De man achter de bekende „kronings foto's" in Irene „Open Huis" SCHIEDAM ZEGELS boekje vol altijd f 5.- contant voor U KONINGSHUIS HET NIEUWE STADSBLAD - PAG 25 - DINSDAG 4 SEPTEMBER 1973 Een ontroerend moment: de oude Koningin Wilhelmina kijkt heel intens naar haar dochter, die zojuist tot koningin is gekroond. Koningin Elizabeth van Engeland groet Nederlands nieuwe Koningin. De moeders van Koningin en Prins zijn hier geflankeerd door hun oudste kleindochters, op wie de plechtigheid van het kroningsgebeuren weinig indruk schijnt te maken, ze gaan er gezellig en makkelijk bijzitten! Professor Kranendonk, voorzitter van de eerste kamer, spreekt de nieuwgekroonde vorstin toe. In deze dagen waarin het ene oranjekleurige fotoboek na de andere van de persen rolt ter ere van het zilveren regerings jubileum van onze vorstin, is het goed, dachten we, eens het licht te laten vallen op een man die een halve eeuw als pers fotograaf actief is geweest. Hans Lamme is zijn naam. In zijn lange loopbaan draafde hij met loep en lens ook achter de leden van ons vorstenhuis aan, was ze zelfs vaak voor en meer dan eens zijn collega's te vlug af. De „kroningsfoto's" die hij maakte zijn nog altijd het bekijken waard. En welhaast klassiek is zijn foto van de „moederkus". de felicitatiezoen van de oude koningin aan de nieuwe, welke we hierbij dan ook graag afdrukken. Vele 'boeken en kalenders rond het vorstenhuis zijn met foto's van Henk Lamme versierd. Nu het regeringsjubileum van ko ningin Juliana in deze dagen zo centraal staat, in woord en beeld, is het interessant eens de man te portretteren die als persfotograaf van het eerste uur zoveel te vertellen had via die o zo gevoelige plaat. De man achter de vanouds beroemde vorstelijke foto's zelf eens voor het voetlicht gehaald. geven veel meer VRAAG ZE SPAAR ZE voor volgende attracties en Na de oorlog werd hij ah vermaard fotograaf en bestuurder, aangezocht voor de perszuivering, maar daar had hij al genoeg van voordat hij begon, dat ging naar zijn gevoel wat al te ongenuanceerd. Gewoon verder gaan met fotograferen, goede platen ma ken, dat ging hem beter af en zo werd hij al spoedig een van de weinigen, die exclusieve foto's maakte van prinses Juliana en haar dochters. Clandestien (dat betaalde vanzelf sprekend goed) en officieel, op alle mogelijke manieren. Hij vertelt van het gerucht, als zou prinses Marijke „niet goed bij" zijn, dat hij per plaat wilde tegenspreken. Met de particu liere secretaresse van de prinses werd een afspraak gemaakt en ter gelegen heid van de eerste verjaardag van de baby-prinses kreeg het publiek een beeldige foto te zien, met een leuk, normaal uitziend kindje Het ANP was natuurlijk altijd de grote concurrent en men moest deze collega's dus te slim af zijn. Om bijzondere foto's van een Zermatt- vakantie te krijgen legden 5 foto grafen botje bij botje, huurden een vliegtuigje van Frits Diepen, vlogen ijlings naar Zermatt, waar prins Bernhard ze lachend opwachtte, een kolfje naar zijn hand. Met drie man werden er fraaie opnamen gemaakt, snel terug, nu naar Schiphol, aldaar ontwikkeld en afgedrukt (dat kon toen ook al) en Nederland had weer prachtige foto's van de prinsessen We houden maar op, want anders blijven we aan de gang. Nog het vermelden waard is het feit, dat Henk Lamme een van de eerste was die de grote gevaarten aan foto instrumentarium ruilde voor de kleine camera en die gelijk nuttig gebruikte. Tijdens bijvoorbeeld rechtszittingen waar fotograferen verboden was, deed Henk het tóch. de camera listig verborgen in zijn broekOver Candid-camera ge sproken! Momenteel is Henk Lam me bezig iets van zijn werk terug te vinden. Hij heeft bijvoorbeeld unie ke series over de elftallen uit de glorietijd van het voetbal gemaakt, die uit de klappers van de Telegraaf, voor wie hij ze gemaakt had, verdwenen zijn. En hij wil ze zo graag hebben, want, zegt hij, ik was te nonchalant, ik bewaarde zulke dingen niet NAN VAN DER VELDEN Om de zalen van het Trio Wegman bij u te introduceren organiseert de manager van zaal „Irene" op dinsdag 11 september een „Open Huis", waarbij een ieder van harte welkom is. Dan kunt u meteen eens kennis maken met de verschillende zalen en de mogelijkheden voor festiviteiten e.d. Het ligt in de bedoeling samen te gaan werken met het Schiedamse Trio John Wegman, het bekende Dansorkest, bestaande uit accor deon-orgel, gitaar, zang en drums. U kunt daar onder het genot van een door de directie aangeboden kopje koffie met gebak en een drankje kennis maken met de service en een dansje maken op de muziek van het Orkest John Wegman. Geheel vrij blijvend krijgt u een opgave van de diverse prijzen van feestavonden, diners en koffietafels. U kunt op deze avond desgewenst meteen al een zaal met of zonder muziek boeken. Men geeft u graag advies.

Het Nieuwe Stadsblad | 1973 | | pagina 25