Ben Riksen vergroot kans op de damtitel Geslaagde concertreis K.S.M. Orpheus mzo4 Landman Wat .Helpt Elkander' allemaal van plan is HADI- Afd. Bevolking langer open voor een ZORGELOZE start. EU ROTA X VAKANTIE- VERVOER 19 73 SPECTACULAIR Autorijschool Aad van Leeuwen STAP ER IN.... bij „LANDMAN" DONDERDAGAVOND BUITENGEWONE LEDENVERGADERING BEWONERSVER. SCHIEDAM-ZUID „ALLEEN OP DE WERELD" IN „DE 4 MOLENS" Het Moche U Allen Choed Chaan, Vaarwel! Jaarvergadering „Het Ivoren Kruis" in teken preventie van tandbederf 7illiiilll(iiiw/(iii(ii</iuiiiiiiiiiiiii/iii(ïïmii vaste tarievenongeacht het aantalpassagiersftot 7pers) gratis gebruik van een bagagewagen (voor fietsen etc.) bij kombinatie-ritten extra kortingen vertrouwd adres beschikt over het grootste autopark informeert u ©ens naar de kosten afd:A.R.B. t dhr. kroon itel. 26.88.28 ofburg. knappert laan 12 - schiedam HET NIEUWE STADSBLAD - PAG 12 - WOENSDAG 9 MEI 1973 In de tweede ronde van het kampioenschap van Schiedam dat georganiseerd wordt door de schaak vereniging „Schiedam", heeft Ben Riksen zijn kansen op de titel vergroot. In zijn partij tegen Reits- ma, de andere grote kanshebber, experimenteerde Ben in de opening. Dit viel wat tegen, want Reitsma kreeg het initiatief, hoewel hij zwart had. Maar toen maakte Reitsma een vergissing. Ben kon zijn dame offeren en daarna door een soort schaak met aftrek de dame van Reitsma veroveren plus de kwaliteit (toren tegen loper). Dit leverde bij het afbreken een eindspel op waarin beiden een loper en een paard hebben, Reitsma 2 pionnen en Ben Riksen 4 pionnen. Hierbij heeft Ben duidelijke winstkansen. In de partij van Maas tegen Groene- weg koos Maas een vreemde ope ning. Groeneweg had op de zesde zet met een agressieve pionzet hiervan kunnen profiteren, maar hij liet deze kans voorbijgaan. Hierdoor ontstond een normaal middenspel. Tegen het eind van de partij had Maas een koningsaanval, maar hij vertrouwde de tegenkansen van Groeneweg niet en daardoor ont stond met een bijna vol bord een remise door herhaling van zetten. Dekker probeerde een zwakke pion van Vrijland te veroveren, maar dit viel toch wat tegen. Bij het afbreken was de stand zo, dat Vrijland remise aanbood. Hierover wilde Dekker eerst nog nadenken. Bijzonder spectaculair was de partij van Brand tegen Ed Riksen. Brand drong met twee lopers de konings stelling van Ed binnen, maar Ed had ook kansen, omdat Brand wat problemen had met de dekking van zijn stukken. Bij de analyse bleek b.v. dat als Brand even verkeerd zou spelen, Ed dreigingen kreeg als paard of dame veroveren of mat geven, welke drie dreigingen dan in één zet door Brand gepareerd zouden moe ten worden. Het is duidelijk dat in dit soort stellingen de kleinste vergissing beslissend is, maar uitein delijk werd deze partij remise. De afgebroken partij uit de eerste ronde van Groeneweg tegen Ben Riksen werd remise, omdat de benodigde zwakke zet van Groene weg uitbleef. Ed Riksen heeft in zijn afgebroken partij tegen Reitsma nog remisekansen gehad, maar in het moeilijke eindspel wist Reitsma winst te forceren. De stand in de hoofdklasse na de tweede ronde is nogvwat onduidelijk door de twee afgebroken partijen. Hoewel het doen van voorspellingen een riskante zaak is, is er een grote kans dat Ben Riksen met 1 1/2 punt bovenaan komt, gevolgd door 6 spelers met 1 punt. Er is dus spanning genoeg in deze groep. Dit is ook het geval in de eerste klasse. Hier hebben Kinnegen, Wil- lems, Harmanny en Piek allemaal 1 1/2 punt. Hier kan Emor met 1 punt en een afgebroken partij nog bijkomen. Overigens kan zonder meer verwacht worden dat v. Groot- veld, De Bruijn en Bogers in deze rangschikking verandering zullen proberen te brengen. In de tweede klasse liet Troost zich lelijk verrassen door v. Zessen. Hierdoor £taat v. Zessen voorlopig met 1 1 /2 punt bovenaan, maar er moeten nog twee partijen uitge speeld worden. Pas in de derde klasse komen wij schakers met 2 punten tegen en wel v. Alphen en Hulst, gevolgd door Boele met 11/2 punt. Bij de 13- t/m 18-jarigen zijn zelfs 3 spelers met de volle winst nl. Grevenbroek jr., Spanjerberg en Kruijs. In de groep t/m 12 jaar leverde Rudi de Keizer een opmerkelijke prestatie door van v. Willegen te winnen. Hier staan Rudi de Keizer en Gerrie Droge nu met 2 punten bovenaan. Het Koninklijk Schiedams Man nenkoor Orpheus heeft vorige week een zeer geslaagde concert reis naar Engeland gemaakt. Zaterdagavond vertrok het uit honderd personen bestaande gezel schap per boot over een spiegel gladde zee naar Harwich, waar bussen klaar stonden om de zangers zondagmorgen naar de standplaats in Essex te brengen. Het eerste concert vond reeds plaats op zondagavond, na afloop van de kerkdienst in de Christ Church te East Sheen. In dit oude en zeer fraaie kerkgebouw kwam de zang van Orpheus bijzonder goed tot zijn recht, waarbij vooral de Russische kerkzangen grote indruk maakten. In het bijzonder ,,Otche Nasch" (het Onze Vader) en het Credo, met prachtige soli van dirigent Chris Verhoog, ontlokten het groot aantal toehoorders een spon taan en langdurig applaus. Na adoop was er in dit kerkgebouw ecu ontvangst, waarbij de koffie en het gebak (zorgvuldig toebereid door de dames van het kerkgenoot schap) het Schiedams gezelschap uitstekend smaakte. Voorzitter P. Smit bood Reverend Bernard Jacob, vicaris van deze Anglicaanse kerk, een tegel met het wapen van Schiedam aan, en de dirigent/organist het boekwerk Schiedam nu Op de sombere en regenachtige maandag maakten de dames een prachtige rondrit door het histo rische Epping Forest, terwijl de heren zich voorbereidden voor het concert 's avonds in de Battersea Town Hall, tesamen met het ontvangende koor The Putney Choral Society. Voor een uitverkochte zaal ruim 700 toehoorders) zong Orpheus o.a. „Zes Spreuken van Kees Kef en Gesang eines welken Baumes" van Khan Ishii, waarna het ge mengde Engelse koor met grote zuiverheid een vijftal Engelse volksliedjes ten gehore bracht. Na eerf aantal opera-werken, met als hoogtepunt het Gevangenen- kooruit Fideliovan v. Beet hoven, besloten de Schiedammers metvijf negrospirituals in een bewerking van Chris Verhoog. Een langdurige ovatie noodzaakte tot een toegift, in de vorm van „Oh, I can't sit down" uit Porgy and Bess". In een geestige toespraak dankte dirigent Stephen Rhys voor het optreden van Orpheus en sprak zijn bewondering uit voor het feit. dat het koor in zoveel talen zong, zélfs in het Amerikaans! Hierna was er een zeer stijlvolle officiële ontvangst door de vrou welijke Lord-Mayor van Wands worth, mrs. Jean Standing, die ook het concert had bijgewoond en die dank uitbracht voor de komst van Orpheus naar deze plaats. Kort na de oorlog begonnen met een uitwisseling op voetbal- en atletiek- gebied, was er nu een contact op cultureel niveau tot stand ge komen. Zij bood Orpheus als herinnering hieraan een wandbord met het Wapen van Wandsworth aan. De heer P. Smit, voorzitter van Orpheus, bracht in zijn toespraak dank uit voor de ontvangst en overhandigde de burgemeester van Wandsworth een cadeau namens haar collega, de heer Roelfsema, uit Schiedam. De laatste dag, dinsdag, werd door het gezelschap benut om de indrukwekkende stad Londen te bezichtigen, waarna 's avonds weer per boot de terugtocht naar Hoek van Holland werd aanvaard. Men was het bij het afscheid nemen over één ding zeker eens: het was een reis om niet snel te vergeten! In 1975, het jaar waarin Schiedam zijn 700-jarig bestaan herdenkt, komt The Putney Choral Society voor een tegenbezoek naar Schie dam. LEST IN VOLKSWAGEN 1 f 14,50 per heel uur. Steeds dezelfde instructeur met VAMOR-diploma. Telefoon 264174 265.578 Mazda 1000, vanaf 7299,— Mazda 1300 S. vanaf ƒ7799,— voor gratis proefrit OFFICIAL DEALER GARAGE Noordmolenstraat 17 Telefoon 266233 265607 SCHIEDAMSE NOTITIES De klaverjasvereniging „Het Singelkwartier" gaat zaterdag 12 mei weer oud papier ophalen waar van de opbrengst ten goede zal komen voor de bejaarden, die dan weer een gezellige middag wordt aangeboden. Hebt u oud papier staan, dan kunt u zich in verbinding stellen met de heer H. v.d. Boven- kamp, Boerhaavelaan 93b, telefoon 376459, die dan met u een afspraak zal maken wanneer het bij u zal worden weggehaald. De Bewonersvereniging Schiedam- Zuid houdt morgenavond (donder dag) om acht uur een buitengewone ledenvergadering in de zaal van de Bethelkerk, ingang Nieuwe Maas straat. Wethouder Collé van Volkshuisves ting en de heer Van Emden, dir. Ver. Volkshuisvesting, zullen aan wezig zijn om bij het punt „Ver goeding renovatie Vereniging Volks huisvesting" vragen te beantwoor den. Na de pauze komen de agenda punten „Sloop Rijnstraat-Lekstraat" en „Sloop Zeestraat" aan de orde. De afd. Bevolking, Burgerlijke Stand en Militaire Zaken van de gemeente- sekretarie, Overschiesestraat 2 (voorm. rijks-HBS) is met ingang van 1 mei j.l. voor het publiek geopend op alle werkdagen van 8.30 uur 's morgens tot 16.30 uur 's middags. Daarnaast op donderdagavond (koopavond) ook nog van 19.00-21.00 uur, doch dan uitslui tend voor paspoorten en visakten. Hiermee heeft de afd. Bevolking c.a. zich aangepast aan de werktijden die gelden in het naastgelegen Stads kantoor van de gemeente. Maar ook gedurende de lunchpauze kunnen de werkers terecht bij de afd. Bevol king. Vooral voor de in ploegen werkende buitenlandse werknemers is het verlaten van het sluitingsuur een groot gemak. Donderdag 10 mei- a s. in het dienstencentrum „De 4 Molens", aanvang 14.00 uur de film: „Alleen op de wereld". Toegangsprijs f 0,50. Kaarten verkrijgbaar 's middags in het dienstencentrum. Hierboven staat de laatste zin uit mijn oude schrijfmachien", schreef ik u op 22 januari 1964. (Ik heb het in mijn knipselboeken nagezocht). Wat was er gebeurd? De letter G viel in mijn vermoeide schoot en de schrijfmachine-monteur die het euvel kwam verhelpen, meldde met'een doodsklokken stem dat mijn dierbaar apparaat „het niet lang meer zou maken De H zat los en de E wiebelde, ook de F en de Z hadden hun beste dagen gehad, alleen de X en de Q verkeerde nog in tamelijk goede staat. Er moest een nieuw oudje komen. „En wat is déze nog waard"? Je weet dat hij „niks" zal zeggen, maar je blijft hopen tegen beter weten in. Hij zei inderdaad Helemaal niks, meneer"... ofschoon na zielig aandringen was hij bereid er een tientje voor neer te tellen. Ik besloot mijn zoon van tien er dan maar gelukkig mee te maken, hij was op de leeftijd dat jongens ALLES gebruiken kunnen. Vandaag is die knaap negentien en ik hoor hem boven hard en stevig tikken op datzelfde oude schrijfmachien. Hoeveel opstellen, traktaten en scripties hij in de afgelopen jaren bij elkaar gehamerd heeft weet ik niet... het moeten méér dan duizend vellen geweest zijn en, als-ik het zo bekijk, kunnen er nog wel duizend volgen. Dit is een leerzaam verhaal! Vooral in deze tijd dat we elk dubbeltje minstens drie maal moeten omdraaien éér we het terug in onze portemonnee stoppen, moeten we niet te gauw denken dat iets onbruikbaargeworden is, ook al trekt een expert zijn meest wanhopige gezicht. Dat geldt niet alleen voor schrijfmachines, dat geldt even goed voor radio's, T.V.'s en ijskasten, brommers en misschien zelfs voor automobielen, al zou ik u daarbij de goede raad willen geven, laat hem ieder jaar eens helemaal nakijken door de A.N. W.B. Eerlijkheidshalve moet ik u wel vertellen dat mijn schrijfmachien een Royal was van ver vóór de oorlog, uit een tijd dat men nog dégelijke spullen maakte. HOE degelijk kunt u uit bovenstaande afleiden. SEBASTIAAN De algemene vereniging van ouders, voogden, verzorgers en vrienden van geestelijk gehandicapten „Helpt El kander" afdeling Schiedam schrijft „Op 16 maart jl. werd de jaarlijkse algemene ledenvergadering gehou den. Op deze vergadering, waar 42 leden aanwezig waren, werden o.a. de volgende punten behandeld en besluiten genomen: De vereniging Helpt Elkander, afde ling Schiedam zal op haar statuten koninklijke goedkeuring aanvragen. De door. het bestuur voorgelegde statuten en het huishoudelijk regle ment werden door de leden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Een voorstel uit de vergadering om huisartsen en wijkverpleegsters, kleuterburo's, kruisverenigingen e.a. te benaderen met voorlichtings- en propagandamateriaal van de vereni ging werd door het bestuur als suggestie ter uitwerking aange nomen. Op deze vergadering werd ook een nieuw bestuur gekozen: voorzitter: D. J. de Bruin, Prof. Kam. Onneslaan 139b, Schiedam; secretaris: Jan Geerink, Nieuwe Damlaan 742, Schiedam; penningmeester: A. J. Lems, Delf- landseweg 244, Schiedam; leden van het bestuur: Piet Bakker, Lange Nieuwstraat 121b, Schiedam; H. R. Cochlovius, Roland Holstlaan 43, Delft; mevrouw L. J. v.d. Hoek, Prof. Kam. Onneslaan 165a, Schie dam; H. W. Feenstra, Bachplein 298, Schiedam; mevrouw H. Kalkhoven, Dr. Kuyperlaan 159, Schiedam; mevrouw G. J. C. Meulendijk, Prof. K. Onneslaan 181a, Schiedam. Het postadres van Helpt Elkander is uitsluitend: Postbus 294, Schiedam. Dagtrip Zaterdag 12 mei wordt er in samenwerking met Myosotis, Voor het Zorgenkind en Philadelphia een bustocht gehouden naar Madurodam en Duinrell. - Kosten f 2,50, alles inbegrepen; te betalen in de bus. Vertrek vanaf dienstencentrum „De 4 Molens" om 9 uur; thuiskomst plm. half vijf. Opgeven via de u reeds toegezonden antwoordkaart of d.m.v. een brief kaartje aan postbus 294, Schiedam. Avondvierdaagse Het plan bestaat om dit jaar ook met een groepje geestelijk gehandi capten deel te nemen aan de avondvierdaagse, die in Schiedam wordt gehouden op 22, 23, 24 en 25 mei. Deelnemers aan deze avondvier daagse kunnen t/m 7 mei worden aangemeld door een briefkaartje aan postbus 294 of een telefoontje aan Piet Bakker, tel. 262367. Vakantiekamp in Oldebroek Het kamp is bijna vol! Tot en met 10 mei kan nog een beperkt aantal deelnemers worden aangemeld. Voor nadere informatie verwijzen wij naar de reeds verschenen kamp krant nr. 1 Gezinsdienst De eerstvolgende gezinsdienst, ge organiseerd door de kommissie bij zondere kerkdiensten, wordt ge houden op zondag 27 mei aanstaan de in de Magnalia Deikerk. Kontributie U wordt verzocht uw kontributie voor het jaar 1973 vóór 1 juli te voldoen op postrekening 718340 t.n.v. de penningmeester van Helpt Elkander Schiedam." De aanstaande jaarvergadering van „Het Ivoren Kruis" op donderdag 10 mei in de Doelen te Rotterdam, zal geheel in het teken staan van de jongste ontwikkelingen op het ge bied van de preventie van tandbe derf, de meest verbreide volksziekte. Na inleidingen door een drietal tandartsen over het effect van de voorlichting, wordt door een viertal beoefenaarsters van het in Neder land nog jonge beroep van mond hygiëniste, het een en ander verteld over hun praktijk bij de sociale tandheelkunde. Een nieuw voorlichtingsplan voor Friesland vanuit het kruiswerk en de schooltandverzorging, wordt uiteen gezet door een tweetal andragogen en besloten wordt met een forum onder voorzitterschap van prof. O. Backer Dirks. <11111» Q_

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 12