Kernenergiecentrale op de Maasvlakte: onaanvaardbaar? Groep Plan Stricklede voelt zich onbegrepen Zoldertheater „In de Teerstoof' b?r Landman Drumband Ambrosius druk in de weer PPR publiceert over de Empeo- planning HADI- IH4/Ü4 Jan5 blijf Sportief -ïoï&raK* mQêr weer "pe AMyrfct5RoMw UM> /fet schrijvende llïH/ lezers zeggen er 'f hunne van Boetiek Autorijschool Aad van Leeuwen DISCO DANCING BAR Nieuwstraat 12 ZOLDERTHEATER caf- rwWrah,+ STAP ER IN.... bij „LANDMAN" HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 8 - VRIJDAG 4 ME11973 „Het gaat om het volgende pro bleem: Ons energieverbruik stijgt voortdurend, terwijl de middelen voor het opwekken van energie (kolen, aardolie, gas) schaarser wor den. Om een dreigende energiekrisis te voorkomen wedden overheden en industrie op het paard der kern energie. In dit verband zijn er o.a. plannen om op de Maasvlakte een kernenergiecentrale te zetten. Voor ons, de PPR, onaanvaardbaar. In het kort geven we hiervoor de belang rijkste argumenten: Bij een kernenergiecentrale komt een enorme hoeveelheid warmte vrij dat via koelwater wordt afgevoerd. Dit leidt tot temperatuurverhoging van het oppervlaktewater met ver nietigende gevolgen voor het leven in dit water. De kans op ongelukken in zo'n centrale is levensgroot. De gevolgen hiervan zullen in een zeer wijde omgeving rampzalig zijn. Het afvalprobleem: Wat te doen met het radio-aktieve afval? Dit wordt met het koelwater en in de lucht afgevoerd. Verder blijft afge werkt splijtingsmateriaal duizenden jaren gevaarlijk. Reeds nu is het een probleem wat hiermee te doen. Hetzij door ongelukken, hetzij door de afvalprodukten komt er een stralingsbelasting voor de mens erbij. Gevolgen hiervan kunnen o.a. zijn: veranderingen in het bloedbeeld, kanker, allerlei ziekteverschijnselen en... de dood. De gevolgen voor het nageslacht (mismaakte kinderen e.d.) zijn niet te overzien. Tenslotte: de militaire aspekten. De mogelijkheden voor het maken van een atoombom nemen enorm toe ten gevolge van een zogenaamd vreedzame kernenergie-opwekking. Wat zijn de alternatieven? Het toenemend energieverbruik niet als een gegeven aanvaarden, zoals bij het huidige beleid gebeurt, doch de verspilling van energie bij burgerij, industrie enz. tegengaan. Als de bliksem investeringen doen in alternatieve vormen van energie opwekking: zonne-energie, energie uit waterkracht e.d. Het feit dat er haast niet geïnvesteerd wordt in deze vormen van energie-opwekking en onderzoekingen hiernaar komt omdat investeringen in de kern energie veel en veel winstgevender zijn. Daarom: Een kernenergiecentrale op de Maasvlakte - onaanvaardbaar! De PPR wil aktie gaan voeren tegen deze centrale. De bevolking moet goed ingelicht worden over de gevolgen van zo'n investering en onze gemeenteraad moet zich er tegen uitspreken. De PPR doet dat gaarne echter met anderen. Er moet zo'n breed moge lijk front gevormd worden, waarbij partij of politieke voorkeur bijzaak is. Belangstellenden die nadere infor matie willen hebben of mensen die daadwerkelijk mee willen doen, kunnen zich wenden tot:" Herman Noordegraaf, Singel 122, tel. 268523, Rob in 't Veld, Griegplein 238, tel. 709471. „Naar aanleiding van de raadsverga dering van 24 april jl. willen wij, groep Plan Stricklede, nog enkele opmerkingen maken, t.a.v. de ware achtergronden. Ten eerste de inspraakprocedure: want de wethouder van Openbare Werkfn heeft gezegd, dat er kontakt is geweest tussen de Plantsoenen dienst en ons, daarvan is niets waar. De Gemeente heeft op 26 november 1972 het kontakt verbroken door de opmerking van de heer Collé: „Als de motie van mevrouw Taverne wordt aangenomen, dan wordt het kontakt met de ontwerpers verbro ken". Dit staat in de notulen en kan dus niet worden ontkend. Verder is het zo, dat wanneer wij om informatie vroegen, dat wij die niet of niet volledig kregen. De laatste keer dat dit gebeurde was toen wij per brief d.d. 8-4-1973 aan de Plantsoenendienst vroegen hoe het nu precies met de grondwater stand en de grond zelf stond. Hierop kregen wij op 20-4-1973 antwoord en daarin stond dat ze het zelf nog precies wisten. Letterlijk stond er: „Naar aanleiding van uw schrijven... deel ik u mede dat een bodemkar- tering en een overzicht van de grondwatertrappen door mijn dienst nog niet is gemaakt"... Hieruit blijkt, dat de Plantsoenen dienst zomaar wat heeft gedaan. Hieruit blijkt ook, dat het argument van de heer Collé, dat wij met een onvoltooid plan zouden zijn ge komen hierdoor in het water is gevallen. Want is het niet zo, dat de gemeente zelf met een onvoltooid plan is gekomen? Is het niet zo, dat de argumenten, dat de door ons gewenste soorten beplantingen niet realiseerbaar zou den zijn, door deze brief van de plantsoenendienst eveneens in het water zijn gevallen? Blijkt hieruit ook niet, dat de Gemeente ons plan heeft willen wegdrukken en hun eigen plan op de troon heeft willen zetten? Openingstijden: Vrijdags van 20.0005.00 uur. Zaterdags van 20.0004.00 uur. Alle andere avonden van 20.00 tot 04.00 uur. Broersvest 119 Bovendien lijkt het ons, dat de gehele handelwijze van de Gemeente t.a.v. de groep Plan Stricklede zo is als de heer Kerkhof zei: „De Gemeente lijkt bang voor plannen uit de gemeenschap". Inderdaad. De Gemeente heeft nog nooit zo'n goed plan onder ogen gehad, en, bang voor prestigeverlies, het toen onder tafel geschoven. Wij hebben de indruk dat de heren van de Gemeente van ons plan verder niet veel hebben begrepen. Als ik vraag aan de heer Collé, of hij ooit wel eens gehoord heeft van Louis Le Roy, en hij geeft dan als antwoord „neen" dan zie ik mijn indruk bevestigd: ze hebben er niets van begrepen. De ideeën van Le Roy zijn het namelijk, die ons hebben geïnspireerd. Zijn naam is verschil lende malen door ons in gesprekken genoemd. Als de Gemeente zegt dat ons plan niet uitvoerbaar is, dan laat zij haar kans om eens te experimenteren voorbij gaan. De Gemeente weet niet of ons plan onuitvoerbaar is, want zij heeft het niet geprobeerd; behalve dan achter de tekentafels... De Gemeenteraad, hoewel ons zeer ter wille, heeft zich laten vernag- gelen door kretologie van gemeente zijde. Kreten als „technisch niet uitvoerbaar" en „geen rekening gehouden met bodemkundige- en klimatologische factoren" heeft de Gemeenteraad zonder meer geslikt. Dat is jammer want in ons plan is met al die factoren juist wel rekening gehouden. Het is zelfs zo, dat de Plantsoenendienst er geen rekening mee zou hebben gehouden als wij niet met ons plan zouden zijn gekomen. Wat betreft de door de Gemeente overgenomen „suggesties" wil er op wijzen dat dat niets inhoudt. Ons plan valt nl'. niet of er wel of geen heuveltjes op het terrein worden aangebracht. Wij willen nl. een wilde tuin, en de Plantsoenendienst wil een plantsoen, dat veel onderhoud kost en waarin zgn. onkruid weg gespoten wordt. Maar mischien zal de dienst Ge meentewerken over een jaar of tien begrijpen wat wij bedoelen". Namens groep Plan Stricklede: I.ex Lenders. „Tot mijn grote verbazing las ik afgelopen woensdag het stukje van Jan Sportief omtrent de wedstrijd G.S.S. -F.C.N.'66. Wat ik niet begrijp is dat de schuld van deze betreurenswaardige wed strijd alleen in de schoenen van F.C.N.'66 wordt geschoven, terwijl zowel spelers van F.C.N.'66 als van G.S.S. zich misdragen hebben, leder redelijk mens die de wedstrijd gezien heeft, zal dit moeten beamen. Jan Sportief heeft inderdaad gelijk dat de uit het veld gezonden speler zijn naam had moeten opgeven. Ook zijn wij het er mee eens dat er officiële scheidsrechters nodig zijn, maar laten wij het dan ook zo officieel mogelijk doen door het invullen van wedstrijdformulieren en, voor wat de R.V.B.-elftallen betreft, het instellen van een kaar- tencontrole. Dit zal in de praktijk een hoop moeilijkheden voorkomen. Jan Sportief moet echter wel begrij pen dat één speler niet heel F.C.N.'66 is, want zoals hij dit stukje heeft geschreven, wekt hij de indruk op dat heel F.C.N..'66 on sportief is. Als sportverslaggever moet je m.i. de zaak wel van twee kanten bekijken. Toen F.C.N.'66 kampioen was ge worden, vermeldde Jan Sportief dit met 4 regeltjes, maar nu er iets gebeurd is, waardoor een wedstrijd niet werd uitgespeeld, vindt hij het nodig om hier een flink stuk aan te wijden. Sportief, Jan Sportief, ik vind dat u voortaan beter uw eigen naam kunt vermelden of anders Sportief tussen aanhalingstekens te zetten". P. F. C. Wammis, f voorzitter FCN'66) „Drumband Ambrosius is van plan heel wat te gaan organiseren in de loop van dit jaar. Om maar een voorbeeld te noemen: voor het eerst zal er in de Ambrosiusgeschiedenis een dames voetbalcompetitie worden gespeeld. Misschien heeft u in de loop van de laatste weken ons sterk getraind elftal ergens in Schiedam zich op dit gebeuren zien voorbereiden (o.a. gisteren aan de J. Oreliosingel). De dames van Drumband Liberté uit Vlaardingen waren bereid het tegen ons op te nemen. Plaats en tijd: Zwaluwveld in Vlaardingen, dinsdag 8 mei a.s. 19.00 uur (bij laan van Bol'Es). U bent hier natuurlijk van harte welkom en vergeet vooral uw toeters, vlaggen en uw goed humeur niet. Want het wordt hartstikke gezellig. En dan de Ambrosius-papieraktie. Woensdag heeft u het misschien al in uw vertrouwde Stadsblad gelezen, maar morgen is 't weer zover. Bel vanavond nog onderstaande num mers en geef uw naam, adres en tijd wanneer wij het papier mogen komen halen op (tijd tussen plm. 10 en 1 uur). Of... kom het anders zelf brengen, dan kunt u ook eens zien hoe grandioos het gaat. Waar u ze moet brengen? U weet vast wel Garage Landman, de Mazda-dealer aan de Noordmolen straat. Nou, deze mensen zijn zo vriendelijk geweest om hun toestem ming te geven dat wij onze kranten- bak voor de 7e keer hier neer mogen zetten. Wij hopen morgen op veel kranten en dinsdag op veel toeschouwers. Onze nummers zijn: voor Schiedam-Zuid: de heer G. van Rijswijk, tel. 010-262170; voor andere wijken: de heer F. de Groot jr., tel. 010-704521. P.S. Dames van Drumbands, die eventueel interesse hebben om het ook eens tegen ons elftal op te nemen, kunnen ook op onze „kran tennummers" terecht. En worden dan hierover verder ingelicht". Drumband Ambrosius SCHIEDAM: Lange Kerkstraat 34. DELFT: Vrouw Juttenland 17. Zaterdag 5 mei 14.30 uur. Poppentheater Apoleika: „Klaas Speculaas" toegang f 2,50. Zaterdag 5 mei 21.00 uur ROB VAN REIJN in „De Varkens hoeder" en „Mimecrime". Toegang f 4,50. Telefonische reserveringen ma./vr. 9-17 uur, tel. 010-266000. Zoldertheater Donderdag 3 mei 21.00 uur Zaterdag 5 mei 21.00 uur ROB VAN REIJN Het programma voor deze twee avonden zal bestaan uit „De Varkenshoeder" naar een verhaal van Hans Christiaan Andersen en een try-a, vmf£i]n nieuwe programma. Nog meer dan anders het geval is bij Rob van Reijn zal het tweede deel van het programma, de try-out, vol verrassingen zitten. Rob van Reijn is autodidact en anders dan de meeste van zijn Nederlandse collega's minder geïnspireerd door de grote Franse voorbeelden, dan door de helden van de stomme films, Buster Keaton, Chaplin, enz. Na zich jarenlang als artistiek direkteur bij Carroussel te hebben beziggehouden met voorstellingen voor de jeugd, werkt hij momenteel aan zijn tweede avondvullend programma voor volwassenen. Zijn eerste programma „Compromime" was op zaterdag 11 november in het Zoldertheater in de Teerstoof. Zaterdag 5 mei 14.30 uur Poppentheater Apoleika: Prinses Aploleika en haar ezeltje Klaas Speculaas" Erica Kastelein-Burgerjon en haar medewerksters Gisela Fitié en Meia de Gruyter zijn twee jaar geleden gestart metPoppentheater Apoleika". In eerste instantie speelden zij alleen voor kinderen van 4 t/m 10 jaar. Thans behoort ook eert schimmenvoorstelling tot hun repertoir, bedoeld voor kinderen boven de 12 jaar en volwassenen. Speciale kleutervoorstellingen, eenvoudige voorstellingen voor kleuterscho len, die in de klas plaats kunnen vinden, zijn in voorbereiding. Erica Kastelein Burgerjon heeft haar opleiding gehad bij Poppentheater „De Kijkdoos" van Chris Doorman in Putten. Dat was zo'n 12 jaar geleden. Al haar eigen poppen en tevens de poppen van het theater van Chris Doorman, maakt zij zelf. LEST IN VOLKSWAGEN 1 14,50 per heel uur. Steeds dezelfde instructeur met VAMOR-diploma. Telefoon 264174 265.578 Mazda 1000, vanaf 7299,— Mazda 131)0 S, vanaf /J7799,— voor gratis proefrit OFFICIAL DEALER GARAGE Noordmolenstraat 17 Telefoon 266233 265607 Men schrijft ons: „Op 31 augustus 1970 besloot de gemeenteraad van Schiedam voor de verdere ontwikkeling van een sane- rings- en rekonstruktieplan van de binnenstad met de N.V. Maat schappij voor Projektontwikkeling „Empeo" een overeenkomst aan té gaan. In deze overeenkomst ver plichtte Empeo zich studies te maken over de verschillende plannen en ideeën, die er lagen met betrek king tot de binnenstad, waarbij vooral de financiële en ekonomische uitvoerbaarheid de aandacht zou moeten krijgen. Begin 1972 aanvaardde de gemeen teraad de inhoud van de door Empeo uitgebrachte rapporten mede als rekonstruktie van de binnenstad. Tevens werden B. en W. gemachtigd om een overeenkomst met Empeo voor te bereiden ter realisering van deze plannen. Waarschijnlijk binnen niet al te lange tijd (augustus? zal gelijk met het ontwerp-bestemmingsplan het kon- cept-kontrakt met Empeo in de gemeenteraad komen. De gemeente raad heeft dan de taak te beslissen, of en zo ja, onder welke voorwaar den ze met Empeo ook in de uitvoeringsfase in zee gaat. Van verschillende kanten heeft ons het verzoek bereikt om eens nadere informatie te geven over Empeo en wat een projektontwikkelings- maatschappij nu eigenlijk is. Om die reden hebben wij een stuk geprodu ceerd, dat bepaald niet alles uit de doeken doet, maar dat hopelijk ertoe bijdraagt, dat het geheel iets duidelijker wordt. Dit stuk is voor f 0,50 te verkrijgen op het sekreta- riaat van de PPR, Bart Verhallen- plein 48, tel. 700964". Namens het bestuur van het aktie- centrum-PPR te Schiedam, Herman Noordegraaf.

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 8