De „Van Kouwenhovens" vlogen er weer tussenuit Kom weer eens aan u zelf toe Hoe zij Rhodos ondergingen Val van 15 meter gebroken HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 24 - WOENSDAG 7 MAART 1973 We geloven niet dat we het echtpaar D. Kouwenhoven nog bij u behoe ven te introduceren. Ze hebben al tweemaal een reis naar Nieuw-Zee- land gemaakt. Kregen nu... Och, leest u liever het verslag zelf maar... ^Rhodos, het wonderlijke eiland van de Grieken. Ibiscus en bou gainville in januari papavers en margrieten en bloei van de aman delbomen. De jongens uit Nieuw-Zeeland schreven: „Pa we willen je graag nog een keer zien, maar hier is pas een baby geboren en Ada verwacht er ook een, we kunnen niets bijdragen voor de overkomst, dus dan maar volgend jaar. Maar we bieden u wel een vakantiereis aan naar Spanje of Griekenland. Dus boekten we voor Rhodos en stapten 12 januari in het K.L.M. -vliegtuig. Onderweg een stop in Athene en dan naar het vliegveld van Rhodos. De hostess van ons reisbureau ving ons daar mooi op met andere Hollandse gasten en zo betrokken we onze kamer. Het was er keurig netjes, 's Avonds het diner en maakten we kennis met de dienstertjes, waar van de meesten vlot Engels spra ken. Een kleine verkenning ■s" avonds naar de stad met de bezienswaardigheden fraai verlicht, en daarna vroeg naar bed. De andere dag de eerste toerrit door de stad en omgeving, waarbij de leidster een en ander uitlegde over de geschiedenis. Maar laat ik u daarmee niet vermoeien en slechts zeggen dat dit eiland heel, heel lang geleden al bewoond is en diverse veroveraars er geheerst hebben. Bij de havenmonding heeft eens het zevende wereldwonder gestaan, een enorme reus van de Kolossus, gewijd aan Helios de zonnegod. Bij een aardbeving is dit in zee gestort en later weggevoerd in stukken en brokken. Het eerste merkwaardige wat wij zien is het oude Turkse kerkhoj, want de Turken hebben er lang geheerst. De grafstenen van de vrouwen zijn kaal; de mannen hebben hun steen versierd met een tulband. Langs de haven naderen we de oude stad, waar de oude kruisvaar ders hun jarenlang verblijf hebben 'gehad. Muren van een meter dik beschermden deze Johanniter- ridders tegen de Turken, tot zij zwichtten na een maandenlang beleg. Overal zijn nog grote stenen kogels te zien. Een indrukwekkend paleis toont de bezoekers nog de mooie mozaïeken, oude stoelen met go belin en oud leder. Aan de ingang van de Turkse wijk is het archeologisch museum waar diverse oude beelden uit de opgra vingen met mooie vazen getuigen van de kunst van deze oude bewoners. In deze ridderstraatjes troffen we een merkwaardige oude boom. Een koeiekop met oog en neus gaten, terwijl een hond of aap achtig wezen over de tak kijkt. Van de stadswallen met een meter dikke muren heeft men een fraai gezicht op de oude stad waar een Orthodox kerkje en een Turkse minaret de achtergrond vormen. Aan de kunst met een kleine en een grote haven treft men de overblijfselen van drie oude graan- mO' :ns. In de Turkse wijk overal de kleine handwerkers, goudsmeden en kleermakers. Met de bussen voor de buiten dienst naar Trianta, Kremasti en Paradisi het laatste 20 km. voor f 0,75), waar we door verschillende bewoners hartelijk worden be groet. De man die in Duitsland heeft gewerkt treedt als tolk op. Ze krijgen een foto als herinnering. In het kerkje aldaar toont ons de poster het interieur; hij spreekt Frans en noemt namen van alle apostelen en andere heiligen. Het kerkhof is nog merkwaardiger. De armen liggen 40 cm. in de grond - een heuveltje bedekt ze - daarover wat cement en aan het uiteinde een eenvoudig kruis met een kastje met een waxinelichtje en vaak natuur- of kunstbloemen. Beter gesitueerden hebben mooie grafzerken met marmer. In Trianta geven we de ezel schijfjes appel. De boer nodigt ons uit. We komen in zijn armelijke hut. Er wordt ons landwijn aan geboden, bonbons en citroenen en sinaasappels. Hier zijn we nog tweemaal geweest en hebben we de gemaakte foto gebracht en snoep voor de kleinkinderen. Of de ezel Metersdikke muren beschermden de Johanniterridders tegen de Turken. Een Turkse wijk met overal kleine handwerkers, goudsmeden en S kleermakers. Telefoon '2u <7 ei „STICHTING VOOR HUISHOUUHJUKE EN GEZINSVOGRUafriNO SOrtEDAM" In een van die ridderstraatjes is deze merkwaardige-boom te zien. me bij het laatste bezoek aan mijn hoed herkende weet ik niet, maar hij balkte toen ik langs kwam. Was het een Bileam-ezel geweest, had hij Hallo Dirk geroepen. Nu, hij kreeg zijn appels en zelfs drop vond hij lekker. Nog andere oude dames, die zaten te zonnen, vonden het leuk op de kiek te komen. Wat ik uit piëteit niet fotografeerde was de merk waardige wijze van begraven in deze kleine plaatsen. Vooraan de begrafenisstoet liep de koster met het deksel van de kist, dan de koorknaap met brandende kaars, geestelijken daarachter de OPEN kist met de overledene en dan familie en dorpsgenoten. Ook een bruiloft in de fraaie kerk van Kremasti hebben we bijgewoond, waarbij eerst buiten de kerk een volksdans werd gehouden. Met de stadsbussen 1,2,3,4,5 kan men alle kanten van de stad uit voor f 0,25, van begin- tot eindpunt. Bus 3 is naar het Rodini-park met 1000 jaar oude bomen van 1,5 m. dik. Er zijn 14 pauwen, waarvan de mannetjes prachtig pronken als men de vrouwtjes voert. In een klein museum staan diverse land- en zeebewoners opgesteld, o.a. een kalf met 6 poten, een kip met één oog en een dier met een kokos- nootgroot gezwel op de kop. Beneden verbonden met de zee de diverse zeevissen met inkt vissen, zeeschildpad en zelfs een levend loodsmannetje. En nu om te besluiten nog het merkwaardigste waar u misschien nog nooit van gehoord hebt. Daar zagen we al verscheidene mannen met een zwarte broek, die diep slobberde in het kruis. Bij infor matie bleek dat deze in de reïncarnatie van Mohammed ge loofden en dat deze uit een man zou worden geboren. In deze kruis-slobbroek zit een kussentje waar de baby bij de geboorte zacht nedervalt. De laatste informatie: Rhodos heeft een keienstrand, prachtig helder water, regenperiode januari en februari (met uitschieters). Mooiste tijd maart, april, mei en oktober tot december, anders is het te heet. Prachtige ruines te Lindos en Kamiros. Uitzicht van de Apolloheuvel (bus 5) op stad en Turkije. Taxi is spotgoedkoop. Er is een fruit- en souvenirmarkt aan de haven, fraaie kerken en enorme kristallen luchters en ikonen. Zeg nu niet dat de post in Schiedam geen service geeft. Een kennis van mijn vrouw een voetspecialiste - moesten we een ansichtkaart sturen. Ja maar het adres? Dat was ergens in Schie dam. Geen nood, we adresseerden het aan Lia-voetspecialiste, p/a Jilles de Fruitkoopman, Emma- plein(kraam) en heus de kaart is terecht gekomen. Hulde aan tante Pos. De Nederlanders zijn er erg gezien: zeg je Hollandia zeggen ze ..ha Ajax Schiedam, 1 maart. D. Kouwenhoven. Noot van de redaktie Wie dit jaar geboekt heeft voor Rhodos moet dit verslag beslist uitknippen en bij de paspoorten leggen. U kunt er veel gemak van hebben. Dank u wel heer Kouwenhoven! g De „vakantie" zit er alweer op en g nu krijgt u dus weer tijd om even g aan uzelf te gaan denken. Wij hier jg hopen natuurlijk, dat dat „aan gj uzelf denkenuitloopt op een cursus hier bij ons. We gaan u maar eerst vertellen, waar nog plaatsen zijn. Naaien Groenoord: maandag- g middag 5 plaatsen; woensdag- g morgen 4 plaatsen; woensdagavond 3 plaatsen. E= Op Korte Dam 5: maandagmiddag g 2 plaatsen; maandagavond 4 plaat- g sen; dinsdagmiddag 1 plaats; woensdagmorgen 3 plaatsen; don- H der dagmiddag 2 plaatsen. H U ziet, er is nog keus genoeg, komt H u maar gauw, om uw voorjaars- en zomergarderobe te gaan naaien, Er is een fruit- en souvenirmarkt aan de haven. Mevrouw Kouwenhoven bij Griekse vrouwen in het zonnetje. voor uzelf en voor uw kroost. U kunt zelfs vrijetijdskleding voor uw man gaan maken. U hebt het misschien wel in de kranten gelezen, dat daar nu óók patronen voor komen. Leuk hoor! Verder kunt u terecht voor bloem schikken op maandagavond of dinsdagmiddag, er hebben zich voor beide cursussen nog niet genoeg dames opgegeven, hoe zit dat nu, dames? Anders liep het altijd storm voor deze lessen? Hebt u ineens geen idee meer in het werkelijk mooi schikken van uw bloemen? We vinden het erg jammer, want u kunt er zoveel plezier 'van beleven! Op dinsdag middag kunnen er nog 2 dames bij en op maandagavond nog 10..! Duur van de cursus 4 lessen en kosten f15,- plus natuurlijk de bloemen die u gebruikt, die kunt u per stuk kopen. Uiterlijke verzorging op dinsdag middag of op woensdagavond. De woensdagavondcursus begint op 14 maart en is al vol. Geeft u zich vast i op voor de cursus in mei. Dinsdag- middag is nu aan de gang, de nieuwe cursus begint weer op 3 april, bent u er wél vlug bij, het is een geweldig fijne en leuke cursus en u ziet er goed uit met de zomer. Want, er goed uitzien, dat willen we toch allemaal heel graag, 't Is voor iedereen fijn, voor uzelf en voor de mensen, die naar u moeten kijken! De cursus duurt 6 lessen, kosten f22,50 plus f5,— voor pre para te nge ld. Bij voldoende deelname komt er ook op donderdagmorgen een cursus creatief handwerken. Het is geweldig, wat u daar allemaal leert. Héél modern en reusachtig fijn om het allemaal te leren en te doen. Kosten voor 8 lessen van 2 1/2 uur f30,-. Fijne keuken op dinsdagavond. Indisch koken op donderdagavond. Cursussen, die véél aftrek vinden. U weet wat dat zeggen wil: vlug beslissen en vlug komen. Op 23 maart houden wij hier Open Huis". Iedereen is welkom en u kunt zien, wat er zoal op de cursussen gemaakt wordt. Wanneer u het ziet, krijgt u vast zin, om zélf ook mee te gaan doen. 't Is echt leuk en gezellig en héél leerzaam. Ons huis staat dan open van 10 uur 's morgens tot 4 uur 's middags en 's avonds (voor de mannen speciaal om méé te komen) van 7 tot 9 uur. Laat u vooral uw mee-leven met onze Stichting blijken uit uw bezoek én door het opgeven voor één of meerdere cursussen. Tot ziens op Korte Dam 5. Ons kantoor is open van dinsdag t/m vrijdag van 9.30-12.00 uur, tele foon 264781. Wilt u bellen en krijgt u geen gehoor, dan kunt u het 's avonds (liefst tussen 5 en 6 uur) proberen op no. 263633. Giro 716115. Vrouwen komen er bij de Grieken maar kaal af op hun graf. De mannen hebben een tulband als versiering. Op de werf van W.F. vond een bedrijfsongeval plaats, waarbij de 48-jarige classificeerder C. Rook uit Rotterdam, bezig met zandstralen, door onbekende oorzaak van een stelling viel. Die was verplaatst. Doordat hij met een luchtstraal aan een straalkap was vefbonden, werd zijn val van 15 meter gebroken. Met een gebroken rechterbeen en inwendige kneuzingen is de man door de ambulance van deze werf naar de Dr. Noletstichting vervoerd en aldaar opgenomen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 24