£e/? kind moet spelen Bïês jssü 5 Ook zoutloze maaltijden in „De 4 Molens Papiermannen Drumband Ambrosius met vakantie Buurthuis de P.U.T. WEINIG LAWAAI ONGEKEND PLEZIER INVENTIVITEIT PRODUKTIETOENAME HET NIEUWE STADSBLAD - PAG 24 - WOENSDAG 27 JUNI 1973 Speelgoed is zo oud als het kind zelf. Het maakt de technische 1ontwikkeling door, maar vaak ook blijft het net zo primitief als in de oertijd. De afgerukte boomtak behoort nog even goed tot het speelgoed-arsenaal van het kind, als het zeer ingewikkelde speelgoed autootje dat op batterijen loopt en op afstand bestuurbaar is. Logisch is, dat speelgoed niet alleen maar primitief of technisch is, maar dat in de huidige tijd ook de psychologische en pedagogische waarde ervan wordt onderkent. Speelgoed kan een kind bezig houden, het vermaken, het na bootsen betekenen van situaties waarin volwassenen verkeren en van de voorwerpen die deze gebruiken. Het speelgoed kan ech ter ook gebruikt worden om het kind mogelijk te maken zijn fantasie uit te leven en om het op te voeden. In de meer ontwikkelde landen wordt dat door de industrie en door beroeps-opvoeders beseft. Niet alleen de klassieke speelgoed industrie, maar ook andere fa brieken zijn tot de conclusie 'gekomen, dat nieuwe wegen op het terrein van het kindervermaak kunnen worden ingeslagen. Een zeer recent voorbeeld daarvan is de golfkarton-industrie, die nu het materiaal levert voor een kubus vormig huisje, dat inmiddels in produktie genomen is en geleverd wordt. Aanvankelijk was deze kubus een ontwerp voor gehandicapten. Voor hen is golfkarton een ideaal mate riaal; men kan er zich moeilijk aan bezeren en het maakt weinig lawaai. Al spoedig bleek echter dat kin deren in het algemeen zich ook met graagte van deze vorm van speelgoed meester maakten. Im mers een huisje" waarin je zelf werkelijk kunt zitten is het ideaal van zowel meisjes als jongens. En je kunt er zelf zoveel dingen mee doen. Beschilderen of het van binnen inrichten. En door z'n geruisloosheidis het ideaal als 'speelgoed in flats. Deze kubussen worden in twee formaten geleverd. Ze zijn natuurlijk niet alleen geschikt als speelgoed voor het kind. Mits het voldoende ruimte heeft, kan het ook enige kubussen op elkaar stapelen of naast elkaar plaatsen, waardoor een huis met kamers ontstaat. Maar wat eveneens belangrijk is; deze vorm van speelgoed (die relatief goedkoop is) kan op grotere schaal ook gebruikt wor den door kindertehuizen. Men kan met behulp van deze kubussen als het ware komplete blokken flats bouwen, zodat groepen van kin deren daar bezit van kunnen nemen. Door de vlakken, die op Elkaar passen is het ook nog mogelijk de fantasie uit te leven door aan die kinderflatblokken wisselende vormen te geven. Be schildering van dergelijke golfkar tonnen bouwsels is vanzelfspre kend ook een ongekend plezier voor de kinderen. kunnen kinderen zich erin terug trekken. Kinderen voelen daar behoefte aan van tijd tot tijd. Belangrijker is nog dat het kind tijdens het spel met de kubus leert wat bijv. ruimte is, wat afstand is, wat hoogte, gewicht en diepte zijn. En wat voor de ouders of de beheerders van kindertehuizen van gewicht is: als de Maduro Mini- houses niet gebruikt worden, kun nen ze op eenvoudige wijze gede monteerd en opgeborgen worden zonder veel plaatsruimte in te nemen. Voor de begeleiders en de staf van i instellingen waar kinderen per- manent of tijdelijk gehuisvest zijn is hel ook ideaal speelgoed. Men kan bijv. de begrippen architect, aannemer, bouwer, schilder, bin nenhuisinrichting en dergelijke, op voor het kind begrijpbare wijze tot uitdrukking brengen. Daarmede wordt het bekend gemaakt met facetten van het leven van volwas senen, zonder reeds kennis te maken met de onaangename kan ten ervan. Want voor een kind is spelen weliswaar ook veelal het kopiëren van het leven van de volwassenen, maar aan de andere kant is het spel en het gebruik van speelmiddelen ook een ontvluch ting uit de werkelijkheid. Het kind (al staan we daar niet bij stil) heeft ook al zijn problemen. Het naar school gaan, wat soms een straf kan zijn. Het vriendje of vriendin netje wat niet mee wil spelen. Het boodschappen doen voor moeder, etc. Vluchten volwassenen in hun hob by 's en hun spelen; kamperen, op reis gaan, de jacht, tennissen, de watersport, etc., kinderen doen dat evenzeer in hun spel. De kubus is niet het enige speelgoed van golfkarton. Golf karton trekt in toenemende mate de aandacht van ontwerpers van speelgoed. Kinderen houden vooral van groot speelgoed. Daaraan vol doet bijv. een voorbedrukte doos van ruim een kubieke meter inhoud met een ingestanst deurtje. Waar de doos vooral aan voldoet is de behoefte van het kind om creatief te zijn. De dozen worden beschilderd, waardoor ze de indruk maken een huisje te zijn. Een kind van nog maar vier jaar, maakte er zelfs een komplete poppenkast van. In ieder geval een speelgoed idee met oneindig veel mogelijk heden. En omdat de doos door middel van bouten en moeren bijeengehouden wordt, kan hij ook weer uit elkaar worden genomen. Vijf platen van 8 mm dik en met een oppervlakte van ongeveer een vierkante meter, kunnen bijv. heel gemakkelijk onder een kinderbedje worden geschoven! Ook bestaat de mogelijkheid om van voorgestanst golfkarton dieren te maken. In een koffertje gaan 12 van deze dieren. Kinderen met enige inventiviteit kunnen de die ren in elkaar zetten en dan natuurlijk ook weer beschilderen. niet alleen een goed materiaal voor kinderspeelgoed, maar ook voor vele andere doeleinden. Het nu in de handel gebrachte materiaal is weer een interessante schakel in de keten van speelgoed dat door de eeuwen heen de kinderen bezig hield. Golfkarton gaat als materiaal voor speelgoed een goede toekomst tegemoet. Men schrijft ons: ,,De papiermannen van Drumband ^Ambrosius" zijn met vakantie en zullen dus de gebruikelijke eerste zaterdag van de maand niet bij u langs komen. Klanten die nu niet meer weten waar ze hun oude kranten kwijt moeten, en met de handen in het haar zitten kunnen, als hun nood het hoogst is nog wel bellen en wel: Voor ALLE wijken: de heer F. J. de Groot, tel. 704521. Op 4 augustus 1973 zijn de papiermannen hopelijk weer terug. Hierover leest u wel weer in uw Nieuwe Stadsblad. Door uw kranten overigens heeft de Drumband op 22 september iets in petto voor mensen met een „Am- brosius"-hart. Ook hierover hoort u nog. Verder wensen wij u een prettige vakantie met een hoop mooi weer en bent u al geweest dan hopen wij dat u het naar de zin is geweest. Tot ziens in AUGUSTUS." Drumband Ambrosius". FF Er zijn echter ook andere „kan ten" aan dit speelgoed. „Kanten" met een zeer opvoedkundige waar de. Tijdens het spel, als de kubussen buiten geplaatst zijn. Vooral als verpakkingsmateriaal wordt golfkarton op grote schaal gebruikt. De produktie neemt nog steeds toe. Belangrijk is ook dat het voor steeds meer doeleinden gebruikt wordt. De sterkte, het geringe gewicht, de goede isole rende eigenschappen, maken het Vanaf 1 juli a.s. worden door het Dienstencentrum „De 4 Molens" aan de Nieuwe Damlaan 766 naast de gewone maaltijden ook zoutloze maaltijden verstrekt. Diegenen die in aanmerking voor thuisbezorging van deze maaltijden komen kunnen zich aanmelden bij mevrouw Lauwaars, Vondellaan 5, tel. 269590. De tijd van de maaltijden in het Dienstencentrum is gesteld op 12.15 uur. De aanvraag tot deelname aan een maaltijd moet dezelfde dag voor 10.00 uur bij de administratie bekend zijn, tel. 705500. ZIJ SLAAGDEN De Eerste Openbare Praktijkschool voor L.E.A.O. aan de Oude Kerkhof 13 laat weten dat de volgende kandidaten voor het L.E.A.O.- examen, van 13 t/m 22 juni gehouden, zijn geslaagd: S. M. Ames; M. W. Ammerdorffer; I. den Boer; W. L. R. Boers; V. Bom; R. den Boogert; F. M. Bosch; M. P. v.d. Bosch; J. W. van den Bout; A. RAM: 21 MAART - 20 APRIL Geen week voor onnodige risico's. U kunt beter even alles even kalm zijn gangetje laten gaan. IJ krijgt een mededeling, die tl veel genoegen doet. Aan de andere kant vecht u met een gevoel van eenzaamheid. Geef daaraan niet toe, want men stelt u meer op prijs dan u wel eens vermoedt. Oppassen voor struikelen tengevolge van uw eigen haast en onbesuisdheid. STIER: 21 APRIL - 20 MEI U doet er goed aan deze week eens de balans op te maken van uw gevoelens, want nu kunt u een mis verstand in het reine brengen, dat tot veel verwijde ring aanleiding heeft gegeven. Uw eigen koppigheid is er oorzaak van geweest en dat weet u innerlijk ook wel. Maak ook schoon schip met achterstallig werk, want er wil veel lukken. Kans op belangrijke mede deling. TWEELINGEN: 21 MEI - 20 JUNI Laat u deze week niet van de wijs brengen door omstandigheden die u letterlijk benauwen. Dat is helemaal niet nodig, want door een verstandig besluit te nemen kunt u de situatie verbeteren. U lost een moeilijke kwestie op, doordat uw intuitie u de juiste weg wijst en u de juiste woorden op het juiste moment weet te spreken. Oppassen voor kou op armen en handen. KREEFT: 21 JUNI -20 JULI Laat u deze week niet beinvloeden door een netg ng tot overgevoeligheid, die aanleiding kan geven tot verwijdering. Probeer de dingen te zien m een meer nuchter daglicht, hoewel dat niet uw aanleg is, maai het is nodig om misverstanden te voorkomen. De door u zelf opgewekte spanningen maken u wat moe en u doet er goed aan, eens kalm met een boekje in een hoekje bij te komen. LEEUW: 21 JULI - 20 AUGUSTUS Een vervelende kwestie kan uit de wereld geholpen worden, als u deze week afstand weet te nemen van uw trots. Het gelijk is in veel opzichten aan uw kant, maar u heeft zelf door dwingend te willen optreden onnodige weerstanden opgeroepen. Kans op een pret tig bericht. Laat u niet van de wijs brengen door iemand die met succes de stroopkan hanteert MAAGD: 21 AUGUSTUS-20 SEPTEMBER Wat uw werk betreft loopt alles deze week op rol- leties maar op gevoelsgebied voelt u zich tekort gedaan. U doet er echter goed aan, eens oprecht na te gaan, hoe dat komt. Uw eigen geslotenheid belet u, de gevoelens van anderen te stimuleren of te begrij pen. Kans op een ontmoeting die van groot belang kan zijn, als uw kritische houding weet te laten varen. Houdt u goed aan uw dieet. WEEGSCHAAL: 21 SEPTEMBER - 20 OKTOBER Geef deze week niet toe aan stemmingen a la Jantje lacht Jantje huilt. Gun uzelf liever wat ontspanning en trek uw aandacht eens af van de netelige kw?stie die uw denken dreigt te overheersen'.^Zjfding Zoek recht op een deel van uw energie en 'oewtlding-Aoek daar liever de nodige afleiding. Oppassen voor te grote royaliteit bij aankopen crunRPIOEN- 21 OKTOBER - 20 NOVEMBER Ook deze week blijven enkele belangrijke dingen in uw leven onopgelost en u doet er goed aan, niets te vdllen forceren. Probeer eens, de zaken op een zacht nitie te zetten en uw gedachten te verstrooien met dat ,Ji \trd wil lukken. U heeft heus wel genoeg gees telijke reserves om de tegenwoordige teleurstellingen te boven te komen. Zorg"wel voor wa, ontspanning, want u werkt te hard nnnGSCHUTTER: 21 NOVEMBER - 20 DECEMBER Kans op een mededeling van prettige aard, waardoor u meteen een besluit kunt nemen ten aanzien van een de boel de boel laten 1TFENBOK: 21 DECEMBER - 20 JANUARI ri Uppft in alle stilte nagedacht en kunt daar dez U fL vruchten van plukken. Door uw scherpe het lijf loopt. WATERMAN: 21 JANUARI - 20 FEBRUARI Laat u deze week niet in de luren leggen door iemand, die handig gebruik weet te maken van uw neiging tot trouwe vriendschap. U bent kritisch genoeg ingesteld om de boot af te houden, maar ditmaal kan uw goed vertrouwen parten spelen. Een onverwachte ontmoe ting opent prettige perspectieven. U probeert, een groepje mensen bij elkaar te krijgen voor een goed doel. VISSEN: 21 FEBRUARI - 20 MAART Deze week doet u veel mensen een genoegen met de wetenswaardigheden die u van een reis hebt mee gebracht. Temeer, daar u tengevolge van uw neiging tot diepgaande studie het betreffende onderwerp goed beheerst. Op praktisch gebied bent u nog steeds een beetje aan het aarzelen! Toch zou u deze week juist goed kunnen doorzetten en een besluit nemen. Brand; E. van Dijk; Loes van Dijk; A. v.d. Graaf; A. Groeneweg; H. Groeneweg; L. J. de Groot; N. van Haastert; A. L. van Hagen; J. van Harmeien; P. C. v. Hartingsveldt; F. den Held; C. P. v. Heijst; M. J. Hogeling; C. Jasper; H. Jonkman; C. P. Jordaans; R. Ketting; R. Ketelaar; H. J. Koch; R. M. Levens; E. van der Linden; M. M. v. Luyn; M. van Meurs; Henk Meijer; Harry Meijer; Y. Mulder; P. van Naamen; W. Oudshoorn; R. J. Pijpe; P. Robbe- regt; L. S. de Rouw; G. E. M. Schippers; A. Scholte; A. Schreu- ders; F. Staat; H. P. van Stek; W. van Strijen; M. J. K. Terhoeve; M. S. E. v. Unen; J. P. van Veen; M. Wasman; I. Weerdenburg; I. Wigmans; W. v.d. Windt; R. H. de Wit; A. F. de Wolf; C.v D. van IJsselmuide; E. P. C. Zagwijn; P. G. Zeeman; W. A. van Zomeren. Er zijn 9 kandidaten afgewezen en 2 herexamens. Voor de kinderen van Oud-Mathe- nesse is er dit jaar ook weer een zomervakantie kamp in Bladel. Voor dit kamp zijn nog enkele plaatsen open en kunnen er nog kinderen mee. Zij moeten zich wel voor 30 juni opgeven bij de heer Langeveld of Kiela. Telefoon 374634 of 155523. De tijden zijn van 7 tot 14 juli, van 14 tot 21 juli, van 21 tot 28 juli, van 28 juli tot 4 augustus en van 4 tot 11 augustus. De prijs bedraagt f 57,50 per kind per week. Haast u, anders gaat deze kans voorbij. "T

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 24