De „memoires" van mevrouw H. V. d. Marei-Mak (75) „UITGAAN IN SCHIEDAM" IMPRESSIE VAN SPANJE van geloven M Hypotheken Tweewieler-paleis Jeugdsentiment rondom de Hoofdstraat te boek gesteld Mevrouw Hendrika v.d. Marei- Mak is de kwieke 75-jarige bewoonster van het bejaarden centrum „De Harg" in Groen- oord. Reeds vroeger schreef zij weieens, maar nu er zoveel tijd over is, is zij de „berichtgeef ster" van dit huis. Bij festivitei ten of uitstapjes met de bus. Een poosje geleden is ze begonnen met jeugdherinne ringen op papier toe te vertrou wen. Herinneringen rondom de Hoofdstraat waar zij als Riekje Mak zoveel beleefd heeft. en financieringen assurantiën HET NIEUWE STADSBLAD - PAG 8 - VRIJDAG 16 MAART 1973 N1V0N sekretariaat: Damlaan 242 film- en dia programma door SIMON DE WAARDE in de grote zaal van het gebouw "IRENE" Nieuwe Haven 155 Aanvang 8 uur Entree 0,75 Praten met mevrouw v.d. Marei (links), over herinneringen aan de Hoofdstraat. Zouden deze herinneringen gebundeld kun nen worden? De naam Mak heeft in Schiedam een bekende klank. Hij is nauw ver weven aan een grote zeilmakerij waarmee neven van mevrouw v.d. Marei nog binding hebben. Riekje Mak was er destijds een van de twaalf, waarvan er nu nog tien in leven zijn. Het werkje dat mevrouw v.d. Marei schreef is eigenlijk niet helemaal volledig. Wanneer zij er een uitgever voor zou kunnen interesseren dan heb ik zo de indruk dat sommige hoofdstukken nog aangevuld kun nen worden. Het zou voor de Schiedammers een klein interessant werkje kunnen worden omdat er zoveel in staat dat allang verloren is gegaan. Daarom alleen al is het leuk dit te lezen. En daarom put ik er in dit artikel ook graag wat uit. Het ouderlijk huis van Riekje Mak stond destijds op het Hoofd 9. Riekje is met de lucht, de teerlucht, vertrouwd. Destijds zei dokter Ris van dit gezin: dat zullen gezonde kinderen worden, want de teerlucht is de zuiverste die er is. ZEILMAKEN De Hoofdstraat had allés met het zeilenmaken te doen. Alles was toen in het begin van de 19de eeuw nog handwerk. Naaimachines voor het zware zeildoek waren toen nog niet in de handel. Ze werden met teergaren genaaid evenals de over slag, vertelt mevrouw v.d. Marei in haar „memoires". Geen gemakkelijk werkje, vandaar dat de zeilnaald telkens even in het vet werd gestoken. De zeilmaker schoof een leren plaat aan zijn hand met een geribbeld plaatje voor de duim, om de naald door het zware doek te krijgen. Een boeiende bezigheid, maar toch wel zwaar handwerk, merkt de schrijfster op. VAKMANSCHAP Er waren in die tijd ook scheepstui- gers. Zij maakten niet alleen zeilen, doch ook de tuigage voor zeesche pen. Zoals loggers of plezierjachtjes. Die werden dan geheel zeewaardig gemaakt. Een staaltje van vakman schap, is de eerlijke mening van mevrouw v.d. Marei. Hoog in de mast maakten ze katrollen vast waar de dikke staaldraden of touwen doorheen gingen. Tijdens hun nor male werk zaten de zeilmakers op houten banken. Aan de zijkant van de zitting van die banken waren gaten om priemen en ander gereed schap in te steken. In zo'n bank zat ook een kastje. Door een rond gat stak de draad van het teergaren dat gebruikt werd bij het nadenzomen. Men werkte van des morgens vroeg tot laat in de avond bij gebrekkig gaslicht. Heel gewoon in die dagen... MAST- POMP- EN BLOKMAKER Aan het eind van de Hoofdstraat dicht bij de Maas woonde een mast-, pomp- en blokmaker. Hij maakte nieuwe masten voor schepen. Werd er een lange mast gemaakt, dan bewerkte men hem buiten onder de bomen aan de waterkant. Die man werkte geheel zelfstandig, maar kreeg hulp van de kijkers wanneer de mast gekeerd moest worden. Verdermaakte hij pompen en blokken voor de tuigage van sche pen. Doch net als de zeilmakers werkte hij ook voor de loggers om opgelopen averij te repareren. Uit die tijd weet mevrouw v.d. Marei dat ze als kind van de loggerbeman- ning altijd zeekaak kreeg. Een grote ronde dikke kaak. Erg hard maar bijzonder voedzaam. De Hoofdstraat was erg mooi. Van het dijkje af gezien had men altijd een bedrijvig beeld. Je had er een smid, een stoomwasserij en daar tussendoor allemaal winkeltjes. Er was een bepaalde winkel waar alleen maar paardebrood werd verkocht. Zuur roggebrood dat overal naar toe ging. Naar een stalhouderij bijv. Er was een broodbakkerij, een boer derij, een graanmaalderij. In het kantoortje hiervan werden in de zomer kaartjes verkocht voor een rondvaart op de Maas met een salonbootje. Hetgeen heel wat men sen op de been bracht. Want vroeger had je nog goede zomers! PAARDETRAM De Hoofdstraat heeft heel wat in het leven van Riekje Mak betekend. Zij woonde er tot haar 24ste jaar. Toen gaf zij haar jawoord weg en betekende dit een wegtrekken uit het ouderlijk huis waar voor dit gezin genoeg plaats was. Ze beschik ten maar liefst over vier zolders. Een daarvan was de zeilmakerszolder, waar vader en de broers altijd bezig waren. Maar terug naar de Hoofdstraat. Daar was zelfs een speeltuin, een theetuin met twee schommels. Con sumptie verplicht, hetgeen meestal neerkwam op het gebruik van een kogelflesje van vijf cent. Daar was ook de firma h'ngering gevestigd, een grote transportzaak met vervoer over*water en door de stad. Dat ging toen met paard en wagens. De paardenstal was op de Hoofdstraat en de kantoren erboven. Veel bekend Schiedams vochthuppel- water, zo noemt mevrouw v.d. Marei dit, werd vervoerd naar Groningen en Den Bosch. De naam ,,De Schepen was zeer bekend. De paardetram reed zelfs over de Hoofdstraat. Hij reed van het Hoofd naar het Spoor. Dat was vroeger de uitdrukking. Er werd druk gebruik van gemaakt, voor een stuiver per rit. Vooral door moeder Mak die voor haar groot gezin nog weieens het een en ander nodig had. Die paardetram had zo'n slakkegangetje dat de kinderen Mak dat tempo best bij konden benen. Naast de tram hollend naar huis, waar hij op verzoek vlak voor de deur stopte. Daar kan de R.E.T. van tegen woordig niet tegenop. SINGtL 92b SCHIEDAM TEL 26 05 46 bij geen gehoor 71 06 64 of 70 46 29 Ook zaterdags geopend van 10.00 - 12.00 uur Op zaterdag 24 maart a.s. opent de heer G. W. van Rietschoten zijn Tweewieler-Paleis aan de Celsius- straat 42. Het is een heropening van de geheel verbouwde en ruim vergrote spe ciaalzaak in rijwielen, bromfietsen en onderdelen. Het wordt een „Open House", waarbij Jan de Vries - Kreidler wereldkampioen 50 cc. 1971 - om 11 uur des morgens officieel deze zaak zal openen. Iedere belangstellende van harte welkom. Hier ziet u de paardetram waarvan het tempo door de kinderen Mak al meehollend gemakkelijk bijgehouden kon worden. We zouden pagina's vol kunnen schrijven over deze Schiedamse memoires. Ik hoop alleen voor mevrouw v.d. Marei dat er iemand opdaagt in „De Harg" die iets met haar manuscript kan doen. Druk kerij „De Eendracht" heeft onlangs t.g.v. dat jubileum een prachtig boekje uitgegeven. Het is maar een hint en ik hoop dat het lukt. Want Schiedam is en blijft een boeiende stad. Hetgeen al bewezen werd in het verleden... Achteraan, derde van rechts met zwarte stropdas, Riek Mak als leidster in de gezondheids kolonie te Voorthuizen... Riekje Mak als driejarige kleuter in het gezin Mak aan de Hoofdstraat 91. Een pand dat nu dicht is getimmerd...

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 8