Tewaterlating boorschip „Havdrill" bij Gusto 'Oranje' Bruids-en gelegenheids kleding qlja WERKLOOSHEIDCIJFERS IN SCHIEDAM ONRUSTBAREND Js kabouter padda stoel maar in eert GJQ.I pe.n Sok uur, gaan wb een wee\< lcxr>Q op vakemtie uzatsr. or jeridie en urien. d irnebjp Cognac apart en exklusief SRV-album Europacup 73 nee, niet in ee vt Ook in Vlaardingen lichte toename Zaterdagmiddag door echtgenote Noorse ambassadeur modehuis Geslaagden Alg. Basisopleiding en Jeugdvoetballeider Schiedam HET NIEUWE STADSBLAD - PAG 22 - WOENSDAG 14 FEBRUARI 1973 Zaterdagmiddag wordt bij IHC Gusto te Schiedam een boorschip tewatergelaten. Mevrouw Inger Malterud, echtgenote van de Noorse ambassadeur in Nederland, zal de doopplechtigheid verrichten. Het schip, dat de naam „Havdrill" zal gaan dragen, is in aanbouw voor Nordic Offshore Drilling Company A/S te Oslo. Evenals het vorig jaar afgeleverde boorschip „Pélican", is de „Havdrill" een booreenheid, die ingezet kan worden bij het zoeken naar olie en gas in grote waterdiepten. Het schip heeft voldoende voorraad om gedurende drie maanden continu te kunnen werken en hierbij 2 boringen van 15.000 ft. te verrich ten. De temperatuur condities waaronder het schip kan werken variëren van -15 gr. C. tot 22 gr. C. De romp heeft bovendien een ijsversterking. De hoofdafmetingen van het boor schip zijn: Waterverplaatsing: ca. 16.000 ton. Lengte over alles: 149 m. Breedte: 21,35 m. Hoogte, inclusief boortoren: 62 m. Totaal geïnstalleerd vermogen: ca. 18.000 pk. Snelheid: 14 knopen. VERPLAATSING De voortstuwing geschiedt door middel van twee verstelbare schroe ven. Het belangrijkste aspect in het ontwerp van het boorschip is de dynamic positioning (DP). DP is een systeem, waardoor, zonder gebruik making van ankers, het vaartuig op de vooraf vastgestelde plaats kan blijven liggen. Bij de „Havdrill" bestaat het DP systeem uit twee verstelbare voort- stuwingsschroeven en een vijftal dwarsscheeps geplaatste schroeven in tunnels (thrusters), waarvan er drie in het voorschip en twee in het achterschip zijn geplaatst. De schroeven, die voortdurend draaien, krijgen hun commando's van com puters die achter het stuurhuis in een speciale kamer zijn geplaatst. Zodra het schip wil afdrijven wordt dit voorkomen doordat m.b.v. een accoustisch meetsysteem en een speciaal ontwikkeld regelsysteem de computers „bevelen" geven aan de verstelbare schroeven. Alle schroe ven worden aangedreven door elek tromotoren. De boortoren is nage noeg in het midden van de scheeps lengte geplaatst. Om de boortoren heen zijn alle uitrustingen voor het boren gegroepeerd. Daarbij behoort onder andere een duikerklok, die via een aparte schacht midscheeps tot ca. 300 m. waterdiepte kan worden gevierd. VERDERE AUTOMATISCHE HANDELINGEN Op het achterdek bevindt zich een „vertical pipe racking system", dat de boorpijpen naar de boortoren voert. Ook de aanvoer van .de „casings" (stalen mantels om het instorten van het boorgat te voor komen) geschiedt met speciale kra nen vanuit de ruimen naar het voordek. Op de boorvloer is een boormees terscabine geplaatst, die geheel ge sloten en airconditioned is. De cabine is draaibaar opgesteld en geeft door de verwarmde ruiten een goed overzicht op de boorvloer. Vanuit deze cabine kunnen alle boorhandelingen rechtstreeks of door monitors gecontroleerd wor den. Dit geldt ook voor het dynamic positioning systeem. Een tweetal deining-compensatie- systemen, die ook door de IHC Offshore Divisie ontwikkeld zijn, zullen op en bij de boortoren geplaatst worden. Deze systemen zorgen ervoor dat zowel de boor- stang als de riser op hun plaats blijven, ondanks de verticale deining van het schip. De twee dekkranen, 1 van 40 ton op het voorschip en 1 van 25 ton op het achterschip, zorgen ervoor dat Hennessy, Mariell tc duur? Dan Franse brandv RANCOURT, nu 9.40 3 Hessen voor 27.— SLIJTERIJ en WIJNHANDEL Oranjestraat 10-12, Telefoon 26.59.97 26.41.40 het schip zelfstandig kan laden en lossen. De gehele energievoorziening is in het achterschip geplaatst. Deze be staat hoofdzakelijk uit 5 diesel generatorsets van 3400 pk. met bijbehorende schakelapparatuur, die de energie voor het hele schip opwekken. De elektrische centrale is geautoma tiseerd en wordt bediend vanuit een controlekamer, die achter de hoofd motoren is geplaatst. Op het voorschip zijn de beman- ningsverblijven gesitueerd, die een comfortabele ruimte bieden aan 80 personen. De brandstof voor het schip wordt ondergebracht in de dubbele bodem en in de zijtanks, die over de gehele hoogte en lengte van het schip doorlopen. Deze zij tanks vormen als het ware een dubbele huid, zodat de gevolgen van onge lukken bij aanvaringen tot het minimum beperkt kunnen blijven. Om dezelfde reden is ook een dubbele huidconstructie rondom het boorgat aangebracht. Op het achterschip is een helicopter- dek aangebracht. Het boorschip zal zomer 1973 aan de eigenaars worden overgedragen. aanmerkelijk méér in opmerkelijke mode v BROERSVEST III SCHIEDAM TEL.: 267416 ALLE KOOPAVONDEN Tqt 9 UUR GEOPEND (OOK TUSSEN 6 EN 7 UUR) RUIME PARKEERGELEGENHEID De stad Schiedam wordt zo langzamerhand een probleemgebied op het terrein van de arbeidsvoorziening. In de maand januari waren maar liefst 740 inwoners van deze stad ingeschreven bij het gewestelijk arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord in Vlaardingen. In januari 1972 waren 496 Schiedammers bij het G.A.B. als werkloos ingeschreven. Deze cijfers betekenen dat maar liefst 50 procent van de ingeschreven werkloze mannen uit het gebied Nieuwe Waterweg Noord uit Schiedam komen. ondersteld, dat economisch de si tuatie zich aan het stabiliseren is. Dat bij deze conclusie voorzichtig heid dient te worden betracht, komt De direkteur van het G.A.B. ir. J. P. Nugteren wijt dit grote aantal werklozen in Schiedam aan de bevolkingsopbouw van Schiedam. De stad Schiedam is van oudsher een arbeidersstad geweest en daarbij komt dat sommige distilleerderijen personeel hebben afgestoten. Vlaardingen is wat het ingeschreven aantal werkloze mannen betreft wat stabieler. Eind januari stonden er bij het G.A.B. 513 werkloze Vlaar- dingers ingeschreven, maar ook dit is een toename bij verleden jaar vergeleken. Eind januari 1972 ston den 446 werkloze Vlaardingers inge schreven. Neemt men het gehele gebied waar het G.A.B. Nieuwe Waterweg Noord de verantwoording over heeft, dit zijn de steden Schiedam, Vlaar dingen, Maassluis, Maasland, Rozen burg en Hoek van Holland dan blijkt dat eind januari de geregistreerde arbeidsreserve slechts weinig toege nomen (totaal met 28; mannen: plus 29, vrouwen: min 1 Dit is in tegenstelling tot voorgaande jaren; zo steeg in januari 1972 de arbeidsreserve mannen met 93 en die van de vrouwen met 10. Gezien deze ontwikkeling zou, zij het voorzichtig, kunnen worden ver- naar voren uit de daling van de geregistreerde aanvragen. Er komen wel meer nieuwe aanvragen binnen dan in december 1972. De lopende vraag bij de mannen is echter toch verminderd (met 225) tot 979 en deze vraag bij de vrouwen nam slechts met 9 toe tot 397. De bemiddeling blijft, mede door de veel strengere selectienormen, moei lijk. Was eind januari 1972 de in verhouding tot voorgaande jaren toch al verslechterende verhouding aanbod: vraag bij de mannen nog 11:13, aan het eind van deze verslagmaand was de verhouding 14:9. Op de vraag naar personeel wordt uiteraard zo snel mogelijk gerea geerd. Zoals uit de mutaties in de belangrijkste beroepsgroepen naar voren komt nam het aanbod bij de bouw (plus 8) en metaalnijverheid (plus 33) wederom toe, maar gaf ook het aanbod aan handels- en kantoorpersoneel (plus 21) een stijging te zien. De teruglopende vraag komt vooral in de metaalnijverheid naar voren De SRV startte met een unieke aktie, de verkoop voor f 4,95 van een album over de Europa Cup. Uniek in die zin, omdat dit boek verschijnt nog vóór de kwart finales op woensdag 7 maart van start gaan. Alle boeken, die tot nu toe over de Europa Cup verschenen, kwamen altijd uit ruim na afloop van de finale. Europa Cup 73 heeft men echter reeds kompleet enkele dagen na de finale op 30 mei in Belgrado. Om dit te realiseren is een gigan tische organisatie nodig. Bij het rijk geïllustreerde boek met een grote 3-dimensionele foto van Sjaak Swart op het omslag worden 16 weken lang zogenaamde „Cup verras singen" verzameld, die betrekking hebben op de gespeelde wedstrijden van de laatste acht, de laatste vier en de finale. Elke week iets anders. Van een echte dia, een serie speciale post zegels, een grammofoonplaat met een wedstrijdverslag tot het vaantje van de Europa Cup winnaar toe. Op een scoreboard kunnen de wedstrijdresultaten worden bijge houden. Maar het blijft iedere week een verrassing. Inhoud Wat wordt er over de Europa Cup verteld? Bekwame journalisten als Herman van Bergem, Koen Ver- hoeff, Anton Witkamp, Hans Mo lenaar, Theo Koomen, Koos de Boer, Martin Tyler en fotograaf Ron Kroon schreven en fotografeerden de story. Vanaf het begin in 1955 tot en met de finale van de Cupstrija 1972-73 op 30 mei a.s. in Belgrado. Met alle bijzonderheden over de klubs, die Europa Cup geschiedenis maakten: Real Madrid, Benfica, Inter, Celtic, Manchester United, A.C. Milaan, Ajax en Feyenoord. Alle belangrijke gebeurtenissen rond de Cup in woord en beeld, zoals: de geboorte en de ontwikkeling van het Europa Cup toernooi, hoe wordt de toekomst, de mannen achter de schermen, de financiële huishou ding, de grote sterren en hun technieken, de invloed van de televisie, alle klubs die ooit E.C. voetbal speelden, de eerste Neder landse E.C.-deelnemer, randver schijnselen, de grote „klappen", de uitschakeling van Celtic en Benfica, alle finales vanaf 1956, doch ook alles over de laatste acht van het toernooi van dit seizoen: Ujpest Dosza, Real Madrid, Derby County, Spartak Trnava, Bayern München, Dynamo Kiev, Juventus... en Ajax. (min 166). Het Gewestelijk Arbeidsbureau gaat verder iets doen voor werkzoeken den van 45 jaar en ouder. Op brede schaal zal een lijst worden uitge geven waarop de gegevens te lezen zijn van 100 werkzoekenden van 45 jaar en ouder uit zeer uiteenlopende beroepscategorieën. In de eerste plaats wordt daarmee beoogt aandacht te vragen voor de ervaring en deskundigheid, die door het ontbreken van een werkkring, nog afgezien van de persoonlijke frustratie, braak liggen. Daarnaast wordt de feitelijke bemiddeling van deze groep door deze publiciteit hopenlijk bevorderd. Door het ar beidsbureau kan de studiekosten regeling en het systeem van uit zenden als hulpmiddel worden aan gewend. Uit mededelingen van bedrijven blijkt, dat hier en daar - enige opleving van aktiviteit plaats vindt. Zo zal op de Maasvlakte de tank- bouw voor een olieconsortium bin nenkort aanvangen, terwijl rond Moerdijk het isolatiewerk zal toe nemen. Bij enkele metaalbedrijven heeft de orderportefeuille weer enige betekenis gekregen en daarmee is nieuwe vraag naar arbeidskrachten ontstaan. Ook in de administratieve sfeer is de arbeidsmarkt iets williger. Dat deze opleving nog wel met enige reserve dient te worden begroet is af te leiden uit diverse aanvragen voor werktijdverkorting bij kleinere aan- nemings- en constructiebedrijven. R.M. v. H. Deze kabouterpaddestoel moeten de kinderen van de Schiedamse zwemvereniging ,,De Watervrienden" netjes kleuren en gelijk met het strookje voor het zomerkamp inleveren, wat van 7 tot 14 juli op het recreatie-centrum „Saxenheim" te Vierhouten wordt gehouden. Nog geen lid, uw kinderen? Neem dan contact op met de heer M. Boomsluiter, tel. 262646. De volgende Jeugdleiders van Schie damse voetbalverenigingen zullen op donderdag 15 februari a.s. in Ge bouw Atrium Karei Doormanstraat 143 in het bezit worden gesteld van het diploma Algem. Basisopleiding of Jeugdvoetballeider. Het is het resultaat van de Jeugdleiderscursus sen georganiseerd door de K.N.V.B. Afdeling Rotterdam. De cursussen startten september 1972 en de examens werden gedurende de maand januari afgenomen. Het Basisdiploma ontvangen de heren Th. D. Burgerhoudt, Fr. Doejaarden en J. Nels van de v.v. D.R.Z. Van Hermes D.V.S. slaagden de heren M. J. Veerkamp en C. P. A. H. Hersbach en het jonge V.V.K. spande in deze de kroon t.w. de heren P. Bijl, Joh. J. Heydra, L. Th. Lansbergen en P. J. J. Mil. Voor de Vervolgcursus Jeugdvoet balleider slaagde van D.R.Z. de heer W. D. v. Heiten en Excelsior'20 kwam met 3 geslaagden uit de bus t.w. de heren Th. Stavenuiter, D. J. J. v.d. Toorn en B. C. M. Vollebregt. De diplomauitreikingsavond begint om acht uur met de vertoning van een prachtige kleurendia-serie betr. de Jeugdsportkampen van de K.N.V.B. met gesproken woord en muzikale omlijsting. Na de pauze zal prof. dr. K. Rijsdorp met enige toepasselijke woorden de diploma's uitreiken aan de totaal 1 25 geslaag den voor het Basisdiploma en 36 afgestudeerde jeugdvoetballeiders.

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 22