RIJDEND NEDERLAND WIL NIET AF VAN HET EIGEN WAGENTJE HONDERDDUIZENDEN STROMEN STRAKS WEER NAAR HET „BLIKLAND" VAN DE RAI Hoe geloofwaardig zijn al die aanvallen op 't autoblik Eenmaal in de twee jaar stro men een paar honderdduizend Nederlanders naar de RAI. Mensen, die er gaan zien wat ze meestal zelf al bezitten: een auto. Ze verdringen zich in dichte drommen rond stands, waar de verkopers tijdens de enerve rende personenwagenshow, lan ge dagen maken, eindeloos veel folders uitreiken, informatie verstrekken en de basis leggen voor transakties die in de komende maanden gerealiseerd moeten worden. HOE GELOOFWAARDIG? OLDTIMERS... PARKEERBELASTING STUK GEREEDSCHAP DE KLEINE MAN HET NIEUWE STADS8LAD - PAG 32 - WOENSDAG 24 JANUARI 1973 Eind januari, begin februari in de oneven jaren staan kranten, dag bladen, weekbladen, en uiteraard ook de veelgelezen huis aan huis bladen bol van het autonieuws. Fabrikanten laten weten met welke modellen ze komen, of welke vernieuwingen ze aan bestaande modellen aanbrachten. Nouveauté 's worden gelanceerd, of soms niet zonder fantasie gekonstrueerd. Want Nederland wil autorijden en de doorsnee Nederlander is, niet min der dan de Italiaan, maar anders, auto-minded. De gemiddelde Nederlander is ge steld op zijn wagentje en laat dat merken. Door en masse naar de personenwagenshow in Amsterdam te gaan. Door gretig kennis te nemen van al het autonieuws dat in deze weken geventileerd wordt. En door, weer terug van de RAI, nieuwe autoplannen te smeden of, als het financieel nog niet haalbaar is tot vervanging over te gaan, de eigen auto een face lift te geven die tegemoet komt aan datgene wat op de RAI aan nieuwigheden gepresen teerd werd. Maar, merkwaardigerwijs, doet zich in datzelfde autominnende Neder land een anti-autobeweging gelden die nauwelijks geloofwaardig is maar niettemin een bedreiging vormt voor degenen die hun eigen auto koes teren... Het is niet alleen Drees junior, die als minister het beeld schiep te willen afrekenen met de partikuliere auto en zijn toegewijde bezitter. Udink, nog steeds minister in het demissionaire kabinet Biesheuvel, maakte het dezer dagen ook bont door het gemeentebestuur van Haar lem te adviseren „het parkeren in de binnenstad zo duur te maken dat men het wel uit zijn hoofd zou laten nog langer met de wagen naar het centrum te gaan". Dat dwang-advies werd gegeven omdat de gemeente Haarlem - toch al niet erg gastvrij 'ten aanzien van automobilisten die naar de binnenstad willen ge klaagd had over de geringe animo van de Haarlemmers voor het openbaar vervoer naar het centrum. Van Drees is bekend dat hij geen autorijder is en bij voorkeur het fietsje of de tram neemt... Udink rijdt wel auto en laat zich door een dure staatsauto met chauffeur trans porteren. Voor zo n man bestaan natuurlijk geen verkeers- of parkeer problemen. Er zijn nog wel meer personen of groepen die de auto tot zondebok van de maatschappij verklaard heb ben. Allerlei vage aktiegroepen bij voorbeeld. Maar hoe geloofwaardig zijn die eigenlijk als ze de auto tot mikpunt van hun campagnes ma ken? Bekend is het verhaal van de aktiegroep die in Amsterdam een Daarom vragen veel Neder landers wel, een handige gezins auto die ook door de vrouw des huizes gebruikt kan worden: om kinderen naar school te brengen, boodschappen te doen en waarom niet? de baan buiten de deur aan te houden! zonder gevaarlijk is, te verbeteren. Er vielen op die „dodenweg" recent weer slachtoffers. Hetzelfde gold t.o.v. de E 8. Jaren lang werd dat hazenpad dat dwars door woonkernen voerde, bekriti seerd. Boerenkarren en traktors mengden zich - vaak niet zonder kwalijke gevolgen tussen het snelverkeer. Er kwam een nieuwe verkeersader tussen Amersfoort en Apeldoorn, inmiddels tot voorbij Deventer doorgetrokken. Wat iedereen kontent zou moeten maken omdat de nieuwe E 8 heel wat veiliger is dan die oude route vol obstakels. Maar onmiddellijk gingen toen weer protesteerdere met hun leuzen zwaaien, zij waren er bijv. tegen dat er een afslag bij Kootwijk kwam. Met de bepleite weg Zwolle-Apel- doorn zal het niet anders gaan, zou die er (door) komen dan beginnen protestbijeenkomst tegen auto's hield. Maar wat gebeurde na af loop? Toen kon men de deelnemers langs de uitvalswegen zien staan, duim omhoog, bedelend om een lift in een auto van de groep landge noten, die men even tevoren ver guisde... Een ander voorbeeld: er is een aktie op gang gekomen om de verbin dingsweg Apeldoorn-Zwolle, die bii- Nou nee, zo'n extravagante Vauxhall hoeft het niet te worden. Al is het plezierig om er ook eens in achter het stuur te zitterr. malcontenten weer te roepen over natuurschoon dat verloren gaat... Hardnekkig is ook het verwijt aan het adres van de auto als milieuver vuiler. Bekend is echter dat de auto-industrie kapitalen uittrekt om de automotor schoner te maken. Dat zal best lukken, want een schone verbrandingsmotor is geen hersenschim maar een haalbare tech nische uitdaging. Inplaats van de auto-industrie in dat streven te steunen probeert in ons land de staat de automobielindustrie „klein te krijgen" door voortduren de lastenverzwaringen. Autorijden wordt hier zo onbetaalbaar, dat velen wel gedwongen worden in auto's te rijden, die motorisch weinig meer waard zijn en dus hinderlijke vervuilers kunnen zijn en mechanisch ook hun beste dagen gehad hebben. Dat dit soort old timers de verkeersveiligheid ook niet bevordert schijnt de staat, die net als de aktiegroepen de automobilist en de auto tot schietschijf gemaakt heeft, te ontgaan. Bovendien is de auto niet de enige milieuvervuiler en lang niet de kwalijkste. Bromfietsen die meestal tweetakt motoren bezitten, vervui len veel meer de lucht. Opnieuw: vreemd dat de overheid automobilisten gebiedt de motor af te zetten bij bijv. spoorwegover gangen, maar dat brommers met draaiende en gierende en vervui lende motoren bij deze over gangen ongemoeid gelaten worden. Diverse anti-auto elementen rijden zelf... auto. Terecht vroeg de stichting Weg daar voor de verkiezingen fijntjes de aandacht voor met de hint aan kamerleden: wat doet u voor mijn auto? Alsof de atitomobilisten nog niet voldoende belaagd worden wil men nu ook de gemeenten het middel in handen geven ook op lokaal niveau deze groep verder „af te tappen". In de maak is een parkeerbelasting, wie zijn wagen niet in een garage heeft, zal moeten betalen, tussen de 100 en 250 gulden per jaar, naar verluidt. Volkomen ten onrechte wordt door anti-autokringen gesteld dat de bonzen met de dikke buidels" maar voor hun weelde, autobezit, moeten betalen. Maar zo'n parkeer belasting treft de autorijders met hogere inkomens uiteraard niet. Wie in een bungalow woont zal er wel een garage bij hebben. Maar de kleine man die in een flat zit zal zijn auto voor de deur moeten zetten en daarvoor nu nog eens extra moeten betalen. Het is dezelfde kleine man die op zijn auto aangewezen is als hij in het weekend er met zijn gezin op uit wil. Want de trein is voor velen eveneens onbetaalbaar geworden. Een metro ritje in Rotterdam, de enige stad in dit land die het tot dusver tot een ondergrondse bracht in Amster dam blijft men er over twisten en Den Haag weet niet eens wat een metro is kost 75 cent. Bus diensten blijven een bron van ergernis, niet alleen voor nieuw bouw wijkbewoners maar vooral voor plattelanders. Wie buiten woont weet dat het heel gewoon is dat de bus eenmaal per uur rijdt. Wil men daarmee het gezin laten reizen op weg naar rekreatiebestemmin- gen? En op oudejaarsavond zegt het staatsbedrijf van de spoorwegen lakoniek: na negenen rijden geen treinen meer. Wie op openbaar vervoer aangewezen is kan dan gewoon niet van huis of meer naar huis. In de toekomst zal de service nog wel verder inkrimpen want de tekorten van de spoorwegen zijn ieder jaar zorgelijker. Ook al man gelt men de automobilisten, men drijft ze daarmee nog het openbaar vervoer niet in. In Rome liet men de bussen gratis rijden om het auto verkeer te ontlasten, velen namen nog niet eens voor niets in de bus plaats. In ons land zou dat precies zo gaan, in allerlaatste instantie wendt men zich hier tot het openbaar vervoer. Daarbij komt dat men het eigen auto'tje gewoon, los van alle andere aspekten, begeert. Een auto is een stuk gereedschap geworden, een funktioneel fenomeen. Net zoals iedereen elektra in huis wil, of net zoals iedereen aardgas aangepraat is, zo wil de overgrote meerderheid het autobezit loopt naar de 1 op 4 een eigen wagen. De tentoonstelling van personen wagens in de RAI maakt duidelijk dat het niet alleen om het bezit van eigen vervoersmogelijkheden gaat. Mensen die een wagentje hebben zouden dan kontent moeten zijn. Onderzoekingen wezen uit dat ook bezitters van vrij nieuwe auto's naar de RAI gaan omdat ze daar het volledige aanbod van de auto-indus trie aantreffen. Wie vandaag een auto bezit, zo blijkt, denkt nu al weer aan de auto van morgen. Uit onze technische maatschappij is de auto niet meer weg te denken. Men wil de auto niet kwijt, is bereid er veel voor te betalen, zich er bepaalde zaken voor te ontzeggen en weigert de klok terug te draaien. De anti autopolitiek van Drees is zijn partij duur komen te staan. De anti-auto oplossingen van Udink hebben overal in het land reakties losgemaakt die niet vleiend genoemd kunnen worden voor de verstande lijke vermogens van de bewindsman. De anthauto akties van allerlei groepen krijgen nauwelijks aanhang. Maar omdat zij in tegenstelling tot de rijdende meerderheid veel lawaai maken lijkt het alsof zij represen tatief zijn voor belangrijke kate- gorieën. In de Amsterdamse RAI is het vooral de kleine man die zich komt verlustigen aan de prestaties van de autowereld. Bij bepaalde groepen heerst de mening alsof het gênant zou zijn uit te komen voor zijn gehechtheid aan de auto. De man met de smalle beurs die vaak na veel troubles een woning verwierf in een smalle straat ook al weer zo'n voorbeeld van slecht beleid van een overheid die blijkbaar niet kan inzien dat veel auto's betekent ruime planologische aanpak - wil er op uit kunnen. Een paar honderdduizend Neder landers die naar de RAI gaan in februari bewijzen dat de interesse voor de auto hier heel groot is. De redelijk denkenden onder hen zullen inzien dat de auto naast nadelen ook voordelen heeft, en omgekeerd! Zij zullen die nadelen niet willen wegpraten. Zij verlangen van de auto-industrie en daarom gaan ze ook naar de RAI dat die de technische vooruitgang realiseert in de nieuwe modellen. Als auto's lawaai maken, geluidshinder veroor zaken of milieuverstorend werken, moet daar wat aan gedaan kunnen worden. Geen enkele automobilist zal meer genoegen nemen met de auto uit de jaren dertig. Hij verlangt kwaliteit, aktieve en passieve veilig heid en wil daar ook voor betalen. Alleen al om die auto's van vandaag te zien trekt hij reisgeld en entree geld uit. Daarom is het reëel dat dat ver langen van miljoenen om te rijden gehonoreerd wordt, en dat de staat dat doet door middel van belas tingen zal niemand onredelijk vin den. Maar als het grote deel van de- opbrengst daarvan niet ten goede komt aan het wegverkeer zal de grote massa die een eigen auto'tje bezit dat ervaren op dezelfde manier als die Rotterdamse garagehouder die na de laatste afgedwongen prijsverhogingen op zijn muren kalk te: BTW is diefstal. Een expositie als de RAI wijst uit dat het onzindelijk is als men zo'n grote bevolkingsgroep tegen haar wil het genoegen van autorijden wil gaan ontzeggen. In een tijd waarin onophoudelijk met het begrip in spraak gegoocheld wordt is dat gewoon een stuk bevoogding: Big Brother maakt dan wel uit wat goed is voor automobilisten. Een paar honderdduizend RAI-bezoekers zeg gen in februari: mogen we dat soms even zelf uitmaken?

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 32