ANDREW GRIMA TOONT UNIEKE JUWELENKOLLEKTIE IN A'DAM Menu van de week I Verzekering Supershells: juwelen uit de zee Onderwatersport niet erg sportief meer Ruth (29) en Sander (34) van Gelder met enkele kreaties uit de Andrew Grima-kollekties, die tot eind augustus a.s. in de Amsterdamse vestiging van de Juweliersgroep Schaap Citroen Van Gelder tentoongesteld zullen worden. Algemeen direkteur Sander van Gelder is een zoon van een grossier in horloges en edelmetalen. Na zijn middelbare schooltijd (int. Quakerschool) kreeg hij zijn vakopleiding op de horlogemakersvak school en de goudsmidvakschool in het hart van het juwelencentrum Pforzheim. Na de leiding te hebben gehad van de horloge-afdeling van de Bijenkorf en ervaring te hebben opgedaan als bedrijfsleider van een juwelierszaak, besloot hij een eigen juweliersbedrijf op te zetten. Dat startte hij in 1963 met zijn toen nog pas 19 lentes tellende vrouw Ruth. Ruth van Gelder komt uit een familie van diamantslijpers en begint na de MMS als tandarts-assistente, maar gaf dit beroep op na haar verloving en werd verkoopster in een exclusief juweliershuis in de Amsterdamse Kalverstraat. Zij wist toen nog niet dat zij eens eigenaresse zou worden van een nog exclusievere juwelierszaak in de Kalverstraat. Met haar man naast zich als algemeen direkteur, heeft zij de artistieke leiding, d.w.z. over de ontwerpen in eigen atelier, de presentatie en het inetrieur en de kostbare aankopen van juwelen van vooraanstaande ateliers over de gehele wereld. Naast haar werk studeerde zij voor binnenhuisarchitecte. Het liefst zou zij nog eens een heel hotel ontwerpen met alle details, een logische wens, omdat in het hotelvak, evenals in de juweliersbranche de sfeer en de entourage bepalend is' voor het sukses. |lllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||||||||||||||||lllllllllll!lll De verzekering van de, overi- gens streng bewaakte en bevei- ligde, koilekties van Andrew Grima (tezamen een waarde van g circa 10 miljoen gulden) is niet H alleen een zeer kostbare, maar ook een moeilijke zaak. Zeker tegenwoordig, waar men regel- matig leest over overvallen op juweliershuizen, postagent- schappen en banken, y De verzekering van de Grima- y koilekties moest dan ook wor- y den ondergebracht bij drie y verschillende verzekeringsmaat- y schappijen; een Zwitserse, een Engelse en een kombinatie van s Nederlandse assuradeuren. Die verzekering is al moeilijk bij de eigen kostbare koilekties van ij Schaap Citroen Van Gelder, die H bestaan uit een variëteit van de M allergoedkoopste juweliers- §1 artikelen tot de kostbaarste beleggingsbriljanten tot een mil- j| joen gulden. Tot de kollektie van de juwe- liersgroep behoort zelfs een 20 y crt wegende diamant van de s allermooiste blauwwitte kleur ij en zuiverheid, die een waarde y heeft van meer dan 1,4 miljoen, y Voorzover bekend is deze dia- y mant de duurste, die momen- - teel in Nederland verkrijgbaar is. s Slllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Onder zware bewaking toonde top- juwelenontwerper Andrew Grima uit Londen hedenmiddag in de Sociëteit De Groote Club „Doctrina et Amicitia" voor het eerst in Nederland zijn beroemde juwelen- kollekties, die tezamen een waarde van circa tien miljoen gulden ver tegenwoordigen. Grima was naar Nederland gekomen ter gelegenheid van het 10-jarig jubileum van het Juweliershuis Schaap Citroen Van Gelder, waar de twee koilekties „Supershells" en „About Time" tot eind augustus a.s. te zien zullen zijn in de Amster damse vestiging (Kalverstraat 1). Andrew Grima is 's werelds meest bekroonde juwelenontwerper en kreëert o.a. alle juwelen voor het Britse Koningshuis. Zijn „Supershells" zijn échte schel pen, zij het dan zéér bijzondere, die van kusten over de gehele wereld afkomstig zijn en door Grima tot topklasse juwelen zijn gekreëerd door bezetting met diamanten en kostbare edelstenen. „About Time" is een tentoonstelling van een kollektie zeer kostbare unica-horloges, ontworpen in op dracht van de Zwitserse Omega-fa- brieken. De prijzen variëren van 7.000 tot 100.000 gulden. De heer Grima gaf vandaag de volgende visie op juwelen: „Jaren lang zijn juwelen voornamelijk ge kocht als investering. Steeds meer gaat nu het ontwerp als kunstuiting een belangrijke rol spelen. Juwelen moeten een mooie vrouw nog mooier maken. Het sieraad dat zij kiest, moet bij het dragen haar schoonheid accentueren als een verlengstuk van haar persoonlijk heid". Andrew Grima geeft als zijn visie op het ontwerpen van juwelen en hun vormgeving: „Juwelen moeten een mooie vrouw nog mooier maken. Het sieraad dat zij kiest, moet bij het dragen haar schoonheid accentueren als een verlangstuk van haar persoonlijkheid". Het klinkt weinig origineel, maar het zal wel een oude waarheid zijn. Als we goed zijn ingelicht wist een vrouw als Cleopatra het in haar tijd ook al... Door zijn vroegere bouwkunde- studie is Andrew Grima altijd alert geweest op nieuwe materialen. Tot het ontwerpen van zijn „Super shells" werd hij in Sidney gei'nspi- reerd door een ontmoeting met de bekende Australische onderwater zwemmer en rif-expert Doug Tarca, die een exclusieve verzame ling schelpen bezit, voornamelijk opgedoken bij de „Great Barrier" rif. Tarca leverde ook voor een belangrijk deel de schelpen voor Grima's kreaties. Daarnaast komen deze exotische schelpen van kusten over de gehele wereld, zoals o.a. de Philippijnen, Taiwan en Ceylon. Het is niet zo verwonderlijk, dat de ontwerper zich door schelpen liet inspireren, want al sinds de oud heid zijn de mensen gefascineerd geweest door de prachtige natuur lijke vormen, oneindig variërende kleurengamma's en adembene mende tekening en het zoeken naar schelpen is altijd voor jong en oud een geliefd tijdverdrijf ge weest. De schelpen, die Grima voor zijn „Supershells"-kollektie gebruikt zijn even schoon en mysterieus als de zeeën waar zij vandaan komen. Bij deze kreaties behouden zij hun natuurlijk vorm en kleur, die smaakvol wordt geaccentueerd door d;amanten en kostbare edel stenen, die er gelijk sprankelende en elegante waterdruppels zijn Juwelen glanzen u tegen in Amsterdam. Menige vrouw zal dit kleinood graag incasseren. Maar ja, alleen al het er naar mogen kijken maakt u een ervaring rijker... opgebracht. Voor de verbijsterende kollektie ringen, halssnoeren, broches, oor ringen etc. zijn niet alleen kleine schelpen gebruikt, maar ook 60 miljoen jaren oude Ammonieten (fossiele schelpen uit het Mesozoi1 cum Tijdperk). Heel mooi, die vormgeving en toepassing. Heel duur. Hoewel, als belegging ook niet om te ver smaden... De grotere, soms zelfs gigantische, schelpen vormen het uitgangspunt voor Grima's „objects d'art", de kunstvoorwerpen, die als staande dekoraties zijn bedoeld. Deze rus ten op een voet van halfedelstenen en zijn eveneens „getooid" met diamanten, kostbare edelstenen of 18-karaats goud. De kreaties uit de kollektie hebben prachtige exo tische namen als: Areola, Pulche- rimma, Sobinella, Undulate, Keatsiana Voluta en Golden Moon. Ook dit jaar zullen weer enkele miljoenen Nederlanders hun va kantie over onze grenzen door brengen. En wie dat andere land goed wil leren kennen, past zich aan, ook wat eten betreft, aan de gewoonten van zijn gastheren. Die aanpassing kan vaak een groot deel van de vakantievreugde uitmaken. Daarom is het ook aan te raden niet te veel levensmiddelen mee te nemen, b.v. alleen datgene dat in 't buitenland schaars en duur is. Ga eens rondneuzen op die romantische buitenlandse marktjes met zo'n geweldige keuze aan groente, fruit en vis. Zondag: zomersalade, gegratineerde bleekselderij, biefstuk, aardappelen, Engelse frambozen. Maandag: omelette, tomatensaus, rijst, yoghurt met vanillevla en aardbeien. Dinsdag: speklappen, rode bietjes, aardappelpuree, hangop met stukjes meloen. Woensdag: kerriesoep, gevulde pa prika met gehakt, spaghetti. Donderdag: runderlap, andijvie, aardappelen, aardbeientoetje uit Merano. Vrijdag: gebakken schol, gemengde sla, ravigottesaus, frites, chocolade vla. Zaterdag: uitsmijter kaas, ijskoffie. Engelse frambozen 500 gr. frambozen, 200 gr. poeder suiker, 3 eetlepels water, sap van 1 citroen, 5 blaadjes gelatine, 1/8 liter slagroom, 2 schijven ananas.Was de frambozen en wrijf ze door een zeef. Roer de gezeefde poedersuiker er door, het water en het citroensap. Week 5 blaadjes gelatine in ruim koud water. Breng 3 lepels water aan de kook. Los van het vuur af de uitgeknepen gelatine hierin op. Laat hem iets afkoelen en voeg hem bij het vruchtenmoes. Klop de slagroom stijf en schep hem door het vruchtenmengsel. Doe het fram- bozenmengsel in een vlaschaal en laat het op een koude plaats opstijven. Garneer de bovenkant met halve schijven ananas. Aardbeientoetje uit Merano 2 eieren, 50 gr. suiker, 1 eetlepel maizena, 1/4 liter melk, vanille stokje, 500 gr. aardbeien, 1/8 liter slagroom, 25 gr. suiker, 25 gr. gehakte noten,- 25 gr. geraspte chocolade, marasquin. Splits de eieren, roer de dooiers met de suiker, de maïzena en de melk tot een glad papje. Doe het vanillestokje erbij en laat het geheel onder goed roeren op een lage vlam binden. Koel de vla af en haal het vanillestokje eruit. Was de aardbeien en snijd ze in stukjes. Klop de slagroom stijf met de suiker en sla de eiwitten zeer stijf. Meng de vla voorzichtig door de slagroom, eiwit ten en aardbeien. Roer niet te veel. Laat het geheel goed koud worden. Meng de gehakte noten met de geraspte chocolade en één eetlepel marasquin. Verdeel dit noten- mengsel over vier coupeglazen en schep de aardbeienroomvla erop. Garneer de bovenkant met een toef slagroom en strooi hier wat geraspte chocolade over. In het orgaan voor ekonomische en sociale informatie van de Verenigde Naties, „Development Forum", heeft dr. Hans Hass een oproep geplaatst om de massamoord op vissen een halt toe te roepen. Dr. Hass was de pionier en de promotor van het jagen onder water. Hij heeft hier ook verscheidene boeken over geschreven, maar hij is geschrokken van de gevolgen. Vlak vóór en vlak na de oorlog w.as het een geweldige sport, zo schrijft hij. Er werd gedoken met speren en de strijd met de vissen was eerlijkze konden de jagers zien aankomen en ontsnappen. Maar de handel haakte in op de groeiende populariteit van de sport en begon met de ontwikke ling van automatische geweren, die pijlen afschoten tot een afstand van 4 tot 5 meter, om van de explosie ven maar te zwijgen. Het werd een ongelijke strijd die weinig sportief was,, en nu zijn de vissen bijna verdwenen. Daarom heeft dr. Hass een beroep gedaan op alle onderwateijagers om: te zorgen dat alle onderwater sportorganisaties de automatische onderwater wapens uitbannen; de fabrikanten en handelaren in deze wapens ervan te doordringen dat dergelijke wapens niet meer gemaakt mogen worden; de wetgevende macht beïnvloeden zodat er verbodswetten worden uitgevaardigd op de fabrikage van automatische onderwaterwapens. Er zijn al enige suksessen geboekt, maar vooral langs de Middellandse Zee zal de klok moeilijk terug te draaien zijn. De noodzaak is er wel, anders zullen onze kindskinderen de schoonheid van het leven beneden de zeespiegel slechts kennen van horen zeggen en oude films.

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 14