HEEL VIETNAM GIRO Oranje' m.%is "zeer Advertenties worden toch niet gelezen Pieterman b.v. neemt deel in Rhigo b.v. In forma tiecen trum voor de stadssanering Zo vloog P.V. Schiedam Voor Vader x&a ^-«joqrlog ofiQSZOnd eJ dingen Inzameling voor Rode Kruis bracht ruim I6V2 mille op Bescherming weidevogels tijdens het maaien Nieuw appèl van Heel Vietnam Giro 777 Den Haag VOOR GEEN ENKEL REGIEM MAAR VOOR ALLE SLACHTOFFERS wgggfc?. v Is HAAG -éfLj&ze-;: -~y ft» - ■^■5* rm HET NIEUWE STADSBLAD PAG 16 WOENSDAG 13 JUNI 1973 want voor vakantie-blouses, -spencers en -pantalons gaat U toch regelrecht naar Modehuis Slot in Schiedam. De direktie van Pieterman b.v. deelt mede dat er overeenstemming is bereikt met de aandeelhouders van Rhigo b.v. te Bergen op Zoom over de meerderheidsdeelname in ge noemde vennootschap. Rhigo b.v., opgericht in 1970, is een konstruktiebedrijf met als speciali teit raamkonstrukties voor schepen, karrosserieën en transportmiddelen. Voor dit doel wordt veel hardglas verwerkt, een produkt van Pieter man b.v. De Koninklijke Nederlandse Natuur historische Vereniging, afd. Vlaar- dingen/Schiedam schrijft ons: De afd. Leeuwarden van de Bond van Friese Vogelbeschermingswach- ten kwam in het voorjaar 1972 met een waardevol experiment, dat na volging verdient. In een perceel land, dat gemaaid moest worden en waarin zich vele jonge Grutto's bevonden, plaatste men 2 dagen van tevoren een viertal lange stokken waaraan in de top een lege plastic zak werd bevestigd. Deze stokken werden zo geplaatst, dat zij een veel kleinere omtrek van het land aan gaven. Dus overal even ver en op gelijke afstand van de omringende sloot verwijderd (zie tekening). Het ritselen van de plastic zakken in de wind bleek voor de oude vogels zo hinderlijk te zijn, dat toen de boer met maaien begon ook de jongen naar nabijgelegen percelen waren verhuisd. Dit succesvolle experiment dient over geheel Fries land op betrouwbaarheid te worden getest. De inlichtingendienst van de B.F.V.W., per adres F. Broersma, Flaemske Banken 10, Oosterlittens (Fr.), zal gaarne vernemen welke resultaten u met dit experiment bereikt. De wijze van maaien: Wat kunt u doen om er aan mee te werken, dat zo weinig mogelijk jonge vogels verloren gaan? U begint met het zgn. „voormaaien". Is het u moge lijk om dit voormaaien te doen op de dag van tevoren of anders het land daarna een paar uren met rust te laten, door b.v. dit voormaaien te doen net voor een schafttijd, dan is er al veel kans dat meerdere jonge vogels zijn vertrokken als u terug komt. De oude vogels „voelen" het gevaar en zullen in de korte rustpoos de jongen naar veiliger oorden lokken. Past de zojuist genoemde wenk niet in uw werkschema, dan kan zelfs een volslagen leek op vogelgebied toch nagaan waar onge veer de jonge Grutto's bevinden. De ouders „hangen" doorgaans luid alarmerend boven de plek waar de onvindbare donsjes schuilen. Ook Kievit, Tureluur en Scholekster gedragen zich enigszins als zodanig doch van alle eendensoorten zult u vooraf moeilijk een aanwijzing krij gen waar zich de jongen bevinden. Het beste is daar met maaien te beginnen, waar zich naar uw oordeel geen of weinig jongen ophouden. De kans is groot dat een deel van de jongen tijdens het maaien vertrekt. Als de oudere vogels dus b.v. boven de noordkant van het land hangen, begint u vanuit de zuidkant te maaien, veronderstellend, dat in dit geval de lengterichting van het land oost-west loopt. De P.V. Schiedam vloog met 182 duiven een wedvlucht vanuit Orleans 486 km. De duiven werden gelost om 9 uur en de eerste duiven kwamen goed afzetten, daarna ging het wat trager. 500 Kilometer is ook een hele afstand. Onze stadgenoot S. Speelmeijer heeft de reis mee mogen maken, om getuige te zijn van de goede verzorging onderweg. Die was zeer goed en de lossing van 12000 duiven was fantastisch en ze verdwe nen binnen 5 minuten uit het gezichtsveld. De eerste 25 prijzen van de postduiven vereniging „Schie dam" was als volgt: C. v. Leeuwen 1, 12, 13, 21; C. Verhaeren 2; J. Paulussen 3; Th. Stieber 4, 5, 10, 11Jack Doejaaren 6, 14, 24, 25; A. Suttorp 7, 9; J. Westerholt 8, 22; Jan Doejaaren 15, 19; E. de Witt 16; A. de Lange 17; D. Horsmeijer 18. Zaterdag a.s. oefenvlucht jonge duiven vanuit Heinoord 20 km. lnkorven zaterdagmorgen van 8.00 uur tot 8.30 uur. Elk geval moet u voor u zelf zo goed mogelijk beoordelen, want het is mogelijk dat u onvoldoende aanwij zing krijgt waar de jongen zich ophouden. In een dergelijk geval begint u te maaien vanuit het midden. Dit kan als volgt geschie den: er wordt aan de voorkant van het te maaien perceel eerst dwars over de gehele breedte een smalle strook gemaaid, die bij het in de lengterichting maaien als uitloop kan dienen. Vervolgens maait men midden door het perceel naar achteren en maakt ook daar een vrije uitloop. Verder wordt nu van het midden uit steeds tegen de zon in gewerkt. Deze methode van maaien, die praktisch zeer uitvoerbaar is en in vele delen van ons land wordt toegepast, spaart heel wat jonge vogels het leven. Door het lawaai van de trekker drijft u mogelijk de jongen steeds verder naar de sloot toe en is er een kans, dat zij de oversteek naar het nabijgelegen perceel wagen. Indien u de nesten weet te liggen, kan u ze ook vooraf merken. Hiertoe worden aan weerszijden van het nest op 1 meter afstand duidelijk zichtbare stokken geplaatst in de lengterich ting van het maaiveld. Over de toepassing van nestbescher mers zal ik een volgende keer wat uitvoeriger schrijven. Voor nadere inlichtingen of opmer kingen, kunt u zich wenden tot de „Vogelwerkgroep der Kon. Ned. Natuurhist. Ver. Rijnmond", per adres C. J. Amsterdam, Prins der Nederlandenstraat 65, Hoek van Holland, tel. 01747-3678. Het ügt in de bedoeling dat het nieuwe gebouw voor het gemeente lijke Informatiecentrum voor de Stadssanering, gelegen aan de Huis te Riviereweg tussen Stadskantoor en ruine, voor het publiek zal worden opengesteld op vrijdag 15 juni a.s. omstreeks 12 uur, hetgeen overigens zonder enige plechtigheid zal geschieden. Het houten gebouw heeft een vloeroppervlakte van 5x20 meter, hetgeen aanzienlijk meer is dan in het Informatiecentrum aan de Broersvest 95, dat per gelijke datum zal zijn opgeheven. Het nieuwe centrum biedt meer ruimte en ook betere mogelijkheden voor het expo seren van al het aanwezige materiaal, m.b.t. het Bestemmingsplan Binnen stad en de komende rehabilitatie. Zo zullen de grote maquettes op over zichtelijke wijze kunnen worden getoond, maar ook de planteke ningen, de profielkaarten en veel van het overige materiaal. Het Informatiecentrum zal voor het publiek geopend zijn: dinsdag van 14 tot 16 uur; woensdag van 14 tot 16 uur; donderdag van 14 tot 16 uur en van 18 tot 21 uur; vrijdag van 9 tot 16 uur. Men schrijft ons: „De opbrengst van de Rode Kruis- kampagne bedraagt in Schiedam in totaal, huis aan huis én straatkol- lekte: f 16.534,88. Hierbij danken wij alle kollektanten die met volharding er voor hebben Men verwacht dat in de groeiende markt voor jachtenbouw een belang rijke omzetvermeerdering te berei ken is. Het bedrijf Rhigo b.v. heeft 30 werknemers. gezorgd dat dit prachtige resultaat bijeen kwam. De gulle gevers/sters uiteraard ook hartelijk bedankt". Namens hel bestuur Ned. Rode Kruis afdeling Schiedam C. Aleman. 777 JONGE BOKAAL, per liter13,95 met gratis glas U belt, wij bezorgen SLIJTERIJ en WIJNHANDEI Oranjestraat 1C--12, Telefoon 26.59.97 26.41.40 -«w "■*r - V,- - V„ tlktie van het Mgemeen Dlakonaal Bureau van de -Gereformeerde Kerken in Nederland Generale Diakonale Raad Nederlands ftervormde Kerk, Safctfe Internationale Hulpverlonlnq Katholieke. Nationale Stichting voor Bijzondere Noden en VlucfiteHn^enzorg Mensen in Nóód - Caritas Neerlandica Stichting Nederlands Comlto Unicef Stichting Organisatie,, vaoj- inféuyatipnaté "flhtwlkkéilngséamenwerking „Navrtj", -• Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken eh Vluch- tetlhgqjl*» SHhhffrig. jjnöaco "Centrum Nedertend. VerenigWg Het Nederlandse ROde Rruia Aktiebureau: Prinsesse- wi 'J -^1 De actie Heel Vietnam vraagt de Nederlandse bevolking op nieuw om bijdragen voor de zo noodzakelijke hulpverlening aan de iachtoffers van de Vietnamese oorlog. De eerste f 2,— miljoen, die begin dit jaar werd ingezameld, werd in alle delen van Vietnam (Zuid-Viet- nam, Noord-Vietnam en ge bieden van het bevrijdings front), Laos en Cambodja voor directe eerste hulp en weder opbouw besteed. De grote internationale hulp organisaties komen echter nog veel geld tekort om alle projec ten, die in overleg met de plaatselijke bevolkingen op touw zijn gezet, te bekostigen. Deze projecten behelzen voed sel- en medische hulp voor vluchtelingen, onderdak voor daklozen, ziekenhuisvoorzie ningen voor jeugdige slacht offertjes, onderwijs voor vol wassenen en kinderen, bijstand aan gehandicapten en wezen. Er is op dat punt de afgelopen maanden en jaren al heel veel gedaan. Maar er is thans nog veel meer nodig! De acht Nederlandse hulporga nisaties, die samenwerken in de Nationale Actie Heel Vietnam, vragen deze week de bevolking opnieuw om geld te geven via giro 777 in Den Haag. Ook met oproepen in de grote dagbladen en via televisie en radio wordt de aandacht gericht op deze landelijke actie, die zal culmi neren in een klemmend appèl aan de bezoekers van alle kerken in Nederland op zater dag 16 en zondag 17 juni om giften over te maken. De actie wordt gevoerd onder het motto „Oorlog is zeer ongezond voor mensen, dieren en dingen". Dat is de tekst op een tekening aan de muur van het Quaker-ziekenhuis in Quang Nai. Er zit natuurlijk iets ironisch in die woorden, maar daarom werken ze mogelijk ook zo sterk. Want we zijn onge voelig geworden voor alle cijfers over doden, gewonden, vluchte lingen, kapotte huizen enzo voorts. In Vietnam weten ze ook zonder statistieken dat oorlog zeer ongezond is. In Nederland werken de pro testantse en katholieke hulp organisaties Novib, Unicef, Unesco en Rode Kruis nauw samen om het leed van deze ongezonde oorlog te helpen verzachten. In alle delen van Vietnam. Het kan. Als u nu helpt. Heel Vietnam, giro 777, Den Haag.

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 16