„Stedelijk" Schiedam maakt dozijn Konfrontaties vol m mZD4 Landman vaderdag aanbieding liet 2e merkoverhemd Coster Advertenties worden toch niet gelezen HADI- voor een gulden 19.75 MINERVA ,STAP ER IN.... bij „LANDMAN" slechts 3 dagen Igld. Het Stedelijk Museum in Schie dam is aan zijn twaalfde tentoonstelling „Konfrontatie" toe. Het (eerste) dozijn is nu dus vol en het is 't zeker waard om bij deze mijlpaal even stil te staan. Twaalf Konfrontaties, gebracht binnen een betrekke lijk klein tijdsbestek, betekent dat een prestatie is geleverd waarvoor men het petje mag afnemen! KLEDEN GRAFIEK GRATIS PROEFRIT KLEUR- STAALPLASTIEKEN '4 Bent u al bij ons langs gegaan StlllEI)\>1 Hoogstraat HET NIEUWE STADSBLAD FaG 14 WOENSDAG 13 JUNI 1973 Maggi Dirks: Wandkleed. Het organiseren en inrichten van zulke exposities, die nagenoeg de gehele ruimte van het museum in beslag nemen, is waarlijk geen kleinigheid. Het kost onnoemelijk veel arbeid van de directeur en zijn staf; bovendien eist het een grondige kennis van wat er in binnen- en buitenland op het gebied van de hedendaagse beeldende kunst ,,te koop" is en wat daarvan belangrijk genoeg is voor een confrontatie met het publiek in Schiedam en (uiter aard) wijde omgeving. Voor de Konfrontatie 1 2 heeft men zich, wat de deelneming van buiten landse artiesten betreft, gericht op Ztirich. Die stad is vertegenwoordigd door Jenny Ferri-Losinger met schil derijen, gouaches en collages. De tweede buitenlandse gast is de graficus Johannes Gachnang, die in 1939 in Zürich werd geboren en na vele omzwervingen sinds 1970 zich in 1971 in Amsterdam heeft geves tigd. Van eigen bodem zijn aanwezig Meggie Dirks met kleden, Wim Drion met schilderijen, gouaches, tekeningen, grafiek en Thijs van Kimmenade met staalplastieken. In de benedenzaal vóór hangen de enorme wandkleden van Meggie Dirks, een jonge kunstenares uit Veghel (NB), die aan de Academie voor kunst en vormgeving in Den Bosch werd opgeleid. Het kenmerk van haar oeuvre is monumentaliteit en ruimtelijke werking. De kleden zijn vervaardigd van blank touw (sisal), dat gevlochten en geknoopt is, maar hier en daar ook golvend neerhangt. Meggie Dirks, die in 1971 heeft deelgenomen aan de bekende biën nale voor wandkleden in Lausanne, werkte gedurende drie maanden bij Abakanowitz voor het wandkleed, dat het provinciehuis in Den Bosch siert. Jenny Ferri-Losingen, die in Lugano werd geboren, maakt werk, dat op de grens staat van ongebondenheid en geometrische strakheid. Daarbij combineert zij een persoonlijk hand schrift met een duidelijke construc tivistische conceptie. Haar schilde rijen, maar ook haar gouaches en collages, bestaan uit licht-getinte vlakken, die door rechte of gebogen lijnen van elkaar zijn gescheiden. De kleuren die zij gebruikt zijn voor namelijk lichtrose, grijs en blauw. De kleur blijft steeds volkomen ondergeschikt aan de vorm; in haar ,,'olancs" bestaat de verdeling in vlakken slechts uit de verschillende heel tere nuances in het wit. Jenny Ferri-Losinger: Confini rouge-orange. Johannes Gachnang beoefende aan vankelijk de tekenkunst als hobby. Maar na 1965, toen hij als bouw kundig tekenaar werkzaam was op het atelier van professor Hans Scharoun in Berlijn, betrad hij met zijn werk meer en meer het professionele vlak. Met een reeks van twaalf bladen grafiek, getiteld „Die neue historische Architektur des Johannes Gachnang" verwierf hij in 1967 de kunstprijs van de stad Berlijn. Twee jaar geleden had hij een overzichtstentoonstelling in het prentenkabinet van het Stedelijk Museum in Amsterdam. De grafiek van Gachnang moet worden gerangschikt onder het fan tastisch realisme, dat gezien kan worden als een vervolg op het relativerend realisme. De vormgeving blijkt te zijn gebonden aan strenge wetten, waardoor vaak ingewikkelde „patronen" ontstaan. Een aparte serie vormen zes bladen „Sechs Briefe an Freunde", waarvan elk blad als het ware een eigen stempel heeft meegekregen. Bij het ene is het een groot zwart kruis, bij het andere bestaat het uit bloempjes in heel tere kleuren. DEALER VOOR GEHEEL SCHIEDAM NIEUW MATHENESSERSTRAAT 45 TELEFOON 26 06 63 SCHIEDAM Heel uitzonderlijk is het oeuvre van de jonge Amsterdamse kunstenaar Wim Drion, dat zich hier presenteert in schilderijen en gouaches en enkele etsen. De schilderijen en de goua ches, die veel met elkaar gemeen hebben, zijn feestelijk van kleur. Op een fond, waarop de verf gelijkmatig is aangebracht, smijt Drion met breed gebaar zijn kleuren neer. Hij smeert ze erop uit met het mes en drukt ze als slingers van kleur uit de tubes. Kenmerk voor zijn oeuvre is de vereenvoudiging van het herkenbare object. Die vereenvoudiging gaat soms zó ver, dat elke binding met de realiteit verloren lijkt te zijn gegaan. In het bijzonder is dit het geval met de composities, die hij „nea mou- dania" heeft genoemd. In de reeks „Tarot spelen" ontdekt men meestal wel details die aan dQ werkelijkheid appelleren. In dé kelder van het museum staan tenslotte de staalplastieken van Thijs van Kimmenade opgesteld. Deze 26-jarige jongeman, die aan de Academie van St. Joost in Breda en aan de Kunsthochschule in Kassei heeft gestudeerd, maakt werk dat zich voornamelijk onderscheidt door de ruinate die ontstaat door weg laten. Het berust op het principe dat ook door Henry Moore wordt toegepast. Bij Van Kimmenade ont stonden hierdoor zijn „huizen"- plastieken en sleutelkastjes in grote verscheidenheid. „Konfrontatie 12" duurt tot 9 juli en is dagelijks te bezichtigen van 10-17 uur en op zondag van 12.30-17 uur. Bij Modehuis Slot in Schiedam vindt U anders wel een geweldige kollektie zomerjaponnen vanaf 59,75 „STICHTING VOOR HUISHOUDELIJKE- EN GEZINSVOORLICHTING SCHIEDAM' Korte Dam 5 Schiedam Telefoon 26 47 81 Bent u al bij ons langs geweest op Korte Dam 5? U vergeet toch niet om u nog even op te komen geven voor een cursus, die eind augustus begin september begint? We heb ben een ruime keuze op elk gebied en er is vast wat voor u bij Houdt u van naaien? Dat kan op maandag, dinsdag, woensdag en donderdag, "s morgens, 's middags of 's avonds. In Groenoord op maandagmiddag, dinsdagavond, woensdagmorgen of woensdag avond. Hebt u veel belangstelling voor handwerken? Ook dat kan: Creatief handwerken, reusachtig leuk, op dinsdag- of donderdag morgen. Wandkleden maken op woensdag morgen en eventueel dinsdag avond. Bij voldoende deelname komt er ook nog een cursus handenarbeid, leerwerk, sieraden maken enz., enz. op maandag avond. Gast en gastvrouw/heer. Vooral geschikt voor de mannen die meer willen weten over wijnen, kazen, fondue enz. enz. op donderdag avond. Koken op dinsdagavond, een fijne cursus waar u allerlei snufjes leert op kookgebied. Indisch koken op donderdagavond. De heren willen zich ook altijd graag bekwamen in dit vak. Lekker hoor! Uiterlijke verzorging. Welke vrouw of meisje heeft daar géén belang stelling voor? Het is heerlijk om te weten, hóé je er op je voordeligst uit kunt zien. Fijn voor uzelf en fijn voor de anderen om naar u te kijken. Op dinsdagmiddag of woensdagavond. We starten in september met deze cursus. Er zijn nog een paar plaatsen vrij. Be spreekt u ze maar vast! Bloemschikken op dinsdagmiddag of maandagavond. Een enige cur sus, waar u leert met weinig bloemen (en dus weinig geld) iets moois te maken voor in uw huis. Ook leuk, wanneer u een cadeautje wilt geven. Voor de mensen die graag handig willen worden is er nog de cursus: Karweitjes in huis op woensdag avond. Héél erg aan te bevelen. U slaat beslist minder op uw duim! En u hoeft niet lang te wachten of u soms eens iemand kunt krijgen voor een karweitje op te knappen, 't Bespaart u ergernis én geld! Voor de ervaren naaisters komt er ook nog een cursus over: De kneepjes van het naaien. Daar zult u véél leren, waar u véél plezier van zult hebben. Mogen we u spoedig bij ons zien op Korte Dam 5, of belt u ons onder no. 264 781? Tot ziens op Korte Dam 5. Mazda 1000, vanaf ƒ7499,— Mazda 1300 S, vanaf 7999, voor gratis proefrit OFFICIAL DEALER GARAGE Noordmolenstraat 17 Telefoon 266233 265607 \last9esX etkooppm5 Het betere merkoverhemd in sublie me fil a fil kwaliteit. Verschillende mode kleuren. Vastgestelde verkoop prijs. Bij aankoop van 2e overhemd als speciale vaderdagaanbieding. Het 2e overhemd van dezelfde kwaliteit. voor vader en zoon

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 14