. Beatrixlaan, tijdens de spitsuren bijzonder druk doch daar tussendoor aan zienlijk minder, zijn de verkeerslichten „verkeers-afhankelijk" gemaakt. Als eerste vaste installatie in Schiedam. Dit bevordert een snelle doorstroming van het sterk éénzijdig gerichte verkeer en beperkt de vorming van lange files auto's. De opzet van dit geheel automatisch werkende apparaat is dat op de banen waar wel verkeer is zolang mogelijk groen licht wordt gegeven, welke extra-tijd wordt afgenomen van de verkeersstroken waar géén verkeer op aanwezig is. Dit is dan de grote tegenstelling met de normale automatische verkeerslichtinstallaties, waar gewoon een tijds-cyclus wordt afgewerkt, waarbij men vaak moet wachten op weggebruikers uit de andere richtingen ook als die er niet zijn. Doch het houdt wel in dat de verkeers deelnemer de aanwezigheid moet kenbaar maken. Voor de auto's gebeurt dat auto matisch, namelijk via „drempels" in het wegdek van alle rijbanen aangebracht. Voor de fietsers en voetgangers echter gebeurt dat niet automatisch: zij moeten een knop indrukken. Doen zij dat niet, dan krijgen zij geen groen licht om over te steken! De knop is voor de voetgangers aangebracht op de paal onder de verkeerslichten zelf, met een geel bord waarop aangegeven hoe men drukken moet. Voor de fietsers is de knop (eveneens met een geel aanwijzingsbord) geplaatst op een paaltje dicht bij het fietspad. Om misverstand te voorkomen: het drukken op de knop betekent niet, dat je direct groen licht krijgt. Men moet even wachten tot men in het lopende tijdsschema aan de beurt is. Maar zonder druk op de knop word je gewoon overgeslagen. Juist op dit kruispunt met het typische „slaapwijk"-verkeer ('s morgens de grote stroom van Groenoord naar het centrum, 's avonds in tegengestelde richting) mag men van de verkeers-afhankelijke werking van de installatie een goed effect verwachten op de snelle doorstroming van het motorverkeer. Drukken op de knop om groen lich t te krijgen! Voor voetgangers en fietsers is dat noodzakelijk op het kruispunt Churchillweg-Laan van Bol'Es, anders kunnen zij niet oversteken.

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 21