Fietsen door Midden Delfland: een verademing Het zal nog een groot aantal jaren duren voordat de herin richting van Midden-Delfland tot een gebied voor stedelijke recreatie een feit is. Het sterk agrarische gebied omsloten door Delft, Schiedam, Vlaar- dingen, Maasland en Schip luiden is echter ook in z'n huidige opzet een rustpunt in een dynamische omgeving. OP DE FIETS STARTPLAATS BEATRIXPARK BIJ VLAARDINGEN Midden Delfland anno 1973 straalt een charmante bekoring uit. Het wordt voornamelijk bepaald door de oude, vergane knotwilgen, de kron kelweggetjes en de oprijlanen. We kunnen er met z 'n allen kennelijk wat moeilijk aan wennen. Wie een zomerse zondag althans benut om van de schitterende natuur-zo-dicht-bij-huis te genieten, ontdekt weliswaar dat hij niet alleen is, maar staat tevens paf van het relatief toch geringe aantal rust- zoekers. We zijn kennelijk vertrouwd geraakt met de betonnen huizenmassa waar in we opgroeien. Als u toch het driftige ritme van de stad eens wilt verwisselen voor het rustige van dit stukje platteland, laten we dan even afspreken dat we die auto niet meenemen. We gaan op de fiets. Lekker trappen. Behalve dat dat goed is voor hart en bloedvaten, stoort u ook uw mede- genieters van Midden-Delfland niet. U zult zelf merken hoe snel je in deze rust-uitademen de omgeving geirriteerd raakt door (onverant woord hard rijdende) automobilis ten. Trek er gerust een halve dag - u kunt er zonder veel moeite ook een hele dag van maken - voor uit om met uw gezin een lekkere fietstocht te maken. De ANWB heeft enkele jaren geleden zelfs een speciale Midden-Delflandfietsroute uitgezet. U kunt die route natuurlijk aan houden, maar wat ons betreft hebt u volkomen de vrijheid een keuze te doen uit het scala van weggetjes. Als we de Schieweg dan als start plaats nemen hebben we, voordat we het agrarische gebied induiken, aan onze rechterhand eerst nog een bezienswaardigheid binnen de stads grenzen van Delft: het oude Kruit huis. Let eens op de voorgevel. Tien tegen een dat u er met uw auto altijd voorbijraasde. Wat op de Schieweg vooral frappeert zijn de verschillende boerderijen die men er treft, de veelvormige knot wilgen, de bochtige weg en de talmende golven van de Sc hie, die met de regelmaat van de klok doorkliefd worden door grote en kleine schepen, pleziervaartuigen en zandboten. Deze weg geeft een onweerstaanbaar verlangen naar nog meer van dit pittoreske. Welaan, u kunt nog enkele tientallen kilometers vooruit. We geven graag toe dat het jammer is dat u het terras in het nederzet- tinkje De Zweth aan de overzijde van de Schie alleen maar kunt zien, maar verder op de route komt er beslist nog een fraaie gelegenheid om de fiets even aan de kant te zetten en een kop koffie, en glas fris of een borrel te pakken. Maak u zich geen zorgen. Na een kleine drie kwartier fietsen nadert u Kethel-dorp, een omgeving die beheerst wordt door een gigan tisch rooms-katholiek kerkgebouw en enkele tientallen huizen. Een nog smaller weggetje voert u naar het oude Kethel, een lieflijk dorp, dat voor de laatste wereld oorlog zelfstandig was, maar sinds dien tot Schiedam behoort. U kunt daar twee dingen doen: bij de wegkruising rechtsaf en linksaf slaan. Laten we voor de variatie éven linksaf gaan. We onderbreken onze fietsroute dan voor een bezoekje aan het ongekend schitterende Beatrix- park: vele hectaren groen, rijk aan een botanische variatie, een thee huisje, een kinderboerderij en een speeltuin voor uw kinderen. Laat u echter niet verleiden om er te blijven, maar laten we na enige tijd onze oorspronkelijke weg vervolgen. We komen dan even op de oude verbindingsweg tussen Schiedam en Pastorale routes in Midden-Delfland liggen er voor het oprapen als u uw tweewieler pakt. Beelden als deze zijn nog altijd voorhanden in Midden-Delfland. Delft. Daar blijven we niet te lang op rijden, bij de eerste de beste gelegenheid linksaf te slaan doen we dat en rijden we de Woudweg op. De weg in aanleg die u daar passeert is rijksweg 19, een nieuwe kolos die het verkeer van Antwerpen recht streeks naar Ypenburg moet bren gen. Op Nederlands grondgebied is dit hier het bijna laatste stukje in aanleg. De Belgen moeten nog beginnen! Bij Vlaardingen moeten we de Vlaardingse Vaart aanhouden. Bij de volgende wegkruising een T- sprong rechtsaan houden, en dan richting Ridderhof rijden. De weg voert u dan automatisch naar een van de lieflijkste restaurantjes langs de Vlaardingse Vaart. Daar kunt u uw koffie bestellen, of uw limonade, of uw borrel. Een interessant schouwspel vormen de bootjes op het water (u zit aan het water) die van Vlaardingen naar Delft varen. Het weggetje langs de Vaart is de Trekkade. U kunt langs de Trekkade fietsen, dan komt u uiteindelijk in Schipluiden dit. De weg naar Delft ligt dan voor u. Hebt u nog tijd over, dan kunt u binnendoor terug naar Delft, de weg in Schipluiden wijst dat vanzelf. Als het het komende weekeinde mooi weer is en u hebt niets te doen dat aangenamer lijkt dan een op kikkerend fietstochtje door mooi Midden-Delfland, moet u die twee wieler toch eens pakken. U zult er echt geen spijt van hebben. Rustieke beelden als deze kom je op je fietsje nog volop tegen in Midden-Delfland. Pak die fiets én die route... B-aB

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 20