spreekuren adressen BELEIDSLIJNEN VOOR DE PAROCHIE IN HET JAAR 1973 - 1974 BIJZONDERE DAGEN KOOR EN ZANG PREEKBEURTEN NOTULEN VAN DE ALGEMENE VERGADERING VAN DE PAROCHIE 29 MEI 1973 ALGEMENE KERKBIJDRAGE HET NIEUWE STADSBLAD - PAG b - VRIJDAG 3AUGUSTUS 1973 3 AUGUSTUS, Nr. 30 PAROCHIECENTRUM DE WILGENBURG binnenstadsblad Maandelijkse uitgave voor de Roomskatholieke binnenstads parochie: Sint Liduina - O.L.Vr. Rozenkrans, Schiedam. Redactie-adres: Singel 104, Schiedam. Zaterdag 4 augustus: Heilige Pastoor van Ars. Maandag 6 augustus: Gedaanteverandering van de Heer op de berg Thabor. Woensdag 8 augustus: Heilige Dominicus. Vrijdag 10 augustus: Heilige diaken en martelaar Laurentius, Patroon van het bisdom Rotterdam. Weekend 18/19 augustus: ten Hemel op neming van Maria. Dinsdag 21 augustus: Heilige Paus Pius X. Woensdag 22 augustus: Heilige Maagd Maria, Koningin. Vrijdag 24 augustus: Heilige Apostel Bartho- lomeus. Dinsdag 28 augustus: Heilige Bisschop en Kerkleraar Augustinus. Woensdag 29 augustus: Marteldood van de Heilige Johannes de Doper. Op het moment van afsluiten van de kopij voor dit nummer Binnenstadsblad is er nog geen zekerheid te geven over het optreden van het ene en het andere koor in augustus. U doet er dus goed aan, elke vrijdagavond even te kijken in „Het Nieuwe Stadsblad" in de rubriek „Predikbeurten". We hopen in het algemeen op de aanwezig heid minstens van een organist(e) in de weekendmissen van de Singelkerk: zat. 19.00 en zondag 8.30 en 9.45 uur; en in de Liduina-kapel: zond. 10.30 uur. Dan kunnen er enkele liederen gezongen worden met alle aanwezigen. Vanaf het weekend 18/19 aug. zal het Herenkoor l.H.D. wel weer zijn latijnse Hoogmis kunnen verzorgen in de Singelkerk op zondagmorgen 9.45 uur. In de Liduinakapel wil het Valeriuskoor de liturgie helpen verzorgen zondag 19 aug. 10.30 uur. Op donderdagavond 16 augustus hopen we weer te overleggen in een contact van alle vier koren die onze parochie als hun thuis beschouwen. We gaan dan plannen tot (en met) Advent en Kerstmis. Zijn van een koor de gewone vertegenwoor digers op die avond verhinderd, dan gelieven zij tijdig een plaatsvervanger te vinden. Tot 19 aug. 20.00 uur in de pastorie! 4/5 augustus: Singelkerk kapelaan S. de Ve,te; Liduina-kapel kapelaan F. Kempen. 11/12 augustus: Singelkerk kapelaan F. Kempen, Liduina-kapel kapelaan S. de Vette. 18/19 augustus: Singelkerk kapelaan S. de Vette; Liduina-kapel kapelaan F. Kempen. 25/26 augustus: Singelkerk kapelaan F. Kempen; Liduina-kapel pastoor J. Laurent. Om 8 uur 's avonds opende de heer M. A. Jongepier de vergadering; hij heette de 29 aanwezigen welkom, namens het priester team en namens het parochiebestuur. „Uw belangstelling is levend", zo zei hij tot de aanwezigen, .„maar onze grote zorg is: een levende parochie-gemeenschap te krijgen". Vervolgens las de secretaresse het Jaarverslag voor (dat u volgende maand op deze bladzijde aantreft) en een op de namiddag van 29 mei 1973 ontvangen schrijven van het Ministerie van C.R.M., waarin ons de aahgevraagde slodjpvergunning voor de Ha- vehkerk niet verleend wordt. Naar aanleiding van dit verslag kwamen enige aanwezigen met de volgende vragen: 1. Is de Havenkerk per 1 juni a.s. verkocht aan de heer Maasbach? Antw.: de onder handelingen zijn in een zeer gevorderd stadium, maar er is nog geen door beide partijen ondertekende versie van een voor lopig koopcontract. 2. Kunnen alle vergaderingen over de Havenkerk openbaar zijn? Antw.: Tot nu toe komt de Havenkerk op iedere (maande lijkse) vergadering van het Parochiebestuur aan de orde. Indien iedereen daarin telkens opnieuw zijn stem kan laten horen, komt het Parochiebestuur nooit aan enig besluit toe. 3. Kunnen wij vanavond voorstellen doen? Antw.: Heel graag. Hierna volgde een korte pauze. Vervolgens geeft de penningmeester, de heer A. M. A. Stegmann, een toelichting op het Kort Verslag Ontvangsten Uitgaven 1972, gepubliceerd in het vorige Binnenstadsblad (d.d. 25 mei 1973). Vervolgens leest de voorzitter, de heer M. A. Jongepier, de beleidsnota van het Parochie bestuur voor (zoals hij toegezegd heeft, staan deze beleidslijnen ook op deze pagina Binnenstadsblad). Het (Parochie)bestuur zal dit komende jaar enigszins anders zijn samengesteld. De heer C. Horsten heeft wegens drukke werkzaam heden het Parochiebestuur verlaten. De heer Jongepier brengt de dank van de parochie over aan de heer Horsten: hij heeft bijzonder veel werk voor de parochie gedaan. Eerst in de parochieraad. Later heeft hij intens meegedacht en meegepraat, hoe het Pa rochiebestuur moest worden geformeerd. Hij heeft zitting genomen in de Commissie Communicatie en later in de Commissie Financiën. Hij zal echter nog wel adviseren in de afwikkeling van de zaken van de Havenkerk. Vervolgens neemt de pastoor de hamer even over. De heer M. A. Jongepier is aan de beurt voor periodieke aftreding en stelt zich niet herkiesbaar. Hij heeft vele jaren de zorgen van de parochie op zich genomen, eerst als penningmeester van de parochie van de H. Liduina (Frankeland), daarna als penning meester van de fusie van drie parochies, en de laatste vier jaren als voorzitter van dit Parochiebestuur. De heer Jongepier heeft veel, heel veel voor de kerk gedaan. Hij zal toch wel met enige „pijn" afscheid gaan nemen van dit bestuur. De pastoor hoopt, dat we spoedig een voorzitter zullen vinden, die in dezelfde geest denkt en werkt. Wanneer de scheidende voorzitter de hamer terug heeft, geeft hij het woord aan pastoor J. Laurent. De beleidsnota is gegroeid door samenspraak van de pastores, van de leden van Parochiebestuur en Commissies. De nota benadert de Kerk niet als een priesterkerk, maar als een Kerk van ons allen. Het geloof is niet uit de harten van de mensen weg te nemen, en hij meent dat de intensiteit van het geloof vergroot is, al zijn er minder priesters. Verder filosoferend over de Kerk: de* Kerk van het verleden is de Kerk van de waarheid; maar de Kerk van de waarheid gaat óver naar de Kerk van de Liefde. Dit is de liefdesbond, waarin vhet Gods Volk onderweg is naar de volle Waarheid, maar die het alleen bereikt in het leven van het hiernamaals. De waarheid heeft ons verdeeld, de liefde heeft oris verbonden. In de openbaring is de waarheid trouwens nooit een theoretische waarheid geweest maar de oprechte levenshouding van de mens t.g.o. zijn God. De liefde opent harten, zoals ook geloof, overgave, harten opent. Waar heid sluit af. De Kerk als geloofsgemeenschap heeft zich verinnerlijkt. Ook de pastoor acht persoonlijk contact heel belangrijk; en juist gezien het vele werk vraagt ook hij om de inzet van vele parochianen; zoals bijv. voor de redactie en de lay-out van ons Binnenstadsblad; voor het schoonmaken van kerkgebouw en Wilgen burg; als men staat te roepen om persoonlijk contact met de priesters, moet men er niet in berusten, dat zij bij afwezigheid van anderen dit soort werk doen. De vergadering bleek geschokt over de gevolgen van gebrek aan medewerkers; een der aanwezigen suggereerde om binnenkort een „themadienst" te houden over „de leek in de Kerk", en ieder tèr plaatse de gelegenheid te bieden zich in te schrijven voor een of andere parochiële activiteit. Dit voorstel werd graag beaamd. (Het zal nu worden uitgevoerd m.m.v. de Commissie Pastorale Zorg en zoveel mogelijk al onze koren, in het weekend van 15/16 september a.s.). Na een tweede kopje koffie volgde de rondvraag. Ter tafel komt een ingezonden stuk voor de Commissie Pastorale Zorg. Een der aanwezigen wil weten, waar de mensen zijn, die kritiek hebben: die zouden ze hiér moeten spuien en niet buiten de kerkdeur. Er zouden mensen geweest zijn die dachten aan reclame voor „naturisme" in het knip- en plakwerk van kinderen bij hun voorbe reiding op het Vormsel. Verder uitte men lof voor de verzorgde prediking. En er kon worden meegedeeld, dat pand Singel 68 via een makelaar te koop is. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de heer Jongepier de vergadering, onder dank aan alle aanwezigen voor hun aandacht en hun inbreng. A. A. Geerdes secretaresse. Jonker Roelants, ligt achter pastorie Singel 104, en u komt daar via het hek naast de pastorie. Er zijn al vele aktiviteiten, van bejaardensoos tot kindercrèche, van parochie-vergadering tot kaartavonden. Maar er is nog tijd vrij, voor cursus of familiefeest, en wat u prakkizeert. Inlichtingen en reserveringen via: Mevr. J. A. Foncke, tel. 26.94.99. Mevr. J. L. van Lingen, tel. 26.10.80. De heer H. C. J. Kempes, tel. 26.68.88. De financiering van alwat er nodig is in de parochie, en ons aandeel in de lasten van dekenaat, bisdom en wereldkerk, kunnen niet meer buiten de toezeggingen van kerkleden. Wanneer de stad ontvolkt is vanwege de vakanties, bereikt de collecte geen „nor male" hoogte. Toch vinden wij het allemaal vanzelfsprekend, dat intussen het kerkge bouw staat en functioneert. Ook het maatschappelijk welzijn heeft in kom kommertijd zijn injecties nodig. Hopelijk hebt u de parochies, waar u kwam in uw vakantie, in de collecte royaal bedacht. Maar na uw thuiskomst helpen wij u graag even aan een gironummer: 26.25.000 t.n.v. Algemene Kerkbijdrage Liduina- Rozenkrans, Schiedam. Doet u uw eerder gedane toezeggingen ook gestand? Hartelijk dank. Pastorie: Singel 104 (hoek Laurens Coster- straat), tel. 26.82.28. Wij doen ons best dat u een priester kunt spreken op weekdagen 's morgens tussen 9.30 en 10.30 uur en 's avonds tussen 19.30 en 20.00 uur. U mag natuurlijk ook even een afspraak maken, zowel persoonlijk als via de telefoon. De spreekuren van de maatschappelijk werkster mej. G. Hensen zijn: dinsdag en donderdag van 9.00 tot 10.00 uur, Watt straat 74b, tel. 26.89.49. Bejaarden die op hun leeftijd opzien tegen een klusje, dat ze vroeger misschien zelf zouden hebben verricht: schrijf of bel gerust eens naar de heer A. Kloos, Westmolenstraat 25, tel. 26.27.13. Hij komt eens kijken of het door gevorderde doe-het-zelvers gedaan kan worden, welke materialen nodig zijn, en hij spreekt met u de tijd af, waarop een groepje jonge vrijwilligers het karweitje kan klaren. Aan de Kommissie Kommunikatie kunt u schrijven p/a St. Liduinastraat 55a, Schie dam. Op 1 mei van dit jaar was er in „de Wilgenburg" een vergadering van het Pa rochiebestuur met zoveel mogelijk leden van alle vier de commissies en van diverse werkgroepen. Kapelaan L. Banning leidde het gesprek, en samen kwamen we tot een voorlopige formulering van een aantal wensen en noden als uitgangspunten voor het beleid van het Parochiebestuur. In een volgende vergadering van het Parochiebestuur hebben deleden zich op nieuw hierover gebogen, zodat op de jaarvergadering van 29 mei j.l. de voorzitter de beleidslijnen van het Parochiebestuur kon presenteren. Voor de mensen die toen niet aanwezig waren volgen ze hieronder, maar even goed voor de mensen die er wel bij geweest zijn. De beleidslijnen voor het komende parochie jaar, 1973-1974, zouden we kunnen formu leren zoals hieronder volgt. Als opmerkingen vooraf nog dit: ons beleid sluit volledig aan bij de taak ons gesteld in het Reglement van het Parochiebestuur; en ons beleid stelt de mens uitdrukkelijk centraal: het gaat aller eerst om de mens en niet om een of ander „ding". Wij willen trachten de kerkgetrouwe gelo vigen blijvend en (zo mogelijk:) dieper te inspireren, want we willen een werkelijke geloofsgemeenschap gestalte laten aan nemen. Met de zekerheid, dat het aantal beschikbare priesters (zeker voorlopig nog) terugloopt, krijgt een wérkelijke gemeen schap een aktieve geloofsgemeenschap, gro tere betekenis. Voor dit inspireren moeten we rekening houden met uiteenlopende wensen. Hierbij mogen en moeten wij aan iedereen begrip vragen voor uitingen en vieringen die hem of haar persoonlijk minder aanspreken maar die voor anderen een waardevolle inbreng betekenen. Bij de verscheidenheid van lithurgie-vieringen en verkondiging blijven de latijnse Hoogmis en aangepaste Maria- en Liduinavieringen alle aandacht krijgen; maar ook de lithurgie die meer op jongeren en jeugd gericht is, verdient alle aandacht. Hierbij zal worden getracht vaker aansluiting te vinden bij actuele onderwerpen, zoals op dit ogenblik in aanmerking komen: werk omstandigheden; werkloosheid; gastarbei ders; milieu-bewust zijn; vrije tijd; enz. maar samen moeten we ook zoeken naar een concreet aansluitend uitwerken in onze dagelijkse beleving. Wij kunnen en willen niemand het recht ontzeggen zelf te bepalen of men een geloof wil beleven, en zo ja: hoe. Maar onze overtuiging over de waarde van ons geloof geeft ons wel het recht ons geloof zó uit te dragen, dat anderen zich desgewenst nauwer bij onze geloofsgemeenschap kunnen aanslui ten. Hierbij denken we op de eerste plaats aan diegenen, die zich wat losser van hun en onze geloofsgemeenschap hebben opgesteld. Hiertoe moeten we naar vermogen persoon lijke contacten leggen. Ook dienen we samen na te gaan, welke huidige taken van de geestelijken door anderen overgenomen kunnen worden, want wij willen aan onze geestelijken de gelegen heid bieden te komen tot zoveel mogelijk en tot zo goed mogelijke persoonlijke con tacten. We doen een beroep op ieder lid van onze geloofsgemeenschap zich persoonlijk in te zetten. Gezien het grote aantal adressen in onze parochie (ca. 3600), is het beslist ondoenlijk alle parochianen op het rijtje af te bezoeken. Zodoende moeten we streven naar bezoek aan mensen, voor wie een bezoek het meest urgent is, en verder naar een zekere doeltreffendheid van de feitelijk af te leggen bezoeken. Bij „urgentie" denken we bijv. aan gezinnen met schoolgaande kinderen, ouders die hun kind willen laten dopen, bejaarden, zieken, eenzamen, nieuwgevestigden in de parochie, enz. Ook als men de bezoeken regelt naar deze urgenties, zal toch blijken, dat een betere voorbereiding leidt tot een grotere doeltref fendheid. De eventuele belangstelling voor een persoonlijk contact met een van onze priesters dient vooraf te worden gepeild of opgewekt door actieve medewerkers-kerk leden. Zo mogelijk komt het dan tot een concrete afspraak voor een bezoek aan een priester. De doeltreffendheid is er mee gebaat, wanneer parochianen in een bepaalde groe pering er niet beslist op staan persoonlijk bezoek te ontvangen, maar zelf samen met anderen naar de geestelijken zouden komen, zodat een gesprek met meer mensen tegelijk mogelijk wordt. Die doeltreffendheid vraagt bijv. ook, dat het bij nog meer mensen gaat doordringen, dat TeeVee een onding is tijdens een bezoek. De persoonlijke bezoeken en contacten moeten en kunnen opwekken tot mee-doen in het parochiegebeuren. Zowel voor het bezoeken van anderen als voor de overige werkzaamheden binnen de vier commissies en hun werkgroepen bestaan legio mogelijk heden. Bijzondere aandacht willen we wijden aan jeugdigen en jongeren. Er zal een geregeld contact met de scholen binnen de parochie worden gelegd en onderhouden. Aan de ouders willen wij meer inzicht in de hedendaagse catechese (laten) bijbrengen, via de zondagspreek, en - bij geleken belangstelling op extra avonden; een en ander in overleg met de schoolcate- cheet. We willen trachten de activiteiten mét de jeugd te stimuleren en uit te breiden. Hierbij verwachten we van de ouders een grote inbreng in het te voeren beleid. Tot besluit van deze beleidslijnen moeten we toch ook de financiën er bij betrekken. Het kan zonder meer duidelijk zijn, dat voor het uitvoeren en instandhouden van de huidige gang van zaken en daarenboven voor het verwezenlijken van de thans geschetste beleidslijnen geld nodig is. In die financiering speelt de Algemene Kerkbijdrage (of gezins bijdrage) een onmisbare rol. Een Werkgroep Algemene Kerkbijdrage be zint zich op de vraag hoe aan iedereen de informatie te geven die wenselijk is en hoe men steeds meer parochianen zal opwekken tot deelname aan de algemene kerkbijdrage. In afwachting daarvan vraagt uw Parochie bestuur u alvast: Hebt u voor 1973 uw bijdrage al overgemaakt? Of hebt u althans uw bijdrage 1973 reeds definitief toege zegd?

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 5