ALLES DRAAIT OM UW HART Suggesties voor gezond voedingspatroon Geef u op als eolleetant J EERSTE COOPERBAAN „HARTSLAG" DE POPPEN VAN TOOS Zo ziet het bestuur van de \ed. Hartstichting at'd. Schiedam er uit COLLECTANTEN INHABE Herken de voortekenen van een hartinfarct.. (inhoud 1,75 dl) (inhoud 1,75 dl) (inhoud 2,5 dl) HET NIEUWE STADSBLAD - PAG 12 - VRIJDAG 23 MAART 1973 Het „staatje" van de juiste maaltijden heeft u vorige week gemist. Maar dat maken we vandaag goed. Een mevrouw reageerde met de opmerking: dat het niet alleen de mannen zijn die in de kracht van hun leven door een hartinfarct worden getroffen. Daar zijn ook vrouwen bij. Natuurlijk. Maar uit de lande lijke gegevens blijkt toch over duidelijk dat onder de mannen de meeste slachtoffers vallen. Hoe 't ook zij, uit de vele telefoontjes is wel gebleken dat u achter de Nederlandse Hartstichting staat. Omdat we immers elke dag opnieuw opschrikken van een triest gebeuren. Een mens in de volle kracht van zijn leven, die er dan opeens niet meer is. Nogmaals je moet het zelf mee gemaakt hebben om te kunnen peilen hoe onvoorstelbaar groot het leed van de achterblijvenden is. Voorkomen is beter dan... dus doet de Ned. Hartstichting er wat aan. Er wordt regelmatig bijv. op zaterdag morgen in het Beatrixpark getrimd. De leus om fit en gezond te blijven is o.a.: trim! Schiedam heeft als eerste in Neder land de sportleraar Peter Lagerwaard bereid gevonden een aangepaste indoortraining voor ex-infarct patiënten uit te dokteren. Dat weet nog lang niet iedereen, voor wie dit bedoeld is. Vandaar dat ik dit graag namens dokter V.d. Veer doorgeef. Een het telefoonnummer van Peter: 269550. Neem contact met hem op. Méér sportleraren kunnen dit voor beeld volgen. De afdeling Schiedam van de Neder landse Hartstichting biedt B. en W. binnenkort officieel een Cooperbaan aan. U fronst uw wenkbrauwen, want wat IS dat, een Cooperbaan? Heel eenvoudig in goed Nederlands: een prestatiebaan. Waarop je kunt aflezen wat je bij een bepaalde leeftijd moet kunnen en ook moet doen bijv. via flink doorstappen of hardlopen en afstanden afleggen. Dokter v.d. Veer en het plaatselijk bestuur van de Nederlandse Hart stichting is er wat trots op dat deze Cooperbaan straks beschikbaar kan worden gesteld voor gehéél Schie dam. Het is een kostbare baan, die de medemens echter onschatbare dien sten kan bewijzen. Vandaar dat men hem graag op een „beschermde" plaats zou willen hebben. Bijvoor beeld in het Julianapark? Mogelijk een goede suggestie. Dat park gaat tenslotte 's avonds dicht en de baan kan aldus beschermd worden tegen de vernielzucht van de jeugd. Eén ding is zeker: er wordt nog veel te weinig gebruik gemaakt van de trimbaan in het Beatrixpark. onder bekwame leiding kan men heel wat voor een goede conditie doen. Om op het juiste gewicht te blijven bijv. Viermaal per jaar verschijnt het blad „Hartslag". Dat u als lid van de Ned. Hartstichting krijgt toegezonden. Er staan verschillende artikelen in die u zeker zullen boeien. Die uitgave kost geld. Met geld wil men zoveel mogelijk voorlichtings materiaal verstrekken, doch ook meehelpen aan de aanschaf van hartbewapeningsapparatuur. U heeft al gelezen dat onze beide ziekenhuizen in Schiedam vooruit strevend zijn en dat daar speciale bedden met die apparatuur zijn uitgerust. Ook daar is dokter Van der Veer bijzonder trots op als medisch adviseur van de plaatselijke afdeling. Schiedam slaat daar lan delijk een goed figuur mee. Op allerlei manieren kunnen we ons steentje aan de Nederlandse Hart stichting bijdragen. Zo lees ik in de laatste „Hartslag" bijv. dat Toos van Dam onder het motto „Maak wat er van te maken is" van veelsoortig materiaal de fraaiste poppen maakte en die tijdens een expositie verkocht ten bate van de gehandicapte mens. De opbrengst daarvan bestemde zij voor de recreatie van jeugdige hart- patiëntjes. Die zijn er ook, helaas. J. H. Weverling, voorzitter. Olmen- laan 1, tel. 706379. Mevr. Th. M. Schelling-de Korte, secr., Da Costastraat 29b, tel. 705282. M. C. Bakker, penningmeester, Jac. Urlusplein 67. R. van der Veer Jr., medisch adviseur, Noordeinde 5, tel. 710353. Mevr. Tijsen-Jonker, contact gem. instanties, Nieuwe Damlaan 539, tel. 703811. H. in 't Veld, propaganda, Snellius- singel 80. T. C. de Vette, propaganda, Lindenlaan 16, tel. 707625. Een van de poppen een „kleine Koranlezer" met echte Syrische omslagdoek vervaardigd door Toos van Dam. (Foto: Centraal Museum Utrecht). De wensen van dokter R. v.d. Veer jr.: Graag straks een goed beschermde plaats voor die Cooperbaan. In het verschiet als geheel Schiedam zich straks inzet voor de collecte van de Nederlandse Hartstichting in Schiedam. Kinderen met aangeboren hartafwij kingen die daarmede moeten leren leven. Toos van Dam werd 9 jaar geleden door een lichamelijke handicap getroffen, maar deze Toos wil ondanks haar handicap iets voor een ander zijn... In de week van 2-7 april a.s. w£rdt de landelijke collecte voor de Nederlandse Hartstichting ge houden. Er is heel veel geld nodig. Nog deze dagen lazen we in een dagblad dat het hartchirurgisch centrum van het academisch zieken huis „Dijkzigt" in Rotterdam lege ruimten heeft omdat er geen geld is om verpleegsters aan te trekken. Een van de redenen bijvoorbeeld waarom uw gift best verdubbeld of verdrie voudigd zou mogen worden. Want met de opbrengst van de collecten gaat men méér doen voor de patiënten die een hartinfarct over leven, maar daardoor vaak gehan dicapt blijven. En nun gezin moet toch ook behoorlijk kunnen draaien. De kinderen die de opvoeding en leermogelijkheden moeten krijgen, die hun voor die slag waren toegedacht. Geeft u zich daarom zo snel mogelijk op bij een der bestuurs leden van de afdeling Schiedam van de Nederlandse Hartstichting, elders met naam en toenaam genoemd. Laat het zo zijn dat geheel Schiedam met de lijst bereikt kan worden. Dat is alleen mogelijk als u de stad in wijken indeelt en dat voor die wijken zich mensen beschikbaar stellen. Mensen bijvoorbeeld die wellicht uit familie- of kennissen kring weten hoe érg het is als iemand door een hartinfarct ge troffen wordt en het gezin stuurloos achterblijft... Geeft u zich daarom liefst VANA VOND nog op voor de collecte, voor de lijsten. DOE iets voor een ander. Bespreek dit in huiselijke kring. Jongelui: zet je hiervoor in. Geef anderen méér levenskans als ze een waarschuwing ontvangen hebben het voorzichtiger aan te doen. De Nederlandse Hartstichting in het gehele land rékent op jullie daad werkelijke hulp. Laat Schiedam helemaal in het collectenieuws zijn op 7 april 1973. Maar dat is de openingsdag van onze „lnhabé '73", ja zeker standhouders (tot nu toe zijn het er 32); op die avond kom ik met een grote bus langs uw stands. En met grote dikke cijfers zal ik nog diezelfde avond de opbrengst van uw giften op het bord in de hal vermelden. Dat bord blijft de gehele „lnhabé '73" daar staan. Want ook deze beurs zal met zijn gift-rechtuit-het-hart van zich doen spreken. Mocht u voor die tijd al iets óver willen maken: hier komt het giro nummer van de Boerenleenbank te Kethel al aangehuppeld: 382623. Het rekeningnummer van de plaat selijke Nederlandse Hartstichting is 12544073. M.W.-S. P.S. In de nacht van 31 maart op 1 april wordt in de Ahoyhal een amuse mentsprogramma gebracht onder de naam Nacht van het Hart". Vele topartiesten zullen hieraan hun medewerking geven. Zelden zal u er zoveel op een avond, op een nacht bij elkaar zien. Alles ten bate van gehandicapte sportlieden. Zorg dat u hiervoor kaarten krijgt. Want behalve zang en muziek zullen ook cracks in wieier- en atletiek wedstrijden hun kunnen tonen... X Nederlandse Hartstichting Nederlandse Hartstichting Veel voorkomende pijngebieden voor een infarct middenvoor kaak in de borst of rug halSv x één of aov£nbuik i beide Z1 )A/ armen Ik kom nog even op het belang van „Hartslag" terug. In dat blad van de Ned. Hartstichting komt u bijv. ook onderstaande suggesties voor een gezond voedingspatroon tegen. SYMPTOMEN: "1. Hevig samentrekkende pijn middenvoor in de borst. 2. Pijn houdt langer dan 5 minuten aan, ook als men rustig zit of ligt. 3. Transpireren en onrust, misseii|kheid en braken kunnen voorkomen. 4. Pijn kan uitstralen naar hals, rug of armen. N B. Korte, scherpe steken op één plaats op de borst wijzen vrijwel nooit op een hartinfarct. 25 garnalen op sla 50 radijs thee zonder suiker 150 half-vette melk 's Avonds koffie zonder suiker (2 kopjes) magere koffiemelk biscuitjes (2) 125 fruit Hoeveel- Hoeveelheid heid In vet in Aantal grammen grammen calorieën Ontbijt 60 bruinbrood (2 sneetjes) 1,0 130 10 halvarine 4,0 36 10 rookvlees 0,6 18 20 kaas 20 2,0 44 thee zonder suiker (2 kopjes) 150 half-vette melk 2.2 76 100 sinaasappel 40 g.a 344 Koffietijd koffie zonder suiker (2 kopjes) magere koffiemelk 37 37 125 appel (vrucht) 50 Warme maaltijd 250 heldere groentesoep (1 bord) 2.0 75 100 mager rundvlees 3,0 115 10 dleetmargarine 8,3 75 200 groente (niet gestoofd) 60 200 aardappelen (4 stuks) 0,2 170 200 magere yoghurt 60 13,5 555 Theetijd thee zonder suiker (2 kopjes) 150 karnemelk/magere yoghurt 45 Tweede broodmaaltijd 100 bruinbrood (3 sneetjes) 1,5 217 15 halvarine 6,0 54 15 rosbief 0.4 18 Totaal telling Wist U overigens dat 1 gram vet 1 gram alkohol 1 gram suiker 1 gram zetmeel 1 gram eiwit mede door het hoge vet-gehalte 1 bonbon 1 gebakje (mokkapunt) 1 portie roomijs 1 kroket 100 gram pinda's en andere noten 100 gram zoutjes de inhoud van een standaard-glas 0,5 23 0,1 7 2.2 76 10,7 395 37 1,0 41 1.0 78 50 35,0 1554 1 glas frisdrank 1 glas tonic 1 glas bier 75 9 calorieën levert 7 calorieën levert 4 £alorieën levert 4 calorieën levert 4 calorieën levert 55 calorieën levert 350 calorieën levert 204 calorieën levert 150 calorieën levert 600 calorieën levert 544 calorieën levert 84 calorieën levert 55 calorieën levert 133 calorieën levert

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 12