Sfeervol Mozart- concert van1 Toonkunst Weer Chinese opdracht voor IHC-Holland Kernenergie op de Maasvlakte én er over schrijven: een hachelijke zaak? DOE EENS WAT UZELF LEUK VINDT TE DOEN r» schrijvende lezers zeggen er t hunne van HET NIEUWE STADSBLAD - PAG 14 - WOENSDAG 9 MEI 1973 O V V t A ■*-* Het Toonkunstkoor tijdens het gisteravond gehouden Mozart-concert in de Grote- of St. Janskerk te Schiedam. Gisteravond (dinsdag) werd in de sfeervolle Grote Kerk te Schiedam door het Toonkunstkoor onder leiding van Aad van der Hoeven in een concert, dat geheel aan Mozart was gewijd, op onmiskenbare wijze bevestigd, dat menselijke stemmen zich in koorverband gaarne bij elkaar voegen om in al hun verschei denheid een eenheid te vormen. Deze eenheid kwam niet alleen duidelijk naar voren in de a cappella werken (Adoramus te en Ave Verum), doch ook in het Te Deum en de Vesperae solennes de con- fessore. Het koor werd in deze beide laatste werken begeleid door het kamer orkest Arcangelo Corelli, dat voor de eerste maal tezamen met het Toonkunstkoor optrad. Mede gelet op de opmerkelijke prestaties, die het orkest onder leiding van zijn dirigent Bernard Weijts ten toon spreidde in een tweetal (gedeeltelijk uitgevoerde) sonates en in de ballet muziek Les petits riens, is dit optreden van het orkest een groot succes, dat zeker beloften voor de toekomst zal inhouden. Solistische medewerking werd ver leend door Marry Stegenga, sopraan, Frieda van Engelenburg, alt, Jouke Krediet, tenor, Chris Verhoog, bas en Tijn van Eyk, orgel, die, ieder in hun partij, zowel in het Te Deum als in de Vesperae, excelleerden. Apart mag hier zeker genoemd worden het optreden van het jeugd- en kinderkoor, dat enkele liederen ten gehore bracht. Ook in dit koor weerklinkt al op jeugdige leeftijd de eenheid, hoe klinkt dit niet ieder van ons als „muziek" in de oren? Zowel Aad van der Hoeven als Bernard Weijts wisten respectievelijk koor en orkest tot grote hoogten op te voeren. Hoe kan dit ook anders, als langzamerhand bekend is, dat de wekelijkse koorrepetitie onder de bezielende leiding van Aad van der Hoeven, een evenement in optima forma voor elk koorlid is. Hij weet op onnavolgbare wijze inhoud te geven aan de uitspraak van Richard Wagner, die eens gezegd heeft, dat de menselijke stem het oudste, echtste en schoonste muziekinstru ment is, waaraan onze muziek alleen haar bestaan dankt, hetgeen op deze avond, waarop Toonkunst en Arcan gelo Corelli met succes kunnen terugzien, is bewezen. Ook het jeugd- en kinderkoor van Toonkunst werkte o.l.v. dirigent Aad van der Hoeven mee aan het grote Mozart-concert van gisteravond. CHTING VOOR HUISHOUDELIJKE- GEZINSVOORLICHTING SCHIEDAM" Korte Dam 5 Schiedam Telefoon 2647 81 Zo langzamerhand zal de schoon maak er nu toch wel opzitten en krijgt u weer tijd om eens tot uzelf te komen. Velen onder u zouden graag eens iets anders doen dan alléén maar huishouden, d.w.z. bedden opmaken, eten koken, afwassen, wassen, kinderen naar school brengen en halen, bood schappen doen... en zo zouden we haast eindeloos door kunnen gaan. Op een gegeven ogenblik wil je ook wel eens iets gaan doen, wat je nu juist zélf héél speciaal leuk vindt! Wat een geluk voor u, dat de Huishoudelijke Voorlichting nog bestaat in Schiedam! Wat een geluk, dat u bij ons nog cursussen kunt komen volgen. En wat voor cursussen! Werkelijk, allemaal even fijn, gezellig en leerzaam. Wanneer u bij ons komt, hoeft u zich niet eens schuldig" te voelen, want u bent bij ons toch altijd nog „nuttig" bezig ook. 't Is geweldig, wanneer het één met het ander te combineren valt. Komt u bij ons op een cursus, samen met uw vriendin, buur vrouw, moeder of zus. We kunnen het u aanbevelen! En het kan nog nét vóór de grote vakantie, want daarin, wanneer de scholen vrij hebben, ligt ons werk ook stil. Verder kunt u misschien met problemen op huishoudelijk gebied rondlopen. Komt u dan ook gerust bij ons. Wij zijn ervoor om u te helpen met die dingen. Op het gebied van „geld" kunt u ook bij ons terecht. Mevrouw Van Mansum is secretaris van de Stich ting Advies Economisch Huishou delijk Beheer en wil u dus graag zoveel mogelijk van dienst zijn op budgettair gebied. En, u weet het, wij geven cursussen in naaien, bloemschikken, uiter lijke verzorging, creatief hand werken, macramé, gast en gast vrouw/heer, karweitjes in huis, Indisch koken, fijne keuken, kneepjes van het vak (voor meer ervaren naaisters onder u), wand kleden en we hebben ook een begeleidingscursus eens per 4 we ken voor de dames onder u 'die onze wandkledencursus gevolgd hebben. Voor deze cursussen kunt u zich doorlopend opgeven. Ons kantoor is open van dinsdag t/m vrijdag van 9.30-12.00 uur. Tot ziens op Korte Dam 5 of u kunt ons bellen onder no. 264781, ons gironummer is 716115. „Een artikel schrijven over kern energie is op het ogenblik een hachelijke zaak, zeker als leden van een politieke partij, de PPR, dat doen op een manier, die uitsluitend een beroep doet op angst en agressie van onwetenden. Niets is een poli tieke partij te dol als het maar stemmen binnen het „partijlaadje" brengt. De argumenten die in het artikel in dit blad van 4 mei j.l. zijn aangevoerd, kloppen niet. Hier vol gen enige correcties: Bij een kernenergie centrale komt evenals bij elke andere energie centrale, die met olie, aardgas of kolen wordt gestookt, afvalwarmte vrij die moet worden afgevoerd. Dit geschiedt normaliter met behulp van oppervlakte water of met koel torens. Afhankelijk van het type kernenergie centrale wordt op pre cies evenveel afvalwarmte geprodu ceerd als bij elke andere energie centrale of circa 15 pet. meer (natuurlijk bij hetzelfde opgewekte vermogen). Bij de vestiging van elke energiecentrale wordt het probleem van de afvalwarmte nauwkeurig geanalyseerd door deskundige com missies. De stralingsbelasting voor om wonenden van een kernenergie centrale is verwaarloosbaar. De ver vaardiging van een röntgenfoto (voor t.b.c.-controle) levert veel meer straling op. Ziekteverschijn selen ten gevolge van straling af komstig van een kernenergiecentrale treden voor omwonenden dan ook niet op! Dank zij de ontwikkeling van de kernenergie door de grote militaire mogendheden, waarbij de ontwikke lingskosten op de militaire bud getten zijn afgeschreven, kan de kernenergie nu concurreren met de conventionele energie. De investeringen in de kernenergie zijn niet of nauwelijks winstgevend. De ontwikkeling van de Kalkarcen trale kost de Nederlandse (elektri sche) energieverbruikers 3 pet. extra en dan kan nog maar een klein deel ontwikkeld worden. De Duitse en Belgische burgers betalen de rest (plm. 85 pet.). Alternatieve energie, zoals bijv. zonenergie, kan met de huidige technische middelen nog niet op rendabele wijze verwezen lijkt worden. Waterkracht kan het wereldenergie-verbruik niet dekken, dus blijven als energiebronnen over: olie, aardgas, steenkool en kern energie. De kans op ongelukken, waarbij de omwonenden schade oplopen, is voor een kernenergiecentrale kleiner dan in welke andere industrietak. Nergens worden zoveel voorzorgen genomen om de gevolgen van eventuele ongelukken „te beper ken". Primair staat hierbij dat de omgeving op de meest optimale wijze wordt beschermd. - Radio-actieve afval wordt nooit met het koelwater afgevoerd. De lozing van radio-actieve afvalstoffen is gebonden aan de vergunning die voor het bedrijf van de kernenergie centrale door de overheid wordt afgegeven. De vergunningsprocedure is geregeld in de Kernenergiewet (hebben de auteurs daar wel eens van gehoord? die door de volks vertegenwoordiging is aangenomen. Vele deskundige commissies, die door de overheid zijn ingesteld, hebben in de vergunningsafgifte ten aanzien van bijvoorbeeld de lozing van radio-actieve stoffen, een be palende stem. - De splijtingsprodukten, die bij het splijtingsproces vrijkomen, zijn ra dio-actief. Er zijn splijtingsproduk ten die duizenden jaren radio-actief blijven en die derhalve opgeslagen worden. Voor deze opslag, die overigens niet in Nederland plaats vindt, is een vergunning nodig. Het is inderdaad op dit moment een probleem dat de hoeveelheid van dit materiaal toeneemt nu steeds meer kernenergiecentrales in bedrijf ko men. De oplossing van dit probleem kost geld en dat wordt nu door diverse landen, ook door EURA TOM, beschikbaar gesteld. - Voordat de auteurs van het artikel in dit blad op 4 mei j.l. weer eens uitspraken doen, laten ze dan eens eerst wetenschappelijke literatuur raadplegen en niet uit één of ander populair boekje, dat door niet bepaald deskundigen met een be paald doel is geschreven, citeren. Dat kost dan wel enige maanden studie, maar dat moet je toch ter meerdere glorie voor de PPR, een partij die kwa opzet toch serieus moet worden genoemd, over heb ben. Bij elke wetenschappelijke biblio theek kunt u terecht heren Noorde- graaf en In 't Veld". H. J. Rijks, Delft.. Enkele maanden geleden gaf de China National Machinery Import and Export Corporation in Peking aan IHC Holland de opdracht voor de bouw van twee sleepzuigers. Deze opdracht is zojuist aangevuld met nog twee sleepzuigers. De vier zusterschepen worden elk 101.50 meter lang en 17.20 meter breed. Ze krijgen een laadruim- inhoud van 4500 m3. Op de sleepzuigers wordt uitgebrei de nautische- en bagger-apparatuur geïnstalleerd. Deze aanvullende op dracht betekent onder meer ook, dat Smit Bolnes in Zierikzee deel uitmakende van de IHC Hol land groep - nog eens vier 6 cilinder dieselmotoren van elk 2700 pk voor de voortstuwing gaat bouwen. Elke drie maanden één De vier sleepzuigers worden ge bouwd in de „schepenfabriek" van IHC Smit in Kinderdijk. De planning voorziet in een aflevering van de baggervaartuigen tussen augustus 1974 en mei 1975. Dit betekent, dat in deze periode elke drie maanden een complete sleepzuiger zal worden afgeleverd! Algemeen plan sleepzuigers voor Volksrepubliek China

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 14