Maatregelen voor verkeer VOETGANGER KRIJGT EEN DOMIJN VRIJ VAN AUTO'S Bestemmingsplan Binnenstad Openbaar vervoer in het Binnenstadsplan n m r m Informatie over Binnenstadsplan Circuit Vork Parkeren Schiedam bouwt zich een nieuw HART HtT NIEUWE STADSBLAD PAG 20 - WOENSDAG 20 JUNI 1973 gemeente informatie Publicatie van de Gemeente Schiedam. Twee maal per maand verschijnend in Het Nieuwe Stadsblad. Verzorging: Gemeentelijke Voorlichtingsambtenaar Emmastraat 1 - tel. 26 05 00 SCHEMATISCHE C.PZET ONTSLUITING &:NNENSTAP FR!M AIRE S7RUKTUUR.V BIJLAGE A SECUNDAIRE struktuur - TER'I AIRE STRUKTUUR -XCfRCULATSE BOUTE Na de verbetering van de woon- en van de winkelfunctie is de verbetering van de bereikbaarheid van de binnenstad een van de beweegredenen voor de rehabilitatie van die binnenstad. Bereikbaar voor de auto en het openbaar vervoer, maar ook voor de voetganger. Het past helemaal in het stedebouwkundige idee, zoals dat is neer gelegd in het Bestemmingsplan, om aan de voorzieningen voor de voetgangers een heel hoge prioriteit te geven. En in zijn gaan en staan zal de voetganger niet gehinderd worden door de onvermijdelijk ook aanwe zige auto! Een belangrijk deel van de binnenstad wordt het domein van de voetganger. In het winkelareaal met de „ruimtelijke 8", de reeds eerder beschreven 8-vormige „loop" Aan de Huis te Riviereweg, tussen het nieuwe Stadskantoor en de oude ruihe, heeft het gemeentelijke Infor matiecentrum voor de Stadssanering een nieuw onderdak gekregen in een eenvoudig, doch ruim houten gebouw. Met het verschijnen vorige maand van het ontwerp-Bestemmingsplan Binnen stad is weer nieuw materiaal voor expositie beschikbaar gekomen dat nu dan ook in het centrum te zien is: een fraaie grote maquette van de binnen stad, plantekeningen, profielkaarten, enzovoort. Belangstellenden in de komende reha bilitatie kunnen in het centrum inlichtingen krijgen. Daarvoor is het Informatiecentrum geopend op dins dag, woensdag en donderdag van 14.00 tot 16.00 uur, vrijdag van 9.00 tot 16.00 uur en bovendien op de donderdagse koopavond van 18.00 tot 21.00 uur. langs de winkels, zal de auto niet komen, evenmin in een groot deel van de Hoogstraat en het Broersveld en ook niet in de stedelijke ruimten als Grote Markt, Lange Kerkstraat en Oude Kerkhof. Taboe voor de auto, dit voetgangersdomein. Doch ook de ruimten binnen het centrale woongebied en de hof van de Lindenhof vormen een aaneengescha keld voetgangersgebied slechts eenmaal on derbroken door het circuit voor het auto-verkeer. De aan de voetgangers- verleende prioriteit reikt zelfs nog tot buiten het eigenlijk binnenstads-gebied. Zo zal de voetganger die van het toekomstige „stadserf" naar de binnenstad wil (of omgekeerd), gebruik kunnen maken van een ongelijkvloerse kruising met de Broersvest. En de voet ganger, die z'n auto heeft achtergelaten in de parkeergarage aan de Westvest, kan gebruik gaan maken van een nieuwe voetgangersbrug over de Lange Haven, ter hoogte van de Westmolenstraat. Op de punten waar de voetganger toch een verkeersweg moet kruisen, zal hij bescherming krijgen, door verkeerslichten, zebra-paden, enzovoort. Want al heeft de voetganger prioriteit, ook de auto heeft zekere rechten. Dit is onvermijdelijk, want de bewoner van een binnenstadhuis moet bij z'n auto kunnen komen, de winkels moeten per vrachtauto bevoorraad worden. Daarom is een auto circuit met één richtingsverkeer ontworpen, gevormd door Nieuwstraat, Korte Kerk straat, noordzijde Grote Markt, Herenstraat, Kreupelstraat, een klein gedeelte Lange Kerkstraat, het noordelijke gedeelte Broers veld, Gedempte Baan en vandaar over een nieuw te maken verbinding ten noorden van de Lindenhof naar de Nieuwstraat. Op korte stukken zal het circuit in twee richtingen bereden mogen worden. Namelijk als aansluiting op de parkeergarages aan de Herenstraat (eventueel) en ten oosten van de Lindenhof en op de z.g. expeditiehof (voor laden en lossen voor de winkels) in het bouwblok tussen Hoogstraat, verlengde Pas sage en Broersveld. De expeditiehof tussen Broersvest en Broersveld daarentegen wordt ontsloten via het Herenpad. Een schema voorde gedachte ontsluiting van de binnenstad. De dikke dubbele strepen zijn de doorgaande wegen, met de ,,vork" voor de aan- en afvoer van het binnenstadsver- keer. In de binnenstad zelf is de circulatie route aangegeven, met een onderbroken streep voor het een-richtingsverkeer. Dit interne verkeercircuit in de binnenstad krijgt uiteraard aansluiting op de grote doorgaande wegen, de z.g. „vork". De ene poot van de vork bestaat uit Oranjestraat, Gerrit Verboonstraat, Broersvest en 's-Grave- landseweg en de andere poot uit Nieuwe Haven en Nieuwe Damlaan. De poten worden in het noorden verbonden vooral door de Burg. van Haarenlaan en verder door de Burg.'Honnerlage Gretelaan (zie bijgaande kaart). De aansluitingen van circuit op vork worden gevormd door de bestaande toe gangswegen de Dam, het Spinhuispad/Park weg en de BoterStraat naar de Broersvest. De belangrijkste aansluiting wordt echter de ■nieuwe z.g. „oostelijke toegang" vanaf de Broersvest, ter hoogte van het Emmaplein. Deze toegang maakt een korte loopafstand naar het winkelgebied met de „ruimtelijke 8" en naar de Hoogstraat mogelijk en geeft een goede verbinding met het expeditiehof en met de parkeergarage. Op deze toegangsweg zal ook de Singel gaan aansluiten, die verlegd wordt naar het Emmaplein en dan niet meer via de Huis te Riviereweg zal reiken naar het moeilijke kruispunt met de Lange Kerkstraat. Dit is gedaan om het „stadserf" op korte termijn te kunnen scheppen. Praat over verkeer en je denkt aan parkeren! Het eeuwige probleem in elke binnenstad. In het Bestemmingsplan is een van de uitgangs punten dat in principe op de rijwegen in de binnenstad niet zal mogen worden gepar keerd. Wanneer het toch is toegestaan, zal dat zijn uitsluitend voor de extra korte parkeerders. In het nieuw te bouwen woongebied zijn ca. 200 ingepaste parkeerplaatsen gepland en wel op basis van één auto per woning. Voor de rest: parkeren in de parkeergarages! In het Bestemmingsplan zijn er vijf aange geven met in totaal 2.400 overdekte parkeerplaatsen. De bedoeling is echter dat deze garages pas worden gebouwd, wanneer de behoefte daaraan is gebleken. De belangrijkste staat bij de Lindenhof, met 400 Voor de nodig geachte ontsluiting van de binnenstad door het openbaar vervoer wordt in het Bestemmingsplan Binnenstad uitge gaan van een metroverbinding vanaf het Marconiplein via de binnenstad naar de wijken Nieuwland en Groenoord/Kethel in Schiedam en de wijken Holy en Broekpolder in Vlaardingen. Het tracé van deze openbare railverbinding wordt nog uitgewerkt in de werkgroep „Marconiplein-Broekpolder", waarin de gemeenten Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen, maar ook het verkeers bureau van Rijnmond, de R.E.T. en de Ned. Spoorwegen zijn vertegenwoordigd. Uitgangspunt is echter dat het tracé-gedeelte door de binnenstad zo min mogelijk schade zal aanrichten aan de schaal en de structuur van dit historische stadsdeel. Bovendien heeft de gemeenteraad reeds vastgesteld dat de metro in de binnenstad volledig onder gronds zal liggen. Overwogen is dat door een loodrecht kruisen van de Lange Haven daar ter plaatse minimale schade wordt aange richt. Oók, dat de panden aan de Lange Haven en de Hoogstraat, die voor de aanleg afgebroken moeten worden, voor zover mogelijk in de bestaande toestand zullen worden herbouwd. In de stadskern zal boven de metrobuis gebouwd kunnen worden, zodat de bebou wingsstructuur niet gestoord wordt door het tracé. Door het zonodig maken van ruw- bouw-voorzieningen voor de metro, vooraf gaande aan de definitieve aanleg, kan de reconstructie van de binnenstad plaatsvinden onafhankelijk van de metro-aanleg. Overigens wordt ook vast rekening gehouden met in de genoemde werkgroep in studie zijnde alternatieve trace's, waaronder een tracé via het station N.S. en niet via Rotterdamsedijk/Emmaplein. Maar ook in het alternatieve tracé zal de metrolijn lopen via de oostelijke toegang, waarbij onder het kruispunt met de Broersvest het ondergrond se metrostation zal komen. Dit station zal dan voor de voetgangers gecombineerd worden met een ongelijkvloerse kruising met de Broersvest. Bij het metrostation en bij de oostelijke toegang tot de binnenstad bij de Broersvest is een busstation gedacht, met halten voor lokale en interlokale buslijnen. Daardoor krijgen ook de woongebieden, die buiten het bereik van de metro vallen, toch een openbaar vervoers-verbinding met het stads centrum. Zodra de metro gaat rijden kunnen de tramlijnen 1 en 8, die het eindpunt op het Koemarktplein hebben, komen te vervallen, zoals dan ook enige buslijnen worden opgeheven. plaatsen. Deze garage ligt heel dicht bij zowel het winkelareaal als bij de culturele centra, zodat gebruik zowel overdag als 's avonds te verwachten is. De tweede parkeergarage met 500 plaatsen is gedacht bij het Emmaplein, dicht bij het kerngebied en naast het stadserf. Aangezien voor de aanleg van het stadserf het bestaande parkeerterrein zal moeten worden opge heven, is er enige haast bij de bouw van deze garage. Voor de bezoekers uit het noorden (Groen oord/Kethel en Nieuwland) is van belang de parkeergarage aan de Westvest/Westmolen- straat met 500 plaatsen. Het is de bedoeling dat voor de auto's er een brug komt over de Nieuwe Haven, terwijl de voetgangers naar de binnenstad kunnen lopen via een voetbrug over de Lange Haven. Indien er behoefte aan bestaat zal deze parkeergarage worden uitgebreid met een aangrenzende tweede garage met 500 plaatsen. De vijfde garage tenslotte is gedacht aan de Herenstraat bij de Boterstraat, met een capaciteit van 500 auto's en vooral van belang voor de bedrijven in die buurt, maar ook voor bewoners.

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 20