12% jaar textiel Hoe uit één winkel zo n bedrijf tot stand komt I Hêelsbergen Zonder eentjes van de bank.... 1# ■HM tixna omturn ei* I* TÊXTia I m >.i tl Ï&'J -l.M. ■i t'*V SfWSUX». WHTH OWUMN» Van Heelsbergens' grootste tot nu toe: het pand aan de Koemarkt in Schiedam. Nog geen twee jaar stond Van Heelsbergen junior in de zaak of de heer Van Heelsbergen senior kreeg dergelijke rugklachten, dat hij een flink deel van z'n dage lijkse werk gewoon niet meer kon doen. Wat geen pretje is als je een win kel drijft, waar zoveel aan en bij komt kijken. Want die gezellige, ouderwetse manufacturenwinkels hadden zoveel artikelen binnen hun muren, dat zo n stap terug niet alleen persoonlijk, maar ook zakelijk gezien niet mee valt. Intussen was junior dusdanig ingeschoten dat hij het wel kon rooien en dal deed hij dan ook. Anders dan zijn va der, dat wel. Die was gewend zich voor de klanl dienstbaar te maken, die „liep van hot naar her voor een dubbeltje zogezegd". En ofschoon de zoon het ook uitstekend met de klanten kon vinden, op dat moment kreeg hij alle vrijheid het over een iets andere boeg te gooien. De in koop, dat was zijn fort. Maar daar, ook en vooral in deze branche voordeliger per dozijn be langrijk was en nog steeds is, duurde het niel lang ol er kwam op een tweede zaak bij. Aan de Schiedamseweg. „Belachelijk zou je nu zeggen, op een steenworp afstand twee zaken bij elkaar maar toch is die zaak, „De lage winkel" geheten, het gaan doen. Weer een blok en weer een jaar later volgde nummer drie, een win kel in baby- en kleutergoed aan de Rosier Faassestraat, dit keer geen bestaande textielzaak, maar een' boekhandel. Thomas U zult die straal overigens niet meer op onze lijst tegenkomen, want die is na verloop van tijd af gestoten. Was eigenlijk een beetje een misseieen speciaalzaak naast je eigen assortiment. Maar goed, op zo'n moment zie je het alle maal zitten hé en toen had ik nog twee jaar de tiju om twee andere winkels te openen, want het was nog steeds; vijf binnen vijl jaar. Dal werd dan in 1968 de Grote Visserijstraat, ook in West en weer een bestaande textielwinkel. Thomas heette die en omdat m'n vaders voornaam zo is, hebben we er dat in grote letters op laten, staan. Een aardigheidje of hoe je het maar noemen wilt voor pa. Van het Westen werd het (voor 't eerst) een ander stadsdeel en wel het Noorden, waar we in 1969 aan de Noordmolenstraat open gingen. En toen had ik die handvol. Moet je zo om en nabij een kwart eeuw jong zijn, denk je dan Vlaardingen Lang rust gunde men zich niet, wam in 1970 richtte men de blik op Vlaardingen, waar aan de Dr. Wiardi Beckmansingel een werke lijk mooie Van Heelsbergen-zaak kon worden geopend. De grootste destijds met z'n tweehonderd vier kante meter. Daar kon je wat mee doen en toen heeft men het roer gelijk maar omgegooid. Van manu facturenwinkels werden textiel su permarkten gemaakt en dat bleek aan te slaan. Wat verdween „Bepaalde artikelen, zoals bijvoor beeld knopen en andere kleine spulletjes verdwenen en er kwa men flinke partijen tegen wat je zo'n beetje de laagste prijzen in onze branche kunt noemen voor in de plaats. 01 liever: we bleven even goedkoop als we altijd geweest wa ren maar hebben tijdrovende klei nigheden laten verdwijnen. Om zo efficient mogelijk en vooral zo scherp mogelijk te kunnen verko pen. Géén prijsverhoging 7.al ik u eens wat vertellen Met al die prijsverhogingen hebben we voor tal van onze artikelen nooit De eerste zaak buiten de eigen stadsgrenzen: een royale supermarkt aan I Vlaardingens Dr. Wiardi Beckmansingel. meegedaan Heren-ondergoed en durf maar rustig naar de kwa liteit te kijken, dat zeg ik er even bij, was acht of negen jaar ge leden bij ons één gulden en acht en negentig centen. Is het nog. En noe steeds brengen we panty's van nog geen gulden in onze zaken. Ook dan zeg ik: u koopt geen rommel want weet u, met de hand op m'n hart, dat breng ik nooit en nog eens nooit. Daarom durven wij ook voor 100° o te staan achter onze speciale service niet goed, geld terug. Dat is geen verkoonsmoes maar harde werkelijkheid. Mits de klachten uiteraard reëel zijn", no teerde ik ten hoofdkantore van deze zaak. U als consument mag zo iets ook wel weten, lijkt me toe. Schiedam Nemen we de draad weer op: 's-heren Heelsbergens zakenoog viel vervolgens op winkels aan de Frits Ruysstiaat (Rotteidam-Oost) en aan de Teldersweg (Sehiebroek) tot hij tussen Rotterdam en Vlaar dingen de stad Schiedam als aan trekkelijke schakel zag om ook daat een zaak te openen. Het werd de grootste winkel tot nu toe: het voormalige Ctx>p-pand aan de Koe markt met een oppervlakte van 500 m2. Maassluis Een van de mooiste panden zal on getwijfeld worden de volgende zaak, die dit voorjaar opengaat. Het nieuwe winkelcentrum Ko- ningshoeck in Maassluis krijgt dan een Van Heelsbergen Textiel Su permarkt en daarmee heeft men z,ich dan ook in een modern, gloed nieuw winkelcentrum gevestigd. „Met dezelfde prijzen als we in al onze andere zaken voeren, want al zijn panden in nieuwe winkeleen- tra om de drommel niet goedkoop Maassluis zal opkijken van onze prijskaartjes". i Geen capsones En dat, het was reeds aangestipt, zonder voor één cent bij de bank te hoeven aankloppen. Alles uit eigen middelen betaald en dat als je zonder één cent, eerlijk gezegd met geleende centjes, bent begon nenMag'ie destijds een eigen wijs kereltje wordeft genoemd (zeg maar kerel, want ook even twintig zal hij wel zo lang zijn geweest als hij nu is met op z'n minst I meter 80 als ik goed schat)ik mag ze wel. Die hard werkende, open, eerlijke Rotterdammers met weinig capsones, maar wél durven uitkomend voor het gevoel dat ze na nog geen tien jaar hard wer ken hebben een gezonde portie trots op wat tot stand kwam. Zeperds. „Natuurlijk heb ik wel eens mis gekleund en goed ook. Ik heb ver schillende zeperds gekocht". Wat wil zeggen: een partij goed, waar je geen winst, maar een mooie strop door kreeg. Zo'n „zeperd" hing nu nog in dat grote, onlangs in gebruik genomen bedrijfspand aan de Vijverhofstraat 65, waar in een voormalige vestiging van Van der Meer Schoep een efficient draaiend magazijn is ingericht. Bloeses waren die zeperds om pre cies te zijn. Als leek zeg je dan: niet onaardig die bruine stof met dat witte ankertje. Maar de heer Van Heelsbergen weet beter: snert dingen, van de maat deugde geen eneen vult u dat dan zelf maar in. Want zo is hij ook wel weer, de miskleunen komen even vlot uit z'n mond als z'n gelukjes. 1000 km. per week. Voor welke laatste hij zo'n dui zend kilometer per week tussen de wielen zit. Kopend in fabrieken, in kleine bedrijfjes, hier wat weg halend voor de neus van een an der, daar een mooie partij van dit inslaand en tegen een ander weer: „dank je, ik pas" zeggend. Eén ding heeft hij "dan voor op menig ander inkopend collega: hij heeft de eentjes altijd bij de"hand. Binnen acht dagen, desnoods cash, ligt het geld op tafel. „Dat is onze pré, dat weten ze in de textiel wereld, Van Heelsbergen is goed voor z'n geld, kun je op vertrouwen. En omdat wij zo snel zaken doen, we eigenlijk nooit met voorraden zitten, dus een kwieke omzet hebben, blijft het allemaal lekker lopen". Zo is dat. „Wat zegt u: of ik er lol in heb Nou en of, 't is m'n lust en m'n leven. Ze zeggen dat ik niet oud word, maar ik rook niet, ik drink niet, ik doe een beetje aan sport enzo, nou mag ik het me dan per- miteren te werken als ik dat nou toevallig leuk vind Een mens z'n lust is een mens z'n leven, nou dan leef ik met plezier, zo is dat". Wat u daar mee te maken heeft als u bij Van Heelsbergen een paar merk-sokken koopt, guldens lager dan elders geprijsd Mis schien weinig maar u weel nu een beetje hoe hel komt, dat u zich weer twee guldens hebt uitge spaard op een paar jongenssokjes. I Aan de Frits Ruysstraat zag men er ook been in en daarmee kreeg het Oosten van Rotterdam zo'n textiel supermarkt. Mr tSXTlEl ISUPSRM/ SfW0.5te.wBT*! OPBOIMtMQf Aan de Schiedamseweg ging de tweede zaak open, al weer verschillende| jaren een gezellige buurtzaak in dit deel van Rotterdam. Een bekend punt aan de Grote Visserijstraat, waar vele dames uit Rotterdams westelijk stadsdeel al heel wat voetstappen hebben liggen. In het Noorden van Rotterdam zit Van Heelsbergen aan dej Noordmolenstraat. In Sehiebroek kwam er een Van Heelsbergen-vestiging aan de Teldersweg De eerste zaak, vroeger „De Ster" geheten aan de Spanjaardstraat, 1 Rosier Faassenstraat in Rotterdams Westen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 13