Spaans leren via televisielessen VAMOS A VER MAS Salon van de Maassteden 73 geeft „gelegenheid" SZC in Deventer DE ALFER" HAALDE OP KAMP '73 vakantie voor geestelijk gehandicapten Vogelherkenning FILMAVOND IN T HONK Dubbel carnaval in "De Doele" HOOFDFIGUREN DRS. P.,'DICHTER „De Trekvogels" en li ii ii proef Dc Vangst van „De Alfer" HET NIEUWE STADSBLAD - PAG 24 - WOENSDAG 2.1 FEBRUARI 19/3 TELEAC heeft zijn nieuwste kind, de vervolgcursus Spaanse lessen, aan het publiek voor gesteld. Uiteraard in een toe passelijke omgeving, de sherry- bar Vavenne te Amsterdam. Een vervolg op de ongelooflijke succesvolle serie Vamos a Ver, die duizenden Nederlanders met het Spaans op gang hielp. Deze nieuwe lessen mogen zich al weer in de leergierige belangstelling van - al weer - duizenden Spanje- gangers verheugen. De inschrijving bij voorbaat was al ongehoord groot. Spaans lijkt de tweede taal in Nederland te worden. Bij de vorige cursus bediende Teleac- regisseur Ad Krechting zich van BBC-filmverhaaltjes. Nu is .de pro- duktie geheel in Hollandse hand en- heeft de befaamde drs. P. het scenario voor 10 malie, doch leer zame filmpjes geschreven. Late TV-kijkers hebben ongetwijfeld de helden uit deze komedietjes al gezien: Don Quitamanch'as en zijn paladijn Lunes, die samen allerlei avonturen maken en meemaken. De Don is een rijk man, die niet de minste moeite heeft zich in allerlei situaties te wringen en Lunes heeft het niet gemakkelijk. Beide heren zijn zeer populaire Spaanse acteurs' en tijdens de opnamen ontstond er nog al eens wat rumoer bij her kenning door het publiek. .De schrijver ;van onverwachte hits, drs. Heinz Polzer; beter bekend als 'drs.- P. (de kommensaal, wat heb je gedaan' Daan) is een econoom, wat zich-uit 'in de-economische samen stelling van zijn dichtwerken. De .laatste 'hit, Halleluja' kameraden, heeft .hij even geschreven voor Adèle BJoemendaal, omdat Hij haar zo'n fijn mens viridt. En wat geschiedde vo.or de zoveelste'maal? Het zal wel weer een carnavalslied worden. Drs. P.' is een Zwitser die vanaf zijn .derde 'jaar in Nederland woont. Hij is- uitermate' taalgevoelig en. spreekt er zo wel een paar'. De .relatie met Teleac is ontstaan door bemoeie nissen van .Wim de Bie -en Kees van Kooten, die.in.de cursus Esperanto deze wereldtaal aan de man tracht ten te brengen. Ad Krechting, die niet geslaagd was eén Spanjaard tevinden met komiek en leerzaam schrijverstalent, voelde er alles voor om met Spaansspre kende Drs. P. in zee te gaan. Deze laat zijn helden duiken in de sherrypróduktie,' in het betaalde -voetbal-, het modern toerisme, het theater enz. Hij wèet het altijd beter dan iedereen en stoot ook steeds zijn .neus. Leren en lachen, dat kan met deze Teleac-curs.us Spaans. aan de IJssel, Lekkerkerk, Lekker- land, Oud-Alblas, Arkel, Gorinchem, Woudrichem, Sleeuwijk, Dubbel dam, 's Gravendeel; via Numans- dorp, Zuid-Beijerland loopt de grens vervolgens langs het Haringvliet (Hellevoetsluis). Voor de Salon van de Maassteden 1973 is een jury benoemd, die bestaat uit dé volgende personen: Hans Paalman; direkteur Stedelijk Museum Schiedam voorzitter; Kiek Bak, beeldhouwer en docent te Amsterdam/Groningen lid; Rik van der Mey, beeldend kunstenaar te Amsterdam lid; Daan Schwager- mann, direkteur afd. moderne kunst Frans Halsmuseum te Haarlem - lid; Mathilde Visser, kunstcritica te Laren (N-H) - lid. De twee landelijke beroepsvereni gingen B.B.K. en B.B.K.'69 worden in de gelegenheid gesteld één waar nemer naar de.jurering te zenden. leder beeldende kunstenaar kan ten hoogste drie weken, niet ouder dan twee jaar inzenden ter jurering. Naast schaatsstad en koekstad, was Deventer afgelopen zondag ook nog zwemstad voor de dames- en heren- ploeg van S.Z.C. Men was naar Deventer gereisd om samen met D.Z.P.C. uit Drachten en De IJssel uit Deventer de laatste ontmoeting van de landelijke zwemkompetitie af te werken. De damesploeg deed dat in de B-afdeling en de heren deden dat in de hoogste A-afdeling. De aandacht van de weinige toe schouwers was vooral gericht op deze drie herenploegen, die vooral op het laatste nummer, de 4x100 meter vrijeslag estafette, de toe schouwers rode koontjes bezorgden. Na een adembenemende race finish te de Schiedamse ploeg, bestaande uit René van der Kuil, Frank Ruseier, Willem-Jan Looman en Ruud Pijper, als eerste in de uitstekende clubrecordtijd van 4.01.3. Eerder die middag waren er reeds enkele interessante nummers ver- zwommen. Vooral de 400 meter vrijeslag heren en de 200 meter vlinderslag heren waren voor S.Z.C. uiterst interessant, omdat beide keren de overwinning zonder veel moeite naar Schiedam werd gehaald. René van der Kuil zegevierde op de 400 meter in de redelijke tijd van 4.23.4 en Ruud Pijper sloot de 200 meter winnend af in de goede tijd van 2.18.2. Ook in de lagere leeftijdsgroepen enkele uitstekende prestaties en de naam van de zeer jeugdige Marcel Blomsteel (9 jaar) mag hier niet ontbreken. Dit S.Z.C.-talentje reali seerde op de 100 meter vrijeslag een tijd van 1.17.3, erg goed voor een jongen van zijn leeftijd. Naast „Marcelletje" leverde Ton Ruys een opmerkelijke prestatie door op de 100 meter vlinderslag voor jongens onder 14 jaar tweede te worden in u,* goede tijd van 1.16.6. Trainer Romeyn was na afloop van de wedstrijden dan ook zeer inge nomen met deze prestaties. Bij de dames liet Helga van de Spek op de 100 meter schoolslag, haar favoriete nummer, een tijd afdrukken van 1.24.9. Anita van der Drift deed eveneens goed werk door op de 100 meter vrijeslag dames tweede te worden in 1.10.5. Voor de 5e maal gooiden de leden van HSV ,,De Alfer" de simmen uit in het Voornsekanaal. Tijdens dit concours, dat mee telt voor de Paaseierkompetitie, werd er redelijk gevangen, in totaal 401 stuks maat- vis kwamen op het droge. Uitslag: 1. D. Muilwijk 50 St., 1 010 cm. 2. H. v. Katwijk 47 st922 cm. 3. A. Burggraaf 41 st., 8ó9 cm. 4. R. Muilwijk 43 st., 860 cm. 5. J. Schramade 34 st.. 676 cm. 6. W. van Dijk 33 st., 634 cm. 7. K. Muilwijk 33 st., 629 cm. 8. P. Geul 27 st., 535 cm. 9. J. Koedoot 26 st., 527 cm. 10. I. v.d. Kley 16 st., 309 cm. 11. W. de Jong 1 5 st., 296 cm. 12. K. den Hartog 14 st., 264 cm. 13. H. Koedoot 7 st., 140 cm. 14. J. de Vries 7 st., 132 cm. 1 5. P. de Jong 5 St., 106 cm. 16. B. Swam 3 st., 58 cm. Zondag a.s. te 7 uur verzamelen aan de Overschieseweg. Om een overzicht te geven van de laatste ontwikkelingen in het Rijnmondgebied en naaste om geving op het gebied van de schilder-, beeldhouw-, teken- en grafische kunst en kunstnijver heid organiseert het Stedelijk Museum Schiedam van 24 maart tot 24 april 1973 voor de zesde maal een Salon van de Maassteden. De gang van zaken is gevaf in een reglement dat voor beeldende kun stenaars bij diverse instanties, als mede aan de balie van het museum verkrijgbaar is. Korte samenvatting van dit regle ment: - Beeldende kunstenaars, woonach tig in het Rijnmondgebied en naaste omgeving hebben recht van inzen ding. Dit gebied wordt begrensd door de volgende plaatsen: Monster, Schip luiden, Berkel, Bergschenhoek, Nieuwerkerk, Ouderkerk, Krimpen Dit jaar zullen „Helpt Elkander", „Philadelphia" en „Voor het Zor genkind", de drie oudervereni gingen, die werkzaam zijn in Schie dam, voor de eerste maal gezamen lijk een vakantiekamp voor geeste lijk gehandicapten organiseren. Het kamp wordt gehouden in de jeugdherberg „Het NBAS-Bonds- huis" te Oldebroek van 9 t/m 16 juni 1973. Deze vakantieweek is bestemd voor de geestelijk gehandi capte kinderen van de leden van de drie ouderverenigingen. Verdere informatie en mededelingen betreffende het programma, de kosten, de omgeving van het kamp en gegevens over de begeleiders en begeleidsters zullen in de binnenkort verschijnende kampkrant te vinden zijn. In deze kampkrant bevindt zich ook het aanmeldingsformulier voor het vakantiekamp. Enkele weken voor het kamp, op 18 mei 1973, wordt er een kontakt- avond georganiseerd voor de ouders en verzorgers van de deelnemers. Ook over deze avond vindt u nadere gegevens in de kampkrant. De organisatie en voorbereiding is in handen van de kampkommissie, waar u verder alle gewenste inlich tingen kunt krijgen. De Kampkommissie, Nieuwe Damlaan 742, Schiedam. Tel. 010-704774. De kursus Vogelherkenning van de K.N.N.V. afd. Vlaardingen/Schie dam heeft op vrijdagavond 23 _februari a.s. plaats in de Van Hogendorpschool aan de Van Ho- gendorplaan te Vlaardingen. Aanvang: 8 uur. AANKOOP Een complex gebouwen aan de Schiedamse Passage is eigendom geworden van de gemeente. Het gemeentebestuur heeft deze panden in het diepste geheim en buiten medeweten van de gemeenteraad aangekocht om grondspeculaties te gen te gaan. Wethouder C. J. M. Bolmers (PvdA) van stadsontwikke ling vertelde dit in een radio-uit zending over grondspeculaties. Hetzelfde is het geval met de aankoop van een aantal panden in de Brandersbuurt. Met de aankoop .van laatstgenoemde panden is zeker een miljoen gulden gemoeid. De aankoop van de Brandersbuurt- panden is gedaan tegen taxatieprijs wat volgens deskundigen als een voordelige prijs moet worden be schouwd. De gebouwen aan de Passage, waarvan de aankoopsom overigens niet bekend is en die zijn ondergebracht in een N.V., zijn via een voorlopig koopcontract eigen dom van de gemeente geworden. Wethouder Bolmers zal overigens met de aankoop van beide com plexen nog wel in de gemeenteraad moeten komen. RAADSLID Het PvdA-lid H. Wierda, die verleden jaar ontslag nam als gemeenteraads lid komt terug in de gemeenteraad. Hij volgt mevr. A. J. Tijsen-Jo'nker op die ontslag heeft genomen wegens drukke werkzaamheden. De terugkomst van de heer Wierda is opmerkelijk te noemen omdat hij verleden jaar ontslag nam toen hij zich niet kon verenigen met de scherpe verhoudingen tussen PvdA/-- PPR, D'66 en de CPN enerzijds en de confessionele partijen en. de VVD anderzijds, bezwaren die nu kenne lijk zijn opgelost in de ogen van de heer Wierda. Op de gehouden ledenvergadering van wandelsportvereniging „De Trekvogels" is de periodiek aftre dende voorzitter, de heer J Bras, met algemene stemmen herkozen. Het bestuur is nu als volgt samen gesteld: J. Bras, voorzitter, F. van Veen. sekretaris, Vriend schapstraat 6b, M. van Komen, penningmeester. Door de leden werd o.a. besloten om bij wijze van proef in het komend wandelseizoen één of meer dere malen van het normale patroon af te wijken door zelf een parkoers op een nader te bepalen plaats en tijd uit te zetten. Op deze manier kan dan een werkelijk vrije wande ling gemaakt worden. Voor het 6e paasconcours gooiden de leden van. HSV „de Alfer" de simmenuit in het Voornskanaal. Ondanks hét weinig fraaie weer, zag men kans met 18 man 479 stuks maatvis op het droge te brengen met - een totale lengte van 9360 cm. Uitslag: 1B. Swam 52 st. 984 cm. 2. D. Muilwijk 49 st. 981 cm. 3. J. Schramade 40 st. 779 cm. 4. K. Muilwijk 39 st. 758 cm. 5. R. Bonefaas 36 st. 690 cm. 6. A. Burggraaf 35 st. 690 cm. 7. 1. v.d. Kley 3'3 st. 662 cm. 8. J. Koedoot 3.2 st. 633 cm. 9. H. v. Katwijk 28 st. 530 cm. 10. W. de Jong 26 st. 500 cm. TlW. v. Dijk jr. 24 st. 489 cm. 12. R. Muilwijk 23 st. 450 cm. 13. P. Geul 22 st 434 cm. 14. H. Koedoot 17 st. 335 cm. 1 5. P. de Jong 11 st. 214 cm. 16. J. de Vries 7 st. 142 cm. 17. W. v. Dijk 5 st. 89 cm. A.s. zondag vertrekken we om 7 uur van de Overschieseweg. K, De verhalen worden aangevuld en uitgelegd door drs. Peter Slagter en gepresenteerd door de fraaie Eva Gloria Löpes en de grootogige Pancho Ibanez. Eva heeft met de eerste cursus, voldoende roem Ver zameld om in haar vaderland tele visieomroepster te worden! Zondagavond 25 februari a.s. wordt in sociëteit ,,'t Honk", Hoogstraat 148, een leuke ouderwetse lachfilm vertoond. Iedereen is hartelijk welkom. De aanvangstijd is 21.00 uur en 't Honk is open om 20.30 uur. Op vrijdag 23 februari viert men in het clubhuis „De Doele" carnaval. Iedereen van harte welkom. Aanvang: 8 uur. Op zaterdag 24 februari feest voor de kleintjes, doch ook de grotere kinderen. Voor de leukste of origi neelste kleding worden prijsjes be schikbaar gesteld. Vraag of je daar naar toe mag!

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 24