Woestijngrond in het WESTLAND wereldje apart Cactussen, vetplanten, de succulenten ze vormen een Ja z eker, want daar groeien volop woestijnplanten en ze bloeien er dat het een lieve lust is. Wel staan ze natuurlijk onder glas in z.g. warenhuizen. Was tot voor enige jaren het Westland de groententuin van Europa, door omstandigheden was menige tuinder verplicht naar andere mogelijkheden uit te zien. VUISTREGEL Ontdek ook eens de charme van cactussen en vetplanten... houden. In onze liefhebberij-kasjes staan ze droog. Moet u echter op de vensterbank kweken, dan mag zeker (omdat het daar warmer is) eens in de maand wat warm water worden gegeven. Als het kan regenwater, zoals voor alle planten maar vooral voor SUCCULENTEN is leidingwater langzaam vergif door het hoge kalkgehalte. Bij het wassen tobt u daar ook al mee. Vuistregel 2: in de winter koel- houden, pl.m. 6 tot 10 graden, al zal ook een temperatuur van 2 tot 12 graden ze niet schaden. Hoofdzaak is, dat ze in die rusttijd niet gaan groeien. Dan wordt de bloem in aanleg al gevormd. Geeft u te vroeg water, dan gaat hij voor zichzelf zorgen (groeien) en laat de zorg voor een nageslacht beslist achterwege. Vuistregel 3: is moeilijker op te lossen. Als kinderen van de woestijn en de hoogvlakte, verlangen ze veel licht en warmte in de groei en bloeitijd. Heeft u een venster op het zuiden, zuid-oosten of zuid-westen dan zult u zeker volop bloemen kunnen verwachten. Ideaal is een kasje op een zonrijk balcon of op het dak. Het mooiste is wel een kasje in de tuin. U ziet er zijn mogelijkheden genoeg. Zelfs op het oosten of westen kunt u nog veel vetplanten kweken, een vertrouwde kweker zal u daarin goed kunnen adviseren. Vuistregel 4: de grond moet voed zaam en vooral goed doorlatend zijn. z.g. potgrond vermengd met scherp zand of fijn grint is al prima. Echter nooit mesten met stalmest of pokon. Dat voedsel zijn ze niet gewend en het bekomt ze heel slecht. Later als u wat meer van SUCCULENTEN afweet, mag u wél speciale mest toedienen. Vraagt u nu: „Waar kan ik die cactussen het beste kopen"? dan verwondert het mij steeds weer, dat de stedeling altijd voor zijn planten naar de bloembollenstreek of Aals meer trekt. Vrijwel nooit naar ons mooie Westland. Toch vindt u daar een groot aantal kwekers die allerlei planten kunnen leveren. Wel is het nodig dat een beginner naar een kweker gaat, die in zijn hart nog altijd een echte liefhebber is en u raad kan geven, met welke Weer eens een ander beeld uit het Westland dan alleen maar komkommers, tomaten, sla en snijbloemen... planten u zeker succes zult hebben. Zó zijn er velen, maar voor ons is vooral Freek Hoogvliet, Oostelijk Slag no. 7 in Maasdijk, een van de kwekers waar u zeker zult slagen. Wilt u meer over deze schone en wonderlijke planten weten dan kunt u bij de afd. Rijn en Delfland van de landelijke ver. „SUCCULENTA", Conradkade no 11, Den Haag, een introductie aanvragen voor de maan delijkse bijeenkomst. Daar zal men u graag met goede raad en een plantje op weg helpen. Verder telt Den Haag vele promi nente liefhebbers, met mooie plan- tenverzamelingen, die iedere belang stellende graag meer over hun pleegkinderen willen vertellen en... u gaat er nooit zonder een plantje weg. Als bejaarde zijn de cactussen al meerdere jaren mijn ontspanning en zorg. Ik heb er fijne contacten met andere mensen in binnen- en buiten land door gekregen, toch óók een punt in het voordeel van deze SUCCULENTEN. De bijgevoegde foto's zijn in de kas van Hoogvliet genomen om u enige indrukken te geven. O. v. Soldt sr., Middelb.str. 35, tel. 550423-551344, Scheveningen. Deze werden gevonden in het kweken van sierplanten, bloemen en... cactussen. Ook de vetplanten kregen een ruim aandeel in het sortiment. Vaak was het kweken van cactussen en vetplanten aanvankelijk een liefhebberij, welke uitgroeide tot het kweken voor de handel. Nu deze planten, onder de verzamel naam van SUCCULENTEN in op mars zijn en er vrijwel geen planten liefhebber meer is, die niet één of meer van deze tussen zijn planten heeft staan, is er een groot afzet gebied voor deze - lang veronacht zaamde - planten ontstaan. Waaróm zijn nu zó veel mensen begeesterd van die schijnbaar dorre planten met vervelende stekels? Allereerst omdat ze tot zijn verbeel ding spreken, ze storen zich niet aan droogte of koude. Onbemerkt vor men ze hun bloemknoppen tussen de doorns, om na enige tijd hun gastheer te verrassen met bloemen, die met elke plant kunnen wedijve ren. Daarnaast is er de mogelijkheid om zelf zaad te winnen en weer nieuwe planten te kweken, een fascinerend werk. Ook is er de studie over de afkomst en vindplaatsen van zijn pleegkinderen. Een bladplant heeft geen echte afkomst meer, is door veredelen en kwekerskunst, vaak niet meer te herkennen als de wilde plant die zijn voorvader was. De cactus is een aristokraat, hij heeft een vrij be perkte vindplaats in Amerika, waar zijn stamland is. Hij heeft net als onze adel, plaats of streek dikwijls in zijn naam staan. Wij kennen een Jan v. Arkel, een Van Nispen tot Zevenaar, een Van Henegouwen enz. Ook cactussen hebben dat. O.a. Columbia, chacoanus, chubutense, enz. enz. Door de beperkte omvang van deze planten, is het mogeüjk veel soorten op een klein oppervlak te kweken. Men kan zijn liefde voor wit bedoornde, dicht bedoornde, geel bedoornde, lang bedoornde en gro teske vormen, geheel op een kleine ruimte uitleven. Op de „Westlandse woestijngrond", onder glas natuurlijk, tieren de succulenten welig... Zeer decoratief. Liefhebberskasjc in Friesland van een amateurkweker op een klein dorpje met weinig vertier, doch in zijn hobby leeft deze dorpeling zich geheel uit. Ze zijn uiterst gemakkelijk te kweken... en nu ziek ik vraagtekens bij u oprijzen. Heus ze zijn erg makkelijk, als u zich aan enige vuistregels wilt houden. Zullen wij die paar vuistregels eens door nemen? Vuistregel no. 1van november tot april droog of vrijwel droog en koel

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 22