Invoering C.I.A. als meer tv-netten te ontvangen zijn Tegenover hogere kosten moeten voordelen staan ELEKTRICITEITSTARIEVEN ffi r. «fit witde u mmmè Bij de stormachtige ontwikkeling die het medium „televisie" ondergaat, valt de laat ste tijd de belangstel ling vooral op de „ka bel-televisie". In de pers kan men daar vaak berichten en artikelen over tegenkomen, ook voor wat betreft de situatie in Schiedam. IMu is echter „kabel-televisie" een ruim begrip, waar veel onder te brengen is. Zo ook de vormen die worden aangeduid met de afkorting G.A.I, en C.A.I. Versierend relief over veertien etages Kameroen lammetjes in Hollandse sneeuw WOUDHOEK VOORWAARDEN MOGELIJKHEDEN STADSKANTOOR Emmastraat 1 Schiedam tel. 010-260500 GEMEENTEWERKEN KLACHTENNUMMERS Nieuwe autospuit voor brandweer HET NIEUWE STADSBLAD - PAG 16 - WOENSDAG 21 FEBRUARI 1973 Publicatie van de Gemeente Schiedam. Twee maal per maand verschijnend in Het Nieuwe Stadsblad. Verzorging: Gemeentelijke Voorlichtingsambtenaar Emmastraat 1 - tel. 26 05 00 G.A.I. (Gemeenschappelijke Antenne Inrich ting) is een antenne geplaatst op een gebouw waarin een x-aantal woningen, waarnaar via een versterker het ontvangen beeld en geluid in de woning wordt gebracht. C.A.I. (Centraal Antenne Inrichting) is een antenne geplaatst op een gebouw of op een andere plaats, waar bij metingen is gebleken dat de beste ontvangst-mogelijkheden aan wezig zijn. Vanuit dit ontvangst-centrum worden de signalen gebracht naar diverse woongebouwen, via een kabel, meestal zal dan een straat moeten worden overgestoken. De zogenaamde G.A.I. bestaat in Schiedam reeds. De Gemeenschappelijke Antenne Inrichtingen prijken sinds jaren op alle gemeentelijke flatgebouwen en ook op particuliere woongebouwen in Nieuwland en Groenoord. Hierbij worden de impulsen van de centrale antenne op het dak, via een kabel, geleid naar het toestel in de woning. Deze G.A.I.'s zijn aangebracht om het ontsierende „mast bos" van antennes tegen te gaan, de beschadiging van de dakbedekking te voor komen, maar vooral ook om de bewoners een zo goed mogelijke ontvangst te be zorgen. Want in een wijk met zowel hoog- als laagbouw wordt door de hoge gebouwen de ontvangst dikwijls gestoord. Hoge gebouwen kunnen enerzijds de signalen tegenhouden, anderszijds terugkaatsen. De storingen die hierdoor optreden zijn moeilijk te verhelpen. In het trappenhuis van het nieuwe Stads kantoor is een wandversiering aangebracht van de jonge Schiedamse kunstenaar Sjef Henderickx. Een reliëf in zwart-wit, ver vaardigd van polyester en perspex, over de volle veertien etages van het hoge gebouw. Per etage verschilt het reliëf (op de foto dat van de 2e etage), doch de veertien onderdelen vormen toch wel een eenheid. In de strikt zakelijke ruimten van het werk- gebouw, wat het Stadskantoor tenslotte is, vormt de versiering een prettig accent. In de kinderboerderij in het Prinses Beatrixpark is het eerste lammetje van het voorjaar geboren. Het is een jong van de Kameroenschapen die door de HE MA aan de gemeente zijn aangeboden ter gelegenheid van de opening van de nieuwe vestiging aan de Broersvest. Het lammetje, dat direct na de geboorte al kennis maakte met de Nederlandse sneeuw, is erg schuw, evenals de volwassen schapen. Het viel dan ook niet mee om deze foto (met een telelens! te maken. Maar het eerste teken van het naderende voorjaar hebben we nu! Kortgeleden is de gemeente een stapje verder gegaan met de invoering op bescheiden schaal van de C.A.I. of „Centrale Antenne Inrichting". Deze is geplaatst in Woudhoek- Zuid met de centrale antenne op de hoge torenflat aan het Heijermansplein, van waaruit tevens de eengezinswoningen in Woudhoek-Zuid bediend worden. Hiermee is bereikt dat er op de lage woningen geen bos van antennes komt en bovendien dat de bewoners het best-mogelijke beeld ont vangen. Technisch gesproken is het niet moeilijk om zo'n C.A.I. in de hele wijk Groenoord of Nieuwland aan te brengen. Eén grote antenne op een hoge flat en verder veel kabels en versterkers. Er is dan wel een investering van vele tonnen mee gemoeid, doch wanneer de kosten gedurende een aantal jaren over een zeer groot aantal gebruikers kunnen worden omgeslagen, dan zullen de kosten per afnemer niet zo heel erg hoog hoeven te zijn. Zo'n C.A.I. is echter alleen „te verkopen" wanneer tegenover de hogere kosten ook duidelijke voordelen staan: ontvangst van méér televisie-netten! Niet alleen Nederland I en II, die nu al teontvangen zijn, maar ook buitenlandse zenders. Bovendien is een voorwaarde dat van die buitenlandse zenders de beelden goed ontvangen kunnen worden; heldere kleuren en geen sneeuw. Bij de huidige stand van de antenne-techniek kan echter aan deze twee voorwaarden voor meerdere buitenlandse zenders nog steeds niet worden voldaan. Niet in Schiedam en evenmin in de hele Randstad. Het wachten is op een andere antenne-constructie, ofwel dat de PTT de beelden vanuit de grensgebieden gaat doorzenden naar de Randstad. In de pers duiken wel berichten op over nieuwe vormen van antennes, doch deze verkeren of nog in een experimenteel stadium of ze kunnen nog niet geleverd worden. Bij de Gem. Woningdienst is men er attent op, maar in het huidige stadium ziet men de mogelijkheid nog niet aan C.A.I. in te voeren; dit door de hoge kosten zonder dat er een uitbreiding van het aantal netten tegenover staat. Naast deze technische zullen ook nog wel enkele andere problemen opgelost moeten worden: de financiering, de participatie, de lokale uitzending eventueel, enzovooi Wanneer de gemeente overgaat tot invoering van de C.A.I. zal dit uiteraard in eerste instantie zijn ten behoeve van het eigen woningbezit. Het ligt echter voor de hand, dat wanneer andere huiseigenaren (woning corporaties, beleggers enz.) belangstelling hebben, zij dan welkom zullen zijn voor de deelneming. Immers, hoe meer ontvangers per C.A.I., hoe lager de kosten per ontvanger. Wanneer men overgaat tot het maken van Centrale Antenne Inrichtingen (C.A.I.'s) kan men geleidelijk aan de gehele stad hiervan mede laten profiteren. De vraag van particuliere zijde om hierop aan te mogen sluiten zal vanzelf komen als de PTT via straalzenders een groot aantal zenders in het bereik brengt van de centrale antenne. Om het nog ingewikkelder te maken: op internationaal niveau zijn er plannen voor een antenne-satelliet! Wanneer het er nog eens van komt dat zo'n satelliet in de stratosfeer boven Europa komt te hangen, dan zijn mogelijk de straalzenders overbodig. Zo'n satelliet is erg duur, maar op de langere duur mogelijk toch goedkoper dan de vele torens die de beelden moeten doorstralen. Wie zal het zeggen? Het lanceren van zo'n satelliet is overigens bepaald geen gemeente lijke zaak. De gemeente Schiedam heeft op dit moment geen vastomlijnde, concrete plannen voor invoering van „kabel-televisie" in de stad. Maar uit het bovenstaande blijkt wel dat de Gemeentelijke Woningdienst de technische ontwikkelingen op dit terrein nauwlettend in het oog houdt. Wanneer nieuwe mogelijk heden zich voordoen, die practisch realiseer baar zijn en een duidelijke verbetering van de bestaande toestand geven, dan zal daar, indien dit financieel haalbaar is, gebruik van worden gemaakt. In het stadskantoor van de gemeente Schiedam zijn gevestigd: de gemeentesecretarie (uitgezon derd de afd. Bevolking, Burgerlijke Stand en Militaire Zaken in de vm. rijks-hbs aan de Overschiesestraat, tel. 260500); de dienst van Gemeentewerken; de gemeentelijke Woningdienst; de gemeentelijke Accountantsdienst; de Bedrijfs-economische dienst. Het adres en telefoonnummer is: Daarmee zijn de volgende adressen komen te vervallen: Gemeentesecre tarie Grote Markt 1 en Nieuwstraat 24/26, tel. 269051; Bureau Onderwijs, Hoogstraat 200, tel. 267712; Dienst van Gemeentewerken, Korte Haven 29/39, tel. 269320; Gemeentelijke Woningdienst, Lange Haven 29/39, tel. 269375 en M. C. M. de Groot straat, tel. 702688; Gemeentelijke Accountantsdienst, Lange Haven 90, tel. 261257 en de Bedrijfs-econo mische Dienst, Korte Haven 27, tel. 262702. Klachten uit het publiek aangaande de dienst van Gemeentewerken kunnen schriftelijk worden ingediend aan het nieuwe adres, te weten: Dienst van Gemeentewerken Stads kantoor, Emmastraat 1 of Postbus 61 Bij het telefonisch doorgeven van klachten echter dient men gebruik te maken van de oude nummers. Voor de afdeling Riolering en Bestrating, tel. 377300 de gehele dag van 8.00 tot 17.00 uur; alleen voor spoedzaken na werktijd op nummer 268578. Afd. Plantsoenen 's morgens van 8.30 tot 10.00 uur op nummer 154600; 's middags van 1.30 tot 2.00 uur op nummer 709807 en na werktijd, alleen in spoedeisende zaken, op nummer 707567. Alg. begraafplaats de gehele dag van 8.00 tot 17.00 uur op nummer 711222. Afd. Technische werkplaats nummer 268280. Afd. Onderhoud gebouwen op nummer 260884. De Schiedamse Brandweer zal een nieuwe brandweerauto krijgen met zowel een hoge- als een lagedrukspuit, die dan voor de „eerste uitruk" ingezet kan worden. De aanwezige hogedruknevelspuit is in 1956 gebouwd en begint ernstige gebreken te vertonen. De gemeenteraad heeft voor de aanschaf van de autospuit met toebehoren een krediet verleend van f 111.000,—. Aangezien de gemeente raad van Rotterdam beslo ten heeft de elektriciteits tarieven voor kleingebrui- kers per 1 januari 1973 te wijzigen, moet de ge meente Schiedam deze wijzigingen volgen. Schie dam heeft zich namelijk bij contract verbonden om de door Rotterdam geleverde elektrische energie niet goedkoper aan de verbruikers te leveren dan Rotterdam doet. De Schiedamse raad heeft daartoe op 5 februari j.l. besloten en de gewijzigde tarieven zullen voor het eerst worden toegepast bij de berekening van het verbruik over de periode januari/februari 1973, waarvoor de rekening later zal worden aangeboden. Voor wat het verbruik voor huishoudelijke doeleinden betreft is het tarief voor een verbruik tot en met 1380 kilowatt-uren per jaar 8,2 cent per kilowatt-uur met een vastrecht van f 46,20 per jaar. Is het verbruik meer dan 1380 kWu per jaar dan betaalt men 7,2 cent per kWu bij een vastrecht van f 60,— per jaar. Bij de levering volgens deze tarieven is het mogelijk z.g. „nachtstroom" af te geven en wel op werkdagen tussen 22.30 uur en 8.00 uur en bovendien gedurende het weekeinde van vrijdagavond 22.30 uur tot maandag morgen 8 uur. Voor dit nacht- c.q. weekeindverbruik (welk verbruik overigens niet meetelt voor het vaststellen van de grens van 1380 kWu) is de prijs 3,55 cent per kWu plus een extra vastrecht van f 2,64 per jaar voor de verbruikers die nachtstroomtoestel- len (zoals boilers en accumulerende kachels) in gebruik hebben die door de G.T.B. worden geschakeld. Worden de toestellen niet door de G.T.B. geschakeld of zijn het geen nachtstroomtoestellen, dan is het extra-vastrecht f 18,96 per jaar. Voor het verbruik van elektriciteit voor niet-huishoudelijke doeleinden, dus voor winkels, werkplaatsen, kantoren, bedrijven, enz. gelden andere tarieven die over het algemeen met 5 pet. zijn verhoogd. Daarover kan men inlichtingen krijgen bij de Gem. Technische Bedrijven, Dwarsstraat 42 tel 264980. Op alle tarieven wordt bovendien BTW geheven die dit jaar verhoogd is van 14 pet. tot 16 pet.

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 16