Ary Hoogendijk Jzn (1860-1928) vlaardingen O 700 jaar stad V-7 IN DE REGEN MEf IN DE NAMIDDAG TOCH HARING EN ZOPIE De sterkste stuwkracht voor de visserij in tijd toen alle hoop was opgegeven, de Fransen uit het land waren verdreven, regering onbenut liet nieuw getij, er oude wetten streng gehandhaafd bleven, 't haring bedrijf geen uitzicht had, niet vrij ontplooien kon door wat werd voorgeschreven; de vangtechniek, visverwerking, waarbij de handel geen kans kreeg te concurreren. Tot beter inzicht bracht Ary de „Heren" waardoor de poort naar welvaart zich ontsloot. De geest bleef traag, wat drong moest lang nog duren doch 't schip van Staat wist Ary bij te sturen tot heil van Vlaardingen en Hollands Vloot! COR DON Zo zie je, je kunt nóg zo'n groot volksfeest in elkaar draai en en daar maanden mee bezig zijn en dan is de grote dag eindelijk daar en gooit Pluvius water in de feestvreugde. Zo was het nu ook afgelopen zaterdag, de tweede hoogtijdag van het 700-jarig bestaan van de stad Vlaardingen een dag die allerellendigst begon maar bij zonder vrolijk eindigde. JACHTHAVEN JEUGDBRANDWEER HET NIEUWE STADSBLAD - PAG 36 - WOENSDAG 6 JUNI 1973 Haring bij de vleet, hemelwater ook en och, ook het V-7-bier was weer best, zelfs als je door de regen daartoe gedwongen je toevlucht moet nemen onder de touwbaan bij de Lijnbaanhallen. Zaterdag was het de dag van het grote haring- en bierfeest rond de Oude Haven, maar 's ochtends en een gedeelte van de middag was er op de Oost- en Westhavenkade en op de Westhavenplaats geen standje te bekennen waar men haring en bier verkocht. Daarom besloot men 's ochtends een gedeelte van de kraampjes maar te verplaatsen naar de touwbaan op enkele meters gelegen van de gloed nieuwe Lijnbaanhal, vlak in de buurt van de Westhavenkade. De padvinders die zich zoveel hadden voorgesteld van hun jaar lijkse scoutingdag verhuisden van het Fortunaveld naar deze Lijnbaan hal. Toch eindigde de dag vrolijk; om klokslag vier brak de zon namelijk door en dat was voor iedereen het teken om snel te verhuizen van de touwbaan naar de oorspronkelijke plaatsen rond de Oude Haven en toen bleek dat dit staartje van het haring- en bierfeest bijzonder gezel lig was. De regen was toch de spelbreker want eerder had de Vlaardingse wethouder voor sportzaken A. G. Kloots de jachthaven geopend. Het lag in de bedoeling dat hij dat in het openbaar en op de Oosthavenkade zou doen, maar dat was door de neergutsende regen een onmogelijk heid. Daarom geschiedde dat aan boord van een schuit. Na de opening floten alle scheepsfluiten er wel vrolijk op los. Triest was het ook aan de Galgkade, waar nationale brandweerwedstrij den werden gehouden. De zeer jeugdige spuitgasten, er waren er van acht maar ook van 15 jaar, kwamen ondanks het slechte weer met een enorme inzet tevoorschijn. Deze nationale jeugdbrandweerwedstrij- den werden in Vlaardingen gehou den niet alleen omdat de stad 700 jaar bestaat, maar ook het Vlaar dingse jeugdbrandweerkorps vierde een jybileum. Het was namelijk 12 1/2 jaar geleden dat dit korps werd opgericht. De prijzen werden als volgt toe gekend: De extra prijs, beschikbaar gesteld door het gemeentebestuur van Vlaardingen kwam in de afdeling adspiranten (16-18 jaar) in het bezit van Gorinchem met 478 punten en een gemiddelde van 8,8. Tot de beste vijf behoorden verder: Oud- Beyerland (467), Veldhoven (460), Linschoten (451) en Baarn met 450 punten. Nog eentje die zich door een bijkans verzopen haring- en bierfeest niet thuis liet houden maar 't zich in tegendeel eens zo goed liet smaken. In de afdeling junioren (14-16 jaar) ging de extra prijs van de gemeente Vlaardingen naar Leerdam, dat 239 punten behaalde. Daarna volgden: Ede (229), Papendrecht (228), Mij drecht (222) en Wageningen met 221 punten. Namens de technische commissie benadrukte de heer Huisman dat het peil in het laatste jaar hard vooruit was gegaan. Vandaar de vrij hoge cijfers, ondanks het feit dat er toch enkele duidelijke „missers" geno teerd waren. Sportwethouder Kloots ziet zo'n nieuwe jachthaven voor Vlaardingen wel zitten, zoals hij door de micro zou zeggen, al had ook hij dat hondenweer niet besteld. Hoog en droog in het vooronder van een van de jachten in Vlaardings nieuwe jachthaven wisselde wethouder Kloots (rechts) deze ferme handdruk. De jachthaven was zojuist officieel open verklaard. En alle hens waren bijkans van het dek gespoeld, maar een kniesoor die daar zaterdag op lette... Een spetje hier, een piek nat haar daar, met of zonder uitjes, uit wilden ze toch, de vervente Vlaardingse haring- en biergangers. En in oud modische kleding gepresenteerd, smaakt zo'n „Vlaardingse Nieuwe" nog lekkerder. Regenkleding, oliekleding was ook zeer „in" en nog op z'n plaats ook, was wel gewenst zaterdag bij de opening van Vlaardings nieuwe jachthaven. Sportwethouder A. G. Kloots kwam toch nog even aan dek om de openingsvlag hoog in de mast te hijsen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 36