Uk Prinses Margriet hield de J. Henri Dunant II ten doop nVfirppJhïJtvfcfi I l ':li Rode Kruis- hospitaalschip: een juweeltje "dubbel JUBILEUM CARNAVAL IN „DE INSTUIF' Schakers doen het goed En het is overal carnaval Zelf vervaardigde vogelnestkastjes aangeboden Het was voor het Nederlandse Rode Kruis een belangrijke gebeurtenis toen prinses Mar griet zaterdag de J. Henri Dunant 11 doopte. En niet voor niets, want dit liospitaaischip is voor het Rode Kruis van eminent belang. Niet alleen verzorgt men er ieder jaar 32 jaarweken mee voor zieken en gehandicapten. Ook kan het schip ingezet worden als ram penschip, wanneer plotseling een groot aantal evacué's on dergebracht moet worden. SALON IN GEVAL VAN NOOD Carnavalsavond hij wed. en weduwnaars Van allerlei in „De Doele 1/ HET NIEUWE STADSBLAD - PAG 20 - WOENSDAG 28 FEBRUARI 1973 IBBmi k Iedereen herinnert zich nog wel hoe de aktie indertijd werd gevoerd om geld bijeen te brengen voor de bouw van de nieuwe Henri Dunant. Er is toen veel publiciteit geweest rond de aktie en rond de Henri Dunant, de oude, die niet meer voldeed aan de eisen. Vandaar de plannen voor een nieuw schip, dat nu officieel gedoopt is en thans een tocht maakt door de Nederlandse binnenwateren. Nog zonder patiënten aan boord, want eerst moet de bemanning, twaalf koppen, zich inwerken. Op 1 2 maart begint de eerste tocht met patiënten aanboord. De tochten duren een week en het voorschema telt dit jaar 32 van die weektochten. De dag voor de doopplechtigheid werd de pers rondgeleid door het schip en uit eigen waarneming kunnen we zeggen: het is een juweeltje. Ir. J. W. Muntz, die men de geestelijke vader van het schip noemde ging de journalisten voor om uitleg te geven. Toevalligerwijze begon hij op het toilet, gewoon omdat we daar het eerste langs kwamen. Hij liet zien hoe werkelijk met alles rekening is gehouden. De ruimte in het toilet is aangepast aan rolstoelpatiënten en zo ook de laag aangebrachte wasbak met een hand- Ie in plaats van een kraan. Ook toonde ir. Muntz de zalen met de bedden, die de bedden dan in hoogte verstelbaar zijn. Dat maakt het voor het verplegend personeel (vrijwilligers van de ver schillende Rode Kruis-afdelingen) een stuk eenvoudiger. Maar behalve de zalen is er op de nieuwe J. Henri Dunant ook een salon. Op het oude schip was er geen en men miste die wel. Bij de bouw van het oude schip, in 1959 kende men een andere therapie dan nu. Momenteel laat men, bij wijze van spreken, patiënten niet zo lang meer in bed liggen als toendertijd. De salon op het nieuwe schip kan door middel van vouwwanden wor den verdeeld in kleinere ruimtes. Onnodig te zeggen, dat dit verschil lende voordelen biedt. Nabij de salon treft men de pantry, van waaruit de maaltijden met behulp van ,,warmwagens" over het schip worden gedistribueerd. Op de halve lengte van het schip treft men de inschepingshal. Daar is ook het scheepskantoor en een souvenirwinkeltje gebouwd. Er zijn liften om rolstoelpatiënten van het bovendek naar het hoofddek of benedendek te vervoeren. Op de hal komt ook de gang uit, die langs de zalen naar de cafetaria voert. In de zalen zijn uiteraard de bedden zo opgesteld, dat men een goed uitzicht heeft op wat er buiten gebeurt. Maar ook kan men vanuit bed naar de televisie kijken. Met ir. Muntz liepen we ook over het achterdek, waar zich de hutten van de bemanning bevinden. En door de machinekamer, met de krachtige motoren en generatoren. Het benedenschip is verdeeld in negen compartimenten. Deze zijn door waterdichte schotten van el kaar gescheiden. In geval van nood kunnen twee compartimenten vol lopen, zonder dat het schip zinkt. Vanaf het hoofddek zijn de verschil lende compartimenten met trappen te bereiken. Zoals gezegd, het is een juweeltje van een schip en er werden tijdens de doopplechtigheid veel lovende woorden gesproken aan de adressen van de bouwcommissie en de Arn hemse Scheepsbouw Maatschappij, welke laatste het schip heeft ge bouwd. De sneeuw, deze winter toch al onberekenbaar van karakter, kwam ook, dus prinses Margriet, bij het Rode Kruis geen onbekende, moest met de paraplu naar het schip om er de traditionele fles champagne op stuk te slaan. tfuiffvwwlijke. Prinses Margriet, onder bescher ming van een paraplu, staat hier op het punt het bijltje te hanteren waarmee de J. Henri Dunant II los van de wal komt te liggen. Donderdagavond 1 maart staat de soos van de Bond van Nederlandse Weduwen en Weduwnaars geheel in het teken van carnaval. Op die avond bent u verkleed of zomaar in burger van harte welkom in het Rijnmondhotel aan het Nieuwland- plein. Waar de afdeling Schiedam elke donderdagavond haar contact avond heeft. U komt toch ook? Vrijdag 2 maart a.s. is het echtpaar F. E. Koelman en J. Koelman- Teeuw een zilveren bruidspaar. Op die dag viert de heer Koelman echter ook het feit dat hij een „zilveren" masseur is. Deze leraar MO-Lichame- lijke opvoeding heeft zich bovendien zeer verdienstelijk gemaakt voor D.O.K., dat hem op die dag zeker niet zal vergeten. U bent van harte welkom op de receptie in wijkcentrum „Nieuw- land" aan het Dr. Wibautplein van 7-8 uur. In de zesde en voorlaatste ronde van de RSB-competitie moest het eerste team van de schaakvereniging „Schiedam" een uitwedstrijd spelen tegen Europoort-2. Hierbij heeft „Schiedam" fors uitgehaald: Euro poort-2 werd met 6 1/2—3 1/2 ver slagen. Hierop had bij Schiedam niemand durven hopen, want de vooruitzich ten waren zonder meer slecht. „Schiedam "-1 had dit hele seizoen slechts één gelijkspel bereikt en bovendien al van Europoort-3 ver loren. Verder stond Europoort-2 op de tweede plaats. Een nederlaag en daarmee waarschijnlijk degradatie uit de promotieklasse werd dan ook verwacht. Dit is door deze overwinning totaal veranderd. De beide andere degrada tiekandidaten staan in hun wedstrij den nl. verloren volgens de voorspel lingen. Worden deze voorspellingen werkelijkheid dan stijgt Schiedam-1 van de achtste naar de zesde plaats. In de laatste ronde moet Schiedam-1 tegen Messemaker-1 uit Gouda dat op het kampioenschap aast. Aange zien beide teams er veel belang bij hebben te winnen, zal dit spannend worden. Tijdens de wedstrijd heeft het er eigenlijk geen moment naar uitge zien dat Schiedam-1 van Euro poort-2 zou verliezen. Planken opende met zwart de score. Hij lokte een foutzet uit en versloeg zijn tegenstander in 16 zetten. Op dit niveau is dit toch wel een formida bele prestatie. Dekker speelde als logisch gevolg van een volkomen dichte stelling remise. Noordegraaf verloor echter: ook hij dacht met een combinatie te gaan winnen maar hij kwam bedrogen uit. Toen Groeneweg zijn dame offerde, gaf zijn tegenstander direct op. Brand had een pluspion, maar meer dan remise zat er net niet in. Toen v. Zessen de openirfgsproblemen be kwaam had opgelost, overzag hij echter mat op de onderste rij. Hierna was de stand 3-3. Toen kwamen Den Uyl en Reitsma in actie. Binnen enkele minuten na elkaar wonnen beiden. Hierna werd afgebroken. Gezien de posities van Harmanny en Willems stelde Europoort een over winning voor Harmanny voor en een remise voor Willems. Dit werd aangenomen waardoor - het 6 1/2-3 1/2 voor Schiedam werd. Vanavond komen alle trouwe be zoekers van de Lentefeesten in de Margriethal carnaval vieren in ge bouw „Irene". En wie zou dat willen missen? U moet het natuur lijk niet verder vertellen maar vanzelfsprekend is prins Carnaval Geraldo I aanwezig. Kompleet met zijn Raad van Elf. Die man heeft het maar druk. Vanavond in „Irene", vrijdagavond in zaal „Arcade". En de buiten wacht maar mompelen dat men in Schiedam niet carnaval kan hou den. Wanneer worden we nu eindelijk eens voor volwaardig aangezien Al die opgeplakte etiketjes maar eens weggesmeten. Het feest van vanavond is dus van de Stichting „Lentefeest". Kaarten hiervoor verkrijgbaar bij Rietje Konings thuis, als er nog een paar over zijn (Rossinistraat 25, tel. 705381). Niet thuis dan aan de zaal proberen. Voor de kaarten van vrijdagavond proberen via telefoonnummers 268694. OJ ook aan de zaal, dat wordt dan „Arcade" op de Lange Haven 71. Kom in elk geval, maak er een dolle boel van. De prins houdt van zijn stadgenoten om zich heen, de Raad van Elf niet minder. Er zullen aan verdienstelijke men sen onderscheidingen worden uit gereikt. Ook dat mag u niet missen. Niets mag u missen. Gewoon vanavond en vrijdagavond uw zorgen aan de kant en u in het gehos gestort. Lekker hossen, lek ker gek doen. En dan maar weer in het gareel. Voor een jaar. Want het is maar eenmaal carnaval, mensen Je komt toch ook Een boerenkiel aan, een rode zakdoek om je hals en een petje op. Niet vergeten dat maskertje op te zetten. Goed, het zit met zo prettig, maar staat toch wel pittig. Ik heb horen fluisteren dat wie op beide avonden de meeste leden voor de eigen onvervalste Schie- damse carnavalsvereniging „De Rietzeilers" maakt... Juist: gehul digd wordt! Doe dus allemaal uw best En zij zorgen voor de rest. Tot ziens allemaal. MIE KL Zaterdag 3 maart a.s. is „De Instuif" vol carnavalpret m.m.v. de KAJA- TOP-20, discotheek in het Trio Slavenburg. Plus „De Kleilebijters" van St. Radboud uit Kethel. U komt toch ook naar gebouw „Arcade", Lange Haven 71 om 8 uur? Vrijdag 2 maart om half 9 discobar voor de tieners, afgewisseld met Bingospel. Zaterdag 3 maart om half 12 handenarbeid voor 6- en 1 2-jarigen. Om 1 uur vertonen wij een span nende en komische film. Kosten 1 gulden per persoon. Om 3 uur sociëteit voor jongeren vanaf 12 jaar. Naast dansen en biljarten vertonen wij bovenstaande film. Men schrijft ons: „Verslag van de buiten schoolse- werkdag van de klas T. 2a naar het beschermd natuurgebied de Milden- borg van de stichting „Het Zuidhol lands Landschap" te Oostvoorne. Door vruchtbare samenwerking tus sen de Technische School voor Schiedam en Omstreken, Mgr. No- lenslaan 3 en de stichting „Het Zuidhollands Landschap", zijn vrij dag de 23ste februari 40 vogelnest kastjes overhandigd in het voorlich tingsgebouwtje van de.stichting in Oostvoorne. De 2de klas timmeren van de afdeling i.t.o. die deze vogelnestkast jes heeft gemaakt, werd door de stichting op een van haar bescherm de natuurgebieden de „Mildenborg" in Oostvoorne uitgenodigd om deze kastjes zelf op te komen hangen. De enthousiaste klas werd onthaald op koffie en koek waarna dia's getoond werden over het ontstaan van de duinen met de huidige flora en fauna. De heer Willems, beheerder van de Mildenborg voor de stichting, gaf een boeiend en voor de jongens klare uiteenzetting van het belang en de behoefte om een natuurgebied te bewaren in zijn oorspronkelijke staat en de natuur te helpen om datgene wat de mens in de natuur scheef trekt, weer een beetje recht te trekken. De boterham werd gebruikt onder het genot van een lekkere kop soep. Na deze inwen dige versterking en verwarming op deze koude dag werden onder leiding yan de boswachter Van 't Hof de kastjes in het prachtige Mildenborg aangebracht. Tot veel vermaak van de jongens volgde nog een uitgelezen wandeling door bos en duin waarbij nog een reeënspoor werd gevonden. Moe, maar met een paar longen vol met zuurstofrijke lucht, keerde de groep terug naar Schiedam". Begeleidende leraren W. Nesse en N. van Vierzen. (Noot van de redaktie: Dit moesten méér scholen in Schiedam doen...)

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 20