Van Axel naar Maassluis M.K. van Dijke (49) Burgemeester de openheid de kampioen van WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1973 AKTIEGROEPEN „BLOEDEND HART" AXEL - Na een stadhouderloos tijdperk van anderhalve maand krijgt Maassluis weer een burgemeester. In deze funk tie is per 16 augustus benoemd de heer M. K. van Dijke (49) tot die datum burgemeester van Axel in Zeeuws Vlaanderen. Wie burgemeester Van Dijke kent en dat zijn er velen zowel in als buiten het ambtelijke wereldje, kan Maassluis feliciteren met zijn nieuwe burgemeester. Burgemeester Van Dijke is de man van de grote openheid, een man die bijvoorbeeld tegen het gesloten houden is van raadscommissies en een man die landelijk bekend staat om zijn goede en vooral vriendschappelijke relaties met de journalisten. In Zeeuws Vlaanderen noemt men hem de witte raaf onder de burgemeesters. Om een voorbeeld te geven; na iedere vergadering van het college van burgemeester en wethouders in Axel wordt een persconferentie gehouden. „Vraag maar op heren is daar het devies. „Ook alle raadscommissies zijn openbaar, als er dan over personen wordt gesproken of als er andere zaken ter tafel komen die men liever niet naar buiten wil laten uitlekken kunnen we de zaak altijd nog op slot doen", zegt burgemeester Van Dijke. HET NIEUWE STADSBLAD - PAG 20 Ontvangst in de meer dan riante ambtswoning van het echtpaar Van Dijke in Axel. Op de foto v.l.n.r. de heren P. van der Snoek en J. Smit wethouders van Maassluis, mevr. Van Dijke, dochter Rianca (9) en burgemeester Van Dijke. De heer Van Dijke, getrouwd en vader van één dochter, Rianca (9), is 12 jaar burgemeester van Axel. Op hem is het gezegde van toepassing: de journalistiek leidt tot alles als men het beroep maar vroegtijdig verlaat. Voor zijn komst naar Zeeuws Vlaanderen was hij namelijk chef bureau voorlichting van de gemeente Utrecht en daarvoor weer voorlichtingsambtenaar van Delft. De heer Van Dijke is een broer van burgemeester P. van Dijke van Gouda. Deze neemt deze week afscheid van Gouda omdat hij is benoemd tot secretaris generaal van het ministerie van binnenlandse zaken. Burgemeester Van Dijke, nu van Axel na 16 augustus van Maassluis, heeft in zijn huidige gemeente in de vaart der volken naar boven ge stuwd. Nu moet men niet denken dat het daar in gemeente Axel de industrieën het milieu verpesten, het is met recht een land waar het leven goed is en vanaf zijn meer dan riante woning aan de Zuidsingel in Axel heeft het gezin een prachtig uitzicht op de groene weiden van dit vriendelijk stadje. Axel is door de gemeentelijke herindeling van Zee land een stad geworden van 12.500 inwoners en Maassluis heeft er op dit ogenblik 28.000, dus wel een flinke promotie. Hoe wil de heer Van Dijke zich op dit ogenblik noemen? „Kijk", zegt hij. „Ik ben lid van de Anti Revolutionaire Partij. Daar kan men mij gerust in de progressieve hoek zetten, tot die vleugel voel ik mij het meest aangetrokken". De heer Van Dijke die is aangesloten bij de Géreformeerde Kerk ziet zijn nieuwe taak in Maassluis bijzonder nuchter. „Ik zal mij eerst moeten inwerken, maar mijn grote belang stelling heeft het welzijns beleid en natuurlijk de milieuhygiëne. Heeft de heer Van Dijke het moeilijk met de vele aktiegroepen die er in het Waterweggebied aktief zijn? „Geen sprake van", is het antwoord. „Ik ben de man van de dialoog en het overleg. Daarbij komt dat ook wij hier in Axel te maken hebben met het milieu overlast. Dat is dan grensoverschreidende stankoverlast zoals wij dat hier noemen. Deze overlast is afkomstig van industrieën in het Belgische Gent en Antwerpen. Wij zijn daarvoor, hier in Axel bijzonder op ons hoede". „Toch wil ik wel zeggen dat ik het probleem zeer oppervlakkig bezie. Ik wil me dan ook op dit ogenblik over de milieuproblematiek in het Waterweggebied geen oordeel vel len". Hoe ziet de heer Van Dijke zijn burgemeestersfunktie? „Als een soort manager bij een groot bedrijf", is het resolute antwoord. „Dat autoritaire is er gelukkig al jaren af. Je zult je zelf waar moeten maken en daarbij ook de grootst mogelijke openheid moeten be trachten. Vandaar ook in Axel de persconferenties na iedere vergade ring van het college van burgemees ter en wethouders en de openheid waarmee alle raadscommissies ver gaderen". Over de burgemeesters funktie wil hij nog wel wat kwijt. „Je moet als burgemeester uiteraard boven de politieke partijen staan Tot ziens vanaf 16 augustus in Maassluis. Het burgemeestersechtpaar van Axel en binnenkort van Maassluis 00 de foto met dochter Rianca. hetgeen natuurlijk met wil zeggen dat je niet bij een politieke partij kunt aansluiten. Ik ben Anti Revo lutionair en daarbij progressief; hier in Axel is door de gemeentelijke herindeling van het laatste jaar 51 procent van de bevolking Rooms Katholiek maar dat wil natuurlijk niet zeggen dat de volgende burge meester van Axel ook lid van de KVP moet zijn. Hoewel de fraktie- voorzitter van de KVP in de gemeenteraad van Axel al een onderhoud heeft aangevraagd met de commissaris van de koningin in de provincie Zeeland om een KVP'er benoemd te krijgen". Weet de heer Van Dijke dat zijn benoeming in Maassluis een poli tieke benoeming is, hetgeen wil zeggen dat er in Gouda nu hoogst waarschijnlijk een P.v.d.A.-burge meester wordt benoemd in de plaats van zijn eveneens A.R-broer? „Ja", is het antwoord, „er waren echter meer gemeenten waar ik naar toe kon, maar toch verheug ik mij het meeste op Maassluis, het lijkt me een fijne gemeente om te werken met een fijn ambtenarenkorps". Burgemeester Van Dijke; de kampioen van de openheid. Als hij terug kijkt naar 12 jaar Axel, wat vindt hij dan het belangrijkste wat er is volbracht? „Ach, er zijn er velen maar laat ik er één noemen. We hadden hier een klein stadhuis dat door de gemeente lijke herindeling veel te klein was geworden. Zodoende kregen wij het erdoor dat er een nieuwe vleugel aan het stadhuis kon worden gebouwd. Iedereen vindt het prachtig, het is een oud stadhuis en ook de vleugel is gebouwd in dezelfde stijl". Wist de heer Van Dijke dat het ambtenarenkorps in Maassluis nu niet bepaald riant is gehuisvest en dat de raadszaal in „De Ark" bijeenkomt? „Ach", verzucht de heer Van Dijke, „misschien is dat wel een taak voor de komende jaren". Weet de heer Van Dijke dat ook het uitgaansleven in Maassluis op een zeer laag pitje staat? „Kijk", zegt de heer Van Dijke, „de streek is mij uiteraard niet helemaal onbekend, maar de zaak ligt natuur lijk anders als in Axel. We hebben hier een gloednieuw cultureel cen trum dat bijzonder in de belangstel ling staat. Meerdere malen komen hier gezelschappen zoals dat van Wim Kan, Wim Sonneveld en Toon Hermans, het hele culturele leven is hier bijzonder boeiend, terwijl Maas sluis onder de rook van Rotterdam ligt waar op cultureel terrein van alles te doen is". Burgemeester Van Dijke verheugt zich bijzonder op zijn nieuwe taak in Maassluis, maar neemt toch met een bloedend hart afscheid van Axel en van riante ambtswoning. Axel is altijd onze eerste liefde geweest", zegt de heer Van Dijke, „daar hoeft niemand aan te twijfelen. Ik heb hier heel plezierig in goede sfeer gewerkt. Toch vraag je je af wat je met je 49ste jaar moet doen. Of die 16 jaar vol maken en met pensioen gaan of naar een andere gemeente. Wij hebben voor het laatste gekozen en dat is nu Maassluis geworden. Wij hopen er met even veel plezier te werken want ook daar is een gigantische taak weggelegd". RUUD VAN HOUWELINGEN

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 20