15 Lotusgroep liet 't allemaal „net echt" lijken Quick Lunch 4.50c^ Leerzame en instructieve EHBO-seniorenwedstrijd Kring 2 (Schiedam e.o.) Diverse VERSE groentes TELEF. 26.10.33 Jagers en Walters 2 BOXEN AL 45 JAAR... 4 KARDINAAL TETRA's ZWARE OPLEIDING PRIJSUITREIKING Het begon in 1956 Het bebloede voorhoofd van de man plus de diepe snijwond aan zijn bovenbeen bezorgde je een serie rillingen over je rug. Plus een wee gevoel in je maag toen de vrouw aan de andere kant kreunend bleef liggen. Beiden slachtoffers van een verkeersongeval op de Burg. Honnerlage Gretelaan ter hoogte van Schiecarton in Schiedam. Waar deze beide mensen, als een fietsend echtpaar moest uitwijken voor plotseling overstekende kinderen, die daar aan het spelen waren en daarbij onvoldoende op het verkeer letten. HET NIEUWE STADSBLAD - PAG 3 - WOENSDAG 14 FEBRUARI 1973 Het echtpaar werd door een hen achterop rijdende vrachtauto ge schept. En bleven kreunend, gewond en bebloed liggen. Dan is het goed dat er E.H.B.O. bestaat! Een eerste hulpverlening die hier onmiddellijk geboden werd door de Kon. Ned. Vereniging afd. Schiedam. Mevrouw Jansen (in werkelijkheid mevrouw S. Vellekoop-Dijkhuizen uit Naaldwijk) en haar man (in werkelijkheid de heer P. Holst uit Poeldijk) medewerkers van de Lan delijke Opleiding Tot Uitbeelding van Slachtoffers. In Nederland béter bekend als de LOTUS-groep, ver plaatsten zich helemaal in de toe dracht van het ongeluk, dat zater dagmiddag in de kantine van Schie dam plaatsgreep. Waar de reeds genoemde E.H.B.O. de seniorwed strijd van Kring Schiedam 2 organi seerde. Langs het lijntje grote belangstelling. Want hoe zouden deze cursisten, o.w. 8 nieuwe heter vanaf brengen RESTAURANT WIJ VERZORGEN OOK UW LUNCHPAKKETTEN aluminium zonneschermen alleen in februari WINTERKORTING Cremerstraat 1 - Papendrachl Tel. 01850 50612 010 233971 De Eerste Hulp werd in twee boxen gegeven. In box 1 fungeerde als jury de huisartsen O. Q. C. Klomp, Schiedam en A. Hut, Hoek van Holland, alsmede de instructeur A. Sonneveld uit Maasdijk en een medisch student, zeer geïnteresseerd in de E.H.B.O. Met deelnemers uit Maasland, Vlaardingen, Maassluis en Kralingse Veer. In box 2 werd de jury gevormd door de huisarts W. H. Karreman, Vlaar dingen en de instructeurs de heren W. Bras, Schiedam en E. Hulsman, Maassluis. „Slachtoffers" waren hier mevrouw R. Polderman uit Vlaardingen en A. Rozenberg uit Maassluis. In box 1 vroeg mevrouw Jansen alle aandacht. De adem en de polsslag werden gecontroleerd. Vakkundig werden de hoofd- en de beenwonden ver zorgd. Het hoofd eerst op een kussentje gelegd, een spalk gemaakt voor het been en daarna op de brancard. De arm van mevrouw werd nauw keurig afgetast. De pijn van het sleutelbeen gelocaliseerd, het been met een stuk verband keurig afge pleisterd of verbonden. De arm in een mentella bevestigd en vervolgens werden de beide slachtoffers voor zichtig en vakkundig op de brancard gelegd en ziekenhuiswaarts gereden. Maar in werkelijkheid ter plekke van het verband ontdaan en opnieuw in bloederige toestand neergelegd. In beide boxen herhaalde zich het gebeuren om op punten beoordeeld te worden. Onder het waakzaam oog van de centrale jury, gevormd door de heren J. Bruning, secretaris Kring- bestuur Kon. Ned. E.H.B.O., Ph. J. Oprei, bestuurslid Kring Schiedam, Hoek van Holland, G. J. van Eden, secretaris van de afdeling Schiedam, J. van Katwijk, voorzitter van de afd. Schiedam en K. Lokken, bestuurslid. Deze laatste was tevens de man die de wedstrijdklok bijhield en met luide stem verkondigde „nog VOOGD'S NAAIMACHINEHUIS alle bekende merken Zig-Zag machines vanaf 249,tot 1149, Reparaties aan alle merken Hoogstraat 10 Tel. 26 97.37 Schiedam normaal 10,NU Schiedam: Broersvest 19 - Telef. 262851 Donderdagavond koopavond De in witte jas gestoken leider van de LOTUS-groep zegt in de weinige tijd die hij te missen heeft, dat deze groep ontstaan is naar Engels voor beeld, een 10 jaar geleden. Het is een zware opleiding, waar beslist niet iedereen geschikt voor is. Je moet je helemaal in de situatie van het ongeval kunnen verplaatsen. Je moet je helemaal het slachtoffer kunnen voelen en dit weergeven. Bijna zou je kunnen zeggen: op deze manier kunnen acteren. Dat die opleiding inderdaad uit geselecteerde mensen bestaat blijkt wel uit het feit dat er nog slechts 399 personen in het bezit van dit diploma zijn. De vaste kern heeft ertoe bijgedragen dat de cursisten uit Schiedam (Kethel), Rotterdam, Vlaardingen, Maassluis en het West- land er deze middag het nodige van opstaken. Dokter Klomp lichtte bij de prijs uitreiking de behandeling van de wonden nader toe en maakte ten slotte de uitslag bekend. In box 1Vlaardingen 225 punten, Maassluis 218, Maasland 216 en Kralingen 199 punten. In box 2: Kethel 221 punten, Capelle aan de IJssel 219, De Lier 189 en Maasdijk 170 punten. De winnaars van Capelle aan de IJssel, Vlaardingen, Kethel en Maas sluis nemen straks aan de ere-wed- strijden deel. Even overleg... De heer Jansen kijkt naar de wond op zijn bovenbeen.. Samen aan het werk om de Eerste Hulp te verlenen.. De slachtoffers zijn gereed voor het vervoer naar het zieken huis... Slechts één week: Waarom sommige vrouwen denken dat ze achtergesteld zijn bij het manvolk is me nooit helemaal duidelijk geworden. Als ik rond mij kijk zie ik een heleboel dames die duchtig hun deuntje mee blazen in onze samenleving. Daarom heb ik het nooit vreemd gevonden dat mevrouw M. A. C. Taverne-Van Campen mij zestien jaar geleden opbelde met de vraag: Vindt jij éoók niet dat het tijd wordt dat er in Schiedam een Rooms-Katholiek Lyceum komt"? Omdat ik mijn oudste dochter net naar de eerste klas van de lagere school gebracht had zag ik die noodzaak niet zo direct liggen. Mevrouw Van Campen legde mij uit dat ik verder moest kijken dan mijn neus lang is... en ik kéék zes jaar verder. Kortom wij stélden samen een .voorlopig bestuur" samen voor wat zou gaan heten R.K. Lyceum St. Liduina. Daarmee was mijn aandeel geleverd, de rest knapte mevrouw Taverne op haar ééntje op. Zij bestelde en las een stapel boeken over „Het Middelbaar Onderwijs", leerde alle wetten en voorschriften uit haar hoofd, voerde een actie onder het Katholieke deel van de Schiedamse bevolking om een beginkapitaal te vormen en vroeg in „Den Haag" subsidie aan. Ik heb er geen flauwe notie van wat zij allemaal verder heeft moeten doen, ik weet alleen dat het méér dan een volle dagtaak was en dat we op een gegeven moment met vijf houten nood-lokalen zaten, een heuse rector hadden en echte leerlingen. Ik weet ook dat we alleen maar de afdeling H.B.S. gesubsidieerd kregen, maar toch het tweede jaar alvast het gymnasium startten omdat de rector een klassicus was. Ik weet ook dat ze in Den Haag ontzettend stug bleven en we uiteindelijk potvast liepen. Het was een afschuwelijke situatie en we waren op het punt aangeland dat we geen maand meer verder konden. Op dat moment hebben de paters Augustijnen zich bereid verklaard de school over te nemen. Die paters hadden een héél lange financiële adem (omdat zij desnoods gratis bevoegde onderwijskrachten konden leveren). De school groeide, elk jaar werden nieuwe klaslokalen bijgebouwd. Twee jaar geleden is een prachtig stenen gebouw (van Architecten bureau ir. Harry Nefkens) klaar gekomen, het Rijk verleent alle subsidies die nodig zijn en er lopen (of hangen) twaalfhonderdvijfen twintig leerlingen rond! Er is een fantastische aula, er zijn twee gymnastieklokalen en dinsdag 13 februari werden er weer houten noodlokalen in gebruik genomen (vijf en een half deze keer). Voor het volgend jaar verwacht men dat er dertienhonderdvijfen twintig leerlingen zullen zijn. Het is een gigantisch bedrijf en heet nu „Scholengemeenschap Spieringshoek". Maar het begón zestien jaar geleden in het pientere bolletje van mevrouw Taverne. Dat moogt u gerust eens weten. SEBASTIAAN 5 minuten". Dan moesten de patiën ten naar het ziekenhuis overgebracht worden. Van de heer Oprei hoorde ik dat vrijwel zijn hele leven in beslag genomen wordt door de E.H.B.O. Waar hij dan ook al een 45 jaar lid van is. Vandaar dat zijn vrouw hem bij al de oefeningen vergezelt. Anders zien ze elkaar helemaal niet meer...

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 3