Voor aftonding restauratie carilon St. Jans toren Or an je' Gemeente wil ruim een ton putten uit Fonds „Schiedam 700 Colonneleden Schiedamse Roode Kruis gedecoreerd Als blijvende herinnering De Franciscus Lodewijk Groep bestaat 40 jaar Pieterman b.v. brengt afdeling T.W.A. onder bij Applikon b.v. schrijvende lezers zeggen er t hunne van Het CAR roept U toe: Weiger belasting op ontlasting Karperconcours in het Beatrixpark OUDSTE EN GAAFSTE COLLECTANTEN P.V. De Vrijheid HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 26 - WOENSDAG 23 MEI 1973 Het Schiedamse gemeentebestuur wil de nu al lang slepende restauratie van het carillon van de St. Janstoren definitief rondbreien. In een voor stel aan de raad, dat we hieronder laten volgen wordt voorgerekend dat de huidige restauratiekosten worden begroot op f 168.000,-, wat bete kent dat er nog rond f 106.000,- nodig is. Schrijven B. en W. in hun raadsvoorstel: „Wij zijn echter van mening dat de restauratie thans moet worden doorgezet, wil dit carillon voor onze stad behouden blijven. Sterker nog: Dit behoud achten B. en W. uit historische over wegingen van zodanig belang, dat het College het wil inpassen in het kader van de aanstaande viering van het 700-jarig be staan van Schiedam als stad". Het ontbrekende bedrag van f 106.000,— wil men dan ook, overeenkomstig de aanbeveling van het comité van voorbereiding, willen putten uit het fonds dat voor deze viering is gevormd. B. en W.: „Wij vertrouwen dat de burgerij het herstelde carillon zal willen zien als een blijvende herin nering aan deze viering". De commissie voor de Gemeente werken heeft er al z'n fiat aangege ven en de gemeenteraad wordt nu uitgenodigd hetzelfde te doen in haar vergadering van maandagavond 4 juni. En daarbij dan tevens onder dank zegging te aanvaarden een schenking van het Carillon-comité van f 18.437,89, exclusief de rente vanaf 1 januari 1973; onder dankzegging te aanvaarden een schenking van de Stichting Carillon Schiedam, groot f 10.510,22, exclusief de rente vanaf 1 januari 1973 en onder diezelfde dankzegging de schenking van de Spaarbank anno 1820 van f 33.100,— met beide handen aan te nemen. De grote of St. Janskerk is het oudste en gaafste monument dat Schiedam binnen haar grenzen heeft. Vrouwe Aleydis van Henegouwen verkreeg na de dood van haar broer Willem II de voogdij over diens zoon Floris V. Vanwege dit voogdijschap kwam zij regelmatig in deze streken en raakte betrokken bij het wel en wee van de bevolking. Zij nam in 1262 het initiatief tot de stichting van de kerk. Up 17 juni 1271 werd het koor en het altaar benevens het kerkhof ingewijd. In de jaren 1335-1425 werd over deze kerk heen een grotere ge bouwd, die op 24 juni 1425, Sint Jansdag, werd ingewijd. Van deze tijd dateert ook de toren. Sinds 1455 galmde over de stad de „brand- en noodklok". Daarna kwa men de „heel-uur kloek" (1519) en de „werek clock" (1710). Inmiddels was er in 1594 een Dat dit besef ook bij de Schiedamse burgerij aanwezig is, blijkt uit de oprichting in 1949 van het „caril lon-comité", welk comité in 1950 f 10.000,— bijeenbracht; dit bedrag is door rente gegroeid tot f 18.437,89 per 1 januari 1973. Dit comité vond in 1964 een opvolger in de Stichting Carillon Schiedam. Deze stichting beschikt per 1 januari 1973 over f 10.510,22. Tesamen met de u reeds bekende gift van de Spaarbank anno 1820 ad. f33.100,— betekent dit dat per 1 januari 1973 f62.048,11 voor de restauratie beschikbaar is. Gisteravond werd in een feestelijke bijeenkomst van de Rode Kruis Colonne in gebouw Irene een aantal colonneleden gehuldigd wegens lang durig dienstverband. De voorzitter van het Rode Kruis, de heer Ten Have, richtte allereerst he^ woord tot mevrouw Boes die het onderscheidingsteken voor 40 jaren trouwe dienst voor haar echtgenoot in ontvangst mocht nemen. Hierna ontvingen mevrouw Noord- hoek en de heren C. Aleman plv. colonnecommandant, A. J. van Dijk, A. M. van Dalen, P. van Gulik, Th. H. Middendorp en M. Roza het onderscheidingsteken voor 30 jaren trouwe dienst. Het onderscheidingsteken voor 10 jaren trquwe dienst werd verleend aan dr. J. Mokkenstorm, de heer H. de Veld (instructeur), de heer J. Schuurman Hes (instructeur) en de heer D. van Wamelen. Na déze feestelijke uitreiking werd een dringend beroep gedaan op de colonneleden om het beste been„ voor te zetten bij de komende jaarlijkse campagne die gehouden wordt van 28 mei tot en met 9 juni. Hierna werd een begin gemaakt met het feest, dat opgeluisterd werd door het bekende Schiedamse trio Cardini. De goochelaar Domista oogstte veel succes met een aantal grandioze toeren. Tot laat in de avond vierden de colonneleden hun feest. Indien u, geachte lezer, zich wilt opgeven als collectant voor de jaarlijkse geldinzameling dan bent u van harte welkom in het Rode Kruisgebouw, Warande 95 en wel op dinsdagavond 29 mei a.s. vanaf 19.30 uur. Tijdens de huldigingsavond van leden van de Schiedamse Rode Kruis Colonne nam mevrouw Boes het onderscheidingsteken voor 40 jaar trouwe dienst in ontvangst voor haar echtgenoot die door ziekte verhinderd was. In haar midden bestuursleden en de andere gedecoreerden van de Schiedamse Colonne. Wedvlucht Noyon, 280 km., d.d. 12 mei 1973. Los 7.00 uur, westen wind, deelname 308 duiven. Eerste duif 10.21.50" uur; laatste duif 10.44.17 uur. Eerste 25: C. Lems 1. P. Scheenloop 2. P. Verlinde 3, 15, 17. J. Bakker 4, 8, 10, 22. J. Wenteler 5, 12, 25. I. v.d. Tuyn 6, 7, 13, 14. G. Barzilay 9, 16, 19. G. Breur 1 1 H. Egberts 18. P. Pols 20. H. Triel 21. A. v.d. Berg 23. Adr. Pronk 24. A.D. voor Compiegne uitgebreide boodschappenmand. Inkorven van 18.30 tot 20.00 uur donderdag a.s. Compiegne 300 km. RUM, Old Griffin Rum, per fles 9,95 Negrita Rum 10,75 Bacardi Rum 13,95 U belt, wij bezorgen SLIJTERIJ en WIJNHANDEL Oranjestraat IC—12, Telefoon 26.59.97 26.41.40 voorslagcarillon in de toren ge plaatst. Dit carillon bestond uit 12 kleine klokken. In 1786 werd dit kleine carillon vervangen door 38 klokken, gemaakt door Andreas Josephus van den Gheyn te Leuven. Reeds in 1931 heeft de Nederlandse Klokken- en Orgelraad een advies over de restauratie van het carillon uitgebracht en dit is in de vele jaren daarna nog enkele malen geschied. Soms leek de restauratie een haal bare kaart, maar telkens waren er factoren die de restauratie verhin deren. De laatste maal, in 1971, was dat de weigering van de Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk om op korte termijn subsidie te verlenen voor de restau ratie van het carillon. Uit alle rapporten blijkt echter, dat de toestand van het carillon uiterst deplorabel is. Een verder uitstel zou de onmogelijkheid van een herstel betekenen. De verkennersbeweging in Schiedam leeft nog steeds, en hoe! Er blijkt een steeds grotere behoefte te bestaan bij de jeugd om via het spel van verkennen, en de diverse daar mede verbonden spelen, aansluiting te zoeken bij de Franciscus-Lode- wijkgroep, of Scouting in het algemeen. De laatste jaren breidt deze groep dan ook gestadig uit, dat komt ook wel door het feit dat er gedurende 40 jaren vrijwel geen veranderingen hebben plaatsgevon den in het beleid en de opzet van het verkennen. Het 40-jarig bestaan is dan ook aanleiding geworden om ons Troe penhuis na al die jaren een goede, grote opknapbeurt te geven en tevens om een andere groep verken ners, n.l. de invalide-verkennersbe weging financieel te steunen. Hiertoe is door de Franciscus-Lode- wijkgroep een grote en grootse „dolle-kermis" georganiseerd, waar o.a. te vinden is, het rad van avontuur en vele nieuwe attrakties welke door de leiding zelf is uitgedacht, zodat u niet gauw zult kunnen zeggen „dat hek ik al meer gezien", echt met meeste zal nieuw voor u zijn. Er zijn spelen voor jong en oud, voor f 0,15 tot f 1,—, behendigheids spelen, kansspelen enz. Het is mogelijk dat u voor f 1met een autoradio naar huis gaat, of met een draagbare TV, cassetterecorder, haarkrulset, waardebon van f 50,—. Er zijn namelijk meer dan 3000 prijzen te winnen, w.o. zelfs konij nen. Gezien het aantal prijzen kunt u bijna niet met lege handen weggaan, is dat wél zo dan heeft u erg veel pech gehad, maar de voldoening is dan dat u het jeugdwerk gesteund heeft. Deze steun hebben wij dan ook bij het inzamelen ondervonden van vele bedrijven, w.o. ook bedrijven uit Schiedam. Alle spelen zijn verdeeld over 5 grote ruimtes, er is ook een gezellige koffiebar waar u even kunt uitbla zen en waar u tevens een informa tie-stand vindt over het hoe en waarom van onze jeugdbeweging. Daar kunt u ook rustig praten met de staf over eventueel toetreden van jeugdleden, of misschien heeft u interesse om enige vrije tijd op te offeren voor uw jeugd. Wij kunnen alleen maar zeggen: Kom, zie en overtuig u op: vrijdag 25 mei van 19.30-22.30 uur; zaterdag 26 mei van 14.00-21.00 uur; zondag 27 mei van 14.00-20.30 uur. Lange Haven 11 De Franciscus Lodewijk Groep De direktie van Pieterman B.V., Nieuwpoortweg 12 te Schiedam, heeft besloten de afdeling Technisch Wetenschappelijke Apparatuur (T.W.A.) onder te brengen in een zelfstandige dochtermaatschappij Applikon B.V. Als onderdeel van Pieterman B.V. maakt de afdeling T.W.A. een jaaromzet van f3 miljoen gulden met een personeelsbestand van 20 medewerkers. Na overname van de Haagse Instru menten firma Van Baaren in 1946 groeide het produktenpakket door het aantrekken van buitenlandse vertegenwoordigingen gestaag tot de huidige omvang. Het programma van Applikon B.V. omvat naast instru menten en apparatuur voor labora torium en industriële toepassingen een toenemende aktiviteit in de adviessfeer, de zogenaamde software levering. Het ligt in de bedoeling om Applikon B.V. binnenkort in een afzonderlijk bedrijfspand te vesti gen. De dagelijkse leiding van Applikon B.V. komt in handen van de heer J. van Burg als technisch manager en de heer A. Tamboer als kommercieel manager. De direktie van Pieterman B.V. verwacht dat de eigen identiteit en de nieuwe vestigingsplaats de groei van deze onderneming in belangrijke mate zal bevorderen. Men schrijft ons: „Zoals bekend, werkt het CAR mee aan de landelijke aktie „WEIGER BELASTING OP ONTLASTING". Totaal zijn er in Nederland al meer dan 130.000 weigeraars van de z.g. „milieu belasting". Het milieu aktiecentrum Nederland (MAN) verzorgt de landelijke coör dinatie. Op vrijdag 25 mei houdt het CAR een informatie en organisatie vergadering in het houten wijk- gebouw „De Reling" aan de Fahren- heitstraat, hoek dr. Zamenhofstraat (8 uur 's avonds). In- Schiedam wordt deze belasting elke 2 maanden geihd via de gas/water- en elektriciteitsrekening. Huis aan huis zijn er al pamfletten verspreid in de GORZEN (Schie- dam-Z.). Reeds een honderdtal men sen hebben daar deze milieu-belas ting al geweigerd te betalen. Het CAR heeft nu in 't Oosten (Singelkwartier) huis aan huis weige ringspamfletten verspreid. In enkele dagen tijds hebben er al rond de honderd mensen gereageert met een weigering deze schandaalbelasting te bct^lën Het CAR heeft op 1 april 1973 reeds een brief over de milieu-belas ting naar B W en de gemeenteraad gestuurd. B W heeft deze brief onvoldoende onder de aandacht van de raadsleden gebracht, waardoor een goede meningsvorming door B W geblok keerd werd. In de openbare gemeen teraadsvergadering is de brief dan ook niet terdege besproken. Over dit geknoei met open brieven en over hoe de aktie nog verder uit te kunnen breiden en vooral waarom wij deze belasting moeten afwijzen, willen wij a.s. vrijdag 25 mei om 8 uur met de wijkbewoners praten". Namens het CAR, afd. Schiedam, Slagmolen. De Hengelsportvereniging „Schie dam en Omstreken" organiseert donderdag 31 mei (hemelvaartsdag) in het Prinses Beatrixpark een „Karper-concours". Alle leden kun nen hieraan meedoen. Men behoeft niet in te schrijven. Er mag gevist worden van 's morgens vier tot elf uur. Op een aantal plaatsen in het park kan men de gevangen vis laten meten. Deze plaatsen zijn met een bordje aangegeven. De le prijs is een fraaie wisselbeker en een waardebon van f 15,—; de 2e, 3e, 4e en 5e prijs zijn waardebonnen resp. van f 12,50, f10,-, f7,50 en f5,-. Voor de jeugd tot en met 12 jaar is er een extra prijs: een waardebon van f 5,—. Het gaat in dit concours om de grootste karper, dus niet om het aantal. Prijsuitreiking rond half twaalf bij het theehuis „De Ketel". Zij die alsnog lid willen worden van de H.S.V. Schiedam Omstreken kunnen zich opgeven in het „Wijk centrum Nieuwland", Dr. Wibaut- plein 129 te Schiedam en wel 's avonds van zeven tot negen uur op de dinsdagen 29 mei, 5 juni en 12 juni. f?

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 26