Warming-up voor de Tour de France Gaat dat zien in: Den Haag, Rijswijk, Delft, West/and, V/aardingen, Schiedam of in Rotterdam mi m Rots in de branding.... Uwgiïtleeft 3 In de zo bloedarme vaderlandse professionele wielersport belooft het weekeind van zaterdag 30 juni en zondag l juli een hoogtijdag van de eerste orde te worden. Op beide dagen staat een groot gedeelte van west en zuid Nederland namelijk in het teken van de Tour de France 1973 die beide dagen door een groot gedeelte van Nederland zal trekken. Belangrijke plaatsen op de tweede dag zijn o.a. Den Haag, Rijswijk, Delft, een groot gedeelte van het Westland, Vlaardingen, Schiedam en Rotterdam. VOOR DELFT ROTTERDAM WATERDICHT N.O.S.-TREIN RECLAMETREIN PREMIES TWAALF PLOEGEN HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 26 - WOENSDAG 20 JUNI 1973 I? De eerste dag, dus zaterdag 30 juni, staat in het teken van de zgn. proloog, 's Middags om vier uur begint dan op de Scheveningse boulevard een tijdrit van ongeveer zeven kilometer die niet alleen over deze boulevard zal gaan, maar tevens door het Scheveningse havengebied. De rit zal ongeveer 2 1/2 uur duren. De renner, die de tijdrit het snelst aflegt, is winnaar en wordt na afloop in de bekende gele trui gestoken, welk tricot hij op zondag 1 juli draagt aan het begin van de eerste etappe van de Tour de France'73 van Den Haag via Leiden en Rotterdam naar St. Niklaas (België). Vooraf aan de proloog" wordt van 12.00 tot 14.00 uur de 5e rit van de Internationale Wieier Avondzesdaag- se voor amateurs verreden, presen teert zich aansluitend de reclame- Tourkaravaan en wordt vóór de tribunes op de boulevard tussen de Vissershavenweg en het Adriaan Maasplein (start en finish nabij de haveningang) een spectaculaire muzikale show verzorgd door een 250 leden tellende Amerikaanse High School-band in combinatie met de bekende Haagse Federatieband C.J. V. De tweede dag, dus zondag 1 juli, start de Tour de France wieier- karavaan 1973 van het Scheveningse Adriaan Maasplein bij de haven ingang voor de eerste halve etappe naar Rotterdam waar voor het Rotterdamse sportpaleis Ahoy de finish van de eerste halve etappe zal plaatsvinden. Na de start wordt eerst een rondrit gemaakt in de richting Leiden, men komt vervolgens weer in Den Haag terecht en de stoet wordt dan 's middags om 11.43 uur in Rijswijk verwacht waar de route zal gaan over de Westvlietseweg en de Delft- weg. Vervolgens is Delft aan de beurt waar het helemaal een spectaculair schouwspel zal worden. Diverse oude straten van Delft worden namelijk aangedaan. Zo wordt tegen de klok van twaalf uur de wieier- stoet verwacht binnen de gemeente grenzen van de oude stad Delft en gaat de route o.a. via de Nieuw- straat, Oude Delft in de richting van de Nijhofflaan om via de Westland- seweg weer de gemeentegrens van Delft te verlaten. Vervolgens gaat het via Den Hoorn, Schipluiden en Maasland naar Vlaar dingen, waar de route over rijksweg 36 zal voeren. Daarna gaat het via de Benelux- tunnel naar Rotterdams grond gebied, waar de route zal gaan vanaf het Beneluxtracé, de Vondelingen- weg, Reeweg, Waalhaven z.z., Kor- perweg, Groene Kruisweg, Olde- gaarde, Zuiderparkweg en de Ahoy- weg. Als alles volgens het schema verloopt zal daar de finish plaats vinden om één uur 's middags. Aan deze eerste halve etappe van de Tour de France 1973 gaat een langdurige geschiedenis vooraf. De eerste gedachten kwamen namelijk op bij de voorzitter van de Kamer van Koophandel in Rotterdam, mr. W. Fockema Andrea. In eerste instantie werd gedacht de finish van deze eerste halve etappe te laten plaatsvinden op de Coolsingel in hartje stad. Maar daar schrok de Rotterdamse politie zo van, dat men al snel de finish naar de omgeving van het sportpaleis Ahoy verplaat ste. Waarom is nu nog niet duidelijk, aangezien er 's zondags in de binnen stad van Rotterdam praktisch geen verkeer is. Voornaamste reden om van de Coolsingel af te zien was het feit, dat men teveel.wegen moest afsluiten. Een Rotterdams organi satiecomité onder voorzitterschap van de wethouder voor sportzaken, Henk van der Pols, ging zich daadwerkelijk met de zaak be moeien en ook de financiën kwamen snel rond. Met de finish van deze eerste halve etappe in Rotterdam is namelijk een bedrag van f 75.000,— gemoeid, dat door Rotterdam zelf moest worden opgebracht. Maar liefst f 46.000,— hiervan verdwijnt in de kas van de organisator van de ronde van Frank rijk, de overbekende heer Felix de Levitan. Overigens het Nederlandse organi satiecomité moest zelf f 350.000,— opbrengen om de ronde van Frank rijk twee dagen naar Nederland te krijgen. Dat dit is gelukt is te danken aan een aantal sponsors die diep in hun geldbuidel hebben getast. De organisatoren zeggen dat in Rotterdam vlak bij het sportpaleis Ahoy een volwaardige finish is gevonden. De finish van deze eerste halve etappe ligt namelijk ter hoogte van de buiten-ijsbaan. Deze plaats noe men de Nederlandse organisatoren bijzonder geschikt omdat de renners een sprint van ongeveer 400 meter kunnen aanzetten en dat zij in hun volle snelheid slechts gehinderd worden door een flauwe bocht. De finish is gepland 's middags om één uur, daarna krijgen de renners drie kwartier de gelegenheid om weer wat op verhaal te komen. Zo zijn de kleedkamers van het sport paleis geopend voor de zo noodzake lijke massage. Om kwart voor twee worden de renners dan weer op hun ranke fietsjes verwacht voor de route uit Rotterdam die zal leiden via de Pleinweg, het Zuidplein en de Vaanweg buiten de gemeente grenzen van Rotterdam, waarna het in de richting België gaat waar in St. Niklaas deze dag van de Tour de France zal worden besloten. De Nederlandse organisatie van de Tour de France 1973 heeft in nauwe samenwerking met de Rotterdamse gemeentepolitie de leiding van het Rotterdamse sportpaleis Ahoy en diverse Rotterdamse wielerenthou- siasten een vrijwel waterdicht sys teem ontworpen om deze dag van de Tour de France 1973 tot een daverend succes te maken. Zo zal het parkeerterrein van het Ahoy-paleis op zondag 1 juli de gehele dag voor het verkeer gesloten zijn. Als compensatie zal die dag de enkele minuten verder gelegen par keergarage Zuidplein de gehele dag voor de automobilist te bereiken zijn voor de prijs van één gulden. De Rotterdamse metro komt met het metrostation Zuidplein vrijwel voor de deur van de finishplaats van deze etappeplaats van de Tour de France 1973. Het ligt in de bedoeling dat de Zuiderparkweg vanaf elf uur 's och tends voor alle verkeer, maar niet voor voetgangers zal worden afge sloten, terwijl de Korperweg vanaf 's ochtends negen uur niet meer voor het rijdende verkeer beschik baar zal zijn. Na het vertrek van de renners zal het verkeer weer worden vrijgegeven. Zestig Rotterdamse politie-agenten zullen die dag zorgen dat tijdens de route door Rotterdam er niets bijzonders kan gebeuren. Ook de N.S. heeft zijn medewerking toe gezegd. Zo zal de zeer drukke spoorwegovergang Reeweg-Vonde- lingenweg gedurende de tijd dat de renners plus reclamestoet en volg auto's passeren niet worden geslo ten. Dit is namelijk nogal een druk punt, omdat er veel olietreinen en andere goederentreinen zullen pas seren. Langs het gehele parkoers zal overigens geen toegangsgeld worden geheven. Alleen in de direkte om geving zal ruimte worden vrijgehou den voor genodigden, pers, radio en televisie. De N.O.S. gaat namelijk deze finish van de eerste halve etappe in Rotterdam groots aanpakken. Zo komen er vier vaste, twee rijdende en een camera vanuit een vliegtuig deze Rotterdamse finish van de Tour de France 1973 vastleggen. De N.O.S. zal volgens haar mededeling die dag van 12 tot 13 uur rechtstreeks in de lucht zijn. Nauw verbonden met zo'n groot sportevenement als de Tour de France 1973 is de reclamekaravaan, die circa 200 wagens zal tellen. Deze moet volgens schema op zondag 1 juli omstreeks 11.39 uur het Ahoy- complex bereiken. Deze reclame- karavaan zal overigens niet bij het Ahoy-complex stoppen. Er wordt via de finish langs het zwembad de Plorhpert gereden en via de Zuider parkweg en de Vaanweg vervolgt men de route naar België. Tijdens de doortocht van de reclamekaravaan zal alleen het dwars verkeer worden stilgelegd. Tijdens de doortocht van de renners en een kwartier daaraan voorafgaand wordt alle verkeer dat over de route rijdt en het dwars- verkeer stilgelegd. Twee punten in dwarsrichtingen op de route van de Tour de France zullen zo nu en dan de gelegenheid aan het publiek geven om over te steken, t.w. Albert Plesmanweg/- Waalhaven Oostzijde en Pendrecht- seweg/Kerkwervesingel. Automobilisten welke richting Rhoon zullen gaan, wordt de vol gende route aanbevolen: Vaanweg, Zuidelijke Randweg, Groene Kruis weg. Op alle andere wegen moet men rekening houden met grote filevorming. Het publiek in de buurt van de finish zal doorlopend op de hoogte worden gehouden van de gebeurte nissen in de rennerskaravaan. Dit is Met deze foto, waarop een zalig-angstig jongetje zich aan het been van zijn vader als de bekende rots in de branding vastklampt, heeft de Amsterdamse fotojournalist de eerste prijs gewonnen, in de fotowedstrijd, die ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum door de Nederlandse Vereniging voor Fotojournalisten onder het motto ..Mens in Vrije Tijd" was georganiseerd. De maker verdiende met zijn prent een auto ter waarde van bijna 8000 gulden; de hoogste prijs die ooit in Nederland voor een foto werd uitgeloofd, zodat deze prent met recht de „duurste foto van Nederland" kan worden genoemd. mogelijk door verbinding tussen radio Tour de France en de organisatoren bij de finish. Als speaker zal Chris Delbressine optre den. Karstens en Scheepers wellicht in buitenlandse dienst zullen rijden. Het organisatiecomité hoopt overi gens dat op dinsdag 26 juni de bijna definitieve lijst zal worden aange boden. RUUD VANHOUWELINGEN Buiten de door de Tour de France organisatie vastgestelde premies zijn er die eerste dag ook nog premies beschikbaar gesteld die een Rotter dams accent hebben. Zo stelt Koudijs passagebureau een bedrag van f 500,— beschikbaar voor die renner die de eerste dag in een gele trui Nederland verlaat. Snel reisbureau komt met een bedrag van f 500,- voor de strijd- lustigste renner. Daniëls komt met een premie van f 500,- voor de beste Nederlandse renner deze eerste dag, terwijl f 750,- beschikbaar wordt gesteld door Ter Meulen voor die renner die de eerste dag in de gele trui in Rotterdam aankomt. Over de deelnemende renners is nog weinig bekend. Wel is er een voorlopige lijst, maar die kan vlak voor de start in Scheveningen nog worden veranderd. Wel is bekend dat er 12 ploegen meedoen, waar onder vijf Franse wielerploegen. Verder is er een Nederlandse ploeg o.l.v. Ton Vissers, terwijl diverse bekende Nederlandse wielrenners in buitenlandse dienst rijden. Zo rijden Joop Zoetemelk, Gerard Vianen en Tino Tabak in Franse dienst, terwijl ook de renners Iw n Veel mensen in ontwikkelingslanden willen zelf hun levensomstandig heden verbeteren. Hun plannen stuiten af op geldgebrek. Dat geld willen zij lenen, maar banken lenen niet aan arme mensen. HIVOS heeft geld nodig om, hierin te voorzien via plaatselijke organisaties in die landen. Anders dan bij een gift blijft dit geleende geld steeds weer anderen ten goede komen, in een aantal landen werkt dit systeem al met sukses. Vpl de bon in voor infor matie, of stort een bedrag op giro 716000 t.n.v. HIVOS, Den Haag.

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 26