„Als je een kind uit zee haalt, ben je blij" Bij de Vrijwillige 's-Gravenzandse Reddingsbrigade menen ze 't ais ze er zeggen: De zomer in de keuken Maar meteen Lan dro ver zo uden ze heter uit de voeten kunnen.... -•*> HET NIEUWE STADSBLAD PAG. 24 - WOENSDAG 11 JULI 1973 "fr ag' Langs de Nederlandse stranden zijn er 's zomers honderden mensen die zich vrijwillig met de reddingsbrigade bezig hou den. Dat bezighouden is ook waken over u en uw kinderen. Dat wil niet zeggen datje, als je lid bent van bijvoorbeeld de 's-Gravenzandse reddingsbri gade, zomaar heerlijk bij de Post stil kunt zitten wachten. Dat is er helemaal niet bij en dat is ook de bedoeling niet van deze wakers in nood. Want paraatheid staat nummer één in hun logboek. En dat was het toen wij willekeurig zo'n post uitzochten: nummer twee, Vlugten burg. 's Avonds om half negen liepen we het smalle trapje op, en daar ontmoetten we in de paalwoning op het strand de heer Paalvast, met zijn echtgenote en zoontje juist aan de avondboterham. De 17-jarige Jan Hamerslag uit Vlaardingen was ook op de post en is ook lid van de vrijwillige 's-Gra venzandse reddingsbrigade en hij is niet het jongste lid maar wel een enthousiasteling die al van jongsaf aan meewerkt. De heer Paalvast noemt mij nog meerdere mensen o.a. Van Waas, Staalduinen, Verkade, Van Geest uit Vlaardingen en het gehele bestuur. Deze mensen zetten zich stilzwij gend in voor de mensen in nood langs de vloedlijn. De plaatsvervangend voorzitter van de beide posten is de heer De Harder uit 's-Gravenzande. HET VERBREDE STRAND Zo ver ons oog ziet links, tot Hoek van Holland, is Het strand verbreed; vorig jaar in 1972 kwam dit tot stand. Ook bij Vlugtenburg, en daar is het niet veiliger op geworden, want de strekdammen zijn minder lang. Bij vloed zagen we nog een stukje van dam C. Iedereen weet, dat deze dammen gevaarlijk waren en dat het nu nóg meer oppassen is voor de baders om niet in een mui te komen. De laatste 14 dagen zijn er twee drenkelingen gered: een jongetje van De reddende paalwoning van waaruit de vrijwilligers weer goed werk doen en uiterst waakzaam zijn. acht en een meisje van 19 jaar, gelukkig net op tijd. ,,Je vraagt je af: bij de dammen staat een bekend waarschuwingsbord, maar helaas gebruiken de baders het soms om kleding over te hangenl Overigens hebben we hier op de post portofoons en megafoons. Hierdoor trachten wij vondelingen snel bij hun moeders, vaders of zusjes te brengen", zo licht de heer Paalvast toe. wijlen de heer Jongmans uit 's-Gra venzande. Als we voorts met Jan Hamerslag over het reddingswerk spreken, zegt hij: „Eigenlijk ben je maar met één gedachte bezield: de drenkeling te redden. Als je er een kind uit haalt, ben je blij, en denk je: over mij hebben ze vroeger ook gewaakt". VAREN ACHTER DE BADERS DRIJVENDE VOORWERPEN Officieel mag er geen drijvend speelgoed in de zee meegenomen worden. De strandpatrouille komt dan ook in actie bij een landwind: (oostenwind-zuidenwind) dan wor den de baders gewaarschuwd. Drij vend speelgoed wordt zo gauw door kinderen nagezwommen en dan gaan ze ongemerkt te ver de zee in. LOGBOEK Elke post heeft een logboek. Daar staan de tijden van aankomst en vertrek van de leden in. Ook de vondelingen worden opgeschreven, alles zeer nauwgezet. Maar als je dienst hebt op de post, is het wel fijn en nuttig een E.H.B.O. of Rodekruisopleiding te bezitten. Hoewel veel moed zeker een belang rijk facet is. De heer Paalvast en Jan Hamerslag spreken met respekt over de oud voorzitter van de reddingsbrigade Met het reddingsvlet varen wij achter de baders aan bij de vloedlijn zolang er mensen zijn. Op de strandpost staat een groot bord met aanwijzingen voor hen die varen: zij volgen de pijl, de V is vrij, de O is opletten. Allerlei reddingsmateriaal is er: de witte redstokken op het strand met grijplussen en een lang stuk touw. Ook is er de oranje reddings- klos: „zó", zegt Paalvast, terwijl hij de lus om zijn stevige polsen slaat, „doen we dat. Daar laveren wij mee, vanaf het strand is het redden ook mogelijk. GOED REDDINGSMATERIAAL Ja, dat is het voornaamste, eigenlijk zou een landrover op het drukke strand nodig zijn om vlug te rijden. Tenslotte is het strand niet geasfal teerd. „Elke dag pompen wij de boot tijdig op. Dat is hard nodig met een De Vrijwillige Reddingsbrigade 's-Gravenzande moet het met deze „der dagen al meer dan zatte boot" doen, vol met inderhaast geplakte „lekken" en een gevalletje waar je mee aan het oppompen kunt blijven. Helpende handen genoeg, alleen het beschikbare materieel schreeuwt om vernieuwing. Wie doet er eens wat aan? rubberboot. En als je zo'n boot ongeveer zes jaar gebruikt hebt, ben je aan vernieuwing toe". De gemeente 's-Gravenzande staat gunstig t.o.v. de reddingsbrigade en zal zeker ook de post Vlugtenburg tijdig helpen. ZEERUST Zeerust, het witte huisjes-dorp, ligt zo rustig in de duinpan. Evenals Jachtveld en Trekvogel. Bij elkaar zo'n vijfduizend badgasten, schatten wij. Natuurlijk zijn er ook velen die niet de zee in gaan. Maar stel je eens voor, dat er niet over je kinderen gewaakt zou worden, op een van de posten van welke badplaats dan ook. En wij zeggen het de 17-jarige Jan uit Vlaardingen grif na: „Als je een kind uit het water haalt, ben je blij. Over mij hebben ze vroeger ook gewaakt". Daarom zal het beste materiaal voor onze vrijwilligers nog niet goed genoeg zijn, voor ons aller veiligheid. De winter duurt altijd precies zo lang dat er een eind aan komt tegen dat je er echt genoeg van hebt. Opeens smaakt de erwtensoep niet meer en niet veel later heeft de huisvrouw helemaal geen zin meer om veel tijd in de warme keuken door te brengen. Na de zware winterkost zijn verse bladgroenten een verademing. In de zomer wordt er ook veel meer biefstuk gegeten. Vlug klaar, maar ook niet goed koop! Alles wat binnen tien mi nuten op tafel staat is welkom in de zomer. De barbecue is weer een hoofdstuk apart, want daarmee wordt het klaarmaken van het eten eerder een vrijetijdsbesteding voor het hele gezin dan een huisvrouwe- lijke plicht. Behalve de vlug-klaar vleessoorten en de barbecue zijn er nog meer mogelijkheden zonder al te veel werk. Gewone runderlapjes die 's avonds worden gebraden en door sudderen tot na het laatste nieuws. Wat over is van het vlees is verrukkelijk in een huzarensalade. Krabbetjes hebben voor ons asso ciaties met winterschotels. In Amerika heten ze „spare ribs" en worden, al dan niet gemarineerd, al dan niet met kruiden en knoflook, in de oven of onder de grill geroosterd. Het is een pittig kluifje, bijvoorbeeld bij een schoten van witte bonen en snijbonen. Ook voor gekookt vlees, zoals klapstuk of bouilli-vlees, is ruimte in de zomerse keuken. Ook dit vlees kan tijdens de TV op een pitje staan. De bouillon is goed voor een heerlijke zomerse groentesoep of minestrone. Het vlees zelf kan verwerkt worden tot een lichte ragout om in pasteitjes te serveren bij verse spinazie. Of zó, bij een schepschotel van doperwtjes, wor teltjes, uitjes en blokjes aardappel. Een soort zomer-hutspot, dus. Wat dacht u van goulash met veel verse paprika? Of haché met boon tjes en appelmoes? Of koude rollade? Allemaal dingen die de avond tevoren, als het wat koeler is, klaargemaakt kunnen worden. Het duurt uren, maar je hoeft er niet bij te blijven staan! Wij zouden nog wel even door kunnen gaan, maar iedere huisvrouw met een beetje fantasie en liefde voor de edele kookkunst kan dat ook. Mogelijkheden genoeg! Kijk, over zo'n waarschuwings bord hangen onzorgvuldige zielen doodgemoedereerd hun kleren, als 't zo uitkomt. Neen, moeder en kind gaan vrij-uit, maar er zijn er bij~. De heer Paalvast van de Red dingsbrigade 's-Gravenzande, met de fluit, de megafoon en zijn (terug)wenkende arm in de aanslag. Een wakend oog over de wemmers die de gevaren niet zien...

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 24