gemeente informatie f§ gemeente informatie Woontoren als serviceflat voor bejaarden Gebruik minder waspoeder: hardheid water 8-9 gr DH „Open avond" in Stadskantoor STADSERF IN ERE HERSTELD: PLAATS VOOR DE ONTMOETING PEILEN VAN BEHOEFTE Voorzieningen TOT SEPTEMBER woensdagavond 27 juni a.s. van 19.30 uur tot 21.30 uur a f Mogelijkheden Balie Bibliotheek met vakantie HET NIEUWE STADSBLAD - PAG 21 - WOENSDAG 20 JUNI 1973 J'6/JAVf - Het gemeentebestuur is van plan om, nadat de gemeenteraad er de goedkeuring aan heeft gegeven, het nu nog ongebruikte hoge flatgebouw aan het Herman Heijermansplein op de grens van Groenoord en Woudhoek Zuid te bestemmen als serviceflat voor bejaarden. Het gebouw zal dan eerst geschikt gemaakt en aangepast moeten worden aan de speciale woonbehoeften van de bejaarde bewoners. In aanmerking komen bejaarden die op medische en/of sociale indicatie een dergelijke woonvorm nodig hebben, doch ook gezinnen waarvan de man of de vrouw ouder is dan 65 jaar. De laatste jaren is er een sterk stijgende vraag naar serviceflats. Doch het gemeentebestuur wil toch weten hoe in Schiedam de werkelijke behoefte èn de bereidheid onder de bejaarden is, om in deze Heijermansflat te gaan wonen. Daarom wordt er momenteel een enquête gehouden onder al die bejaarden die een verzoek hebben ingediend om plaatsing in een service- of verzorgingsflat. Doch daarnaast worden de bejaarden, die niet zo'n verzoek hebben ingediend doch wèl bereid zijn om eventueel in de Heijermans flat te gaan wonen, verzocht zich op te geven bij het Bureau Huisvesting, Westmolenstraat 26. Om het de belangstellenden gemakkelijk te maken is er in de Heijermansflat een modelwoning ingericht, die geopend is op dinsdag 19, woensdag 20 en donderdag 21 juni, telkens van 9 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. Vertegenwoordigers van de gemeen telijke Woningdienst en de Sociale Diensten van de Raad voor het Bejaardenwerk zijn dan aanwezig om vragen te beantwoorden maar ook om aanvragen te noteren. Een moeilijk punt is, dat de huurprijs nog niet vast staat. In het uiterste geval zal de huur f 410,— per maand zijn, inclusief het gehele pakket van service-verlening, doch het gemeentebestuur doet alle moeite om deze huur lager te krijgen. Bovendien betekent die huur nog niet dat het bedrag ook betaald moet worden. Immers, er kan een beroep worden gedaan op de geldende huursubsidie regeling, terwijl bovendien bejaarden via de Bijstandswet financiële hulp kunnen krijgen. Vergeet niet dat in praktisch alle gevallen van moderne bejaardenhuisvesting de ge meenten met de Bijstandswet te hulp komen. Nog enkele gegevens. De Heijermansflat is een zogenaamde woontoren, met twintig verdiepingen. Op elke verdieping 5 woningen met twee en 3 woningen met drie kamers. In deze comfortabele woningen, modern toe gerust met centrale verwarming, centraal antennesysteem, tegels in de badkamer, elektrisch koken in de keuken en twee liften, zullen voor de bejaarden dan bovendien nog speciale voorzieningen komen. Zoals een alarmsysteem in ieder vertrek waardoor het mogelijk is dag en nacht hulp in te roepen; een openbare telefooncel in de hal; speciale verlichting. Bovendien wonen een beheerder en een assistent in het gebouw die de bewoners van dienst kunnen zijn. In de gemeenschappelijke ruimten is gelegen heid voor recreatie, het houden van spreek uren door instellingen van maatschappelijke en medische dienstverlening; gedacht is ook aan een wasserette. Overwogen wordt om zo mogelijk het dienstenpakket nog verder uit te breiden met o.a. een warme maaltijden- dienst, bejaardenhulp en het organiseren van diverse aktiviteiten. Bovenstaand advies, dat tevens een aan maning is, zal voortaan vermeld staan op de rekeningen voor het waterverbruik, die door de Gemeentelijke Technische Bedrijven van Schiedam aan de verbruikers worden ge stuurd. Dit heeft de volgende achtergrond. Het Rotterdamse drinkwaterbedrijf, waarvan ook Schiedam het drinkwater betrekt, is enkele maanden geleden overgeschakeld op water uit de Biesbosch-spaarbekkens. Dit heeft niet alleen een belangrijke verbetering van de smaak gegeven, doch bovendien is de „hardheid" van het drinkwater aanzienlijk minder geworden. Vroeger varieerde deze hardheid tussen de 14,6 en 23 graden DH (is Duitse hardheid), tegenwoordig is dat maar tussen de 8 en 9 graden DH. Doordat de hardheid van het water is verminderd, kan de huisvrouw nu ook minder wasmiddelen gaan gebruiken, om toch dezelfde resultaten te krijgen bij haar wasgoed. Dit is zelfs aan te raden, want door tè veel zeep te gebruiken, krijgt men een fosfaat-vervuiling van het oppervlaktewater. Wie het milieu wil helpen behouden (en wie wil dat niet! en bovendien de eigen portemonnee wil dienen, doet er dus verstandig aan niet méér wasmiddelen te gebruiken dan de hardheid van het water vereist. De huisvrouw kan natuurlijk zelf gaan uitproberen hoeveel wasmiddelen zij moet gebruiken, maar dat kan zij ook doen aan de hand van de uitgebreide doseringsvoorschrif ten die de zeepfabrikanten op de verpak kingen aangeven. Met dit nummer van Gemeente Informatie wordt de 2e jaargang besloten. In de vakantiemaanden juli en augustus verschijnt Gemeente In formatie niet. Tot ziens in september. Burgemeester en Wethouders hebben besloten om, op verzoek van velen, wederom een „open avond" in het Stadskantoor te organiseren waarbij belangstellenden de gelegenheid krijgen het interieur van het Stadskantoor in ogenschouw te nemen. Dat zal dan gebeuren op In de maand maart jl. is reeds op drie avonden en een zaterdagochtend „open huis" gehouden in het Stadskantoor, waarvoor de belangstelling zeer groot was. Daarop volgde op 28 april de officiële ingebruikstelling, waarbij in verband met de capaciteit van de beschikbare ruimte noodgedwongen het aantal uitnodigingen beperkt moest blijven. Gebleken is nu dat tal van belangstellenden, waaronder ook een aantal directies c.q. besturen van particuliere instellingen en organisaties maar ook individuele burgers niet in de gelegenheid zijn geweest het Stadskantoor te bezichtigen. Voor velen was dit aanleiding het gemeentebestuur te verzoeken hen alsnog de mogelijkheid te bieden het interieur van het Stadskantoor in ogenschouw te nemen. Aan deze reacties willen Burgemeester en Wethouders tegemoet komen door wederom een „open avond" te houden op woensdag 27 juni a.s., voor een ieder die niet eerder in de gelegenheid was het Stadskantoor te bezichtigen. J A//OV A/ S" SCH/£ 1VV jly SHOkJKOOMZ S L/ SrAos- jC-a,^/fOoA 5VA/<sjrz. MS/ 1, ml acco**rrou*t 9 us O Het „stadserf" is vanouds de plaats geweest, waar' de stedelingen elkaar kunnen ont moeten; waar handel werd bedreven en waar sociale en religieuse samenkomsten werden gehouden. Het is een stedelijk gevormde ruimte, die alleen al door zijn vormgeving op een eigen manier representatief is voor de stad. Bij de rehabilitatie van het centrum van Schiedam, zoals vastgelegd in het Bestem mingsplan Binnenstad, is er aan gedacht het begrip „stadserf" weer in te voeren en de oude functie te herstellen. Met de uitwerking van dit plan-onderdeel is belast het Archi tectenbureau Hendriks, Campman en Ten- nekes. Het nieuwe stadserf zal op de eerste plaats de mogelijkheden moeten bieden om elkaar op allerlei gebieden te ontmoeten, zo wordt gesteld. Veel moet mogelijk zijn, zowel een partijtje schaak op de stoeprand, als een protestdemonstratie. Uiteraard is het erf het domein van de voetgangers. Deze voetgan gers moeten de gelegenheid hebben langs elkaar te lopén, naar elkaar te kijken, een praatje te maken. Zij moeten kunnen spelen, feesten of manifesteren, aktief kunnen zijn of juist passief. Naast deze informele functies echter ook een meer representatieve, wat aansluit op de kenmerkende identiteit van de stad. Het stadserf zal volgens plan reiken van Broersvest tot Emmastraat/Singel, van de Schie tot het Emmaplein en wordt opge deeld in een groen-parkachtig gedeelte, waarin ook is opgenomen het Proveniershuis, dat zich als een groene wandelzóne langs de Schie zal voortzetten tot het Stationsplein en daarnaast een „steenachtig" opener deel met daarin de ruïne van Mathenesse in een aangepaste aankleding. De bestaande toestand geeft zowel mogelijk heden als beperkingen. Van belang zijn de bestaande hoogteverschillen en de aanwezige bomen, die gehandhaafd dienen te blijven. Het stadskantoor, met 56 meter hoogte „voelbaar" aanwezig, domineert de ruimte; zoals ook de Singelkerk aanwezig is, doch minder indringend. Van de ruïne van Mathenesse dient de verwevenheid met de historie van Schiedam zichtbaar gemaakt te worden; niet als kijkgebeuren, maar als gebruiksvoorwerp. Het Proveniershuis heeft duidelijk een eigen karakter; gebouw èn bewoners moeten een binding krijgen met het stadserf. Bij de uitwerking worden enkele eisen gesteld. Er moet een parkeergarage komen voor ca. 500 auto s met daarbij een busstation, aan de Singelzijde gedacht. Bij de Broersvest is een metrostation gesitueerd. Voor gemeentelijke diensten, die een sterk op het publiek gerichte functie hebben, moet ruimte worden gevonden. Voor de ombouwing van het stadserf nu willen de architecten een „moduul" ont wikkelen van ten opzichte van elkaar verschuifbare vierkanten, wat een grote mate van flexibiliteit geeft. Zo kan men een binding met de structuur van de binnenstad krijgen en zo kan ook op een prettige en logische manier de menselijke „schaal worden overgebracht. Tevens ontstaat zo een overgangsgebied tussen het buitengebeuren op het plein en de activiteiten binnen de gebouwen. Op deze manier kunnen de balie-functies uit het stadskantoor om het hoge gebouw worden gegroepeerd, waardoor de isolatie maar ook de hoge beslotenheid wordt gebroken. Vandaar uit een overdekte prome nade met bijv. een restaurant naar de parkeergarage, die met vier bouwlagen zoveel mogelijk een in het totaal beeld passende constructie moet krijgen. Aan de voet van deze garage zijn eveneens in dezelfde stijl lage bouwsels gedacht. De bebouwing aan de overkant van de Broersvest heeft echter een sterke invloed op het totale beeld van het stadserf o.a. als tegenwicht met het stadskantoor. Het zou een gebouw met maximaal 6 bouwlagen moeten zijn, met beneden showroom, daarboven een laag kantoren op entresol en dan vier lagen woningen. Het plan voor het stadserf is nog in studie en kan in fasen worden uitgevoerd. Gehoopt wordt dat in 1974 met de bouw kan worden begonnen, opdat in mei 1975, bij de viering van het 700-jarig bestaan van Schiedam, het stadserf kan functioneren. De vestigingen van de Gemeenschappelijke Openbare Bibliotheek in Schiedam zullen wegens vakantie in de komende weken gesloten zijn in de volgende perioden: Centrale bibliotheek. Lange Haven 131: van 18 juni t/m 30 juni. Filiaal Parkweg, Parkweg 218: van 2 juli t/m 14 juli. Filiaal Zuid, Leliestraat 10: van 2 juli t/m 14 juli. Filiaal Oost, Lorentzlaan 6: van 16 juli t/m 28 juli. Filiaal Rosa, Archimedesstraat: van 16 juli t/m 28 juli. Filiaal West, Dr. Wibautplein 129: van 16 juli t/m 28 juli. Filiaal Kethel, Willem Andriessenlaan 75: van 30 juli t/m 4 augustus.

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 21