Een troep die er graag op uit trekt... MONTEUR HARGA-FILOSOFIETJES Gisteren waren ze in het Passage Theater HET ROTTERDAMS DANSCENTRUM: J. HUIS DEMONSTRATIES PUBLIEK MODERN l)e derde dubbele van „Harga" Schiedam heeft ontmoetingspunt voor sportmensen HET. NIEUWE STADSBLAD - PAG 28 - WOENSDAG 7 MAART 1973 Een pui, geheel „opgesierd" door bouwsteigers. Een entreehalletje met decorstukjes, transportkisten in roodgekleurde uitvoering, steiger- delen. Een grote balletstudio, kleedkamers, kantine, gezellig ingericht kantoor, kostuumatelier. Voorts Ineke Sluiter, die direktrice, artistiek en zakelijk leidster is, balletmeester Nino van Tijn, assistent zakelijk leider Frans ten Broeke, inspeciënt Mark den Hertog, costumière Lenie van Vliet, een werkster om de boel schoon te houden en dertien dansers en danseressen. De optelling van dit alles biedt het Rotterdams Danscentrum, gevestigd aan de Voorhaven 27 in het schilderachtige Delfshaven. aandacht aan de hofdans, de volks dans, klassiek en modern ballet. De instruktieve voorstellingen, zoals we die hier in Rotterdam voor de kunststichting geven omvatten ook die demonstratie, dus eigenlijk het ontstaan en de groei van de dans, een tweede voorstelling is gericht op de danser, voorts krijgen ook de choreograaf en de toeschouwer de aandacht". Zoals gemeld geeft het Rotterdams doen, door naar het publiek toe te gaan. We komen op scholen, houden een napraat. We laten zien, dat we ook mensen zijn als het ware. Dat we alleen maar een ander vak gekozen hebben". „Daarbij komt, dat er in de provincie een te klein aanbod van balletvoorstellingen is geweest. De grote gezelschappen komen er niet. Ballet, denkt men, is niet voor de massa. Die gedachte, die opvatting ervaren we erg sterk als we in kleinere plaatsen komen. Gelukkig ervaren we ook, dat de middelbare scholieren, waar we voor dansen, waar we demonstraties geven, wel belangstelling voor ballet hebben. Dat merk je aan de vragen, die ze stellen op zo'n napraat". Het is alleen maar jammer te noemen, dat er bij de scholen ook een zekere ongeïnteresseerdheid valt op te merken. Daarbij komt, dat er in het lesrooster bijna geen ruimte voor kunst is. De mammoetwet heeft daar niet veel goeds aan Assistent zakelijk leider Ten Broeke zit achter een forse schrijfmachine te werken, wanneer ik binnenkom. Tien minuten vroeger dan de af spraak was (je raakt in Delfshaven vrij makkelijk je auto kwijt). Na het zich installeren van Ten Broeker en ondergetekende op de bank in het kantoor en na het doen aanrukken van koffie vertelt Ten Broeke over het Rotterdams Danscentrum, de nog zo jonge groep. Uit de studio klinkt pianomuziek. Men traint er. Ten Broeke: „Het Rotterdams Dans centrum begon in 1969, toen de gemeente Rotterdam Ineke Sluiter verzocht een gezelschap te for meren, dat zich in het bijzonder zou bewegen op het educatieve vlak. Het is een beroepsgezelschap met dertien dansers en danseressen. De opzet is het geven van demonstraties en instruktieve voorstellingen, zoals we in Rotterdam de serie Oog op Dans kennen, een serie van vier voorstel lingen, die telkens een ander facet van het ballet laten zien". Ten Broeke vertelt, dat men thans subsidie krijgt van zowel gemeente als provincie. Dat laatste betekent, dat men nu ook „in de provincie. werkt. Op scholen, maar ook in theaters. Ten Broeke: „We komen in veel kleinere plaatsen. Dat kan, omdat we als kleine groep erg mobiel zijn. Bij demonstraties hebben we uiter aard geen decors en bij de voorstel lingen is het decor erg bescheiden gehouden". Ten Broeke nog steeds: „Bij de demonstraties gaan we de geschie denis van de dans na. We besteden Ook dit is een fragment uit het ballet „contacten" van het Rotterdams Danscentrum. Danscentrum ook voorstellingen. Ineke Sluiter, die er bij is komen zitten, zegt: „Voor de dansers is dat belangrijk. Die willen ook wel eens het toneel op". Ook zegt Ineke over de dansers en danseressen: „Er is een groot verloop in de groep. Dat is niet zo vreemd en het beantwoordt ook wel aan de doelstellingen van het Danscentrum, namelijk jongelui, die van de academie komen, op te vangen". Terugkomend op het verloop zegt ze: „Ik begrijp het wel. Men wil wel eens op het toneel staan. Of men wil zelfstandig zijn. We trainen hier iedere dag van tien tot vijf uur. Niet iedereen kan tegen die regelmaat". In Rotterdam is er voor het Danscentrum veel publiek. De in struktieve voorstellingen, die men geeft in het Piccolo Theater worden goed bezocht. Toch laat de belang stelling voor ballet in Nederland te wensen over. Niet alleen voor de Rotterdammers. Ook de twee grote vaderlandse gezelschappen zouden een breder publiek willen bereiken. Ineke Sluiter hierover: „Ik geloof, dat het ballet te lang voor een te selekt publiek is gebracht. Er kwa men enkele liefhebbers, maar het grote publiek gaat niet naar ballet kijken, Wij trachten er iets aan te ROTTERDAMSEWEG 146 heeft plaats voor een TELEFOON 269.522. Te koop: buitenboord motor Penta 6 pk met losse tank 300, Hagastraat 36. Wie ruilt mijn Mobylette met verz. voor een i.g.st.z. damesfiets Telefoon 2663 16. Landelijk ochtendblad vraagt hoofdpropagandist moet bekend zijn met huis-aan-huis kolportage, zeer aantrekkelijke bijverdienste. In 1telef. 070- 18 03 94. Free-lance stoffeerder heeft nog enkele dagen beschikbaar voor stöffeerwerk. J. Ph. Koh ier, telefoon 34 79 77. Woningruil. Gevraagd: driel^merflat in Groen- oond of omgeving. Aangeboden: vrije vijf- kamerwoning in Westen. Brieven ond. nr. 3396 bur. van dit blad. Te koop aangeboden: bankstel, petrol kleur, met laag tafeltje, teak. Vaste prijs ƒ85,Houten kapstok, 1 meter Tang, mei verchroomde knop pen. Vaste prijs 15, Vlaardingerdijk 179 b, Schiedam. Te koop: Davonette ko'enhaard z.g.a.n.; twee fauteuils; dressoir t.e.a.b. Deensestraat 49, telefoon 15 64 34. Te koop: vier Windsor fauteuils, losse kussens, met tafel. Tel. 70 1540. Te koop: Ope!' Rekord 1700, met ANWB keuring, i.z.g.st. t.e.a.b. Telefoon 26 27 33. Te koop: wasautomaat Indesit, wegens over kompleet. 1 cel. ii i 78, van 5 tot 6 uur. Te koop: totaal verbouwde driekamer woning met henoocT, keuken, douche plus wasgelegenheid. Vraag prijs ƒ25.000,k.k. Leeg te aanvaarden 1 sept. Maasstraat 42. Gevraagd: kleine woonruimte, eventueel met overname, of vrije kamer met klein keuken gebruik. Brieven ond. nr. 3394 bur. van dit blad. Te koop: DAF Combi, zowel voor vracht als personen, bouwjaar 1968. Telefoon 26 56 92. Te koop: salontafel met marmeren blad en koper onderstel. Tintel, v. Leuwenhoeokstr. 53 b. Te koop: VW, bouw jaar 1966, i.g.st. prijs f 600,Aleidastraat 89 b Tegens advertsntiekos- ten af te halen: jonge zin delijke hond, lief voor kinderen. Na 19.00 uur: Edisonstraat 28 c. Jong echtpaar met I kind zoekt een leuk bene- denhuisje, wie kan ons daar aan helpen Brie ven ond. nr. 3401 bur. van dit blad. Rotterdams Danscentrum: scè ne uit het ballet „contacten" van Ineke Sluiter. gedaan. Ineke Sluiter: „Wanneer we iets per post sturen verdwijnt het vaak in de massa. Ik kan me dat wel voorstellen ook. Een schoolhoofd of een rektor krijgt tegenwoordig zo veel papier te verwerken. Daarom gaan we er nu dikwijls zelf naar toe. Dankzij het (voormalige) NRT zijn er kontaktdocenten op scholen. Dat gaat makkelijker. Persoonlijk kon- takt is altijd beter". „We hopen, dat we door het ballet, door de dans dichter bij de scho lieren te brengen, op den duur een breder publiek kunnen bereiken. Dat er meer belangstelling voor ballet zal komen". Voorop bij het Rotterdams Dans centrum staat toch wel de moderne dans. Ook, of liever vooral, in de voorstelling. Ineke Sluiter zelf hangt ook meer de moderne kant aan. Dat komt doordat ze na haar opleiding in Rotterdam in kontakt kwam met Amerikanen en doordat ze een aantal malen te gast was in de States. Toch krijgt het klassieke ballet wel de aandacht in Rotterdam. Ineke: „Dat moet wel. Voor de konditie van de dansers, en voor hun techniek. En voor de demonstraties, waarbij het klassieke ballet ook de aandacht krijgt". Gisteren (dinsdag) gaf het Rot terdams Danscentrum een voorstel ling in het Passage Theater te Schiedam. A.Z. donderd, maar dat duurde mei lang. Het kwam terug en toen had S. V. V. toe moeten slaan. Hetgeen het niet deed. Tegen koffietijd opgedraafd naar Her mes D. V.S., waar Hermes D.V.S. zomaar met 2-1 voor stondEen harde wedstrijd, hoorde ik al zeggen. En twee officiële waarschuwingen voor de Blauw-Witten en voor Rooden- burg. Nou ja, Muylaert en De Klerk. Zag er dus nogal strijdlustig uit. Lief zijn voor elkaar" zong men hier bepaald niet Jammer, het leverde alleen maar botsingen op. Jammer dat Harry Spermon... Och, het is allemaal gebeurd. De stand bleej 2-2 al scheelde het een haar of Oer Lagendijk, het niet eens met de scheidsrechter, moest het veld verlaten. Hetgeen tot verba- Waarom er nu voor de derde maal dit seizoen én S. V. V. én Hermes D. V.S. thuis speelden, is me een raadsel. Een vervelend raadsel, want je loopt je een rotje op de vrije zondag om een graantje van twee wedstrijden mee te pikken. Móet dat nu zo nodig, wijze mannen van de K.N. V B. Wat de mannen van S. V. V. gegeten hadden, weet ik niet. Maar ze draafden als jonge veulens op de wei. Daar zat een wereld vol muziek in. Voor de beste toon zorgde Wim Mulder, die de aan hang dan ook hoog op deed veren. De Graafschap leek even over- Men schrijft ons: „Schiedam heeft een sportsoos, een ontmoetingspunt voor alle soorten sportverenigingen, sportbeoefenaren en sportliefhebbers die na training of wedstrijd de keel willen smeren Zo tenminste heeft Schiedammer A. van der Slot zijn avontuur bedoeld om de voormalige Manhattan-Bar aan de Vlaardingerdijk 349 grondig om te toveren tot een trefpunt van sportieve lieden. Van der Slot is in de tenniswereld geen onbekende meer. Een seizoen lang dreef hij in het sportpark Van Vliet de kantine van TSF en daar werd zijn hobby geboren om „voor zichzelf" te beginnen en juist in de sector van de sport zijn toekomstige klanten te zoeken. Om te beginnen stuurde hij een stapel uitnodigingen rond aan hem bekende verenigingen, die er vorige week - tijdens de officiële opening - ook fiks gebruik van maakten. „Er is", zegt Van der Slot - ome Arie voor bekenden in de tennis wereld „in Schiedam absoluut behoefte aan een mogelijkheid om na de sport lekker na te praten in een gezellige sfeer. Ik weet wel dat de Manhattan Bar hier niet zo'n beste naam meer had, maar geloof me: ik doe 't anders. Geen uitge sproken jeugdtent met keiharde muziek, maar rustig. Verenigingen hebben wel hun clublokalen, maar die zijn altijd een beetje somber en hebben geen gelegenheid om laat open te blijven. Dat kunnen we hier wel". Van der Slots Sportsoos is trouwens nog maar een begin. Als de zaken even een beetje meezitten, wil hij er ook nog een vergaderruimte bij bouwen, waarvoor het pand aan de Vlaardingerdijk de ruimte heeft. Verbouwingen doet hij zelf. Ook de opknapbeurt van de soos, die een maand in beslag nam, kreeg z'n beslag in vrije uurtjes. „Het zal", zegt Van der Slot, „zeker een zware dobber worden om de zaak op gang te brengen, maar ik gelóóf nu eenmaal in een sportsoos, omdat er op dat punt in Schiedam nog niet zo heel veel is". A. van der Slot, Van Tienhovenstraat 54, Rotterdam. Noot van de redaktie: De idee is goed, maar of het een haalbare kaart is zal de tijd leren. Er bestaat belangstelling voor, dat is een feit. Afwachten maar en er ondertussen met elkaar als sport mensen over praten... Te koop: eet hoek met mooie, ronde uitschuifta- fel ƒ60,Zaterdag 2 tot 6 uur: Mgr. Nolens], 362. Te koop: jongens race fiets, i.pr.st. leeftijd 12-14 jr. Houtstr. 20. Te koop: wit kort bro derie communie jurkje met onderrokie en hand schoentjes 25,dames camelmantel mt. 42 50,-. Joz. Oreliosingel 31, Groe noord. Te koop: 250 buiten landse munten 100, windbuks, vijf schots, 75,Zwartewaal'se- straat 43. Wasmachines zo van de fabriek 90,centri fuges 89,langzaam- wassers 179,combina tie voor 295,Desge wenst gemakkelijke beta ling. Howako, Edisonstr. 47 b, tel. 15 29 84. Zaal huren Voor brui loft, receptie, diner, ver gadering en feestavond. Maison ..Tivoli", Nieuwe Haven 237, Schiedam, tel. 26 60 33 of 26 79 21, vraag vrijblijvend prijsopgave. Welke prima eerste kapster zoekt gezellige werkkring met zeer gunstige konddties. Inl. telefoon 26 29 60. Te kooplosse bank plus salontafel, teak. Tel. 7082 23. Te koop: Ford Taunus 15 M, goudkleurig, vier deurs, nog geen twee jaar oud, 32.000 km, ƒ5.000, Noordvestsingel 27. zing van iedereen ingetrokken werd. Al bleef Lagendijk er wel een officiële waarschuwing aan overhouden. Invallers Schaap en Theo de Raay konden ook aan de eindstand niets veranderen. Zodat Hermes D. V.S. dat ene doelpuntje in eigen huis hield. Of er? Nee laten we nog maar niet aan een „feessie" denken! MIEKE P.S. Ergens heb ik mijn knierps bruin met een oranje bloemenrand laten staan. Wie belt me dat hij op me wacht?

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 28