x „Illusie", plezierig kijken in Schiedam KDtC vx j STEDELIJK MUSEUM: KLOKKEN Contactlenzen Meisje vermist Telefoons voor bejaarden SG-vuurwerk AD POLS BJBRM r wr G. W. Kentie, Afwezig Bijzonder mooie voor hal of woonkamer 'Sm ©tnöf) 1896 Groeten van de B.v.H.-welpen MiNERVA 2 Ij* if Het Franse woord „trompe-l'oeifbetekent volgens Kramers' Frans woordenboek „oogbedrieger (aan de natuur hoogst getrouwe schilderij); bedrieglijke schijn, wat dient om de mensen zand in de ogen te strooien". Aan deze „trompe-l'oeil", die zich in de stillevenkunst van de zeventiende eeuw als een specifieke uitbeeldingsvorm ontwikkelde en zich ook weer in de hedendaagse schilderkunst manifesteert, is de tentoonstelling „Illusie" gewijd, die tot 27 augustus in het Stedelijk Museum van Schiedam wordt gehouden. BEDRIEGLIJK ÜUUUELOSia PICTURAAL GRATIS PROEFRIT HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 7 - VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1973 0gSgm - ♦3BÉ8&ÉÉ*' ■■ZZ^Kxm-- r J. P. Vroom: Schilderij zon der titel. De expositie laat duidelijk zien dat er tussen het Hollandse realisme van de gouden eeuw en dat van vandaag overeenkomsten zijn. Die liggen vooral in het verschijnsel van de specialisatie van de kunstenaar, zijn aandacht voor het detail en de illusionistische weergave van stoffen en materialen. In drie eeuwen is het wezen van de ,,tromp-l'oeil" goed beschouwd niet veranderd. Dit blijkt wel als men het schilderij Schijnbedrieger van Ed- wart Collier (17e eeuw) vergelijkt met Nieuwsgierigheid maakt kwaad bescheid van A. Golds teen, een kunstenaar van nu. Beiden brachten een aantal voorwerpen van uiteen lopende aard bijeen kennelijk met de opzet daarvan een zo getrouw mogelijke afbeelding te maken die de mensen zand in de ogen zou strooien, m.a.w. die hen zou doen menen de objecten niet geschilderd maar in werkelijkheid voor zich te zien. arts TOT 30 AUGUSTUS Waarnemer: W. J. Dambrink, arts. R. de Beerenbroucklaan 16. Spreekuur: 8.00 tot 9.30 u.lfds.) 15.30 tot 17.00 uur (part.) Na 20 augustus ook: P. Sprey, arts Singel 76, Spreekuur volgens afspraak. In het weekend uitsluitend bood schappendienst, Tel. 20.66.11. Dat uiterst bedrieglijke, dat geraffi neerd nabootsen van de realiteit, treft ook in veel ander werk. Van J. P. Vroom, een Nederlander die al jaren in Parijs werkt, vallen in het bijzonder op twee schilderijtjes zonder titel. Het ene wekt de indruk dat een schilderij achterstevoren aan de wand hangt doordat heel natuur getrouw linnen en spieraam zijn geschilderd. Het andere toont een oude prent in een lijstje met gebarsten glas. De breuk in het glas lijkt zó echt, dat men niet kan nalaten de neus er even bovenop te drukken (bij wijze van spreken dan) om er zeker van te zijn dat die barsten toch heus zijn geschilderd. Zeldzaam echt is ook de foto, die men op een muur geprikt ziet op het schilderij Stukje muur van Hans van der Plas. En laten we niet vergeten de Leesmap van Peter Verhoef. Men krijgt toch werkelijk de indruk, dat er zo'n geval écht aan de wand hangt! Hoe realistisch deze kunstenaars werken kan men beoordelen, door dat verschillende afgebeelde voor werpen naast de schilderijen zijn geplaatst. Bij Verhoefs schilderijen B.h. van voren en B.h. van achteren is de b.h. aanwezig, zodat men die rustig van voren en van achteren kan bekijken om na te gaan of de schilder zijn ogen goed de kost heeft gegeven. Ook kan men het zwempak van Jacqueline zien, dat door Har Sanders werd geschilderd, evenals het dubbele kussen, dat met grote realiteitszin door hem werd afge beeld. Levensgroot en met heel veel pre cisie getekend zijn de tekeningen PRACHTIGE STAANDE KLOKKEN, voor woonkamer of hal, met warme Westminster-slag of gezellige Bim-Bam, 11 modellen uit voorraad leverbaar, vanaf 1050,- Broersvest 93 Tel. 26 79 37 met kleurpotlood op meubelplaat van Erik Pape. Deze kunstenaar, van huis uit graficus, is voor het eerst met werk van deze aard in de openbaarheid getreden en zal daar mee beslist nog wel meer van zich doen spreken. Het is heel apart werk, ook al doordat hij zijn onderwerpen koos uit heel alledaag se dingen zoals een fauteuil, een badmatje, behang en een bovenlicht. Een opmerkelijke tekening is wel Behang met dat los ervan hangende elektrische snoer. Heel knap! Van andere aard, maar toch in deze tentoonstelling opgenomen, zijn de stillevens van onder anderen de zeventiende eeuwse schilders N. L. Peschier en Cornelis Brisé en van de in 1940 overleden Dick Ket en de nog levende schilders Harry van Kruiningen, Raoul Hynckes en Harm Kamerlingh Onnes. Hoewel hun oeuvre ongetwijfeld heel realis tisch is en de stofuitdrukking vaak heel opmerkelijk, schilderden zij hun stillevens toch niet met het doel een „trompe-l'oeil" te scheppen. Het ging hun om de zo zuiver mogelijke weergave van een schoon heid, die het oog kon boeien en Smetanalaan 6, Schiedam Telefoon 70.13A3 (bij winkelcentrum) „De Ketel") In het gebied Schiedam, Vlaar- dingen er Maassluis de enige gedipl. contactlens specialist waar de nieuwe zachte con tactlens van BAUSCH en LOMB uit Amerika verkrijg baar is. daardoor is hun werk picturaler dan dat van degenen die echt op het maken van een „oogbedrieger" uit waren. Aansluitend aan het geëxposeerde zijn in de aula van het museum opticakasten, spiegels, een stro boscoop en een teleorama opgesteld, waarmee de bezoekers op bepaalde uren zelf bezig kunnen zijn. Zij kunnen ook in het grafiekzaaltje een diaprogramma gaan zien, dat infor matie over de tentoonstelling schenkt. In de linkerbovenzaal kunnen zij ten slotte een tentoonstelling van land schappen in de twintigste eeuw gaan zien. Het is een collectie tekeningen, aquarellen en grafiek die bijeen werd gebracht in samenwerking met de Westduitse stad Esslingen in het kader van de jaarlijkse jeugduitwis seling tussen die stad en Schiedam. Ook die expositie duurt tot 27 augustus. Sedert 31 juli 1973 is Yvonne Paulina Peroti, geboren te Parama ribo, 19 augustus 1958, wonende te Schiedam, Sint Liduihastraat 67, spoorloos. Zij verliet op die dag haar ouderlijke woning om naar Rotter dam te gaan, waar zij vakantiewerk had gevonden. Zij is daar echter niet komen opdagen. Een ieder die inlichtingen kan verschaffen omtrent de verblijfplaats van het meisje wordt verzocht tel. kontakt op te nemen met de gemeentepolitie te Schiedam. Tel. 010-260760, afdeling Kinderpolitie, toest. 127. Het bestuur van de Algemene Bond van Bejaarden te Schiedam ontving van het hoofdbestuur een afschrift van een door de gemeente Gorin- chem genomen besluit inzake ver goeding van de kosten van aanslui ting en abonnement van telefoon voor bejaarden. Daar de Schiedamse afdeling dit ook zeer belangrijk acht voor haar leden, heeft men een afschrift naar de gemeenteraad van Schiedam gezonden met het verzoek een zodanige regeling ook voor de Schiedamse bejaarden in te voeren. Men wacht nu maar af. Tezamen met het bestuur van de Katholieke Bond heeft men aan bovengenoemd adres gevraagd wan neer het goedkope tarief voor de bejaarden voor het openbaar vervoer komt. Denkt u aan de biljart- en klaverjas- toernooien die op de woensdagen 15, 22 en 29 augustus telkens 's middags van half 2 tot 4 uur in de sociëteit „Het Blauwhuis", worden gehouden? Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zal de Schie damse Gemeenschap morgen avond (zaterdag 11 augustus) 's avonds om negen uur een vuurwerk afsteken op het ter rein aan de Westfrankelandse- dijk. Men schrijft ons: „De welpen van de „Burgemeester van Haaren "-groep vermaken zich uitstekend in de bossen rond het groepshuis „De Vonk" te Zeist. Ze eten de oren van de kookstaf op, zo wordt er gegeten. Af en toe worden we geplaagd door een klein regenbuitje maar tot op heden heeft de zon toch de overhand. Er is reeds èen waterballet gehouden daar het vrij warm was. Alles draait uitstekend en alle „zeerovers" laten ouders, familie en bekenden hartelijk groeten, en zeg gen tot een zaterdag". De welpenleiding A. Goldsteen: Nieuwsgierigheid maakt kwaad bescheid. DEALER VOOR GEHEEL SCHIEDAM NIEUW MATHENESSERSTRAAT 45 TELEFOON 26 06 63 SCHIEDAM

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 7