(Culturele agenda AFSLUITING WEGEN VOOR AANLEG HOOFDRIOOL WILT U WAT WETEN? Mozartlaan moet nog „inklinken" Stedelijk Museum Zoldertheater In de Teerstoof Passagetheater Vergunning Hinderwet ZH u met een vraag of probleem op gemeentelijk gebied waar u geen antwoord op weet En wilt u toch wel graag weten hoe 'tzlt? De voorlichtingsambtenaar kan u op weg helpen. Vul deze bon In. Wij antwoorden u in een artikel op deze pagina's, of anders per brief. ADRES UW VRAAG Opsturen aan: Voorlichtingsambtenaar, Stadskantoor Schiedam Hartbewaking in de ambulances GEM. MIDDELBARE HANDELSAVOND SCHOOL OPGEHEVEN Voorbereidingsbesluit gebied Zwaluwlaan STADSKWEKERIJ KRIJGT EEN NIEUWE KAS Verkeersongevallen in januari HET NIEUWE STADSBLAD - PAG 17 - WOENSDAG 2ï FEBRUARI 1973 m Geopend dagelijks 10.00-17.00 uur; zondag 12.30-17.00 uur; vrijdagavond 22.00-22.00 uur. Toegang gratis. KONFRONTATIE XI tot 12 maart. Tom Mosley, collage-multiples met geometrische figuren. Dolf van Leggelo, tekeningen, schilderijen, aquarellen. Suzuki Graphics, moderne grafiek van Japanse kunstenaars w.o. Kimura, Higa en Yoshiharu. „MEN WHO MADE YOUR WORLD" tot 11 maart. Fotograaf Yousef Karsh portretteerde de groten der aarde zoals politici, film sterren, kunstenaars; tentoonstelling onder auspiciën van Peter Stuyvesant Foundation New York. „ONZE STAD" tot 12 maart a.s. in de aula. In het kader van de internationale jeugd uitwisseling van de Schiedamse Gemeen schap presenteren amateurfotografen uit Schiedam en de partner-steden Vienne (Frankrijk), Neath (Wales), Esslingen (West- Duitsland) en Norrköping (Zweden) foto impressies uit hun woonsteden. BOEKENWEEKMANIFESTATIE op vrijdag 2 maart met solotoneel door Nel Oosthout. In samenwerking met de Schiedamse boek handelaren en de Ver. Vrienden v.h. Sted. Museum. Mevrouw Oosthout geeft door woord en gebaar een beeldende beschrijving van de Jongste Dag uit „Het Grote Gebeuren" van Belcampo. Vooral de leer lingen van het voortgezet onderwijs worden op deze avond geattendeerd. Toegangsprij zen f2,50; leden Ver. Vrienden en CJP- houders f 1,50. CONCERT op vrijdag 9 maart in de aula, van Ver. Vrienden v.h. Sted. Museum (2e concert serie B). Els Krieg, viool; Marja Bon, piano en Herman Braune, klarinet; vertolken werken van Vanhal, Strawinsky, Scarlatti, Brahms en Bartok. Losse kaartverkoop: f 4,— voor leden Ver. Vrienden; f 5,— voor introducé's; f 1,50 voor jeugdleden of houders CJP. SALON VAN DE MAASSTEDEN 1973 van 24 maart tot 24 april. Voor de zesde maal gaat het Sted. Museum een overzicht bieden van de laatste ontwikkelingen in het Rijnmondgebied en naaste omgeving op het gebied van de schilder-, beeldhouw-, teken en grafische kunst en de kunstnijverheid. Iedere beeldende kunstenaar, wonende in het Rijnmondgebied en omgeving kan ten hoogste drie werken, niet ouder dan twee jaar, ter jurering inzenden. Het reglement is verkrijgbaar aan de balie van het museum. Nieuwstraat 12. Voorstellingen op zaterdag avond 21.00 uur. Entree f 4,50 p.p., houders CJP f 3,50. Telefonische reservering via VVV-Schiedam, nr. 010-266000. 24 februari Cabaret Honoloeloe met het programma „Gieren op een eiland". Rare teksten met vaak geestige uitschieters vor- Vier mannen die „onze wereld maak ten", geportretteerd door Yousef Karsh en te zien in het Sted. Museum: Winston Churchill, Chroestjof, Brezn- jef en Conrad Adenauer. men de basis van de groep, bestaande uit Hessel van der Wal en Rob van de Meeberg. 3 maart „Krisiscabaret". Het eerste deel van het programma bestaat uit liedjes en sketches met bekende thema's als milieu vervuiling en het rassenprobleem, afgewisseld met kolder en zeer serieus werk. Na de pauze een mini-musical „Larsen op zoek naar de beschaving". 10 maart „Spyrogira" met Martin Cockerham, zang en gitaar en Barbara Gaskin, zang. De teksten zijn van Martin Cockerham zelf, variërend van geëngageerd tot verhalend; de muziek kan het best omschreven met luister-folk-rock met de akoestische gitaar als begeleiding. Poppentheater Iedere zaterdagmiddag om 14.30 uur een kindervoorstelling door een Nederlands poppentheater. Entree f 2,50, inclusief glas ranja. OPERETTE op woensdag 7 maart om 20.15 uur. De Hoofdstad Operette brengt „lm Weissen Röss'l" van Ralph Benatzky met groot koor, uitgebreid orkest o.l.v. John Kapper en ballet. Toegangsprijzen f 10,—, f 7,50 en f 5,— (bij voorintekening op de serie Passage-voorstellingen reductie); 65- plussers en houders CJP f 4,— voor de f 7,50-rang. BALLET op dinsdag 6 maart. Uitvoering door het Rotterdams Danscentrum. POPFESTIVAL op vrijdag 9 maart om 20.00 uur, verzorgd door Martin Green's R B Society. Bij het gemeentebestuur is de volgende aanvraag voor een vergunning volgens de Hinderwet binnengeko men. Voor nadere bij zonderheden, ook voor wat betreft de procedure bij bezwaarschriften en beroep, wordt verwezen naar de officiële afkondi ging ^an het Stadhuis. De firma Den Hartog Van Hoorn, IJsselmondesestraat 15 heeft een vergunning involge de Hinderwet aangevraagd voor het oprichten van een machinaal timmerbedrijf annex houthandel met diverse elektromo toren van gezamenlijk 35,15 pk., op het perceel Havenstraat 1 te Schiedam. In de omgeving van het Nieuwlandplein is het om vangrijke en voor de om wonenden ook wel hin derlijke werk begonnen voor de aanleg van het nieuwe hoofdriool. Eén weg is daarvoor reeds voor alle verkeer afgesloten ge worden, namelijk de ver binding tussen de Nieuwe Damlaan en de Schimmelpenninckstraat, die een van de toegangswegen is naar het hoge flatgebouw aan de Nieuwe Damlaan. Men kan deze flat (en trouwens ook de straten daarachter) alleen nog bereiken via de Piersonstraat. Over de strook terrein tussen Nieuwe Damlaan en het bedoelde hoge flatgebouw is de Frankistelling getrokken, bezig met het gieten (in de grond) van de paalfundering voor het diepriool. De stelling, de „loco motief" voor de nog volgend „bouwtrein" trekt ook over de Burg. van Haarenlaan, vlak langs de verkeerslichten in de richting van het Rijnmond-hotel, om dan weer af te buigen naar de as van de Nieuwe Damlaan, vanwaar de route van het riool verder loopt naar de Burg. Honnerlage Gretelaan en het gemaal „Nieuwland". Dit zal in de komende weken problemen geven met het verkeer. Niet zozeer wegens de Frankistelling, die snel verder „huppelt", als wel voor de langzaam voortkruipende bouwtrein daarna. De juiste verkeersvoorzie- ningen zullen nog nader bekendgemaakt worden, doch men kan nu er vast rekening mee houden. De bedoelde bouwtrein is momenteel nog volop bezig is Bijdorp, wat geleid heeft tot het openbreken van de Schiedamseweg. In verband daarmee zijn, zoals eerder vermeld, voorzieningen getroffen. Maar de riolering bij Bijdorp zelf zal óók op het hoofdriool moeten worden aangesloten, namelijk vanaf de put in de Schiedamseweg ter hoogte van de Schietbaanstraat. De dienst van Gemeentewerken heeft nu beslo ten om deze aansluitingsbuis te leggen direct nadat het hoofdriool in Bijdorp gereed is. Men zit nü toch al in de bouwrommel en de last en dan kan voorkomen worden, dat voor deze wijkverbinding, die vlak naast de Schiedamseweg wordt gelegd, over enkele maanden de zaak weer overhoop gehaald moet worden. Overigens zal deze aansluiting van het Bijdorp-riool eerst in gebruik komen wanneer het gehele hoofdriool gereed is en functioneert. Nog dit. De bouwput op het „padvinders- terreintje" in Bijdorp is bedoeld voor het voorlopige vijzelgemaal, nodig om het rioolwater op te stuwen naar het hoger gelegen gemaal Nieuwland. Ongeveer op die plaats zal later het definitieve hoofdriool gemaal van Schiedam worden gebouwd. Dit is bedoeld om in de toekomst alle afvalwater uit heel Schiedam te voeren naar de nog te bouwen rioolwaterzuiveringsinstallatie „Nieuwe Maas", gelegen tussen Vlaardingen en Maassluis. Daar zullen dan de drrfc Maassteden plus een deel van Rotterdam van gebruik maken. Op het terrein tussen het Johan Straussplein en het Bachplein in Groenoord waar tot voor kort de Mozartlaan liep, maar nu geheel kaal is, zal toch echt de Mozartlaan terugkomen. Maar dan in de nieuwe vorm van brede doorgaande weg, onderdeel van de z.g. „rondweg door Kethel". Na de zware operatie van het leggen van het hoofdriool tot in Woudhoek-Zuid moet het terrein zich herstellen. De in dat gebied toch al slechte grond heeft na het uitgraven en weer dichtgooien tijd nodig om „zich te zetten", om „in te klinken", of hoe het verder ook heet. Dit zetten nu gebeurt niet gelijkmatig; bovenop de hecht gefundeerde rioolbuis zakt de grond veel minder dan in de diepe kuil er naast. Wat de gevolgen kunnen zijn van een ongelijke zetting kan men zien aan de Horvathweg. Deze is voor een deel overlangs aangelegd op een oude spoorbaan (een hechte ondergrond dus) en gedeeltelijk op een nieuw-opgeworpen zanddijk, veel minder hecht. Het gevolg zijn overlangse scheuren in het wegdek, die, juist omdat ze in de lengte lopen, gevaarlijk kunnen zijn voor het verkeer. Dit vraagt veel onderhoud van deze druk bereden weg met veel zwaar verkeer. Dit nu wil men zoveel als mogelijk is voorkomen in de toekomstige Mozartlaan. Daarom krijgt de ondergrond tijd voor het zetten of „inklinken". Maar zelfs dan zal de slechte grond de wegenbouwers nog wel eens parten kunnen gaan spelen. De gemeenteraad is er mee akkoord gegaan dat twee ambulances van de G.G. en G.D. in Schiedam uitgerust zullen worden met hartbewakingsapparatuur en dat het perso neel opgeleid zal worden in het gebruik van deze apparaten. Nog een tamelijk groot aantal mensen overlijdt aan een acuut hartinfarct, omdat men bij de patiënt thuis en tijdens het vervoer naar het ziekenhuis niet beschikt over het nodige apparatuur, de z.g. defibril lator. In een aantal andere gemeenten zijn dergelijke apparaten reeds in ambulances geplaatst. De gemeenteraad heeft besloten om de gemeentelijke middelbare handelsavond school met 3- en 5-jarige opleiding op te heffen met ingang van 1 augustus 1973. De school telt momenteel tien leerlingen, waarbij een eerste en een vierde klas ontbreken. Getracht is om deze gemeentelijke middel bare handelsavondschool over te dragen aan de Vereniging Middelbare Handelsavond scholen „Mercurius" te Rotterdam, doch het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen stelt dat dit onmogelijk is. De gemeenteraad heeft in de vergadering van 5 februari jl. verklaard dat voor het gebied in Groenoord gelegen tussen de Zwaluwlaan, het Bachplein, de Lindeijerstraat en de Schiedamseweg een herziening van het bestemmingsplan wordt voorbereid. Zoals bekend is in dit gebied een winkelcentrum geprojecteerd. De beschikbare gegevens voor dit winkel centrum zijn echter nog niet geheel uitge werkt en verwerkt in een ontwerp-bestem- mingsplan, maar verwacht mag worden dat dit ontwerp-bestemmingsplan binnen een jaar ter inzage kan worden gelegd. Door het voorbereidingsbesluit te nemen wordt het in principe mogelijk om, vooruitlopend op de totstandkoming van het bestemmingsplan, vergunning te verlenen voor het bouwen van een garagebedrijf annex tankstation op de hoek van de Schiedamseweg/Zwaluwlaan, terwijl ook eventuele andere bouwactivi teiten in dit gebied niet onnodig vertraagd worden. De stadskwekerij van de afd. Plantsoenen van de dienst van Gemeentewerken aan de Ant. Fokkerstraat zal worden uitgebreid met een vierde kas. Deze kas is vooral nodig voor het kweken van voorjaars- en zomerplanten, waaraan de behoefte sterk stijgt wegens de stadsuitbreiding. Dit gebeurt nu in platte bakken, doch die bieden geen voldoende ruimte meer. In de nieuwe kas, met een oppervlakte van ca. 600 m2, komt een verwarmingssysteem met een zodanige regelapparatuur, dat het klimaat in de kas geheel beheerst kan worden, hetgeen zal leiden tot betere kweekresultaten. De gemeenteraad heeft voor de bouw van de kas een krediet van f 105.000,— verleend. In de maand januari 1973 hebben in Schiedam in totaal 185 verkeersongevallen zich voorgedaan. Daarbij werden twee personen gedood, 8 personen zwaar en 2C personen licht gewond. Onder de gewonden waren drie kinderen beneden de 15 jaar. In 50 gevallen was er sprake van zware schade en in 130 gevallen van lichte; in vijf gevallen was er geen schade. Bij de botsingen waren betrokken 259 personenauto's, 34 vrachtauto's, 29 brom fietsen, 11 wielrijders en 8 voetgangers. De belangrijkste oorzaken waren: geen voorrang verleend 38 gevallen, slippen 20 gevallen, te dicht volgen 15 gevallen, onoplettendheid 15 gevallen en onvoorzich tig achteruit rijden 8 gevallen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 17